اطلاعات کاربردی نظام مهندسی عمران

سیستم مدیریت شارژ و باتری مدیریت شارژ کد خبر 980225013

سیستم مدیریت شارژ و باتری (BMS)

سیستم مدیریت باتری یا همانBMS ، نوعی سیستم الکترونیکی است که می‌تواند یک سلول یا یک بسته باتری (مجموعه ای متشکل از چند سلول باتری) را مدیریت کند به عنوان مثال این سیستم می‌تواند با نظارت بر وضعیت باتری، محاسبه داده های ثانویه، گزارش گیری از داده ها، کنترل محیط خارجی باتری و غیره از عملکرد باتری حفاظت نماید. یک بسته یا پک باتری همراه با یک سیستم مدیریت باتری و ارتباط با منبع داده خارجی به عنوان یک بسته باتری هوشمند در نظر گرفته می شود. این پک هوشمند باید توسط یک دستگاه هوشمند شارژ شود.

۲۵ اردیبهشت ۹۸ 21 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
درباره‌ی اشرف حبیب‌الله اشرف حبیب‌الله کد خبر 980225005

درباره‌ی اشرف حبیب‌الله

اشرف حبیب‌الله در سال 1969 مدرک لیسانس خود را از دانشگاه Karachiپاکستان و مدرک فوق لیسانس را از دانشگاه برکلی کالیفرنیا در سال 1970 در رشته‌ی مهندسی عمران اخذ کرد.

۲۵ اردیبهشت ۹۸ 23 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
انواع دیوار مصالح بنایی مصالح بنایی کد خبر 980224016

انواع دیوار مصالح بنایی

انواع دیوار مصالح بنایی عنوان مقاله ای است که امروز قصد داریم پیرامون آن بپردازیم. ساختمان هایی با مصالح ساختمانی از آجر، بلوک های بتنی و بتن را ساختمان با مصالح بنایی می گویند.در ساختمان هایی با مصالح بنایی، تمام یا بخشی از بارهای عمودی توسط دیوارها با مصالح ساختمانی تحمل می شود و به زمین منتقل می شود.قبل از ساخت دیوار، لازم است که ابزار و تجهیزات لازم را تهیه و برای تکمیل فرایند ساخت و ساز، با ساخت دیوارهای پرکننده از جمله آجر، سنگ و ملات، به اتمام برسانید. بدون دانستن مشخصات فنی و یا استفاده از مواد نامناسب،عمر مفید ساختمان و کیفیت آن کاهش می یابد.

۲۴ اردیبهشت ۹۸ 34 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
معرفی نرم افزار PLAXIS معرفی نرم افزار کد خبر 980224015

معرفی نرم افزار PLAXIS

اگر از مهندسان عمران و گرایش ژئوتنیک باشید مطمئنا لااقل یکبار نام این برنامه حرفه ای گرایش خود را شنیده اید و از اهمیت آن در پروژه های ژئوتنیکی خبر دارید . پلکسیس یک نرم افزار بسیار کابردی در حوزه کار های مربوط به خاک است که همواره در جریان پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا رفتار خاک در مراحل مختلف پروژه مورد نظر می باشد و با استفاده از این نرم افزار میتوان همواره تغییر شکل خاک را بدست آورد و همچنین پایداری آن را بررسی کرد .

۲۴ اردیبهشت ۹۸ 24 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
فرونشست زمین چیست فرونشست زمین کد خبر 980224011

فرونشست زمین چیست؟

فرونشست زمینچیست؟ یکی از مسائل مربوط به استفاده و برداشت بی اندازه از آب زیرزمینی، فروپاشیدن زمین (فرونشست زمین) است. این وضعیت در حال حاضر در بسیاری از نقاط استان کرمان و خراسانبا دشت هایی با تعادل منفی آب های زیرزمینی اتفاق می افتد.نشست زمین بیشتر در محدوده هایی است که بیشتر ترکیبی از مواد آبرفتی تثبیت شده یا نیمه تثبیت شده هستند. مواد متراکم شده ممکن است در عمق 300 متر به دلیل حذف آب های زیرزمینی و تخلیه آب از محلول باشند و هرچه مقدار بیشتری برداشت گردد، بیشتر تراکم مواد ایجاد می شود. سرانجام نشست زمین باعث شکاف عمیق در زمین، چاه ها، تخریب ساختمان و لوله زائی چاه ها می شود. لوله زائی پدیده ای است که در آن، با توجه به تشکیل فرونشست زمین ، لوله آب چاه از سطح زمین خارج می شود.

