ویژه ها

نظام مهندسی بزرگ ترین تشکل مردمی تخصصی در کشور است ریاست کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کد خبر 970331009

نظام مهندسی بزرگ ترین تشکل مردمی تخصصی در کشور است

ریاست کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی بزرگ ترین تشکل مردمی تخصصی در کشور است و باید از این ظرفیت برای توسعه استان به خوبی استفاده کنیم.

۳۱ خرداد ۹۷ 33 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
کتاب ميکرو تاسيسات برقي در آزمون اردیبهشت بررسی عملکرد در آزمون نظام مهندسی اردیبهشت 97 کد خبر 970326001

کتاب ميکرو تاسيسات برقي در آزمون اردیبهشت ۹۷

کتاب «ميکرو تاسيسات برقي» جديدترين کتاب مهندس کریمی برای آزمون نظام مهندسی برق ارديبهشت 97 بود. با مقایسه دقیق و مستند آزمون های نظام مهندسی طراحی و نظارت اردیبشهت 97 با منابع آموزشی می توان ادعا کرد که به ترتیب 8 و 9 پرسش آزمون با کتاب ميکرو تاسيسات برقي قابل پاسخگویی بوده است.

۲۶ خرداد ۹۷ 498 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
شرکت‌های حقوقی و سایه‌ها به قلم فاطمه ‌خان‌پور کد خبر 970325001

شرکت‌های حقوقی و سایه‌ها

مشکلات شرکت‌های حقوقی از تعاریف بی‌حصار اولیه در شکل‌گیری آنها شروع می‌شود. تعاریفی که در آن «هدف» جایگاه ویژه‌ای ندارد و ذی‌نفعان بدون حفاظ و مرز مشترک در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. مرزهای منافع و مصالح عمومی و منافع سازمانی، جایگاه کارمند و کارشناسان حقوقی و فنی مشخص نشده است؛ نظارتی بر عملکرد این سازمان‌ها وجود ندارد؛ مالیاتشان پرداخت نمی‌شود و موارد دیگر ...

۲۵ خرداد ۹۷ 67 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
نظامنامه انتخابات سازمان های نظام مهندسی ساختمان ابلاغ شد حامد مظاهریان کد خبر 970323009

نظامنامه انتخابات سازمان های نظام مهندسی ساختمان ابلاغ شد

با این ابلاغیه فرآیند هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان رسما آغاز گردید.

۲۳ خرداد ۹۷ 201 بازدید یک نظر ادامه مطلب
انتخابات هیئت مدیره و تکرار مکرر اشتباهات مهندسان به قلم سیاوش رضایی کد خبر 970323001

انتخابات هیئت مدیره و تکرار مکرر اشتباهات مهندسان

در سازمان نظام مهندسی ساختمان، هیئت مدیره‌ای وجود دارد که در بسیاری مواقع منافعش با منافع عام اعضای سازمان، کوچکترین همسویی نداشته و حتی رقابتی نابرابر حاکم است! قطعاً می‌پرسید کجا!؟

۲۳ خرداد ۹۷ 153 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
قربانخانی مشاور رجبی شد بازگشت قربانی کد خبر 970321010

قربانخانی مشاور رجبی شد

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، طی حکمی مهندس حسن قربانخانی، رئیس سابق سازمان ساختمان کشور را به سمت مشاور امور خدمات خود منصوب کرد.

۲۱ خرداد ۹۷ 127 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
مسئول ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی به قلم مهندس الهی فر کد خبر 970319010

مسئول ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی

حضور مسئول ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی به‌ منظور ارتقای سطح ایمنی کارگاه و پیشگیری از حوادث ناشی از کار و برای صیانت از نیروی انسانی و منابع مادی کشور ضروری است.

۱۹ خرداد ۹۷ 67 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
بررسی عملکرد در آزمون نظام مهندسی اردیبهشت 97 کد خبر 970318001

کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی در آزمون اردیبهشت ۹۷

با مقایسه دقیق و مستند آزمون های نظام مهندسی طراحی و نظارت اردیبشهت 97 با منابع آموزشی می توان ادعا کرد که به ترتیب 18 و 17 پرسش آزمون با کتاب درسنامه و پرسش های طبقه بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی قابل پاسخگویی بوده است.

