اطلاعات کاربرد نظام مهندسی ساختمان

آشنایی با مصالح تقویتی FRP مصالح تقویتی FRP کد خبر 190820002

آشنایی با مصالح تقویتی FRP(بر گرفته از نشریه 345)

در مورد استفاده از این مصالح باید توجه کرد که این مصالح نمی توانند سبب توقف خوردگی میلگرد های در حال خورده شدن شوند.

20 آگوست 19 151 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
بررسی هیدراسیون زودهنگام سیمان پرتلند طبیعی اتریشی هیدراسیون زودهنگام سیمان پرتلند کد خبر 190820001

بررسی هیدراسیون زودهنگام سیمان پرتلند طبیعی اتریشی

مشخصه های شیمیایی و کانی شناسیپسماندهای سیمانی و محصولات هیدراسیون، در مورد ملات های سیمان پرتلندی قدیمی مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج نشان دهنده ی پخت درازمدت و خنک سازی آهسته ی آن ها می باشد. تفاله های C2AS، CS و مواد خام کمتر سوزانده شده نشان دهنده ی توزیع غیریکنواخت حرارت در کوره های میله ای می باشد. ترکیب مانوسولفولامینات با موموکربولامینات غالبا منجر به محصولاتی با هیدراسیون بینابینی می گردد که بر عدم وجود سولفات کلسیم به عنوان عامل کندگیر کننده دلالت دارد. توزیع فازهای AFm نشان دهنده ی تجزیه ی سولفور از پسماندهای سیمانی حاوی سولفور و سپس کربناته شدن در مراحل بعدی هیدراسیون می باشد. اندازه ی دانه های درشت سیمان و محتملا استفاده از روش بی اثرسازی منجر به ایجاد سوراخ های ریزساختار می گردد.

20 آگوست 19 49 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
 معرفی نرم افزار SAFE معرفی نرم افزار کد خبر 190819002

معرفی نرم افزار SAFE

SAFE ابزار نهایی برای طراحیدال و کف های بتنی و همچنین پی(فوندانسیون) است. از تنظیممشخصات در تمام طول مسیر گرفته تا طراحی جزئیات ، SAFE تمام جنبه های فرآیند طراحی مهندسی را در یک محیط آسان و بصری ادغام می کند. SAFE با ترکیبی منحصر به فرد از قدرت ، قابلیت های جامع و سهولت استفاده ، مزایای بی نظیری را برای مهندسین ارائه می دهد.

19 آگوست 19 67 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
استفاده از ضایعات پودر شیشه در تولید سیمان و بتن بررسی استفاده از ضایعات پودر شیشه کد خبر 190818001

استفاده از ضایعات پودر شیشه در تولید سیمان و بتن

هدف اصلی از این کار ،مطالعه استفاده از پودر شیشه هایی که از آسیاب کردن مخازن خرد شده و مخروبه های ساختمانی در یک سیمان است به عنوان افزودنی برای بتن.
در این مقاله فعالیت پوزولانیک پودر شیشه و ویژگی های این سیمان پودر شیشه ای ارزیابی شد . همینطور اثر استفاده از پودر شیشه به عنوان جایگزینی برای سیمان و به عنوان افزودنی ای به سیمان از نظر فیزیکی و مکانیکی مطالعه شد . و محتویات این پودر شیشه مورد بحث 0، 5، 10 ، 15 ، 20 و 25 درصد از وزن سیمان بود.

18 آگوست 19 82 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تراورس و انواع آن بررسی و تحلیلی تراورس کد خبر 190815007

تراورس و انواع آن

ریل بند یا تراورسقطعه مستطیل شکلی است که از ریل ها در مسیرهای راه آهن پشتیبانی می کند. به طور کلی عمود بر روی ریل گذاشته می شود، ریل بند ها بار را به سمت بالاست و زیراساس حرکت می دهند، ریل ها را به صورت راست نگه داشته و آنها را در فاصله اندازه گیری شده دقیقی کنار هم قرار می دهند.

