اسلایدر

ریاست کانون انبوه‌سازان کد خبر 971129010

رکود مسکن، به دنبال قانون پیش فروش

ریاست کانون انبوه‌سازان با انتقاد از قانون پیش‌فروش بیان کرد: اصلاح قوانین بازدارنده چون قیمت قانون پیش ‌فروش، بیمه تامین اجتماعی، نظام مهندسی و قانون مالیات باید در دستور کار قرار گیرد.

۲۹ بهمن ۹۷ 7 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
نظارت ساختمان بررسی تحلیلی-25 کد خبر 971123001

نظارت ساختمان

یکی از مهمترین و کلیدی ترین موارد در ساخت و ساز نظارت ساختمان است که توسط مهندسان ناظر براساس قوانین و ضوابط انجام می شود. برای نظارت ساختمان مانند هر پروژه اجرایی باید قوانین و الزاماتی وجود داشته باشد که یکپارچه و منسجم بوده برای همه مهندسان کارفرمایان و پیمانکاران کاملا واضح و شفاف ارائه شود. مهندسان ناظر در بخش نظارت ساختمان نقش حساس و کلیدی را ایفا می کنند و بهتر است به نحوه نگارش دستور کار، گزارش مرحله ای، نکات کلیدی نظارت، چک لیست بازدید مهندس ناظر و سایر موارد کاملا آگاهی و تسلط داشته باشند.

۲۳ بهمن ۹۷ 28 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
به قلم دکتر ایمان سریری کد خبر 971121002

اشتباهات مرسوم برقکاران تجربی

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز، مرجع اخبار نظام مهندسی کشور، دکتر ایمان سریری، طراح و ناظر برحسته تاسیسات برقی کشور، در کانال تلگرامی خود (هندبوک)، اقدام به معرفی 30 اشتباه رایج برقکاران تجربی نموده است که اطلاع از آنها برای ناظران و مجریان حوزه تاسیسات برقی الزامی است.

۲۱ بهمن ۹۷ 50 بازدید یک نظر ادامه مطلب
خدمات مهندسی آنلاین بررسی تحلیلی-22 کد خبر 971121001

خدمات مهندسی آنلاین

خدمات مهندسی آنلاین برای رفاه حال مهندسان و دسترسی سریعتر درقالب یک سامانه توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان طراحی و تنظیم شده است. خدمات مهندسی آنلاین در اين سامانه برای دفاتر مهندسی طراحی شده و در قالب يك سيستم تحت وب با قابليت هايی ویژه ارتباط داخلی و بيرونی سازمان و ذخيره اطلاعات به اجرا در آمده است.

۲۱ بهمن ۹۷ 28 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
چک لیست طراحی سازه چیست بررسی تحلیلی-21 کد خبر 971117017

چک لیست طراحی سازه چیست؟

چک لیست طراحی سازه یکی از کلیدی ترین موارد در طراحی سازه است که برای مهندسان طراح یا مهندسان محاسب کاربرد دارد. اغلب مهندسان برای شروع پروژه و یادگیری طراحی سازه از چک لیست طراحی سازه استفاده می کنند تا موردی را فراموش نکنند. چک لیست طراحی سازه شامل چک لیست های کاربردی و جالب طراحی و محاسبات وجود دارد که براساس نیاز و کنترل نهایی طراحی انجام شده درسازه های فولادی و بتنی و شالوده ها با مقررات جدید کاربرد دارد.

۱۷ بهمن ۹۷ 29 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
نظام مهندسی مالیات بررسی تحلیلی-20 کد خبر 971115013

نظام مهندسی مالیات

همان طور که می دانید آشنایی با تکالیف و قوانین مالیاتی اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان یکی از راهکاری موثر و مفید است تا بتوانند با شناخت شناخت مسولیت های خود برای احقاق حقوق خود اقدام کنند. نظام مهندسی مالیات و شورای مالیاتی سازمان را با هدف ارتقای سطح آگاهی اعضای سازمان و جلوگیری از زیان های احتمالی ناشی از عدم آگاهی از قوانین و مقررات مالیاتی در نظر گرفته است.