۱۸ خرداد ۹۷ 132 بازدید یک نظر ادامه مطلب
طرح جدایی سازمان نظام مهندسی ساختمان از وزارت راه و شهرسازی به قلم مهدی برزگر کد خبر 970316001

طرح جدایی سازمان نظام مهندسی ساختمان از وزارت راه و شهرسازی

وجود موارد سکوت و ابهام در قانون مزبور از یک‌ سو و میل و عطش ذاتی وزارت راه و شهرسازی به تصدی‌گری و عدم تحمل استقلال سازمان‌ها، جملگی سبب گردید که همواره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها، نه تحت نظارت وزارت راه و شهرسازی بلکه تحت دخالت این وزارتخانه باشند و ترس دائمی از برخوردهای قهری این وزارتخانه، همواره مانع از آزادسازی ظرفیت‌های بالقوه نهفته در این سازمان و اعضای آن گردید.

۱۶ خرداد ۹۷ 232 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
به درخواست احمد خرم کد خبر 970315003

افزایش تعرفه ها در سازمان نظام مهندسی تهران

در نامه احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، به فرج الله رجبی، ریاست شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور، درخواست اصلاح و افزایش تعرفه خدمات مهندسی در سال 97 ارائه شد.

۱۵ خرداد ۹۷ 182 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
نشستن وزیر راه‌ و شهرسازی با نظام‌ مهندسی سر میز مذاکره مذاکره مشروط با سازمان نظام‌ مهندسی کد خبر 970314004

نشستن وزیر راه‌ و شهرسازی با نظام‌ مهندسی سر میز مذاکره

بعد از ماه‌ ها پا فشاری وزیر راه وشهرسازی برای اعمال اصلاحات ریشه‌ای در وضعیت آشفته حوزه نظارت و بازرسی ساختمان شهرها و مقاومت در برابر دستورات ابلاغ‌ گردیده از طرف وزیر در بدنه سازمان نظام‌مهندسی، بدنبال درخواست ریاست سازمان نظام‌مهندسی، عباس آخوندی معاون مسکن خود را با لحاظ ۶ شرط مأمور به مذاکره با ریاست سازمان نظام‌ مهندسی کرد.

۱۴ خرداد ۹۷ 227 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
وزرای کشور و راه و شهرسازی به شورای شهر تهران فراخوانده می ‌شوند در واکنش به اختلاف در فرآیند انتخاب مهندس ناظر؛ کد خبر 970314001

وزرای کشور و راه و شهرسازی به شورای شهر تهران فراخوانده می ‌شوند

یک عضو شورای شهر تهران، در واکنش به توقف ساخت و ساز ناشی از اختلاف بین وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی بیان کرد: با تغییر ریاست نظام مهندسی امیدوار هستیم این سوء تفاهم کارشناسی هرچه زودتر رفع گردد زیرا هزینه این اختلاف را شهرداری می‌ پردازد.

۱۴ خرداد ۹۷ 149 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
علت زمان بر بودن طرح اصلاح قانون نظام مهندسی عضو کمیسیون عمران بیان کرد: کد خبر 970312001

علت زمان بر بودن طرح اصلاح قانون نظام مهندسی / انتقاد از توقف پروژه ‌های ساختمانی

ابوالفضل موسوی با اشاره به اختلاف نظری که وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان در باره شیوه انتخاب مهندس ناظر دارند، عنوان داشت: مساله اینست که بر چگونگی دریافت و هزینه کرد پنج درصدی که از حق نظارت مهندسان کسر می ‌شود، نظارتی وجود ندارد.

۱۲ خرداد ۹۷ 138 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
با واگذاری سازمان نظام مهندسی به ارگان های دیگر مخالفم عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگوی اختصاصی با مهندسین نیوز کد خبر 970307011

با واگذاری سازمان نظام مهندسی به ارگان های دیگر مخالفم

کوسه غراوی با بیان اینکه با واگذاری سازمان نظام مهندسی به ارگان های دیگر مخالف هستم، افزود: چون سازمان نظام مهندسی ساختمان بزرگترین NGO مردم نهاد و غیر دولتی است و همان طور که می بینید در طی این سال ها بدون وابستگی به اعتبارات دولتی حرکت کرده و خود را به این نقطه رسانده است، بنابراین باید استقلال خود را حفظ کند.