۲۴ اردیبهشت ۹۸ 25 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
کلاف بندی چیست کلاف بندی کد خبر 980224010

کلاف بندی چیست؟

کلاف بندی چیست؟ ساختمان های کلاف بندی شده با استفاده از آجر، سنگ، بلوک های سیمان یا ترکیبی از آنها ساخته می شوند که در آن برایکلاف افقی و عمودی، معمولا از بتن مسلح استفاده می شود.عملکردکلاف در ساخت و ساز ساختمان به گونه ای است که دیوارها در واقع نقش گرانش و نیروهای جانبی را بازی می کنند و کلاف ها برای ادغام و تشکیل دیوارها استفاده می شوند.

۲۴ اردیبهشت ۹۸ 26 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تاریخچه زمانی شتاب زمانی شتاب کد خبر 980223011

تاریخچه زمانی شتاب

تاریخچه زمانی شتاب چیست؟ با توجه به مقررات زلزله موجود، به طور کلی سه نوع تجزیه و تحلیل برای سازه ها وجود دارد (استاتیک، دینامیک طیفی، دینامیک تاریخچه زمانی)، که هر کدام برای شرایط خاص است. وقتی یک ساختار واحد تحت این سه نوع تحلیل قرار می گیرد، پاسخ های مختلفی می دهند.

۲۳ اردیبهشت ۹۸ 27 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
زمین لغزش چیست زمین لغزش کد خبر 980222010

زمین لغزش چیست؟

زمین لغزش به عنوان حرکت جرم، سنگ و یا زمین به سمت پایین شیب تعریف می شود. زمين لغزش ها يک نوع "تلفات جرم" هستند که نشان دهنده حرکت جرم تحت تأثير جاذبه می باشند. اصطلاح "لغزش" شامل پنج حالت حرکت در شیب است: سقوط، سرازیرشدن، ریزش، گسترش یافتن و جاری شدن.

۲۲ اردیبهشت ۹۸ 30 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
نیروی زلزله چیست نیروی زلزله کد خبر 980222007

نیروی زلزله چیست؟

نیروی زلزله در واقع تکان دادن سطح زمین است که ناشی از انتشار ناگهانی انرژی در لیتوسفر زمین است که امواج لرزه ای ایجاد می کند. در سطح زمین، زمین لرزه ها خود را با تکان دادن و خراب کردن زمین آشکار می کنند. هنگامی که مرکز یک زلزله بزرگ در دریای خزر قرار داشته باشد، ممکن است دریای ساحلی به اندازه کافی درگیر شود تا باعث سونامی گردد. زمین لرزه ها همچنین می توانند لغزش و گاهی اوقات فعالیت های آتشفشانی را مسبب شوند.

۲۲ اردیبهشت ۹۸ 25 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
ضوابط خاص طراحی سازه های غیر ساختمانی سازه های غیر ساختمانی کد خبر 980221013

ضوابط خاص طراحی سازه های غیر ساختمانی

سازه های غیر ساختمانی به ساختارهایی اشاره دارد که شامل قطعاتی هستند که می توانند بار را حمل کنند اما برای زندگی انسان یا استفاده مداوم نیستند.این عبارت نزد مهندسین و معماران برای ساختارهایی که ساختمانی نیستند (زندگی، کار یا اقامت) معمول است.

۲۱ اردیبهشت ۹۸ 23 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
شناسایی نوع زمین نوع زمین کد خبر 980221012

شناسایی نوع زمین

شناسایی نوع زمین و شناسایی ویژگی ها و قابلیت های زمینی که قرار است بر روی آن ساخت و ساز انجام شود، یکی از مهم ترین مواردی است که باید در نظر گرفته شود و به دقت مورد توجه قرار گیرد. قبل از بحث در مورد مسائل دیگر، بحث مختصری درباره نوع زمین داریم .