15 آگوست 19 92 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
زندگی نامه François Coignet زندگی نامه François Coignet کد خبر 190815006

زندگی نامه François Coignet

فرانسا کویگنت(تولد در 10 فوریه 1814 - وفات در 30 اکتبر 1888) یک صنعتگر فرانسوی قرن نوزدهم بود. وی پیشگام در ساخت بتن پیش ساخته و مسلح(آرمه) سازه ای بود. Coignet اولین نفری بود که از بتن آرمه تقویت شده با میلگرد به عنوان روشی برای ساخت سازه های ساختمان استفاده کرد.

15 آگوست 19 97 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
بررسی و تحلیل بتن بتن کد خبر 190815005

بررسی و تحلیل بتن

بیشترین استفاده از مواد ساخته شده ساختمانی روی زمین بتن است. این یک ماده مهم ساختمانی است که به طور گسترده در ساختمان ها، پل ها، جاده ها و سدها مورد استفاده قرار می گیرد.

15 آگوست 19 100 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
سنگ شکن  (CRUSHER)و انواع آن بررسی سنگ شکن کد خبر 190814008

سنگ شکن (CRUSHER)و انواع آن

عملیات خرد کردن مواد از ابعاد اولیه خارج شده از معدن تا به دست آوردن ابعاد مناسب براي ورود به آسیاب ها توسط وسايلی انجام می شود که به آنها سنگ شکن (Crusher) می گويند. با توجه به محدوديت کاربرد و نسبت خرد کردن در سنگ شکن ها، اين عملیات در مراحل متعدد انجام می شود. تعداد مراحل سنگ شکنی بسته به ابعاد اولیه ممکن است به ۳ تا ۴ مرحله بالغ گردد.

14 آگوست 19 81 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
معرفی نرم افزار CSiPlant معرفی نرم افزار کد خبر 190813008

معرفی نرم افزار CSiPlant

CSiPlantیک محصول نرم افزاری مهندسی یکپارچه برای تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم های لوله کشی و قاب های سازه ای از جمله بررسی تطابق کد لوله کشی با عوامل تشدید کننده تنش و فاکتور های انعطاف پذیری است که بطور خودکار محاسبه و اعمال می شود.

13 آگوست 19 110 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
معرفی ماشین آلات تسطیح و پاکسازی ماشین آلات تسطیح و پاکسازی کد خبر 190811004

معرفی ماشین آلات تسطیح و پاکسازی(گریدر)

گريدر عمدتاً براي تسطيح، پخش مواد خاكي و شيب بندي زمين مورد استفاده قرار ميگيرد. علاوه بر اين ميتوان در برف روبي، مخلوط كردن مصالح، كانال سازي و نگهداري راه هاي شني از آن استفاده كرد. مهمترين وسيله براي عمليات تنظيم شيب، تسطيح خاكريزها، خاكبردار يها و رساندن سطح خاک به سطح مورد نظر )خط پروژه( است.

11 آگوست 19 122 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
بازگشت از طریق ارت تک سیم ارت تک سیم کد خبر 190811003

بازگشت از طریق ارت تک سیم

بازگشت از طریق ارت تک سیم (Single-wire earth return یا SWER) یا بازگشت زمینی تک سیم یک خط انتقال تک سیم است که توان الکتریکی تک فاز را از شبکه برق به مناطق دور افتاده با هزینه کم تأمین می کند. ویژگی متمایز آن این است که زمین (یا گاهی اوقات حجم زیادی از آب) به عنوان مسیر بازگشت جریان مورد استفاده قرار می گیرد، در نتیجه به سیم دوم (یا سیم خنثی) که به عنوان یک مسیر بازگشت عمل می کند، نیازی نداریم.