۷ خرداد ۹۷ 227 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
مجریان مسکن مهر سرپل ذهاب زیر مجموعه سازمان نبودند گفتگوی اختصاصی پایگاه مهندسین نیوزبا رئیس سازمان نظام مهندسی کرمانشاه کد خبر 970307001

مجریان مسکن مهر سرپل ذهاب زیر مجموعه سازمان نبودند

مهندس علی محمد پناه، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه گفت: مجریان مسکن مهر زیر مجموعه سازمان نبودند، آنها پیمانکاران دارای صلاحیتی بوده اند که توسط وزارت راه و شهرسازی انتخاب شده بودند.

۷ خرداد ۹۷ 129 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
شاید در آینده ی صنعت ساختمان، دیگران ما را نبخشند دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان در گفتگوی اختصاصی با مهندسین نیوز کد خبر 970306007

شاید در آینده ی صنعت ساختمان، دیگران ما را نبخشند

مهدی موذن، دبیر اجرایی شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان: ما حق نداریم با یک نوع نظریه پردازی، سازمان هایی که درچارچوب قانون تاسیس شده، وظایفشان را انجام می دهند را زیر سوال ببریم، شاید در آینده ی صنعت ساختمان، دیگران ما را نبخشند.

۶ خرداد ۹۷ 251 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
رئیس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران بر عهدم با اعضا وفادار بودم کد خبر 970304002

رئیس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران

حسن قربانخانی، رئیس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، که پروانه اشتغال به کارش توسط وزیر راه و شهرسازی معلق شده در نامه ای به صحبت های اخیر مهندس بهادری عضو هیات مدیره و دبیر شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور پاسخ داد.

۴ خرداد ۹۷ 177 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
انتخاب ناظر ساختمان توسط کارفرما نقدی بر انتخاب ناظر توسط کارفرما کد خبر 970304001

انتخاب حق شما نیست!

نحوه ارجاع کار نظارت همچنان محل بحث و دعوا بین سازمان نظام مهندسی ساختمان و وزارت راه و شهرسازی است. این بحث ها زمانی شروع شد که عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، در شیوه نامه ای جدید، انتخاب ناظر را به جای سازمان نظام مهندسی، بر عهده کارفرما گذاشت. به دنبال آن نیز،‌فرج الله رجبی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشور، طی نامه ای به روسای سازمان های نظام مهندسی استانی، این شیوه نامه را غیرقانونی دانست و روسا را از اجرای آن منع کرد. تعلیق پروانه اشتغال به کار حسن قربانخانی، رئیس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، یکی از پیامدهای همین چالش در انتخاب ناظر ساختمان است.

۴ خرداد ۹۷ 299 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
در نامه شرکت آب و فاضلاب استان قم آشپزخانه و سرویس بهداشتی مستقل، یک واحد جداگانه است کد خبر 970303007

در نامه شرکت آب و فاضلاب استان قم

در نامه عباس جان صادق پور، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قم، به ریاست سازمان نظام مهندسی این استان، تاکید شده که تعداد واحدهای مسکونی از نظر این شرکت برای هزینه انشعاب کنتور آب و فاضلاب با در نظر گرفتن آشپزخانه و سرویس بهداشتی مستقل به عنوان یک واحد محاسبه می شود.

۳ خرداد ۹۷ 89 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
نامه اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی نامه جلال تقی دخت کد خبر 970303006

در نامه اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی

الزامی نبودن نصب وسايل گازسوز در محل شيرهاي مصرف در نامه جلال تقی دخت، مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی، به سازمان نظام مهندسی ساختمان این استان تصریح شد که الزامی به نصب وسايل گازسوز در محل شيرهاي مصرف در زمان تأييد لوله كشي گاز وجود ندارد.

۳ خرداد ۹۷ 117 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
دو پیشنهاد ضد فساد به نظام مهندسی ساختمان عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران کد خبر 970303001

دو پیشنهاد ضد فساد به نظام مهندسی ساختمان/ضرورت اصلاح نظام توزیع کار

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ۲ پیشنهاد ضد فساد اداری به احمد خرم ریاست جدید این سازمان ارائه کرد.

