اخبار

انتخاب به ترتیب حروف الفبا :

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان کد خبر 980325007

اعتراضات داوطلبان ورود به آزمون حرفه ٩٧ مهندسان بررسی شد

حامد مانی‌فر با اعلام این مطلب که درخواست بازنگری به سوالات آزمون ورود به حرفه ٩٧ مهندسان بررسی شد، گفت: سوال ۹ دفترچه A آزمون نظارت معماری و سوال های ۲۷ و ۵۲ آزمون اجرا در این رشته حذف شد که با حذف این سوال ها نمره آن با تاثیر مثبت در کارنامه کلیه داوطلبان درج شده است.

۲۵ خرداد ۹۸ 22 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
انباشت سوخت  انباشت سوخت کد خبر 980314003

انباشت سوخت (wet stacking)

انباشت سوخت یک وضعیت درموتورهای دیزلی است که سوخت نشتی به سیستم اگزوز وارد می شود. کلمهstacking از کلمه stack در اگزوز و دودکش گرفته شده است(stack به معنای دودکش است). بنابراین یک لوله اگزوز روغنی تحت عنوانwet stack شناخته می شود.

۱۴ خرداد ۹۸ 17 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
ژنراتور موتوری ژنراتور موتوری کد خبر 980314002

ژنراتور موتوری

مجموعه های ژنراتور موتوری برای تبدیل فرکانس،ولتاژی افازتوان استفاده می شود.آنهاهمچنین میتوانندبرای جداکردن بارالکتریکی ازخط منبع توان الکتریکی مورداستفاده قرارگیرند.موتورهای بزرگ به طورگسترده ای برای تبدیل مقادیرتوان صنعتی استفاده میشدند، درحالی که موتورهای کوچکتر (مانندآنچه در تصویر نشان داده شده است) برای تبدیل توان باتری به ولتاژDCبالاتراستفاده می شدند.

۱۴ خرداد ۹۸ 20 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
ژنراتور گازی معرفی ژنراتور گازی کد خبر 980309012

ژنراتور گازی

ژنراتور گازی دستگاهی برای تولید گاز است. این دستگاه می تواند گاز را هنگامی که فشردن آن غیر ممکن باشد طی یک واکنش های شیمیایی یا منابع جامد یا مایع ایجاد کند.

۹ خرداد ۹۸ 17 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
منبع تغذیه اضطراری یا UPS تغذیه اضطراری یا UPS کد خبر 980309011

منبع تغذیه اضطراری یا UPS چیست؟

منبع تغذیه اضطراری یا منبع برق بی وقفه (UPS) یک دستگاه الکتریکی است که هنگامی که منبع تغذیه ورودی یا برق دچار مشکل می شوند، برق اضطراری برای بارهای شبکه را تامین می کند. UPS با سیستم برق اضطراری یا برق اضطراری با ژنراتور متفاوت است و با تامین انرژی ذخیره شده در باتری ها، ابررایانه ها و یا فلاش ها و ادوات حفاظتی از قطع برق ورودی جلوگیری می کند. زمان اجرای باتری درمنبع برق اضطراری نسبتا کوتاه است (در حد چند دقیقه) اما برای به راه اندازی یک منبع برق یا حفاظت از تجهیرات مناسب است. در واقع UPS یک نوع سیستم قدرت مداوم است.

۹ خرداد ۹۸ 20 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
ژنراتور دیزلی معرفی ژنراتور دیزلی کد خبر 980309010

ژنراتور دیزلی

یک ژنراتور دیزل مجموعه ای از یک موتور دیزل با یک ژنراتور الکتریکی است که برای تولید انرژی الکتریکی از آن استفاده می شود. این دستگاه یکی از موارد خاص استفاده از موتور ژنراتور است. موتور احتراق کمپرسور دیزلی معمولا برای استفاده در سوخت دیزل طراحی شده است، اما برخی از انواع دیگر آن برای سایر سوخت های مایع یا گاز طبیعی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

۹ خرداد ۹۸ 22 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
بررسی تحلیلی و آماری کد خبر 980308002

تحلیل آزمون نظام مهندسی طراحی تاسیسات برقی بهمن ۹۷

در یادداشت پیش رو، تحلیل کاملی از نحوه طرح سوالات آزمون نظام مهندسی برق صلاحیت طراحی طراحی بهمن 97 و بررسی آماری این آزمون با مقایسه با آزمون های ادوار قبل ارائه خواهد شد.