۱۵ بهمن ۹۷ 29 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
مجری ذیصلاح در ساخت و ساز شهری یادداشتی از: حسین احمدی کد خبر 971114008

مجری ذیصلاح در ساخت و ساز شهری

ورود یکجانبه سازمان نظام مهندسی ساختمان به الزام آوری حضور مجری ذیصلاح در امر ساخت و ساز شهری؛ اگرچه تاکنون گام مفیدی میتواند تلقی گردد، ولیکن به تنهایی موثر ‌واقع نشده است.

۱۴ بهمن ۹۷ 28 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
نیاز کشور به احداث سالیانه نهصد هزار واحد مسکونی در کشور ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان کد خبر 971112003

نیاز کشور به احداث سالیانه نهصد هزار واحد مسکونی در کشور

فرج اله رجبی در بازدید از آزمون ورود به حرفه مهندسی ساختمان بیان کرد: سالانه به احداث حدود نهصد هزار واحد مسکونی در کشور نیاز است که فرصت خوبی برای اشتغال مهندسان جوان بشمار می ‌رود.

۱۲ بهمن ۹۷ 31 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
رشد قیمت تمام شده مسکن قیمت مسکن کد خبر 971110013

رشد قیمت تمام شده مسکن

ساخت و ساز مسکن در ایران مجوزهای بی‌ شماری را از سازمان نظام مهندسی گرفته تا شهرداری می‌ طلبد؛ مجوزهایی که در مواردی صدور آن ها حتی تا ۱ سال زمان می‌ برد و در نهایت به علت هزینه‌ های بالایی که به افزایش قیمت تمام شده مسکن می انجامد، خریدار نهایی مجبور به پرداخت آن است.

۱۰ بهمن ۹۷ 34 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
نظام مهندسی ایران بررسی تحلیلی-23 کد خبر 971110001

نظام مهندسی ایران

نظام مهندسی ایران براساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تاسیس شد و هدف از تشکیل آن، آموزش، انسجام بخشی و نظارت عالیه بر خدمات مهندسی و همچنین هدایت و کنترل مهندسان به سوی توسعه و پیشرفت ساخت و ساز شهری بود. از سال 1374 تا کنون نظام مهندسی ایران یا دفتر شورای مرکزی شاهد برگزاری انتخابات برای تعیین اعضای هیات مدیره بوده است و هر دوره با چالش ها و مشکلات عدیده ای همراه بود.

۱۰ بهمن ۹۷ 44 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
شرکت بیش از صد و چهل و هفت هزار نفر در آزمون ‌های ورود به حرفه مهندسان مدیر کل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان بیان کرد کد خبر 971109020

شرکت بیش از صد و چهل و هفت هزار نفر در آزمون ‌های ورود به حرفه مهندسان

حامد مانی فر - مدیر کل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی با عنوان این که دومین دوره از آزمون ‌های ورود به حرفه مهندسان در سال نود و هفت به ‌طور همزمان و هماهنگ در روزهای ۵شنبه و جمعه یازدهم و دوازدهم بهمن‌ ماه در کل کشور برگزار می گردد، افزود: در این دوره از آزمون تعداد كل شرکت‌کنندگان بالغ‌ بر صد و چهل و هفت هزار و نهصد و هفده نفر است که ۸.۷ درصد رشد را نسبت به آزمون مشابه در اردیبهشت ‌ماه امسال نشان می‌ دهد.

۹ بهمن ۹۷ 41 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان در آئینه ارزیابی محمدرضا محمدیان کد خبر 971109017

عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان در آئینه ارزیابی

پیش از تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان نوعی خلا قانونی در امور مهندسی ساختمان كه بخش خیلی بزرگی از سرمایه های كشور را نیز به خود اختصاص داده بود، خود نمائی میكرد. یقیناً یکی از اهداف مقنن ایجاد یك تشكل تخصصی و غیردولتی و مقتدر جهت سازماندهی مهندسان و فعالیتهای آنها بوده است.

۹ بهمن ۹۷ 36 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
دریافت کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی آزمون بهمن 97 کد خبر 971106013

دریافت کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی بهمن ۹۷

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز؛ مرجع اخبار نظام مهندسی کشور دفتر مقررات ملی زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی بهمن 97 را اعلام کرد.