11 آگوست 19 113 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
کابل برق ساب مارین بررسی کابل برق ساب مارین کد خبر 190811002

کابل برق ساب مارین

کابل برق ساب مارین یک کابل انتقال برای انتقال توان الکتریکی در زیر سطح آب است. به این کابل ها submarin (زیر دریایی) گفته می شود زیرا معمولاً این نوع کابل توان الکتریکی را در زیر آب های شور (بازوهای اقیانوس، دریاها، تنگه ها و غیره) انتقال می دهد. البته استفاده از کابل های برق ساب مارین در زیر آب های شیرین (دریاچه های بزرگ و رودخانه ها) نیز امکان پذیر است. مثالی از کاربرد دوم، اتصال جزیره اصلی با جزایر بزرگ در رودخانه سنت لورنس است.

11 آگوست 19 103 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
چشم انداز چاپ سه بعدی با بتن - پتانسیل فنی، اقتصادی و محیط زیست چشم انداز چاپ سه بعدی کد خبر 190811001

چشم انداز چاپ سه بعدی با بتن – پتانسیل فنی، اقتصادی و محیط زیست

چشم انداز در چاپ سه بعدی با بتن، با توجه به جنبه های فنی، اقتصادی و محیط زیست ارائه شده است . اگرچه چندین نمایشگاه ساختار بتنی چاپ سه بعدی در سراسر جهان در دسترس است، اما بسیاری از چالش ها در سطح فنی و پردازش باقی می مانند . در حال حاضر به دلیل ویژگی سختی نامناسب مواد قابل استفاده ی دردسترس سیمان نمی تواند به طور مستقیم چاپ سه بعدی شود . بتن تولید شده با دیجیتال ( (DFC از لحاظ اقتصادی ، باعث تغیر منافع سهامداران و همچنین ساختار هزینه ها میشود .

11 آگوست 19 43 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
بیوگرافی Squire Whipple اسکوایر ویپل کد خبر 190810010

بیوگرافی Squire Whipple

اسکوایر ویپل (تولد در 16 سپتامبر 1804 –مرگ در 15 مارس 1888)مهندس عمران متولد هاردویک ، ماساچوست ، ایالات متحده بود. خانواده وی هنگام سیزده سالگی به نیویورک نقل مکان کردند. وی تحصیلات متوسطه خود را در آکادمی فیرفیلد در هرکیمر ، نیویورک دریافت کرد و پس از گذشت تنها یک سال از کالج Union در نیویورک فارغ التحصیل شد. وی به عنوان پدر پل های فلزی در آمریکا شناخته شده است.

10 آگوست 19 99 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
بررسی روش های زمین کردن بررسی روش های زمین کردن کد خبر 190809012

روش های زمین کردن

روشهای مختلفی برای زمین کردن مانند سیم یا استریپینگ، روش اتصال به میله، زمین کردن با لوله یا پایپ، استفاده از صفحه یا زمین کردن از طریق شبکه های آب وجود دارد. متداول ترین روش های زمین کردن عبارتند از: زمین کردن به روش پایپ و زمین کردن با استفاده از صفحه.زمین کردن به روش پایپ، رایج ترین و بهترین سیستم زمین کردن در مقایسه با سایر سیستم های مناسب برای شرایط زمین و رطوبت است. در این روش، فولاد گالوانیزه و لوله سوراخ شده با طول و قطر تأیید شده به صورت عمودی در خاک مرطوب و بطور دائم، مانند آنچه که در شکل زیر نشان داده شده است، قرار می گیرد. اندازه لوله به جریانی که باید حمل شود و نوع خاک بستگی دارد.

9 آگوست 19 194 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
خطاهای متقارن و نامتقارن بررسی خطاهای متقارن و نامتقارن کد خبر 190809011