۲۱ اردیبهشت ۹۸ 26 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
روشهای تحلیل سازه تحلیل سازه کد خبر 980220008

روشهای تحلیل سازه

روشهای تحلیل سازه مبحثی است که قصد داریم پیرامون آن محتوای مفیدی را خدمتتان ارائه دهیم. تجزیه و تحلیل ساختاری یا نظریه سازه یکی از رشته های اصلی و مدرن در مهندسی عمران و مهندسی هوا و فضا است که از قوانین ریاضی و فیزیک برای تحلیل و پیش بینی رفتار سازه ها استفاده می کند. در ادامه با روشهایتحلیلسازه آشنا خواهید شد.

۲۰ اردیبهشت ۹۸ 31 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
 طبقه بندی نوع زمین نوع زمین کد خبر 980220007

 طبقه بندی نوع زمین

طبقه بندی نوع زمین موضوعی است که در حفاری ها و خاک برداری ها سوالاتی دررابطه با آن مورد بحث قرار گرفته استکه در این مقاله قصد داریم در رابطه با آن صحبت کنیم.

۲۰ اردیبهشت ۹۸ 26 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
ترکیب نیروی زلزله با سایر نیروها نیروی زلزله کد خبر 980220002

ترکیب نیروی زلزله با سایر نیروها

نیروی زلزله چگونه محاسبه می شود؟ به منظور تخمین بارگذاری جانبی به علت نیروی زلزله وارد بر عنصر ساختاری برش پایه ساختاری به عنوان یکی از مفاهیم اصلی در نظر گرفته می شود.هنگامی که زلزله اتفاق می افتد و شتاب آن به ساختار وارد می شود، اگر ما جرم ساختار را m و شتاب ساختار راaبگیریم، طبق قانون II نیوتون، F = ma، بدیهی است که نیروی وارد بر ساختار مرتبط با با جرم آن است.

۲۰ اردیبهشت ۹۸ 33 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
گروهبندی ساختمان براساس سیستم سازه ای گروهبندی ساختمان کد خبر 980220001

گروهبندی ساختمان براساس سیستم سازه ای

گروهبندی ساختمان براساس سیستم سازه ای به چه صورت است؟ در این مقاله قصد داریم پیرامون این موضوع بپردازیم. در مهندسی ساخت و ساز، سیستم سازه ای یا قاب سازه ایتحمل بار توسط زیر ساختار است.یک سیستم سازه ای، بارهای بارگذاری شده از طریق اعضای سازه ای متصل را انتقال می دهد. در ادامه انواع سیستم سازه ای خدمتتان معرفی می گردد.

۲۰ اردیبهشت ۹۸ 31 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
محاسبه ساختمان دربرابرلنگر واژگونی لنگر واژگونی کد خبر 980219007

محاسبه ساختمان دربرابرلنگر واژگونی

لنگر واژگونیناشی از نیروی زلزله برابر است با مجموع ضرب نیروی جانبی هر سطح در ارتفاع آن نسبت به سطح زیر پایه ساختمان.لنگر مقاوم در برابر واژگونی از طریق لرزه نگاری مؤثر ساختمان ایجاد می شود. به عبارت دیگر، همان وزن مورد استفاده برای تعیین نیروی جانبی و وزن پایه و خاک آن به وزن لرزه ای موثر افزوده می شود.ساختار ساختمان و بنیاد آن باید به گونه ای طراحی شود تا قادر به مقاومت در برابر لنگر واژگونی باشد.در زیر، به بررسی فلسفه لنگر واژگونی خواهیم پرداخت.