۶ بهمن ۹۷ 76 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
آموزش نظام مهندس بررسی تحلیلی-4 کد خبر 971106004

آموزش نظام مهندس

آموزش نظام مهندس شامل آموزش تکمیلی برای ارتقای پایه یا آمادگی آزمون های نظام مهندسی می شود که باید فرآیند ثبت نام توسط مهندسان انجام شود.. برای آموزش نظام مهندس مهندسان و داوطلبان لزوما باید به عضویت سازمان نظام مهندسی درآمده باشند و براساس ضوابط موجود امکان حضور در این دوره ها را دارند.. آموزش نظام مهندس برای تمامی رشته های ساختمانی ازجمله عمران، معماری، مکانیک، شهرسازی، نقشه برداری، برق و...برگزار می شود.

۶ بهمن ۹۷ 54 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
استقلال نظام مهندسی؛ نظارت بجای دخالت بازنگری در قانون سازمان نظام مهندسی کد خبر 971104009

استقلال نظام مهندسی؛ نظارت بجای دخالت

اختلافات وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی در زمان وزیر اسبق موجب شد تا موضوع بازنگری در قانون این سازمان و استقلال بیش تر نظام مهندسی مجددا عنوان گردد. ولی آیا این استقلال با توجه به قانون مصوب مجلس امکانپذیر است؟

۴ بهمن ۹۷ 42 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
دوره آموزشی نظام مهندسی بررسی تحلیلی-13 کد خبر 971104004

دوره آموزشی نظام مهندسی

دوره آموزشی نظام مهندسی شامل برگزاری کلاس های آموزشی برای ارتقای پایه و ورود به حرفه مهندسان است که با برنامه ریزی و نیازسنجی انجام می شود. دوره آموزشی نظام مهندسی شامل کلاس هایی براساس سرفصل های مختلف از مباحث مقررات ملی ساختمان بوده و در راستای کیفی سازی ساخت و ساز و ارائه خدمات مهندسی به بهترین شکل در جامعه است.

۴ بهمن ۹۷ 62 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
دعوت به جلسه دویست و سی و ششم شورای مرکزی دعوت به جلسه کد خبر 971103006

دعوت به جلسه دویست و سی و ششم شورای مرکزی

شورای مرکزی سازمان عصر روز ۴شنبه سوم بهمن با حضور اعضای اصلی و علی البدل تشکیل نشست میدهد. در این نشست، علاوه بر سخنان پیش از دستور اعضا، گزارش امور جاری از طرف ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ارائه می گردد.

۳ بهمن ۹۷ 53 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
واگذاری امور به انجمن‌ ها و بخش‌خصوصی در یک جلسه تخصصی عنوان گردید؛ کد خبر 971102015

واگذاری امور به انجمن‌ ها و بخش‌خصوصی

جلسه آسیب شناسی و ارزیابی نقش بخش خصوصی در محل جامعه مهندسان نقشه بردار ایران برگزار گردید.

۲ بهمن ۹۷ 48 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
در خواست ریاست شورای مرکزی از وزیر راه و شهرسازی برای بازنگری شیوه نامه های ابلاغی ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور کد خبر 971101017

در خواست ریاست شورای مرکزی از وزیر راه و شهرسازی برای بازنگری شیوه نامه های ابلاغی

فرج الله رجبی _ ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از محمد اسلامی _ وزیر راه و شهرسازی در خواست کرد کارگروه مشترکی مامور گردد تا علاوه بر تنظیم برنامه عملیاتی راهبردهای مصوب اجلاس بیستم، نسبت به رفع ابهامات حاصل از شیوه نامه های ابلاغی ۱ سال اخیر بویژه موضوعاتی همچون ارجاع نظارت، کنترل نقشه ها، موجودیت دفاتر طراحی، صدور شناسنامه فنی و ملکی، مشمولان تعارض منافع در استفاده از پروانه اشتغال و همچنین تعرفه خدمات مهندسی اقدام کند.

۱ بهمن ۹۷ 41 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
شماره موبایل مهندسین ساختمان تهران بررسی تحلیلی-12 کد خبر 971101015

شماره موبایل مهندسین ساختمان تهران

شماره موبایل مهندسین ساختمان تهران به صورت بانک های اطلاعات تهیه و طبقه بندی شده برای استفاده شرکت های مختلف خرید و فروش می شود. برخی شرکت ها فایل اکسل از شماره موبایل مهندسین ساختمان تهران و سایر استان ها را به صورت آنلاین به فروش می رسانند که تعرفه آن براساس نام استان و تعداد شماره ها تنظیم شده است.

