استفن پروکوپوویچ تیموشنکو معرفی بزرگان

استفن پروکوپوویچ تیموشنکو

شاید کمتر کسی را در حوضه مهندسی عمران یا مکانیک بتوان پیدا کرد که نام تیموشمکو رو نشنیده باشه. بیاید با هم نگاهی کنیم به سرگذشت تیموشنکو می اندازیم.

کد خبر: 980202001 تاریخ انتشار: دوشنبه 22 آوریل 19 - 12:51 ق.ظ

شاید کمتر کسی را در حوضه مهندسی عمران یا مکانیک بتوان پیدا کرد که نام تیموشمکو رو نشنیده باشه. بیاید با هم نگاهی کنیم به سرگذشت تیموشنکو می اندازیم.

استفن پروکوپوویچ تیموشنکو

استفن پروکوپوویچ تیموشنکو

استفن پروکوپوویچ  تیموشنکو

تیموشنکو زاده کشور اوکراین در روستای اشپوتیوکا در استان چرنیفو است که امروز در منطقه Konotop، اوکراین محسوب می شود. وی در سال های 1889 تا 1896 در مدرسه realnaya در استان پولتا که در حال حاظر در منطقی سومی است به تحصیل پرداخت و تحصیلات دانشگاهی خودش را در دانشگاه صنعتی سنت پترزبورگ ادامه داد.
پس از فارغ التحصیل شدن در سال 1901 وی مشغول به تدریس در دانشگاه سنت پترزبورگ در سال های 1901 تا 1903 شد و سپس تحت نظر کرپیچوف در سال های 1903 تا 1906 در آزمایشگاه دانشگاه سنت پترزبورگ مشغول به کار شد. در سال 1905 او برای یک سال به دانشگاه گوتینگن فرستاده شد که در آن تحت لوودویگ پرندتل مشغول به کار بود.
در پاییز سال 1906 به مقام استادی مقاومت مصالح در دانشگاه پلی تکنیک کیف منصوب شد. از سال 1907 تا 1911 به عنوان استاد دانشگاه پلی تکنیک تحقیقات خود در زمینه اجزا محدود( Finite Element) را انجام داد و در آن سال ها همچنان در زمینه کمانش از پیشگامان محسوب می شد و اولین نسخه از کتاب معروف مقاومت مصالحش را در آن روز ها به چاپ رسانید و در سال 1909 به عنوان رییس بخش مهندسی سازه منصوب شد.
در سال 1911 در اعتراض به وزیر آموزش و پرورش(کاسو) نامه ای را علیه او به امضا رساند که این کارش تبعاتی برای وی داشت و باعث اخراجش از دانشگاه صنعتی پلی تکنیک کیف شد اما در سال 1911 شانس به وی لبخند زد و توانست جایزه D. I. Zhuravski دانشگاه صنعتی سنت پترزبورگ را کسب کند و در آن برهه زمانی که وی کارش را از دست داده بود توانست با بردن این جایزه امرار معاش کند.
تیموشنکو به سنت پترزبورگ رفت و در سال های 1911 تا 1917 در موسسه برق و راه آهن سنت پترزبرگ ابتدا به عنوان مدرس و سپس به عنوان استاد مشغول به فعالیت شد و در همان زمان بر رو تئوری الاستیسیته و تئوری خیز تیز تحقیق و فعالیت کرد و آنان را توسعه داد و به مطالعه کمانش نیز ادامه داد.