۱۹ اردیبهشت ۹۸ 37 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
گروه بندی ساختمان ها بر اساس اهمیت گروه بندی ساختمان ها کد خبر 980219006

گروه بندی ساختمان ها بر اساس اهمیت

گروه بندی ساختمان ها بر اساس اهمیت عنوان مقاله ای است که امروز می خواهیم آن را پوشش دهیم.طبق قانون مهندسی، طبقه بندی ساختمان ها به چهار دسته بر اساس اهمیت آن ها تقسیم شده است و مهندسین و معماران شهری برای هر یک، سطوح نظارت و طراحی در نظر گرفته اند.تعيين معيارهای حداقل برای ساختمان در برابر تاثيرات مختلف برای حفظ ساختمان در برابر خسارت، به حداقل رساندن مرگ و مير و مقاومت در برابر آسیب و خسارت می باشد.برای اطلاعات بیشتر در مورد گروه بندی ساختمان ها بر اساس اهمیت ، به بخش زیر مراجعه کنید.

۱۹ اردیبهشت ۹۸ 37 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
BIM چیست مدل‌سازی اطلاعاتی ساختمان کد خبر 980210007

BIM چیست

BIM (با تلفظ صحیح بیم)، مخفف عبارت Building Information Modelling، به معنای مدل‌سازی اطلاعاتی ساختمان و معرف یک فرایند مبتنی بر مدل سه بعدی هوشمند است که امروزه به صورت گسترده‌ای توسط فعالین صنعت ساخت‌وساز به ویژه در بخش‌های (architecture, engineering, construction) AEC مورد استفاده است. این روش در مراحل برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت‌وساز و مدیریت ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها، ابزار و دیدگاه‌های موثری در اختیار کاربر می‌گذارد.

۱۰ اردیبهشت ۹۸ 40 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تاثیر تراز پایه کد خبر 980208002

تراز پایه

یکی از موارد بسیار مهم در هنگام طراحی لرزه ای ساختمان بحث تراز پایه می باشد که در آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله( استاندارد 2800) نیز به آن اشاره شده است.

۸ اردیبهشت ۹۸ 34 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
آیین نامه ASCE7 معرفی آئین نامه آمریکایی کد خبر 980208001

آیین نامه ASCE7

بحث آیین نامه ها و قوانین و مقررات در کارها به حدی پررنگ شده است که بدون آن ها تقریبا هیچ کار حوضه مهندسی قابل اجرا نیست. در رشته مهندسی عمران نیز شرایط به همین گونه می باشد.

۸ اردیبهشت ۹۸ 35 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
فضای اشتغال از دید مقررات ملی ساختمان کد خبر 980207015

فضای اشتغال

فضای اشتغال فضایی محصور برای کسب و کار و استقرار شاغلان به تعداد کمتر از بیست نفر می باشد، که به وسیله عنصرهای ساختمانی از سایر فضاها جدا شده، که دارای نور و تهویه ی طبیعی یا مصنوعی و حفاظت های لازم در برابرعوامل طبیعی می باشد، که در مقاله زیر الزامات مربوط به فضاهای اشتغال از جمله حداقل اندازه های سطح کف و ابعاد این فضاها،دسترسی به فضای اشتغال از فضای اشتغال یا اقامت دیگر، حداقل سطوح شیشه که باید یک هشتم سطح کف باشد و همچنین تامین نور و تهویه ی الزامی این فضاها و اندازه ی ارتفاع آزاد از کف تا سقف صاف و شیب دار، حداقل ارتفاع آزاد زیر سایر عناصر ساختمانی، نورگیری و تهویه فضاهای اشتغال از حیاط های خلوت یا پاسیوها و الزامات فضاهای اشتغال واقع در زیرزمین را مورد بررسی قرار می دهد.

۷ اردیبهشت ۹۸ 37 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
معرفی نرم افزارهای مهندسی عمران گرایش سازه کد خبر 980207001

معرفی نرم افزارهای مهندسی عمران

مهندسین عمران برای ورود به بازار کار در کنار مدرک تحصیلی که دارند نیازمند به علم و دانش نیز هستند که این علم و دانش بستگی به زمینه کاری و علاقه هر شخص می تواند متفاوت باشد برخی افراد علاقه مند به کارهای اجرایی هستند و در زمینه اجرا کسب دانش می کنند

۷ اردیبهشت ۹۸ 40 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
محاسبه ساختمان در برابر لنگر واژگونی واژگونی ساختمان کد خبر 980203001

