شفافیت و پاسخگویی در NGO ها و تشکل های مردم نهاد مصاحبه اختصاصی با رئیس نظام مهندسی تهران

شفافیت و پاسخگویی در NGO ها و تشکل های مردم نهاد

مهندس احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در مصاحبه اختصاصی با پایگاه مهندسین نیوز- مرجع اخبار نظام مهندسی، استقبال برای کاندیداتوری در دوره هشتم انتخابات سازمان های نظام مهندسی کمتر بود.

کد خبر: 970513010 تاریخ انتشار: شنبه ۱۳ مرداد ۹۷ - ۹:۲۹ ب.ظ

مهندس احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در مصاحبه اختصاصی با پایگاه مهندسین نیوز- مرجع اخبار نظام مهندسی، استقبال برای کاندیداتوری در دوره هشتم انتخابات سازمان های نظام مهندسی کمتر بود.

شفافیت و پاسخگویی در NGO ها و تشکل های مردم نهاد

شفافیت و پاسخگویی در NGO ها و تشکل های مردم نهاد

شفافیت و پاسخگویی در NGO ها و  تشکل های  مردم نهاد

مهندس خرم با اشاره به اینکه در دوره هشتم انتخابات سازمان های نظام مهندسی، استقبال برای کاندیداتوری کمتر بود، گفت: چون شرایط کاندید شدن را سخت تر کردند و دو سال سابقه کار با پایه یک ملاک بود.

وی با بیان اینکه بخشنامه تضاد منافع بخشی از جامعه مهندسی را حذف کرد، اظهار داشت: درمجموع تعداد داوطلبان به زیر نصف رسیده است وعامل موثر دیگر در عدم استقبال کاندیداتوری مناقشات بین دولت و سازمان نظام مهندسی است و تلاش شد در این مناقشات سازمان مسائل منفی که دارد بزرگنمایی شود  چون این چالش به بدنه مهندسی لطمه می زند.

خرم افزود: امیدواریم در روز رای گیری این عواملی که اعلام شد از جامعه مهندسی ما رخت ببندد چون نهادهای مدنی غیر دولتی هستند که توسعه و آینده کشور را رقم می زنند. با حضور حداقل ۵هزار مهندسی که اکثرشان جوان هستند در صحنه انتخابات، مجموعه ۲۵ نفری مورد نیاز هیات مدیره و ۷ نفر علی البدل انتخاب شوند.

او با بیان اینکه شفافیت و پاسخگویی دو اصلی است که هر دستگاهی به خصوص NGO ها و تشکل های  مردم نهاد و غیردولتی باید به آنها توجه کنند، تصریح کرد: مساله مهم در سازمان نظام مهندسی و پیرامونش، شفافیت در حرکت و هزینه ها و درآمدهاست و اگر شفاف نباشد مسائل مناقشه برانگیز مطرح خواهد شد.

به اعتقاد خرم سازمان نظام مهندسی را باید بهتر از بقیه سازمان ها، دولتی، عمومی و تشکل های مردمی شفاف کرد و فساد، تخلف و تقلب را باید از درون آن بیرون آورده و سالم سازی کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید کرد: جامعه مهندسی کشور جامعه ای است که از بقیه جوامع باهوش تر بوده، مستعد تر برای سلامت و انجام وظیفه و همچنین آگاه تر در راه های  مبارزه با تبعیض و فساد هست.

این سازمان حرفه ای باید از طرف جامعه مهندسی حمایت شود

او گفت: از ۷۰ سال پیش که دانشگاه های فنی و مهندسی راه اندازی شده همواره پیشتاز مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین مسولیت ها در ابعاد اقتصادی به خصوص موارد اجرایی، مهندسین بوده اند و در دنیا نیز اساس توسعه بر شانه مهندسین و افراد فنی قرار دارد و این سازمان حرفه ای باید از طرف جامعه مهندسی حمایت شود.

خرم ادامه داد: این سازمان باید با صنوف، دولت، مجلس، قوه قضاییه، شوراها و شهرداری ها و همچنین شورای عالی استان ها که اختیار لایحه دادن به مجلس را دارند تعامل داشته باشد؛ شورای عالی استان ها درواقع پارلمان بخش خصوصی است که متاسفانه در این ۵ دوره هیچ توجهی به آن نشده است.

وی با تاکید بر اینکه سازمان نظام مهندسی بسیاری از اصلاحات قانونی، نیازها و تاثیرگذاری هایش را در برنامه ریزی کشور می تواند از طریق شورای عالی استان ها پیگیری کند، افزود: داشتن برنامه برای اشتغال فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و فنی  نکته مهمی است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به تعداد ۵۳۰ هزار مهندس در سطح کشور اظهار داشت: بستر و ابزار کار و اشتغال فقط برای ۱۰۰ هزار نفر مهندس تامین شده است. دولت و مجلس در این باره وظیفه سنگینی دارند که بستر و ابزار اشتغال را فراهم کنند.

وی تصریح کرد: نمی گویم فرصت شغلی ایجاد کنند، از کارآفرینان و نوآوران رشته های ساختمان حمایت کنند تا نوآوری و ایده هایشان را تجاری سازی کنند و روی هر موضوعی استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان پا بگیرد و به حرکت روزآمد و نوآورانه خود ادامه بدهند؛ با این حمایت مساله اشتغال حل خواهد شد.

دود اصلی تقابل و حرکات مناقشه برانگیز به چشم مهندسین خواهد رفت

خرم درباره مناقشات اخیر بین وزارتخانه و سازمان نظام مهندسی گفت: دود اصلی تقابل و حرکات مناقشه برانگیز به چشم مهندسین خواهد رفت و دولت نیز نصیبی نخواهد برد، بنابراین با دو نفر از اعضای هیات مدیره سازمان استان تهران که عضو شورای مرکزی هم هستند به دیدار وزیر رفتیم و خواهش کردیم یک هیات ۵ نفره از شورای مرکزی و وزارتخانه معرفی و مسیر تعاملی پیش گرفته شود.

او در پایان افزود: تریبون مظهر تقابل و تخاصم  است، به جای تریبون از میز، گفتگو و تعامل استفاده شود که خوشبختانه مسیر حرکت به این مسیر افتاده و این کمیسیون یا هیات ۵+۵ کار خود را انجام می دهد و امیدواریم مطالب مناقشه برانگیز مطرح نشود.

خرم با بیان اینکه برای آموزش کار چندانی در این بیست و چند سال نکردیم، گفت: آموزش را باید راه انداخت، آموزش های مهارتی و موردی. آموزش هایی برای روزآمد کردن دانش و تکنیک های کار برای مهندسان و برای سازماندهی و برنامه ریزی این کار، ایجاد یک پژوهشکده را در نظر گرفتیم.

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

نظام مهندسی معماری

مهندسین نیوز
۱۳ مرداد ۹۷
125 بازدید
امتیاز به این خبر:
0 0