تحلیل مبحث 15 مقررات ملی ساختمان بررسی مبحث

تحلیل مبحث ۱۵ مقررات ملی ساختمان (آسانسور، پلکان برقی و پیاده روی متحرک) ویرایش سال ۹۲

ابتدا مشخصات کلي مبحث 15 معرفي شده و سپس تعداد پرسش هائي مطرح شده از هر بخش آن تفکيک و سهم اين مبحث در ادوار اخير آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي مورد بررسي قرار خواهد گرفت. در نهايت، سه راهکار بي نظير و کاملا موثر براي پاسخ به اين مبحث ارائه شده است.

کد خبر: 961119016 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۹ بهمن ۹۶ - ۷:۱۱ ب.ظ

در اين يادداشت قصد داريم مرور جامع و کاملي روي مبحث پانزدهم مقررات ملي ساختمان ويرايش سال ۹۲ براي آزمون نظام مهندسي برق انجام دهيم. براي اين منظور، ابتدا مشخصات کلي مبحث ۱۵ معرفي شده و سپس تعداد پرسش هائي مطرح شده از هر بخش آن تفکيک و سهم اين مبحث در ادوار اخير آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي مورد بررسي قرار خواهد گرفت. در نهايت، سه راهکار بي نظير و کاملا موثر براي پاسخ به اين مبحث ارائه شده است.

تحلیل مبحث ۱۵ مقررات ملی ساختمان   (آسانسور، پلکان برقی و پیاده روی متحرک) ویرایش سال ۹۲

۱- مشخصات کلی

هدف اصلی مبحث پانزدهم مقررات ملی ساختمان، گردآوری و ارائه مجموعه اصول و قوانین مرتبط با صنعت آسانسور، پلکان برقی و پیاده روی متحرک است. اولین نسخه این مبحث در سال ۱۳۸۰ با عنوان «آسانسورها و پله های برقی» منتشر شد و ۷ سال بعد، ویرایش دوم منتشر شد. در سال ۹۲، نسخه فعلی و سوم این مبحث با عنوان جدید ارائه شده و برخی تغییرات اساسی در آن صورت گرفت. مهمترین تغییر آن حذف منحنی های مربوطه به محاسبات ظرفیت آسانسور بود که تا آن زمان سهم قابل توجهی از سوالات مبحث ۱۵ را به خود اختصاص می داد. همچنین با انجام اصلاحاتی، مفاهیم و قوانین ساده تر و هماهنگ تر با سایر مباحث و قوانین ملی ساختمان شد. در نسخه ۹۲ مبحث ۱۵، بخش های مربوط به آزمایش و تحویل گیری آسانسور و پلکان برقی و آسانسورهای هیدرولیکی اصلاح و تکمیل گردید.

close

برای مشاور مستقیم با مدرس و مولف (مهندس محمدکریمی) تماس بگیرید: ۰۲۱۶۶۴۰۴۱۸۶

۲- تحلیل پرسش های مطروحه

در این بخش، داده های بی نظیری از مبحث ۱۵ را با تمرکز روی نه دوره اخیر آزمون نظام مهندسی (شامل: خرداد ۹۳، آبان ۹۳، مرداد ۹۴، بهمن ۹۴، شهریور ۹۵، اسفند۹۵ (طراحی و نظارت)، مهر ۹۶ (طراحی و نظارت) و اردیبهشت ۹۷ (طراحی و نظارت) انجام شده است. براین اساس، در مجموع ۷۱ پرسش تاکنون از مبحث ۱۵ طرح شده است که این معادل ۱۰٫۷۵% درصد کل سوالات آزمون نظام مهندسی است.

