اصرار وزارت راه و شهرسازی بر جلوگیری از تعارض منافع نامه آخوندی به دیوان عدالت اداری

اصرار وزارت راه و شهرسازی بر جلوگیری از تعارض منافع

وزیر راه و شهرسازی، عباس آخوندی، با ارسال نامه ای به رییس دیوان عدالت اداری، ضمن اصرار بر اجرای بخشنامه قبلی در زمینه تعارض منافع، تغییراتی در کارکنان دولتی مشمول اعمال کرد.

کد خبر: 970119003 تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷ - ۱۱:۲۲ ق.ظ

بسمه تعالی

حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای بهرامی

ریاست محترم دیوان عدالت اداری

با سلام و احترام

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _ مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،  پیرو نامه شماره ۹۹۵۷/م و/۹۶ مورخ ۱۹/۱۲/۱۳۹۶ ضمن تشکر و قدردانی از جنابعالی و معاونان محترم آن دیوان در خصوص جلسات منعقده با معاونان، مشاور و مدیران این وزارتخانه به پیوست دستورالعمل شماره ۰۲/۱۰۰/۳۰۲۷۸ مورخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۶ موضوع اجتناب از تکفل همزمان امورکه زمینه و موجبات نمایندگی و یا قبول منافع متعارض را فراهم می آورد که جایگزین دستورالعمل شماره ۰۲/۱۰۰/۵۷۵۳ مورخ ۵/۱۱/۱۳۹۶ شده است برای استحضار و صدور دستور لازم ایفاد می گردد.

اصرار وزارت راه و شهرسازی بر جلوگیری از تعارض منافع

اصرار وزارت راه و شهرسازی بر جلوگیری از تعارض منافع

اصرار وزارت راه و شهرسازی بر جلوگیری از  تعارض منافع

 

دستورالعمل اجرایی بند ۵ ماده ۲ مکرر آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اصلاحی ۱۳۹۴

موضوع دستورالعمل اجرایی منع پذیرش همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی و یاقبول منافع متعارض فراهم می آورد.

۱- در جهت ارتقای سلامت اداری، رعایت اخلاق حرفهای و حفظ حقوق شهروندی  به ااستناد ماده ۱۲۳ آیین نامه ی اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۵ و نظر به بند ۵ ماده ۲ مرر آیین نامه ی مذکور اصلاحی سال ۱۳۹۴ که مقرر می دارد کلیه اشخاص در ارایه خدمات مهندسی ساختمان باید از تکفل همزمان اموری که در زمینه و موجبات نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهم آورد اجتناب نمایند، کلیه دارندگان پروانه اشتغال به کار در هر رشته اعم از اصلی یا مرتبط و در هر پایه که همزمان تحت هر عنوان در دستگاه ها و نهادهای نامبرده در جدول پیوست این دستورالعمل مطابق قانون مدیریت خدمات کشوری هرگونه رابطه ی استخدامی دارند و یا محل خدمت آنان ادر این دستگاه هاست تا زمانی که رابطه ی استخدامی آنان پا برجاست نباید از پروانه اشتغال به کار در هیچ یک از صلاحیت های مندرج در ظهر پروانه ی خود و امتیازهای ناشی از آن استفاده کنند.

۲- کلیه اشخاص مشمول این دستورالعمل باید حداکثر تا تاریخ ۱/۱/۱۳۹۷ نسبت به تودیع پروانه اشتغال به کار خویش به سازمان نظام مهنسی یا کاردانی ساختمان استان محل عضویت خود اقدام نمایند. هر زمانکه رابطه ی استخدامی این اشخاص در دستگاه های مزبور با گواهی مکتوب دستگاه مربوط قطع گردد. مجدد پروانه اشتغال به کار به ایشان باز گردانده خواهد شد. هیات مدیره های سازمان نظام مهندسی و یا کاردانی ساختمان استان ها موظفند تدابیر اجرایی لازم برای دریافت و محافظت از پروانه های اجرایی لازم برای دریافت و محافظت از پروانه های اشتغال تودیعی اتخاذ نمایند.

اصرار وزارت راه و شهرسازی بر جلوگیری از تعارض منافع

۳- اعضای هئیت مدیره، بازرسان، شورای انتظامی و هیات رئیسه ی گروه های تخصصی سازمان های نظام مهندسی و یا کاردانی ساختمان استان ها تا پایان تصدی دردوره جاری می توانند صرفا به تصدی مسئولیت های فوق ادامه دهند. در انتخابات و انتخاب ارکان فوق از دوره ی آتی به بعد رعایت موضوع این دستورالعمل الزامی است.

۴ – عدم رعایت مفاد این دستورالعمل، تخلف انتظامی محسوب و مطابق آیین نامه ی اجرایی این قانون با متخلفان از آن رفتار خواهد شد.

عباس آخوندی : وزیر بنیاد علمی مهندسی پرکار

پیوست دستورالعمل اعلام برخی از مصادیق بند ۵ ماده ۲ مکرر

ردیف دستگاه های مشمول دستورالعمل زیر مجموعه
۱ وزارت راه و شهرسازی ستاد وزارت خانه،ادارات کل راه و شهرسازی استان ها، سازمان ملی زمین و مسکن، سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی ، مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی، شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک،شرکت عمران شهرهای جدید، سازمان باز آفرینی شهری
۲ وزارت کشور ستاد وزارت خانه، استانداری، فرمانداری، بخشداری، دهیاری، سازمان شهردری ها و دهیاری های کشور
۳ وزارت نیرو مهندسی آب و فاضلاب کشور، شرکت های برق منطقه ای، شرکت های توزیع نیروی برق، شرکت های آب منطقه ای، شرکته های آب و فاضلاب شهری ، شرکت های آب و فاضلاب روستایی
۴ وزارت نفت شرکت ملی گاز اعم از کشوری و استانی
۵ شهرداری ها تشکیلات مرکزی و مناطق، کلیه سازمان ها و شرکت های وابسته به شهرداری ها اعم از اینکه کل سهام یا درصدی از آن متعلق به شهرداری باشد.
۶ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تشکیلات مرکزی و ادارات کل استان ها
۷ شورای شهر و روستا اعضای اصلی و علی البدل و کارکنان
۸ سازمان اسناد و املاک کشور تشکیلات مرکزی و ادارات استانی
۹ دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، تجاری ، صنعتی و ویژه اقتصادی تشکیلات مرکزی و سازمان های منطق
۱۰ وزارت آموزش و پرورش   سازمان نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس کشور و سازمان های نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان ها
۱۱  سازمان صنایع و کوچک و شهرک های صنعتی ایران  تشکیلات مرکزی و شرکت شهرک های صنعتی استانی
۱۲  سازمان نظام مهندسی ساختمان(شورای مرکزی،سازمان نظام کاردانی ساختمان (شورای مرکزی)،سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها و سازمان های نظام کاردانی ساختمان اعضای هیات مدیره،بازرسان،مشاوران و کارکنان دفتر مرکزی و روسا و هیات رئیسه و کارکنان دفاتر نمایندگی

عباس آخوندی وزیر

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

سوالات آزمون نظام مهندسی شهرسازي

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۹ فروردین ۹۷
875 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
1 0