۳ خرداد ۹۷ 238 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
حفظ حق الزحمه مهندسین در حساب های مشخص در نامه به رئیس شورای مرکزی کد خبر 970302018

حفظ حق الزحمه مهندسین در حساب های مشخص

حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، طی نامه ای به فرج الله رجبی، ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، از او خواست که حق الزحمه مهندسان که از کارفرمایان توسط سازمانها اخذ شده است، به صورت امانت نگهداری شود.

۲ خرداد ۹۷ 179 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
تعامل، الزامی برای اعتلای جامعه مهندسی کشور به قلم حامد مظاهریان کد خبر 970302003

تعامل، الزامی برای اعتلای جامعه مهندسی کشور

ارتباطات چهره به چهره و بستر سازی برای بیان آزاد در موضوعات مختلف میتواند به افزایش آگاهی منجر شده و در نتیجه به نزدیکی دیدگاهها کمک شایان کند، گفتگو، تعامل و تلاش مشترک سبب ساماندهی وضعیت سازمان نظام مهندسی ساختمان خواهد شد.

۲ خرداد ۹۷ 86 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
بی خود و بی جهت با انتخاب افشانی به عنوان شهردار تهران کد خبر 970302002

بی خود و بی جهت

شهرداری تهران که تا قبل از افشانی، موضع خاصی در برابر بخشنامه های وزیر راه و شهرسازی نگرفته بود، متاثر از پیش زمینه شهردار جدید، جز مخالفان تغییر شیوه انتخاب ناظر و کنترل ساختمان خواهد بود.

۲ خرداد ۹۷ 228 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
مخالفت دیوان عدالت اداری با توقف موقف اجرای دستورالعمل تعارض منافع حکم دیوان به نفع وزارت کد خبر 970301003

مخالفت دیوان عدالت اداری با توقف موقف اجرای دستورالعمل تعارض منافع

مختار کوشا، رئیس شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری، در پاسخ به شکایت یکی از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان، عدم موافقت دیوان عدالت اداری با دستور موقت توقف دستورالعمل منع قبول منافع متعارض را اعلام کرد.

۱ خرداد ۹۷ 332 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
اهم فعالیتهای روابط عمومی سازمان نظام مهندسی معدن فاطمه شالچیان کد خبر 970301002

اهم فعالیتهای روابط عمومی سازمان نظام مهندسی معدن

فاطمه شالچیان مدیر امور روابط عمومی و بین الملل سازمان نظام مهندسی معدن ضمن انجام امور جاری خود با گسترده شدن فعالیتهای ‌سازمان، ‌از سال نود فعالیت خود را در قالب ساختار سازمانی مصوب انجام میدهد. این امور در سازمان مرکزی و سی و یک مرکز استانی مستقیما زیر نظر ریاست سازمان فعالیت میکند.

۱ خرداد ۹۷ 107 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
قربانخانی، قربانی بی تدبیری مکاتبات غیرقانونی پدرخوانده های شورای مرکزی در گفت و گو با نائب رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان با مهندسین نیوز مطرح شد. کد خبر 970301001

قربانخانی، قربانی بی تدبیری مکاتبات غیرقانونی پدرخوانده های شورای مرکزی

نائب رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه مهندسین نیوز- مرجع اخبار نظام مهندسی، گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان و جامعه مهندسی به فضایی آرام احتیاج دارند که در آن گفتگو کنند؛ مشکلاتی که از طریق گفتمان حل نشوند از طریق تهدید و ارعاب نیز حل نخواهند شد.

۱ خرداد ۹۷ 689 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
برگزاری اولین نشست مذاکره نظام مهندسی با وزارت راه‌ و شهرسازی ریاست سازمان نظام مهندسی کشور بیان داشت؛ کد خبر 970231014

دولت سیاست جدیدی برای بازار مسکن ندارد/برگزاری اولین نشست مذاکره نظام مهندسی با وزارت راه‌ و شهرسازی

فرج الله رجبی عنوان کرد: متأسفانه دولت تنها به پرداخت تسهیلات مسکن تکیه کرده و همین موضوع زمینه ‌ساز افزایش قیمت مسکن شده است.