خطاهای متقارن و نامتقارن

معمولا یک سیستم برقی تحت شرایط متعادل کار می کند. هنگامی که سیستم به دلیل خرابی عایق در هر نقطه یا به دلیل تماس سیمها به یکدیگر، نامتعادل می شود، اتصال کوتاه یا خطا در خط رخ می دهد. در سیستم برق به دلیل وجود دلایلی مانند اختلالات طبیعی (رعد و برق، وزش باد با سرعت زیاد، زمین لرزه) خرابی عایق، ریزش درخت،  نفوذ پرنده و حیوانات دیگر و غیره ممکن است در سیستم خطا رخ دهد.خطاهایی که در خطوط انتقال رخ می دهد به طور گسترده به گروه های زیر طبقه بندی می شوند:خطا های متقارن و خطا های نامتقارن. خطاها می توانند سیستم های برق را به چند طریق دچار آسیب کنند. این خطاها باعث افزایش ولتاژ و جریان در نقاط معینی در سیستم می شوند. ولتاژ و جریان زیاد ممکن است به عایق آسیب برساند و عمر تجهیزات را کاهش دهد. خطاها می توانند باعث عدم ثبات سیستم شوند و تجهیزات سیستم سه فاز به صورت نادرست کار می کنند. از این رو لازم است که در صورت بروز خطا، قسمت خطا جدا شود تا عملکرد طبیعی بقیه سیستم تحت تأثیر قرار نگیرد.

9 آگوست 19 101 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تستر زمین بررسی تستر زمین کد خبر 190809010

تستر زمین

تستر زمین ابزاری است که برای اندازه گیری مقاومت زمین استفاده می شود و به عنوان تستر زمین شناخته می شود. تمام تجهیزات سیستم نیرو از طریق الکترود زمین به زمین وصل می شوند. زمین از تجهیزات و پرسنل در برابر جریان های خطا محافظت می کند و جریان نشستی را خنثی می کند. مقاومت زمین بسیار کم است. جریان خطا از طریق الکترود زمین به زمین منتقل می شود. بنابراین، سیستم را از آسیب محافظت می کند.خوب زمین نکردن خطرات خرابی تجهیزات را افزایش می دهد. کاری بسیار خطرناک است و تأسیسات و  سیستمهای الکتریکی باید زمین شده باشند تا در صورت برخورد صاعقه یا اعمال ولتاژ بیش از حد، جریان در مسیری ایمن به زمین را پیدا کند. اگرچه سیستم زمین نصب شده دارای مقادیر مقاومت زمین کم استامادر صورت برخورد میله های زمین با خاک مرطوب، زیاد بودن نمک در خاک و درجه حرارت بالا، مقاومت سیستم زمین می تواند افزایش یابد.

9 آگوست 19 89 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
چند توصیه برای بهبود یکپارچگی هادی محافظ یکپارچگی هادی محافظ کد خبر 190809009

چند توصیه برای بهبود یکپارچگی هادی محافظ

یکپارچگی هادی محافظ برای جلوگیری از خطرهای نشت جریان استفاده می شود که از روش های مختلفی صورت می گیرد. این کار برای جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات و نیروهای انسانی ضروری هستند.بیشتر تجهیزات الکترونیکی مدرن از منبع تغذیه حالت روشن (SMPS) استفاده می کنند که به جای جریان مداوم سینوسی، پالس های جریان را از منبع تغذیه می گیرند. لبه های افزایش زمان شکل موج جریان حاویفرکانس های بالا، می تواند باعث ایجاد تداخل جدی در فرکانس رادیویی (RFI) با سایر تجهیزات در مجاورت خود شود. برای جلوگیری از انتشار این تداخل در منبع تغذیه، هر SMPS داراییک فیلتر در ورودی متشکل از یک سلف سری کوچک در هر دو خط فاز و خنثی با یک خازن کوچک زمین شده است.

9 آگوست 19 89 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
معرفی نرم افزار Autodesk Insight 360 معرفی نرم افزار کد خبر 190809008

معرفی نرم افزار Autodesk Insight 360

در طی چند سال گذشته ، شاید شما متوجه شده باشید که تیم تجزیه و تحلیل عملکردیAutodesk Building دارای پروژه های نسبتاً مطلوبی در آزمایشگاه هایAutodesk بوده یا به عنوان بتا مشخص شده اند که راه خود را به RevitیاFormIt 360 Pro نشان داده اند. خب ، امروز منقصد دارم که در این مقاله به شمانرم فزارInsight 360 را معرفی کنم ، یک راهنمای مؤثر و منسجم برای بهبود انرژی ساختمان و عملکرد محیطی.

