راهنمای جوش و اتصالات جوشی راهنمای جوش

راهنمای جوش و اتصالات جوشی

سازه فولادی مجموعه ای از اعضای باربر، ساخته شده ازورق و یا نیمرخ های فولادی می باشد که به کمک اتصالات به یکدیگر متصل شده و اسکلت ساختمان را به وجود می آورند. نیمرخ های فولادی تولیدات کارخانه ای هستند که با توجه به روش های تکامل یافته برای تولید آنها، غالباً رفتاری درحد انتظارات از خود نشان می دهند.

کد خبر: 970512004 تاریخ انتشار: شنبه ۱۳ مرداد ۹۷ - ۸:۴۷ ب.ظ

سازه فولادی مجموعه ای از اعضای باربر، ساخته شده ازورق و یا نیمرخ های فولادی می باشد که به کمک اتصالات به یکدیگر متصل شده و اسکلت ساختمان را به وجود می آورند. نیمرخ های فولادی تولیدات کارخانه ای هستند که با توجه به روش های تکامل یافته برای تولید آنها، غالباً رفتاری درحد انتظارات از خود نشان می دهند.

راهنمای جوش و  اتصالات   جوشی

موضوعی که همیشه بحث برانگیز بوده و موجب نگرانی طراحان و سازندگان سازه های فولادی است، چگونگی رفتار اتصالاتی است که (الف) برای ساخت اعضای مرکب ازنیمرخ و ورق و (ب) برای یکپارچه نموده اعضا (شامل تیر، ستون و مهاربندها) در محل گره ها مورد استفاده قرار می گیرند.

وسایل اتصالی که برای ساخت اعضا و اتصال آنها به یکدیگر به کار می رود شامل پرچ، پیچ و جوش است. در این میان استفاده از جوش در ساختمان سازی متعارف در ایران بسیار رایج ذاست. در در این میان استفاده از جوش در ساختمانسازی متعارف در ایران بسیار رایج است. در سطح جهانی قدمت استفاده از جوش در ساخت اسکلت فولادی شاید به ۱۰۰ سال برسد. در کشور ما نیز شاید بتوان قدمتی ۵۰ ساله برای استفاده از جوشکاری در ساختمان تصور نمود طی این سالیان نسبتاً طولانی مسلماً پیشرفت های قابل توجهی در شناخت جوش و توسعه فن آوری مربوطه صورت گرفته است. اما هنوز بدگمانی هایی در خصوص رفتار اتصالات جوشی در ذهن مهندسین وجود دارد. صدمات به وجود آمده در اتصالات جوشی ساختمان های بلند مرتبه تحت اثر زلزله ، عاملی برای افزایش این بدگمانی هاست.

دانلود فایل PDF راهنمای جوش  و اتصالات جوشی

خرید راهنمای  جوش و اتصالات جوشی

با وجود تمام این معضلات هنوز نمی توان جانشینی برای اتصالات جوشی متصور بود. عقیده اهل فن بر این است که اگر استانداردهای مربوطه درطراحی و اجرای اتصالات جوشی به کار گرفته شود با توجه به خواص متالورژیک و مکانیکی ناحیه جوش شده، نباید اشکال خاصی در رفتار اتصال جوشی به وجود بیاید. گواه خوب این ادعا استفاده موفق از جوش در صنایع کشتی سازی، اتومبیل سازی، ظروف تحت فشار، خطوط انتقال گاز و صنایع نظیر می باشد که در آنها اتصالات جوشی به طور موفقیت آمیزی ایفای نقش نموده اند. با توجه به این موضوع می توان نتیجه گیری نمود که عامل اساسی بروز مشکلات در جوشکاری های ساختمانی، عدم رعایت اصول اساسی در حین اجراست. متاسفانه این معل در ساختمانسازی کشور ما بسیار حادتر است. با وجود سابقه نسبتاً طولانی در استفاده از جوشکاری درصنعت ساختمان درایران و وجود کارخانه های تولید کننده تجهیزات و لوازم جوشکاری از قبیل دستگاه های جوش، الکترود و غیره، از لحاظ سطح آموزش پرسنل جوشکاری و به کار گرفتن آیین نامه های تعیین صلاحیت جوشکاران و تایید کیفیت درزهای جوش بسیار فقیر هستیم.

اگر از تعدادی پروژهای عمرانی خاص صرفنظر نماییم غالباً اکثر پرسنل جوشکاری شاغ در بخش ساختمان آموزش خاصی ندیده و فاقد تبحر لازم هستند و معضل مهمت اینکه هیچ کنترلی بر روی کیفیت اجرای جوش وجود ندارد.راهنمای جوش و اتصالات جوشی

با توجه به قوانین جاری، در سطح ساختمان سازی مسکونی، تنها فرد مسئول در قبال کیفیت ساختمان و رعایت موارد آیین نامه ای ، مهندس نار می باشد که با توجه به برنامه آموزشی دوره های مهندسی،اغلب مهندسین نیز از قواعد و آیین نامه های اجرایی مربوط به جوشکاری کم اطلاع و شاید بی اطلاع هستند.

با توجه به حساسیت امر، دفتر تدوین و ترویج مقررات ملی ساختمان از چند سال قبل اقداماتی بهمنظور افزایش آگاهی های مهندسین ناظر در این زمینه برنامه ریزی نمود. این اقدامات شامل تشکیل کلاس های آموزشی، و تدوین مبحث ویژه ای در مورد اجرای سازه های فولادی مسی شد. مجموعه حاضر نیز بخشی از این اقدامات است که هدف اصلی آن آشنایی مهندسین ناظر با دستگاه ها و اصول اجرایی جوشکاری است. این مجموعه شامل ۱۲ فصل است که به استثنای فصول ۱۰ و ۱۱ که در برگیرنده اصول طراحی اتصالات جوشی است. باقی فصول در ارتباط مستقیم با مسائل اجرایی نظارت و کنترل کیفیت جوش می باشند.

راهنمای جوش و اتصالات جوشی

این دفتر با اذعان به این که هیچ کاری بویژه کاری که برای نخستین بار به انجام می رسد خالی از نقص  نیست صرفاً از این نظر که می توان این مجموعه را با برخورداری از نظریات استفاده کنندگان کامل کرد به انتشار آن مبادرت می ورزد و از کلیه صاحبنظران، استادان و خوانندگان محترم تقاضا دارد هر گونه پیشنهاد خود را به این دفتر ارسال نمایند.

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

نظام مهندسی معماری

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۳ مرداد ۹۷
771 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0