آزمون نظام مهندسی عمران 98

نظام مهندسی عمران نظارت

در سال 1918 تیموشنکو به کیف برگشت و با همکاری ولادیمیر ورنادسکی به تاسیس آکادمی علوم اوکراین پرداخت که قدیمی ترین آکادمی علوم در شوروی سابق محسوب می شود البته بدون احتساب روسیه قدیمی ترین آکادمی می شود و در بین سال های 1918 تا 1920 به ریاست انستیتو مکانیک تازه تاسیس آکادمی علوم اکراین منصوب شد که از آن روز به نام وی می باشد.
در سال 1919 نیرو های ژنرال دنی کین که در جنوب روسیه مستقر بودند کیف را تصرف کردند و در آن زمان تیموشنکور تصمیم به جا به جایی از کیف به روستوف نا دونو گرفت و پس از رد شدن از شهرهای متعددی بالاخره به زاگرب رسید و وی توانست در زاگرب به مقام استادی دانشگاه صنعتی زاگرب برسد و در آن زمان که کیف به تصرف درآمده بود به کیف رفت و خانواده خود را به زاگرب نزد خود آورد.
استفن تیموشنکو تصمیم گرفت که در سال 1922 به آمریکا نقل مکان کند و در آنجا برای شرکت الکتریکی Westinghouse (وستینگ هاوس) از 1923 تا 1927 کار کرد و سپس استاد دانشکده ، دانشگاه میشیگان آمریکا شد و تحولی بزرگ را در آن جا بوجود آورد و برای اولین بار دوره لیسانس و دکتری مهندسی مکانیک را تشکیل داد و کتاب های وی به زبان مختلف دنیا(37 کشور) از جمله زبان فارسی ترجمه شده است. وی اوایل به زبان روسی کتاب هایش را نوشته ولی بعدها به زبان انگلیسی کتاب ها و مقاله های خود را به قلم تحریر درآورد. و در سال 1936 توانست استاد دانشگاه استنفورد آمریکا شود.
در سال 1957 انجمن مهندسی مکانیک آمریکا(ASME) مدالی را به افتخار تیموشنکو به نام وی بوجود آورد که هر سالی به کسانی که در علم مکانیک مطالب متمایز و جدیدی را ارائه می کنند اهدا می گردد.

استفن پروکوپوویچ تیموشنکو

سرانجام وی در سال 1972 دار فانی را ودا کرد و خاکستر او در پارکی در کالیفرنیا دفن شد.

برخی از مطالبی که توسط تیموشکنو منتشر شد:

الاستیسیته کاربردی همراه با لسز و شرکت D. Van Nostrand در سال 1925

جلد اول مقاومت مصالح (تئوری ابتدایی) همراه با شرکت D. Van Nostrand در سال 1930 که در سال های 19420 و 1955 به تربیت نسخه های دوم و سوم آن نیز منتشر شد

جلد دوم مقاومت مصالح(تئوری پیشرفته) همراه با شرکت D. Van Nostrand در سال 1930 که در سال های 1941 و 1956 نسخه های دوم و سوم آن نیز منتشر شد

در میان تمام فعالیت هایی که تیموشنکو انجام داده است 2تا از فعالیت های آن بیشتر از سایر مورد توجه معندسین عمران قرار گرفته :
1. تئوری تیر تیموشنکو

2. اجزا محدود

ممکن است سوال کنید چرا شخصی که از پایه در رشته مهندسی مکانیک بوده است توانسته اینقدر در عمران تاثیرگزار باشد و چرا بالعکس ما عمرانی ها نتوانستیم اینقدر در رشته مکانیک تاثیرگذار باشیم ؟؟؟
از 2منظر می توان به این سوال پاسخ داد:
1. رشته عمران و مکانیک بدلیل اینکه در هر جفت آن ها بحث مواد و مصالح از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به همین دلیل همواره از تحقیقات یکدیگر استفاده می کنند ولی خب بدلیل پیشرفته تر بودن علم مکانیک معمولا این عمرانی ها بودن که از تحقیقات آنان استفاده کردند
2. بحث های مالی و اقتصادی . پول همیشه حرف های زیادی برای گفتن دارد اگر بخواهید یکی از تاثیرات آن را ببینید می توانیم مثالی را با هم بررسی کنیم. در قرن بیستم میلادی در مورد بدنه هواپیما ها بحث بود که به چه صورت طراحی شوند تا از لحاظ مقاومت ، سرعت و … بهینه باشند در این زمان بدلیل اینکه شرکت های هواپیما سازی پول بسیاری برای سرمایه گذاری بر روی تحقیقات داشتند در این زمینه پیشگام شدند و تئوری اجزا محدود از همان جا کم کم شروع به شکل گرفتن کرد که تکمیل آن تحقیقات باعث پیشرفت های شگرفی چه در مهندسی عمران چه در مهندسی مکانیک شد.

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
22 آوریل 19
64 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0