با توجه به منحني فوق، در ۹ دوره اخير آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي، از بخش هاي ۱۵-۱-۱، ۱۵-۲-۴، ۱۵-۲-۸، ۱۵-۳-۲، ۱۵-۳-۳ و پيوست هاي ميحث ۱۵ پرسشي مطرح نشده است. در مقابل بيشترين پرسش از بخش ۱۵-۲-۲ (طراحي و آماده سازي محل آسانسور و اجزاء آن) و بخش ۱۵-۲-۶ (آزمايش و تحويل گيري) ارانه شده است. ۴۴ پرسش از بخش آسانسور و تنها ۱۴ پرسش از بخش پلکان برقي و پياده روي متحرک مشاهده مي شود. البته با توجه به حجم و کاربرد بيشتر آسانسور، بديهي به نظر مي رسد.

آزمون هاي خرداد ۹۳ و بهمن ۹۴ بيشترين و آزمون نظارت اسفند ۹۵ و طراحي مهر ۹۵ کمترين تعداد پرسش ها را به خود اختصاص داده است. اساسا بعد از شهريور ۹۵، تعداد پرسش هاي مطرح شده از مبحث ۱۵، افت کرده است.

۳- راهکارهای پاسخ دهی به پرسش ها

با توجه به حجم و پیچیدگی پرسش های مطرح شده از مبحث ۱۵، سه راهکار بی نظیر و کاملا موثر برای پاسخ به پرسش های آن ارائه می شود:

 

۳-۱) فيلم آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي

تدريس کاملا کلاسي و بي نظير مفاهيم، ارائه نکات طلائي، پاسخ تشريحي و طبقه بندي شده تمامي از اولين دوره تا آخرين دوره پرسش هاي مباحث ۱۳ و ۱۵ (براي مشاهده جزئيات کليک کنيد). ویژگی برجسته این فیلم عبارت است از:

الف) پاسخ متفاوت: در این ویدیو، سعی شده که بیان مفاهیم، ارائه مطالب و حل تشریحی مسائل کاملا سایر محصولات باشد.

ب) طبقه بندی مفاهیم: در این فیلم، تمامی مفاهیم مورد نیاز آزمون (به جز منابع عمومی) به صورت طبقه بندی شده تدریس شده تا مفاهیم با عمق بیشتری به داوطلب منتقل شود.

ج) پوشش کل سوالات: در محصول پیش رو، بیش از ۸۵۰ پرسش های مطرح شده از مباحث ۱۳ و ۱۵ از اولین دوره (سال ۷۳) تا آخرین دوره به صورت کامل توضیح داده شده است.

د) کیفیت: این ویدیو، دارای کیفیت بسیار بالایی از نظر بصری بوده و دارای لیبل و بسته بندی استثنائی و شکیلی هست.  همچنین فیلم ها روی چند حلقه دی وی دی رایت شده اند و بهترین دی وی دی های موجود در بازار برای آرشیو کردن و مشاهده چند باره هستند.

مبحث ۱۵ مفررات ملی ساختمان

فیلم تحلیل مبحث ۱۵

۳-۲) کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

درسنامه کاربردي و بي نظير با پاسخ تشريحي تمامي مسائل و سوالات چالشي از اولين دوره (سال ۷۶) تا آخرين دوره (براي مشاهده جزئيات کليک کنيد). ویژگی برجسته این کتاب عبارت است از:

الف) طبقه بندی سوالات: مفاهیم کتاب در ۱۰ فصل و هر فصل شامل چند بخش بوده که ابتدا درسنامه، نکته طلائی و سپس پرسش مخصوص آن بخش حل شده است. سازماندهی و تدوین چنین کتابی کار بسیار سخت و زمان بری ولی خروجی آن بی نظیر است.

ب) پاسخ تشریحی: در این کتاب، تمامی پرسش ها به صورت کاملا تشریحی پاسخ داده شده و سعی شده که درسنامه پرسش ها به صورت دقیق و جزئی مطالب را ارئه نماید.

ج) پوشش کل سوالات: در کتاب پیش رو، تمامی پرسش های چالشی و مساله های پیچیده از مباحث ۱۳ و ۱۵ از اولین دوره (سال ۷۳) تا آخرین دوره در غالب بیش از ۷۳۰ پرسش حل شده است.