۸ خرداد ۹۸ 27 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
لزوم اضافه شدن مديريت انرژي به مقررات ملي ساختمان عضو هيأت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان استان خراسان رضوي کد خبر 980307010

لزوم اضافه شدن مديريت انرژي به مقررات ملي ساختمان

عضو هيأت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان استان خراسان رضوي بیان کرد: صرفه جويي انرژي در معماري، مصالح و تأسيسات بيشتر ساختمان‌ها رعايت نمي گردد لذا لازم است مبحث مديريت انرژي به مباحث بیست و دو گانه مقررات ملي ساختمان اضافه گردد.

۷ خرداد ۹۸ 25 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
سافت استارتر چیست اطلاعاتی درباره درایورها و اتوماسیون کد خبر 980307009

سافت استارتر چیست؟

هر چه سرعت موتورها زیاد شود به مقدار انرژی بیشتری نیاز دارند. یک روش، استفاده از سافت استارترها برای کاهش جریان هجومی و گشتاور محدود است. استفاده از این تجهیزات زمانی مفید است که بخواهید از تجهیزات دیگر خود محافظت بیشتری به عمل آورید و عمر موتور خود را افزایش دهید و حرارت موتور را با شروع و توقف راه اندازی آن تنظیم کنید.

۷ خرداد ۹۸ 21 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
کلید راه انداز موتور آشنایی یا کلید راه انداز موتور کد خبر 980307008

کلید راه انداز موتور

کلید راه انداز موتور یا استارتر یک موتور الکتریکی است که موتور را روشن می کند. شامل موتور الکتریکی DC (مستقیم جریان) و یک سوپاپ استارت است که به موتور متصل می شود. در بیشتر خودروها، یک کلید راه انداز موتوربه گیربکس متصل می شود و آن را به حرکت در می آورد.بدین منظور شکل زیر را مشاهده کنید.

۷ خرداد ۹۸ 24 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
آشنایی با ANSYS structural mechanics معرفی نرم افزار کد خبر 980306001

آشنایی با ANSYS structural mechanics

نرم‌افزارهای آنالیز سازه‌ای‌ انسیس، مجموعه تحلیل‌ها‌ی سازه­ای را شامل می‌شوند که کاربر را قادر می‌سازد تا مسائل پیچیده‌ی‌ مهندسی سازه‌ای‌ را حل کرده و تصمیمات مربوط به طراحی را بهتر و سریع تر اخذ کند.در این بخش،انواع تحلیل‌ها‌ی استاتیک، دینامیک، فرکانس، ضربه، برخورد، تغییر شکل­های الاستیک و پلاستیک و ... قابل دسترس هستند.

۶ خرداد ۹۸ 31 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
معرفی نرم‌افزارTekla Structures معرفی نرم‌افزار کد خبر 980305008

معرفی نرم‌افزارTekla Structures

تکلا استراکچرزمی‌تواندبرای استفاده‌ی متخصصان و سازندگان فولاد، مهندسین پل، پیمانکاران بتنی، مهندسین سازه، تولیدکنندگان پیش ساخته، دانشجویان و موسسات آموزشی مرتبط مفید واقع شود.