محاسبه ساختمان در برابر لنگر واژگونی

لنگر واژگونی ناشی از نیروی زلزله برابر است با مجموع ضرب نیروی جانبی هر سطح در ارتفاع آن نسبت به سطح زیر پایه ساختمان .لنگر مقاوم در برابر واژگونی از طریق لرزه نگاری مؤثر ساختمان ایجاد می شود. به عبارت دیگر، همان وزن مورد استفاده برای تعیین نیروی جانبی و وزن پایه و خاک آن به وزن لرزه ای موثر افزوده می شود. ساختار ساختمان و بنیاد آن باید به گونه ای طراحی شود تا قادر به مقاومت در برابر لنگر واژگونی باشد .در زیر، به بررسی فلسفه لنگر واژگونی خواهیم پرداخت.

۳ اردیبهشت ۹۸ 40 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
گروه بندی ساختمان ها بر اساس اهمیت گزوه بندي ساختمان- بخش 2 کد خبر 980202004

گروه بندی ساختمان ها بر اساس اهمیت

. طبق قانون مهندسی، طبقه بندی ساختمان ها به چهار دسته بر اساس اهمیت آن ها تقسیم شده است و مهندسین و معماران شهری برای هر یک، سطوح نظارت و طراحی در نظر گرفته اند .تعيين معيارهای حداقل برای ساختمان در برابر تاثيرات مختلف برای حفظ ساختمان در برابر خسارت، به حداقل رساندن مرگ و مير و مقاومت در برابر آسیب و خسارت می باشد.

۲ اردیبهشت ۹۸ 31 بازدید یک نظر ادامه مطلب
گروه بندی ساختمان ها بر حسب نظم کالبدی گروه بندی ساختمان ها- بخش 2 کد خبر 980202003

گروه بندی ساختمان ها بر حسب نظم کالبدی

در این مقاله قصد داریم پیرامون این موضوع بپردازیم. باید خاطر نشان کرد که به ساختمان هایی که از نظر ویژگی های کالبدی همچون توزیع جرم و سختی در پلان و ارتفاع و هم چنین اشکال هندسی، یکی از ویژگی های زیر را دارا باشند ساختمان نامنظم گفته می شود و اگر یکی از این ویژگی ها را نداشته باشند جز دسته ساختمان منظم به شمار می آیند.

۲ اردیبهشت ۹۸ 33 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
معرفی نرم افزار تکلا استراکچرز tekla structures کد خبر 980202002

معرفی نرم افزار تکلا استراکچرز

در حوالی سال 1380 هجری شمسی نرم افزار تکلا وارد ایران شد و از آن استفاده گردید در آن زمان بیشتر شرکت های نفت و گاز به دنبال استفاده از تکلا بودند.

۲ اردیبهشت ۹۸ 42 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
استفن پروکوپوویچ تیموشنکو معرفی بزرگان کد خبر 980202001

استفن پروکوپوویچ تیموشنکو

شاید کمتر کسی را در حوضه مهندسی عمران یا مکانیک بتوان پیدا کرد که نام تیموشمکو رو نشنیده باشه. بیاید با هم نگاهی کنیم به سرگذشت تیموشنکو می اندازیم.

۲ اردیبهشت ۹۸ 44 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
چک لیست طراحی سازه چیست بررسی تحلیلی-21 کد خبر 971117017

چک لیست طراحی سازه چیست؟

چک لیست طراحی سازه یکی از کلیدی ترین موارد در طراحی سازه است که برای مهندسان طراح یا مهندسان محاسب کاربرد دارد. اغلب مهندسان برای شروع پروژه و یادگیری طراحی سازه از چک لیست طراحی سازه استفاده می کنند تا موردی را فراموش نکنند. چک لیست طراحی سازه شامل چک لیست های کاربردی و جالب طراحی و محاسبات وجود دارد که براساس نیاز و کنترل نهایی طراحی انجام شده درسازه های فولادی و بتنی و شالوده ها با مقررات جدید کاربرد دارد.

۱۷ بهمن ۹۷ 129 بازدید بدون نظر ادامه مطلب