د) به روزرسانی: این سومین چاپ و سومین ویرایش از کتاب بوده و در واقع در هر نوبت چاپ، کتاب براساس آخرین آزمون به روزرسانی شده است. همچنین، با توجه به چاپ ویرایش جدید مبحث ۱۳، تغییرات جدید به این نسخه از کتاب اعمال گردید.

 

۳-۳) کتاب واژگان کاربردی تاسیسات برقی

شامل کلمات کلیدی مباحث ۱، ۲، ۳، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۹، ۲۱ و ۲۲، مقررات ملی، کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث ۱۳) تالیف آقای موسسیان و جلدهای اول و دوم نشریه ۱۱۰ که از شامل بیش از ۴۶۰۰ کلمه کلیدی فقط از مبحث ۱۳ می باشد (براي مشاهده جزئيات کليک کنيد). ویژگی برجسته این کتاب عبارت است از:

الف) پوشش کل منابع: این کتاب تمامی واژگان کلیدی آزمون نظام مهندسی برق را شامل می شود. یعنی علاوه بر کتاب مقررات ملی و مباحث ۱، ۲، ۳، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۹، ۲۱ و ۲۲، کتاب راهنمای ۱۳ (تالیف آقای موسسیان) و جلدهای اول و دوم نشریه ۱۱۰ را نیز را شامل می شود.

ب) به روزرسانی: این کتاب براساس آخرین تغییرات مباحث ازمون نظام مهندسی در سال ۹۷ منتشر شده است.

ج) کلیدیابی بهینه: تعداد کلیدواژه نباید ملاک و مبنای قضاوت در مورد کیفیت آن باشد، بلکه باید کلمات به صورت بهینه و هوشمند انتخاب و تدوین شود تا داوطلب در سریع ترین زمان ممکن به بهترین کلمه هدایت شود، اصلی که در نگارش این کتاب کاملا مدنظر بوده است.

د) شماره آئین نامه: برای اولین بار در کشور، برای ارجاع کلمات، علاوه بر شماره صفحه، شماره آئین نامه نیز قید شده که این امر منجر به تسریع در پیدا کردن کلمات خواهد شد.

ه) راهنمای استفاده: راهنمای استفاده متنی و ویدیویی اختصاصی دارای چندین مثال از نحوه یافتن کلمات سوالات سنوات قبل برای این کتاب آماده شده است.

 

۴) جمع بندي

در اين يادداشت، تحليل کامل و جامعي روي مبحث ۱۵ مقررات ملي ساختمان که آئين نامه هاي مربوط به طراحي و اجراي آسانسور، پلکان برقي و پياده روي متحرک را به خود اختصاص داده است، انجام شد. با توجه به تعداد بالا، آساني مفاهيم و حجم نسبتا کم مبحث ۱۵، مي توان اين مبحث را مناسب ترين منبع براي کسب نمره در آزمون نظام مهندسي برق معرفي کرد.

 

close

درباره نویسنده این مقاله

من محمدکريمي همحمدکریمیستم، کارشناس ارشد مهندسي برق قدرت که تا بحال  بيش از ۵۰ عنوان مقاله علمي در معتبرترين ژورنالها و کنفرانس هاي داخلي و خارجي از من منتشر شده، ۱۵عنوان کتاب تالیف کرده ام، چند بار به عنوان پژوهشگر و معلم نمونه انتخاب شده ام. در زمينه نظام مهندسي هم، علاوه بر مديرمسئولي اولين و تنها پايگاه خبري-تحليلي اختصاصي نظام مهندسي ايران (https://www.mohandesinnews.ir/)، هفت عنوان کتاب، چند فيلم آموزشي، ده ها جزوه آموزشي و يادداشت و نقد تحليلي نوشته و ده ها دوره آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي در نقاط مختلف کشور برگزار کرده ام. براي مشاهده جزئيات و اسناد سوابق علمي و کاري من لطفا به سايت شخصي (http://mohammad-karimi.ir) مراجعه فرمائيد.

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۹ بهمن ۹۶
3616 بازدید
21 نظر
امتیاز به این خبر:
0 0

برچسب‌ها