۵ خرداد ۹۸ 31 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
کد خبر 980302006

ارائه خدمات فنی توسط نظام مهندسی خوزستان به سیل زدگان

۱ خرداد ۹۸ 30 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
کد خبر 980301006

دیدار رییس و جمعی از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز از مرکز تربیت مربی و پژوهشهای فنی و حرفه ای کشور

۳۱ اردیبهشت ۹۸ 35 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
کد خبر 980231008

پروانه‌های “خانم قشنگ” برای کنترل علف ‌های هرز

۳۰ اردیبهشت ۹۸ 33 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
معرفی نرم‌افزار انسیس نرم‌افزار انسیس کد خبر 980229005

معرفی نرم‌افزار انسیس

انسیس مخفف عبارت Analysis Systems شرکتی آمریکایی است که نرم‌افزارهای شبیه‌سازی مهندسی (به همین نام) عرضه می‌کند. این کمپانی در سال 1970 توسط جان سوانسون تاسیس شد.سال 1993، او سهم خود در این شرکت را به سرمایه‌گذاران فروخت. انسیس در سال 1996 در بازار بورس NASDAQ عمومی شد و در دهه‌ی 2000، به تعداد زیادی از شرکت‌های طراحی مهندسی مالکیت داد تا تکنولوژی‌های بیشتری درباره‌ی دینامیک سیالات، طراحی قطعات الکترونیکی و سایر تحلیل‌های فیزیک به دست آورد.

۲۹ اردیبهشت ۹۸ 29 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
کد خبر 980228013

فهرست دوره های یادگیری الکترونیک و آموزش آنلاین مهندسی اتصال پایگاه ولدیکا | خردادماه ۱۳۹۸

به استحضار می رساند که دوره های آموزش مجازی مهندسی اتصال از جمله انواع روش های جوشکاری ، لحیم کاری ، چسب کاری و سایر روش های اتصال و نیز دوره های آموزش مجازی مهندسی بازرسی خردادماه پایگاه ولدیکا از هم اکنون قابل دسترس جهت ثبت نام کاربران گرامی می باشد. این دوره ها از تاریخ یکم خرداد ماه 1398 آغاز و مطابق روال مرسوم این پایگاه، تا تاریخ بیست و پنجم همان ماه ادامه خواهد داشت و ثبت نام و ورود به دوره ها و دریافت مستندات مربوطه در هر زمانی از این فاصله امکان پذیر می باشد. برخی از این دوره های آموزشی در انتها دارای آزمونی تستی و یا تشریحی بوده که کاربران گرامی می توانند با شرکت در آنها میزان یادگیری خود را محک بزنند. همچنین بعضی از این دوره ها دارای پژوهش پایانی هستند که با هدف تکمیل فرایند یادگیری فراگیران محترم طراحی و تدوین شده اند.

۲۸ اردیبهشت ۹۸ 39 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
درباره‌ی برونل مهندس و مخترع انگلیسی کد خبر 980228008

درباره‌ی برونل

برونل (تولد: 9 آوریل 1806،همپشایر انگلستان، مرگ: 15 سپتامبر 1859، لندن)به عنوان یکی از نوآورترین و پرکارترین مهندسان تاریخ، یکی از غول‌های مهندسی قرن نوزدهم و همچنین از بزرگترین شخصیت‌های انقلاب صنعتی شناخته می‌شود که با طرح‌های پیشگامانه و سازه‌های خلاقانه‌اش چهره‌ی مناظر انگلیس را تغییر داده است. ساخته‌های این مهندس عمران و مکانیک عبارتند از بنادر، پل‌ها، تونل‌ها، راه‌آهن بزرگ غربی(the Great Western Railway) و مجموعه‌ای از کشتی‌های بخار که شامل نخستین کشتی بخار ملخ‌دار بود که برای حمل و نقل در اقیانوس اطلس استفاده می‌شد. طرح‌های وی انقلابی در حمل و نقل عمومی و مهندسی مدرن محسوب می‌شوند.

