ساختمان‌های در دست احداث در زنجان ملزم به نصب سنسورهای نشت گاز رئیس نظام مهندسی ساختمان استان زنجان:

ساختمان‌های در دست احداث در زنجان ملزم به نصب سنسورهای نشت گاز می‌شود

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان زنجان با اشاره به خطر نشت گاز منواکسید کربن در ساختمانهای دارای لوله‌کشی گاز گفت: ساختمان‌های دردست احداث ملزم به نصب آشکارسازهای هوشمند نشت گاز می‌شوند.

کد خبر: 960506041 تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ آبان ۹۵ - ۴:۲۲ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی نظام مهندسی (akhbarmohandesi.ir)، حسن مجتبی‌زاده امروز در جلسه کارگروه استانداردسازی کالا و خدمات اظهار داشت: ۲ هزار نفر از مهندسان در دوره‌های آموزشی مربوط به استاندارد و ایمنی آسانسورها شرکت کردند و تنها این افراد می‌توانند بر ساختمانهای دارای آسانسور نظارت کنند. ساختمان‌در دست احداث ملزم به نصب سنسورهای نشت گاز

وی به استفاده از وسایل گازسوز استاندارد تأکید کرد و افزود: باید مرگ خاموش در اثر نشت گاز منواکسید کربن جدی گرفته شود و در این راستا قصد داریم ساختمانهای دردست احداث و بهره‌برداران آنها را ملزم به استفاده از سنسورهای هوشمند برای جلوگیری از نشت گاز کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان با اشاره به اینکه موضوع نصب سنسورهای هوشمند در ساختمانهای دارای لوله‌کشی گاز از مردادماه در زنجان آغاز شده است، ابراز کرد: قرار است این موضوع در الحاقیه‌های مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان گنجانده شود.

ساختمان‌در دست احداث ملزم به نصب سنسورهای نشت گاز

سازمان نظام مهندسی ساختمان زنجان

احد غریوی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به غیراستاندارد بودن برخی از مشعل‌ها در واحدهای تولیدی و حادثه‌ساز شدن آن در سال ۹۳ بیان کرد: اگر واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی نسبت به استانداردسازی مشعل‌ها اقدام نکنند مجبور به توقف آنها می‌شویم که تا کنون به دلیل حفظ صنایع این کار انجام نشده است.

ساختمان‌در دست احداث ملزم به نصب سنسورهای نشت گاز

وی با اشاره به اینکه با توجه به مهلت ارائه شده به واحدهای تولیدی تا فرودین امسال برای استانداردسازی واحدهای تولیدی اقدامی در این مورد انجام نشده است، گفت: واحدهای تولیدی این موضوع را عنوان می‌کنند که امکان دسترسی به مشعل استاندارد در سطح کشور وجود ندارد.

این در حالی است که داود کارگرزاده مدیرکل استاندارد استان زنجان تصریح کرد که لیست کارخانجات تولیدکننده مشعل‌های استاندارد اعلام شده و واحدهای تولیدی باید از مشعل با ظرفیت‌های مناسب واحد خود استفاده کنند.

ناصر فغفوری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز در این جلسه به بازرسی از اصناف مبنی بر استفاده از وسایل توزین استاندارد تأکید کرد و افزود: آمادگی داریم با اعلام لیست واحدهای صنفی مغایر با ضوابط استاندارد، نسبت به بازرسی، تشکیل پرونده و ابلاغ به مراجع قضایی اقدامات لازم را انجام دهیم.

جواد رحمتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان نیز در این کارگروه اظهار داشت: تمرکز بر استانداردسازی کالاها سبب غفلت از بخش‌های خدماتی شده در حالی که بسیاری از فعالیت‌های دستگاههای اجرایی و سایر حوزه‌ها قابل استانداردسازی است.

وی به تدوین درست خدمات و مکتوب کردن آنها به عنوان معیار و ملاک نحوه فعالیت تأکید کرد و افزود: باید بعد کمی و کیفی در رفتارها در ادارات مدون شود و در اختیار بهره‌برداران و ذی‌نفعان قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان با اشاره به اینکه مسئولیت‌ دستگاههای اجرایی به درستی احصا نشده است، ابراز کرد: باید هر کس وظایف خود را پایش کند و اقدامات انجام شده را با آیین‌نامه‌ها تطبیق دهد و نسبت به برطرف کردن نواقص اقدام کند.

وی با ابراز ناخرسندی از غیراستاندارد بودن بیش از ۶۰ درصد آسانسورها در دستگاههای دولتی بیان کرد: نباید نظارت بر آسانسورها به تشریفات تبدیل شود و باید موارد غیراستاندارد بدون تعارف پلمب شود.

رحمتی با اشاره به اینکه بر اساس گزارشهای اداره استاندارد ۵۰ درصد وسایل توزین در واحدهای صنفی غیراستاندارد هستند، تأکید کرد: باید اقدامات لازم برای برطرف کردن این نواقص انجام شود.

منبع: تسنیم

 

مرجع اخبار نظام مهندسی و آزمون نظام مهندسی

برای مشاهده مجموعه کامل اخبار نظام مهندسی کلیک کنید.

مجموعه کامل محصولات آزمون نظام مهندسی را در اینجا ببنید.

ساختمان‌در دست احداث ملزم به نصب سنسورهای نشت گاز بیشتر ببینید

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۱ آبان ۹۵
783 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0