9 آگوست 19 85 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
خطای الکتریکی بررسی خطای الکتریکی کد خبر 190805011

خطای الکتریکی

خطا در تجهیزات الکتریکی یا دستگاه به عنوان خطا در مدار الکتریکی تعریف می شود که به دلیل رخ دادن آن جریان از مسیر در نظر گرفته شده منحرف می شود. به عبارت دیگر، یک وضعیت غیر طبیعی در سیستم الکتریکی رخ می دهد که به تجهیزات الکتریکی آسیب می رساند و جریان طبیعی الکتریکی را مختل می کند.این خطا، مقاومت عایق بین هادی های فاز و زمین یا هر صفحه زمین اطراف رسانا را کاهش می دهد. همچنین باعث کاهش امپدانس (خاصیت مدار برای مخالفت با جریان) بین رساناها و زمین می شود که در پی آن جریان الکتریکی کوتاه نشتی در سیستم جریان می یابد و به تجهیزات سیستم قدرت آسیب می رساند.احتمال خرابی یا بروز خطای غیر طبیعی بیشتر در خطوط انتقال است. حدود نیمی از خطاهایی که در سیستم برق رخ می دهند، مربوط به خطای خط انتقال است.

5 آگوست 19 100 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تعادل حفاظت از خطای زمین بررسی تعادل حفاظت از خطای زمین کد خبر 190805010

تعادل حفاظت از خطای زمین

طرح حفاظت از خطای زمین، عمدتاً برای محافظت از ژنراتورهای كوچك كه در آن سیستم های حفاظت دیفرانسیل و خود تعادلی كاربرد ندارند، استفاده می شود. در یک ژنراتور کوچک، ترمینال خنثی سیم پیچ های سه فاز به یک ترمینال واحد وصل می شوند. بنابراین ترمینال خنثی در دسترس نیست و با متعادل کردن حفاظت از زمین، محافظت در برابر خطای زمین نیز فراهم می شود. چنین نقشه ای هیچ محافظتی در برابر خطای فاز به فاز ایجاد نشود، فراهم نمی کند.در این طرح ترانسفورماتورهای جریان در هر فاز نصب می شوند. ترانسفورماتورهای ثانویه به موازات CT نصب شده بر روی یک هادی متصل به نقطه ستاره ژنراتور به زمین وصل می شود و یک رله در سمت ثانویه CT وجود دارد.

5 آگوست 19 102 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تفاوت بین اتصال به زمین گروند و زمین کردن ارت بررسی تفاوت بین اتصال به زمین و زمین کردن کد خبر 190805009

تفاوت بین اتصال به زمین (گروند) و زمین کردن (ارت)

در صنعت برق دو عبارت گروندینگ و ارتینگ با یکدیگر تفاوت دارند. يكي از تفاوت هاي اساسي اتصال به زمین (گروند) و زمین کردن (ارت) اين است كه در اتصال به زمين، قسمت حمل كننده جریان به زمين متصل مي شود، در حالي كه هنگام زمين کردن قطعاتی که جریان حمل نمی کنند به زمين متصل مي شوند.در اتصال به زمین(گروند)، قطعات حامل جریان به طور مستقیم به زمین وصل می شوند. زمین مسیر برگشت جریان نشت را فراهم می کند و از این رو تجهیزات سیستم برق را از آسیب محافظت می کند.جریان در هر سه مرحله تجهیزات نامتعادل می شود. جریان خطا به زمین تخلیه می شود و از این رو باعث تعادل سیستم می شود."زمین کردن (ارت)" به معنای اتصال بخشی از تجهیزات غیرحامل جریان به زمین است. هنگامی که خطا در سیستم رخ می دهد، پتانسیل قسمت غیرحامل جریان تجهیزات افزایش می یابد و هرگاه یک حیوان انسان، بدنه تجهیزات را لمس کند، ممکن است، دچار شوک الکتریکی شود.