۲۸ اردیبهشت ۹۸ 32 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
درباره‌ی بنیان‌گذار شرکت انسیس سوانسون کد خبر 980227006

درباره‌ی بنیان‌گذار شرکت انسیس

John A. Swanson یک مهندس، کارآفرین، خیّر آمریکایی و بنیان‌گذار شرکت ANSYS، برنده‌ی مدال John Fritz و یکی از اعضای آکادمی ملی مهندسی است. او در جهان به عنوان یک متخصص و پیشرو در زمینه‌ی استفاده از روش‌های المان محدود در مهندسی شناختهمی‌شود.

۲۷ اردیبهشت ۹۸ 39 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
سرج ارسترها و فیوزها سرج ارسترها کد خبر 980227002

سرج ارسترها و فیوزها

رعد و برق هم هیجان انگیز است و هم ترسناک. ترسناک بودن رعد و برق به این علت است که می تواند زیان بار باشد. پیج و خم های نورانی رعد و برق، حاوی  مقدار زیادی انرژی الکتریکی است که در کسری از ثانیه آزاد می‌شود. اگرصاعقه در نزدیکی خانه اتفاق بیفتد، تمام این انرژی الکتریکی بایددر جایی تخلیه شود در غیر اینصورت اگر اتصالات سیمی منزل دقیقا در معرض اصابت رعد و برق قرار گیرد، ممکن است تمامی وسایل الکتریکی خانه همزمان دچار آسیب شوند. تقریبا غیر ممکن است که بتوان از بروز رعد و برق جلوگیری نمود.

۲۷ اردیبهشت ۹۸ 34 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
سنجش هزینه های چراغ های خیابانی LED چراغ های خیابانی LED کد خبر 980227001

سنجش هزینه های چراغ های خیابانی LED

روشنایی شهری بازار بسیار خوبی برای LED ها محسوب می شود. در اکثر شهرهای آمریکا حداقل یک چندتایی چراغ خیابانی LED نصب شده است که تعداد کمی از آن ها حداقل یک بار به طور کامل تعویض شده اند. LED ها به دلایل مختلف بهترین انتخاب برای چراغ های خیابانی هستند، اما وقتی در سال 2016 انجمن پزشکی آمریکا (AMA) هشدار داد که برخی از LED ها بر روی رانندگی در شب و سلامت انسان ها اثرات نامطلوبی دارند تقاضا برای آنها کاهش یافت. متخصصین روشنایی و شهرهایی که علاقمند به چراغ های خیابانی LED هستند تا به حال در برابر این هشدار مقاومت کرده اند.

۲۷ اردیبهشت ۹۸ 38 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
بهینه سازی ولتاژ ولتاژ کد خبر 980226015

بهینه سازی ولتاژ

گاهی اوقات برای شکستن یک مهره، ممکن است از یک چکش بزرگ با نیروی بسیارزیاد استفاده کنید، درحالی که آن مهره با نیروی کمتر نیز قابل شکست بوده است. این پدیده دقیقا همان چیزی است که درباره‌ی برق و الکتریسیته نیزرخ می‌دهد. ولتاژ، معادل نیروی الکتریسیته است. اغلب لوازم الکتریکی و وسایل کوچک برقی با ولتاژ بسیار بیشتر از حد مورد نیازآنها تغذیه میشوند.استفاده از یک "چکش برقی الکتریکی" برای شکستن یک مهره الکتریکی در مصرف هزینه و انرژی زیاده‌روی می‌کند و عمر تجهیزات الکتریکی را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. اگر یک کارخانه با تعداد زیادی از تجهیزات با مصرف انرژی و توان بالا دارید، استفاده بیش از حد ولتاژ، ممکن است بین 10-20 درصد به صورتحساب برق کارخانه بیفزاید و این اتفاق پدیده‌ای مضر هم برای جهان صنعتی و هم برای اقتصاد تلقی می‌شود. بهینه سازی ولتاژ تجهیزات به عنوان راه حلی است که با اصلاح ولتاژ، تثبیت، یا کاهش آن، می‌توانید همواره میزان برق موردنیاز تجهیزات را به طور منظم دریافت کنید. در ادامه توضیحات جامع تری در این باره ارائه خواهد شد.