۱ بهمن ۹۷ 56 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
کلاس های نظام مهندسی بررسی تحلیلی-10 کد خبر 971029009

کلاس های نظام مهندسی

کلاس های نظام مهندسی در قالب دوره های اجباری برای ارتقای پایه و ورود به حرفه مهندسان برگزار می شود که داوطلبان و مهندسان می توانند برای ثبت نام دوره های آموزشی ارتقای پایه و ورود به حرفه اجرا با مراجعه به پورتال آموزش سازمان اقدام کنند. برگزاری کلاس های نظام مهندسی با توافق و مشارکت با برخی دانشگاه های معتبر و دارای مجوز از کمیته آموزش انجام می شود.

۲۹ دی ۹۷ 65 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
جواب آزمون نظام مهندسی بررسی تحلیلی-9 کد خبر 971028004

جواب آزمون نظام مهندسی

موضوع آزمون نظام مهندسی برای داوطلبان و مهندسانی که می خواهند پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی ورود به حرفه داشته باشند، با اهمیت است و معمولا سه ماه پس از روز برگزاری آزمون، نتایج آزمون نظام مهندسی اعلام می شود. نتایج آزمون نظام مهندسی برای کلیه رشته های مهندسی، شهرسازی، عمران، معماری، نقشه برداری، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی و ترافیک به طور همزمان در سراسر کشور برگزار شده و اعلام خواهدشد.

۲۸ دی ۹۷ 86 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
سامانه مهندسین ناظر بررسی تحلیلی کد خبر 971027001

سامانه مهندسین ناظر

همان طور که می دانید شیوه نامه تبصره 2 ماده 24 آئین نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال 1383 ارجاع کار مهندسین ناظر مطرح شده است که همواره یکی از چالش های اصلی جامعه مهندسی است. سامانه مهندسین ناظر به این دلیل راه اندازی شد که مطابق مقررات ملی ساختمان، برای داشتن ساختمان با کیفیت، مقاوم و ایمن اجرای مراحل ساخت باید به دست مجری انجام شود .

۲۷ دی ۹۷ 68 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
انتصاب سید مازیار حسینی به سمت معاون وزیر راه و شهرسازی انتصاب معاون وزیر راه و شهرسازی کد خبر 971026016

انتصاب سید مازیار حسینی به سمت معاون وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن و ساختمان

به دنبال حکمی از طرف وزیر راه و شهرسازی، سیدمازیار حسینی به سمت معاون وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن و ساختمان منصوب گردید.

۲۶ دی ۹۷ 51 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
ثبت نام نظام مهندسی بررسی و تحلیل کد خبر 971025001

ثبت نام نظام مهندسی

وقتی سخن از ثبت نام نظام مهندسی به میان می آید، ثبت نام آزمون نظام مهندسی مطرح است و مهندسان در 7 رشته مرتبط با ساختمان می توانند با شرکت در آزمون و کسب نمره قبولی طبق قوانین و ضوابط تعیین شده پروانه اشتغال دریافت می کنند.امتیازی که یک مهندس پس از قبولی در آزمون و داشتن پروانه نظام مهندسی کسب می کند درواقع اخذ یک شماره خاص در نظام مهندسی استان است که می تواند برای تاسیس شرکت و دفاتر مهندسی اقدام کرد.

۲۵ دی ۹۷ 79 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
جلسه خبری معاونان وزیر راه و شهرسازی حامد مظاهریان کد خبر 971024004

جلسه خبری معاونان وزیر راه و شهرسازی

حامد مظاهریان بیان کرد: با توجه به تعلیق پروانه ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان ادامه فعالیت ایشان غیر قانونی است.

۲۴ دی ۹۷ 47 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
ضربه بازار مسکن به اجاره ‌نشین ‌ها حامد مظاهریان کد خبر 971024003

ضربه بازار مسکن به اجاره ‌نشین ‌ها

حامد مظاهریان با اشاره به ضربه بازار مسکن به اجاره نشین‌ها بیان کرد: رئیس کنونی سازمان نظام مهندسی ساختمان به علت تعلیق پروانه اشتغال به حرفه، شرایط ریاست سازمان را ندارد.

۲۴ دی ۹۷ 40 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
جایگزین رجبی کیست حامد مظاهریان کد خبر 971024002

جایگزین رجبی کیست؟

حامد مظاهریان _ معاون وزیر راه و شهرسازی با عنوان این که بازار مسکن در حال رکودی شدن است بیان کرد: باید فرد دیگری جایگزین آقای «رجبی» در شورای مرکزی نظام مهندسی گردد.