5 آگوست 19 101 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تجزیه و تحلیل رعد و برق رعد و برق کد خبر 190805008

تجزیه و تحلیل رعد و برق

رعد و برق تخلیه مستقیمیک بار الکتریکی بین جو و یک جسم روی زمین است که توسط ابر رهبر ایجاد می‌شود. در جو، یون های مثبت و منفی موجود در هوا، خود را به ذرات غبار کوچک متصل می کنند. قطرات آب موجود در هوا نیز به دلیل قطبش در اثر انرژی القایی شارژ می شوند.هنگامی که ابر باردار از روی زمین عبور می کند، بار متضادی را در زیر زمین ایجاد می کند. اختلاف پتانسیل در ابر بیشتر از سطح زمین نیست، بنابراین تخلیه بارابرها شروع می شود.رعد و برق با هر نوع تخلیه به عنوان شوک های مکرر یا تکراری شناخته می شوند. رعد و برق گرم یا سرد بسته به بزرگی و مدت زمان رعد دارد. رعد و برق گرم، جریان کم ولی طولانی مدتی دارد که باعث آتش سوزی می شود اما رعد و برق سرد، جریان بسیار زیادی ولی با زمان بسیار کمی دارد که باعث انفجار می شود.

5 آگوست 19 106 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
زمین کردن و سیستم زمین کردن به چه معنا هستند هدف از زمین کردن کد خبر 190805007

زمین کردن و سیستم زمین کردن به چه معنا هستند؟

در مهندسی برق، زمین، نقطه مرجع در یک مدار الکتریکی است که نسبت به آن ولتاژها اندازه گیری می شود و یک مسیر بازگشت مشترک برای جریان الکتریکییا اتصال مستقیم فیزیکی به زمین است. در یک سیستم الکتریکی، قطعات خاصی از سیستم را به هنگام نصب به سطح رسانای زمین متصل می کنند تا به ایمنی لازم برقرار شود.در تجهیزاتی که دارای منبع تغذیه هستند، قطعات فلزی به زمین وصل می شوند تا اگر به هر دلیلی هرگونه عیب و نقص یا اتصال کوتاه در هر قسمتی از این رسانا رخ داد، شارش جریان به گونه ای باشد که تجهیزات محافظ نصب شده جهت محافظت از اضافه بار یا "نشت جریان" عمل کنند و عامل خطرزا (ولتاژ یا جریان اضافه) را به زمین بازگرداند.

5 آگوست 19 88 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
کنترل هیدراتاسیون سیمان با نانوذرات هیدراتاسیون سیمان کد خبر 190729005

کنترل هیدراتاسیون سیمان با نانوذرات

اخیرا نانوذرات توجه ما را به پیشرفت دادن شتاب دهنده های جدید جلب کرده اند. نانو ذرات مواد به صورت های مختلف مانند آلومینیوم Al2O3، C-S-H و کوارتز تولید شده اند.اثر این ذرات بر هیدراته شدن سیمان به وسیله کالریمتری(گرماسنجی) جریان گرما دنبال می شود تا پتانسیل شتاب آن را به عنوان عملکرد ماده ذرات، اندازه ذرات و درصد آنها در خمیر سیمان بررسی شود.در این کار ما نشان می دهیم که کدام ذرات دارای بهترین پتانسیل شتاب دهنده برای هیدراتاسیون سیمان هستند و بنابراین برای تحقیقات بیشتر مناسب هستند. جالب توجه است که نانو ذراتی که دارای اثر مهاری بر هیدراتاسیون سیمان می باشند نیز پیدا شده اند.

29 جولای 19 140 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
روش های حمل و نقل مواد حفاری شده روش های حمل و نقل مواد کد خبر 190727014

روش های حمل و نقل مواد حفاری شده

حمل و نقل مواد حاصل از حفاری، یکی از مهمترین مسائل موجود در عملیات خاکی میباشد. انواع فراوانی از وسایل حمل و نقل مواد خاکی حفاری شده وجود دارند مانند تسمه نقاله، کامیون، راه آهن و...