۲۶ اردیبهشت ۹۸ 37 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
سرکت برکر یا مدارشکن سرکت برکر کد خبر 980226014

سرکت برکر یا مدارشکن

زمانی که یک سرکت برکر یا مدارشکن با اضافه جریان رو به رو شود، باید شرایط باز و بسته بودن کنتاکت‌های خود را به صورت اتوماتیک کنترل کند. شرط کنترل باز و بسته بودن کنتاکت‌ها در حالت دستی نیز باید برقرار باشد.

۲۶ اردیبهشت ۹۸ 37 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
معرفی نرم‌افزار CHVAC معرفی نرم‌افزار کد خبر 980226012

معرفی نرم‌افزار CHVAC

نرم‌افزارChvac،از سال 1979 یکی از پیشگامان صنعتنرم‌افزارهای محاسبه‌ی بارساختمان‌های تجاریمحسوب می‌شود که توسط شرکتElite Software  عرضه شده است و مهندسان حرفه ای زیادی آن را انتخاب می‌کنند. این شرکت ادعا می‌کند که با داشتن هر دونرم‌افزارChvacوEnergyProکه با هم لینک می‌شوند، شما می‌توانیدقدرتمندترین و کاربرپسندترین ترکیب محاسبه‌ی بار و آنالیز انرژی موجود در بازار را در اختیار داشته باشید.

۲۶ اردیبهشت ۹۸ 38 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
معرفی نرم‌افزار داکت سایز داکت سایز کد خبر 980226011

معرفی نرم‌افزار داکت سایز

Ductsize، یک نرم‌افزار آنالیز و برآورد اندازه (سایزینگ) در کانال‌کشی ساختمان‌ها و با هدف تهویه مطبوع است که توسط شرکت نرم‌افزاری Elite به بازار عرضه شده است و به کاربر کمک می‌کند تا یک سیستم کانال‌کشی کامل را از ابتدا تا انتها ایجاد کند وروی هر جنبه از طراحی خود کنترل داشته باشد.

۲۶ اردیبهشت ۹۸ 39 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
دیدار شهردار گرمدره با هیات رییسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز هومن قدوسی کد خبر 980226005

دیدار شهردار گرمدره با هیات رییسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

هومن قدوسی شهردار گرمدره، روز 3 شنبه بیست و چهارم اردیبهشت نود و هفت در محل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با جمعی از اعضای هیات مدیره سازمان دیدار و گفت و گو کرد

۲۶ اردیبهشت ۹۸ 39 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
فضای بهداشتی الزامات کلی فضاهای بهداشتی کد خبر 980225015

فضای بهداشتی

فضای بهداشتی فضایی است دارای تهویه و روشنایی که به امکانات و لوازمی تجهیز شده، و به منظور تامین بهداشت ساکنان و استفاده کنندگان ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این فضا ها شامل مستراح، دستشویی، حمام و فضای شستشوی نظافت می شوند. و از نظر نوع استفاده بر سه دسته اند. فضا های بهداشتی خصوصی، فضا های بهداشتی عمومی، فضا های بهداشتی خاص. در این مقاله الزامات کلی فضا های بهداشتی مورد استفاده در فضا های اقامتی، عمومی از لحاظ  کف سازی و پوشش دیوار، نورگیری و تهویه، اندازه های فضا های بهداشتی، ارتفاع، سطوح زیربنا، ابعاد و ارتفاع داخلی، سطح بازشوی الزامی که حداقل 0.18مترمربع می باشد، نوع، حریم ها و شرایط نصب کلید و پریز، راستا و جهت این گونه از فضا ها را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد.