۲۴ دی ۹۷ 48 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
نداشتن شایستگی رجبی برای ریاست معاون مسکن و شهرسازی بیان داشت: کد خبر 971024001

نداشتن شایستگی رجبی برای ریاست

حامد مظاهریان با اشاره به فرجام ریاست شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار کرد: از آن جایی که پروانه فعالیت فرج اله رجبی ۲ ماه اخیر تعلیق شده وی عملا مولفه‌ های کافی برای ریاست شورای مرکزی را ندارد.

۲۴ دی ۹۷ 48 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تشکیل اتحادیه معماری ایران معاون وزیر راه و شهرسازی کد خبر 971023013

تشکیل اتحادیه معماری ایران

معاون وزیر راه و شهرسازی از تشکیل اتحادیه معماری ایران خبر داد و افزود: کارگروهی مامور شده است تا متن مصوبه را تهیه کند که موضوع فوق در نشست های آتی شورای‌عالی شهرسازی و معماری ارایه و مورد بررسی قرار می‌ گیرد.

۲۳ دی ۹۷ 45 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
ریش و قیچی دست خودشان! محمد اسلامی کد خبر 971023001

ریش و قیچی دست خودشان!

موضع محمد اسلامی در مورد انتخاب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان که یک بار دیگر در شهر جدید پرند بر آن تاکید کرد، نشان می‌ دهد ریش و قیچی در اختیار اعضای شورای مرکزی قرار دارد.

۲۳ دی ۹۷ 45 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
کارتابل نظام مهندسی بررسی تحلیلی کد خبر 971022009

کارتابل نظام مهندسی

به نظر می رسد یکی از ضروری ‌ترین اقداماتی که می توان برای بالا بردن کیفیت ساخت و ساز و اعتلای مهندسی در کشور انجام داد، ترویج و تشویق فعالان در حوزه صنعت ساختمان به رعایت مقررات ملی است. برای آموزش و بازآموزی دانش مهندسی با راه اندازی سامانه و کارتابل نظام مهندسی بهترین شرایط و زیر ساخت فراهم شد تا دانش آموختگان رشته های مهندسی به سوی مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان بروند.

۲۲ دی ۹۷ 85 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
دوره های نظام مهندسی بررسی تحلیلی کد خبر 971021003

دوره های نظام مهندسی

مهندسان پس از فارغ التحصیلی به دنبال کسب تجربه و به کارگیری دانش هایی که فراگرفته اند در کارگاه های ساختمانی هستند تا بتوانند به شکل عملی نکات تئوریک را اجرا کنند برخی مهندسان دغدغه شرکت در آزمون های نظام مهندسی را دارند و برای آمادگی و شرکت در این آزمون ها به دوره های نظام مهندسی روی می اورند.

۲۱ دی ۹۷ 83 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
محدوده مجاز و قابل قبول برای مقاومت یک الکترود زمین به قلم دکتر محمود رنجبر کد خبر 971021001

محدوده مجاز و قابل قبول برای مقاومت یک الکترود زمین

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز، مرجع اخبار نظام مهندسی کشور، یکی از چالش های پیش روی مهندسان برق در حوره تاسیسات برقی، تعیین مقدار مجاز مقاومت یک الکترود زمین است، معمولا مقادیری مانند 2، 10 و 25 اهم برای این الکترود مطرح می شود. در این یادداشت، دکتر محمود رنجبر، از اساتید برجسته نظام مهندسی کشور، به این سوال مهندسین برق پاسخ می دهد.

۲۱ دی ۹۷ 89 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
خدمات مهندسی بررسی تحلیلی کد خبر 971020013

خدمات مهندسی

خدمات مهندسی شامل فعالیت های تخصصی و کاربردی برای ارائه در فرآیند ساخت و ساز است که منجر به ساخت ساختمان های باکیفیت در سطح شهر و پروژه های عمرانی می شود. مجموعه خدمات مهندسی در چارچوب قوانین و ضوابط به افراد جامعه عرضه می شود و تحت پوشش سامانه نظام مند و هذفمندی مانند سازمان نظام مهندسی است.

۲۰ دی ۹۷ 74 بازدید بدون نظر ادامه مطلب