27 جولای 19 288 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
روش های حفاری خاک حفاری خاک کد خبر 190727007

روش های حفاری خاک

در مهندسی ژئوتکنیک، روش های مختلف حفاری برای درک بهتر خاکی که در زیر سطح زمین قرار دارد استفاده می شود. سه روش رایجی که وجود دارد عبارتند از: یکمته فلزی توپر حلزونی،یکمته توخالی و حفاری چرخشی با گل. در این مقاله مواردی که لازم است درباره هر روش بدانید گفته شده است.

27 جولای 19 156 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تأثیر توأمان الیاف فولادی و میکرو الیاف بر کارکرد کششی بتن فوق توانمند بررسی تأثیر الیاف فولادی کد خبر 190727006

تأثیر توأمان الیاف فولادی و میکرو الیاف بر کارکرد کششی بتن فوق توانمند(UHPC)

بتن فوق توانمنددارای عملکرد مصالح خیلی بالا شامل مقاومت بالا و جریان پذیری می­باشد. با وجود اینکه ظرفیت کرنش کششی آن اغلب کمتر از آن در ترکیبات سیمانی با شکل­پذیری بالا است. این مقاله، به­صورت آزمایشگاهی اثر ترکیبات دوگانه الیاف فولادی با قطر مستقیم 2/0 میلی‌متر و میکرو الیاف­های مختلف، بر روی خواص مکانیکی بتن فوق توانمند بررسی شده است. نتایج آزمایشات نشان می‌دهند که ترکیب الیاف مصنوعی با مقاومت زیاد مانند الیاف PE و الیاف فولادی می‌تواند رفتار کششی بتن فوق توانمند را بهبود بخشد و الیاف بازالتی در بهبود مقاومت کششی بتن فوق توانمند، تاثیرگذار بوده است.

27 جولای 19 160 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
زندگی نامه Emily Warren Roebling امیلی وارن روبلینگ کد خبر 190727005

زندگی نامه Emily Warren Roebling

اینکه زنی در قرن 19 باشی ولی در جامعه مهندسین عمران شناخته شده باشی مطمئنا خیلی عادی نمی باشد ولی این سرگذشت خانمی است که قصد معرفی او را در این مقاله داریم.

27 جولای 19 183 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
معرفی ماشین آلات ساختمانی بررسی ماشین آلات ساختمانی کد خبر 190725006

معرفی ماشین آلات ساختمانی(این قسمت: لودر)

در بخش قبلی درباره بیل مکانیکی که یکی از ماشین آلات ساختمانی جهت اجرای عملیات های عمرانی می باشد صحبت کردیم در این مقاله قصد داریم یکی دیگر از ماشین آلات ساختمانی یعنی لودر را معرفی کنیم.

25 جولای 19 144 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
CSiBridge معرفی نرم افزار بررسی CSiBridge کد خبر 190725001

CSiBridge معرفی نرم افزار

پل سازی از دیرباز جزو حرفه مهندسی عمران بوده و است و وجود پل بدون جایگزین است به دلیل اینکه ساخت و ساز این دسته از فعالیت عمرانی بسیار گسترده است لذا شرکت CSI تصمیم گرفته نرم افزاری به طور تخصصی جهت مدل سازی، تحلیل و طراحی پل ها تولید کند تا نیاز مهندسان را برطرف کند.