۲۵ اردیبهشت ۹۸ 42 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
ارتفاع ساختمان مبنای محاسبه کد خبر 980225014

ارتفاع ساختمان

مبنای محاسبه ارتفاع ساختمان، فاصله قائم تراز متوسط کف معبر مجاور تا متوسط ارتفاع  بام شیب دار و یا بالاترین نقطه جان پناه الزامی در بام های مسطح است. و در ساختمان های موجود در بافت تاریخی محدودیت وجود دارد. حداکثر ارتفاع در گروه های ساختمانی دارای زیرزمین با پنجره و بدون آن متفاوت است و در این مقاله سعی شده است تا حداقل ارتفاع در قسمت های مختلف یک ساختمان را مورد بررسی قرار دهد از جمله این فضاها: ارتفاع  در فضای ورودی، ارتفاع راهروها، حداقل ارتفاع غیر سرگیر پله ها و پاگرد های آن ها، حداقل ارتفاع فضای اقامت، حداقل ارتفاع آزاد زیر چارچوب درها، تیر ها، لوله ها، ارتفاع حداقل فضا های بهداشتی در واحد های مسکونی، ارتفاع مجاز توقف گاه های کوچک، متوسط و بزرگ و همچنین توقف گاه های عمومی و خصوصی را بررسی کند.

۲۵ اردیبهشت ۹۸ 36 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
سیستم مدیریت شارژ و باتری مدیریت شارژ کد خبر 980225013

سیستم مدیریت شارژ و باتری (BMS)

سیستم مدیریت باتری یا همانBMS ، نوعی سیستم الکترونیکی است که می‌تواند یک سلول یا یک بسته باتری (مجموعه ای متشکل از چند سلول باتری) را مدیریت کند به عنوان مثال این سیستم می‌تواند با نظارت بر وضعیت باتری، محاسبه داده های ثانویه، گزارش گیری از داده ها، کنترل محیط خارجی باتری و غیره از عملکرد باتری حفاظت نماید. یک بسته یا پک باتری همراه با یک سیستم مدیریت باتری و ارتباط با منبع داده خارجی به عنوان یک بسته باتری هوشمند در نظر گرفته می شود. این پک هوشمند باید توسط یک دستگاه هوشمند شارژ شود.

۲۵ اردیبهشت ۹۸ 44 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
طرح پیشنهادی اصلاح قانون نظام مهندسی بر خلاف سیاست‌ های اصل چهل و چهار ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم بیان کرد: کد خبر 980225007

طرح پیشنهادی اصلاح قانون نظام مهندسی بر خلاف سیاست‌ های اصل چهل و چهار

امین مقومی اظهار داشت: طرح پیشنهادی اصلاح قانون نظام مهندسی بر خلاف سیاست‌ های کلی اصل چهل و چهار قانون اساسی و این طرح پاسخ‌گوی نیازهای مردم و این سازمان نیست.

۲۵ اردیبهشت ۹۸ 42 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
کلید قدرت لحظه ای جدید و بهبود یافته کلید قدرت کد خبر 980225006

کلید قدرت لحظه ای جدید و بهبود یافته

کلید قدرت لحظه ای جدید در مقایسه با نمونه قبلی آن از حیث یک ایده ساده در طراحی مدار متفاوت است .در این مدار،یک پوش باتِن می‌تواند به عنوان یک سوئیچ مکانیکی عمل کند. خوشبختانه این مقاله توانسته است بازخورد خوبی را بین خوانندگان ایجاد کند لذا در میان نظرات افرادی که مقاله را مطالعه کرده اند این سوالات مطرح است که آیا ممکن است مدار در آرایش زوج تفاضلی قرار بگیرد به گونه ای که هر دو سوئیچ بتوانند یکدیگر را خاموش کنند؟یا اینکه آیا میتوان یک تاخیر زمانی جهت خاموش شدن مدار پس از مدت زمان تعیین شده به مدار اعمال نمود؟ در واقع ایده طراحی این مدار سعی برآن دارد تا به هریک از پیشنهادات و سوالات مطرح شده پاسخ دهد.