۳۱ اردیبهشت ۹۷ 85 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
منع اجرای شیوه نامه جدید ارجاع نظارت در نامه استانداری اصفهان کد خبر 970231005

منع اجرای شیوه نامه جدید ارجاع نظارت

در نامه علی مقدس زاده، استاندار اصفهان، به شهرداری های این استان، بر منع اجرای شیوه نامه جدید ارجاع نظارت ابلاغ شده از سوی وزارت راه و شهرسازی تاکید شد. پیشتر وزیر کشور نیز این شیوه نامه را غیرقانونی دانسته بود.

۳۱ اردیبهشت ۹۷ 219 بازدید یک نظر ادامه مطلب
کلاف سردرگم نظام مهندسی و وزارت راه، در انتظار جلسه مشترک در انتظار جلسه مشترک کد خبر 970231003

کلاف سردرگم نظام مهندسی و وزارت راه، در انتظار جلسه مشترک

ابلاغ دو دستور العمل وزیر راه و شهرسازی در مورد لغو کسر 5 درصد از حق الزحمه مهندسان ناظر و نیز انتخاب مهندس ناظر توسط مالک به سازمانهای نظام مهندسی در زمستان سال گذشته، مخالفتها و واکنشهای مختلفی را بهمراه داشته است که هم چنان ادامه دارد.

۳۱ اردیبهشت ۹۷ 106 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
نامه قربانخانی به اعضا نظام مهندسی تهران بعد از انتخاب رئیس جدید کد خبر 970230018

نامه قربانخانی به اعضا نظام مهندسی تهران

مهندس حسن قربانخانی رئیس قبلی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، که بعد از تعلیق پروانه اشتغال به کار مهندسی خود از سوی وزارت راه و شهرسازی دیروز، با انتخاب احمد خرم به عنوان جانشین خود، رسما و کاملا از مقام خود عزل شد، طی نامه ای به اعضای سازمان نظام مهندسی تهران نامه خداحافظی نوشت.

۳۰ اردیبهشت ۹۷ 136 بازدید بدون نظر ادامه مطلب
برگزاری انتخاب رئیس جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید مجدد وزارت راه و شهرسازی کد خبر 970230008

برگزاری انتخاب رئیس جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

در نامه محمدنادر محمدزاده، مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان تهران، به تمامی اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، ضمن تاکید بر مواد قانونی تلعیق پروانه اشتغال به کار رئیس قبلی، مهندس قربانخانی، هیات مدیره را برای انتخاب رئیس جدید مکلف کرد.

۳۰ اردیبهشت ۹۷ 101 بازدید یک نظر ادامه مطلب
انتخاب احمد خرم به عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران بدون رای مخالف کد خبر 970230001

انتخاب احمد خرم به عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران

در جلسه هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران برای انتخاب رئیس جدید، احمد خرم با ۲۱ رای موافق و ۴ رای مخالف به عنوان رئیس جدید برگزیده شد.

۳۰ اردیبهشت ۹۷ 259 بازدید یک نظر ادامه مطلب
ضعف آموزش مهندسی دلیل عقب ماندن مهندسی ایران از رقبای منطقه‌ عباس آخوندی بیان داشت: کد خبر 970229004

نظام مهندسی به توزیع‌ کننده کوپن فعالیت حرفه ‌ای تبدیل شده است/ ضعف آموزش مهندسی دلیل عقب ماندن مهندسی ایران از رقبای منطقه‌

آخوندی، با تشریح مفهوم «بازمهندسی مهندسی در ایران» وجود دو بازار حرفه ‌ای موازی و نبود تعهد پذیری و عملکرد گرایی را از جمله مشکلات مهم مهندسی در ایران توصیف کرد و افزود: نظام مهندسی بجای مرجع تایید صلاحیت مهندسان، به مرجع توزیع کوپن فعالیت تبدیل شده است.

۲۹ اردیبهشت ۹۷ 232 بازدید یک نظر ادامه مطلب
شمارش معکوس برای تحولات در نظام مهندسی آخوندی، وزیر راه و شهرسازی - رجبی، ریاست سازمان نظام مهندسی کد خبر 970228002

شمارش معکوس برای تحولات در نظام مهندسی

در شرایطی که هنوز جلسه مشترک وزارتخانه و نظام مهندسی برگزار نگردیده مسوولان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده ‌اند که در راه اجرای اصلاحات ساختاری در سازمان نظام مهندسی ساختمان جدی هستند.

۲۸ اردیبهشت ۹۷ 198 بازدید بدون نظر ادامه مطلب