24 جولای 19 247 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تحلیلی از ویژگی های میلگرد frp در سازه های بتنی ویژگی های میلگرد frp کد خبر 190723006

تحلیلی از ویژگی های میلگرد frp در سازه های بتنی

به علت حساسیت بالا به نوآوری های تکنولوژِی و ماده، و همچنین پیشرفت عظیم و توانایی، مهندسی عمران نقش مهمی در پیشرفت مهندسی مواد دارد. ساختن و مهندسی کردن سازه ها اغلب در شرایط محیطی بسیار سخت پیاده سازی و اجرا می شود.در یک محیط خشن که بخش های بتن تقویت شده با خواسته های اجرا تطابق ندارد، سازه های پلیمری به طرز فزاینده ای استفاده میشوند.به منظور ایجاد یک جایگزین برای فولاد تقویت شده مرسوم، میلگرد فیبر پلیمری تقویت شده(frp) که با فیبرهای طولانی تقویت شده است، برای استفاده معرفی شد. اولین استفاده از فیبرهای مواد فیبری تقویت شده، همچون فیبر شیشه ای، فیبر کربنی یا فیبر آرمید(aramid fiber)  در اواخر دهه 1970 میلادی در صنعت بتن پیاده سازی شد.

23 جولای 19 163 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تفاوت های عمده بین ایزولاتور و قطع کننده مدار تفاوت های ایزولاتور و قطع کننده مدار کد خبر 190722017

تفاوت های عمده بین ایزولاتور و قطع کننده مدار

دو تفاوت اصلی بین ایزولاتور و قطع کننده مدار این است که یک ایزولاتور نمی تواند به طور اتومات کار کند. اما قطع کننده مدار می تواند به صورت اتومات بسته یا باز شود، به طور معمول یک کلید قطع کننده مدار می تواند با یک فرمان از راه دور با موفقیت عمل کند. تفاوت دوم این است که قطع کننده مدار می تواند تحت بار باز شود اما ایزولاتور نمی تواند در شرایط بار بکار رود، به همین دلیل تنها در شرایط بی باری کار می کند. با این حال، در این مقاله، ما تفاوت اساسی بین ایزولاتور و قطع کننده مدار را بررسی می کنیم.

 

22 جولای 19 318 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تفاوت های عمده بین رله و کنتاکتور تفاوت رله و کنتاکتور کد خبر 190722016

تفاوت های عمده بین رله و کنتاکتور

رله و کنتاکتور عملا کار مشابهی انجام می دهند، اما تفاوت عمده ای بین رله و کنتاکتور این است که کنتاکتور می تواند مقدار زیادی از جریان را حمل کند اما رله تنها می تواند مقدار کمی از جریان به اندازه 0.1A تا 20A را از خود عبور دهد. بر همین اساس می خواهیم تفاوت های بین رله و کنتاکتور را بررسی کنیم.کنتاکتور ها معمولا برای کاربردهای 3 فاز استفاده می شوند در حالی که رله ها در کاربردهای تک فاز به کار می روند. کنتاکتور 2 قطب را بدون اینکه مدار مشترکی بین آن ها باشد به یکدیگر وصل می کند در حالی که رله یک تیغه ثابت دارد که به نول متصل است. علاوه بر این کنتاکتور ها تا 1000 V کارکرد دارند در حالی که رله ها تنها تا 250 V مورد استفاده قرار می گیرند.

22 جولای 19 159 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
اساس کارکرد رله دیفرانسیل پایه رله دیفرانسیل پایه کد خبر 190722015

اساس کارکرد رله دیفرانسیل پایه

یکی ازمهمترین و پرکاربردترین حفاظتها درسیستم قدرت حفاظت دیفرانسیل است. این دستگاه برای محافظت ازتجهیزات الکتریکی دربرابرخطای داخلی ماننداتصال کوتاه سیم کشی داخلی یااتصال کوتاه فاز به فاز در شینه(bus bar)،اتصال کوتاه حلقه داخلی،پارگی سیم پیچ و غیره استفاده می شود و کاربردهای فراوانی دارد.این رله بر اساس قانون جریان کیرشهف کار می کند که نشان می دهد جمع جبری جریان های گره ها در مدار برابر صفر است. رله دیفرانسیلی به صورتی برنامه ریزی می شود که زمانی که اختلاف فاز بین دو یا چند مقدار الکتریکی بیشتر از مقدار از پیش تعیین شده باشد، عمل کند و جریان برق را قطع کند.

22 جولای 19 114 بازدید بدون نظر ادامه مطلب