۲۵ اردیبهشت ۹۸ 36 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
درباره‌ی اشرف حبیب‌الله اشرف حبیب‌الله کد خبر 980225005

درباره‌ی اشرف حبیب‌الله

اشرف حبیب‌الله در سال 1969 مدرک لیسانس خود را از دانشگاه Karachiپاکستان و مدرک فوق لیسانس را از دانشگاه برکلی کالیفرنیا در سال 1970 در رشته‌ی مهندسی عمران اخذ کرد.

۲۵ اردیبهشت ۹۸ 41 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
انواع دیوار مصالح بنایی مصالح بنایی کد خبر 980224016

انواع دیوار مصالح بنایی

انواع دیوار مصالح بنایی عنوان مقاله ای است که امروز قصد داریم پیرامون آن بپردازیم. ساختمان هایی با مصالح ساختمانی از آجر، بلوک های بتنی و بتن را ساختمان با مصالح بنایی می گویند.در ساختمان هایی با مصالح بنایی، تمام یا بخشی از بارهای عمودی توسط دیوارها با مصالح ساختمانی تحمل می شود و به زمین منتقل می شود.قبل از ساخت دیوار، لازم است که ابزار و تجهیزات لازم را تهیه و برای تکمیل فرایند ساخت و ساز، با ساخت دیوارهای پرکننده از جمله آجر، سنگ و ملات، به اتمام برسانید. بدون دانستن مشخصات فنی و یا استفاده از مواد نامناسب،عمر مفید ساختمان و کیفیت آن کاهش می یابد.

۲۴ اردیبهشت ۹۸ 54 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
معرفی نرم افزار PLAXIS معرفی نرم افزار کد خبر 980224015

معرفی نرم افزار PLAXIS

اگر از مهندسان عمران و گرایش ژئوتنیک باشید مطمئنا لااقل یکبار نام این برنامه حرفه ای گرایش خود را شنیده اید و از اهمیت آن در پروژه های ژئوتنیکی خبر دارید . پلکسیس یک نرم افزار بسیار کابردی در حوزه کار های مربوط به خاک است که همواره در جریان پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا رفتار خاک در مراحل مختلف پروژه مورد نظر می باشد و با استفاده از این نرم افزار میتوان همواره تغییر شکل خاک را بدست آورد و همچنین پایداری آن را بررسی کرد .

۲۴ اردیبهشت ۹۸ 43 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب
فرونشست زمین چیست فرونشست زمین کد خبر 980224011

فرونشست زمین چیست؟

فرونشست زمینچیست؟ یکی از مسائل مربوط به استفاده و برداشت بی اندازه از آب زیرزمینی، فروپاشیدن زمین (فرونشست زمین) است. این وضعیت در حال حاضر در بسیاری از نقاط استان کرمان و خراسانبا دشت هایی با تعادل منفی آب های زیرزمینی اتفاق می افتد.نشست زمین بیشتر در محدوده هایی است که بیشتر ترکیبی از مواد آبرفتی تثبیت شده یا نیمه تثبیت شده هستند. مواد متراکم شده ممکن است در عمق 300 متر به دلیل حذف آب های زیرزمینی و تخلیه آب از محلول باشند و هرچه مقدار بیشتری برداشت گردد، بیشتر تراکم مواد ایجاد می شود. سرانجام نشست زمین باعث شکاف عمیق در زمین، چاه ها، تخریب ساختمان و لوله زائی چاه ها می شود. لوله زائی پدیده ای است که در آن، با توجه به تشکیل فرونشست زمین ، لوله آب چاه از سطح زمین خارج می شود.

۲۴ اردیبهشت ۹۸ 43 بازدید بدون نظر نظر ادامه مطلب