تحویل دستگاه شتاب نگار به استان خراسان رضوی عضو هئيت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي و ریاست جامعه صنفي مهندسین نقشه بردار استان خبرداد:

نقش مهندسي نقشه برداري در بالا رفتن سطح كيفيت ساخت و ساز و زندگي شهري

سيزدهم شهريورماه هم زمان با سالروز تولد دانشمند شهير ايراني با گرامی داشت نقشه بردار و مهندسي نقشه برداري توام گردیده است . فرارسيدن چنين روزي معمولا بهانه اي براي پرداختن بمسائلي جهت شناخت جايگاه اين رشته مهندسي و طرح مشكلات احتمالي آن است.

کد خبر: 960614003 تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۴ شهریور ۹۶ - ۶:۵۰ ق.ظ

به گزارش اخبار نظام مهندسی، سيزدهم شهريورماه هم زمان با سالروز تولد دانشمند شهير ايراني با گرامی داشت  نقشه بردار و مهندسي نقشه برداري توام گردیده است . فرارسيدن چنين روزي معمولا بهانه اي براي پرداختن بمسائلي جهت شناخت جايگاه اين رشته مهندسي و طرح مشكلات احتمالي آن است.نقش مهندسي نقشه برداري در بالا رفتن سطح كيفيت ساخت و ساز

نقش مهندسي نقشه برداري در بالا رفتن سطح كيفيت ساخت و ساز

نقش مهندسي نقشه برداري در بالا رفتن سطح كيفيت ساخت و ساز و زندگي شهري

نقش مهندسي نقشه برداري  در بالا رفتن سطح كيفيت ساخت و ساز و زندگي شهري

بهمين منظور پاي صحبتهاي مهندس احمد اسدي عضو هيئت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان استان خراسان رضوي و ریاست هيئت مديره جامع صنفي مهندسین نقشه بردار خراسان نشستيم. در ادامه مصاحبه ميخوانيم:

مهندس احمد اسدي در آغاز سخنان خود با اشاره به اين كه نقشه برداري و علوم ژئوماتيك داراي شاخه هاي مختلفي است ادامه داد: مجموعه اين تخصص  در شاخه هاي مختلف  امور املاك و اسناد(كاداستر)، ساخت و ساز، كشاورزي، حمل و نقل، صنايع و معادن،  مديريت بحران و بسياري زمينه هاي ديگر مرتبط با زمين كه از اطلاعات مكان بهره مند است را شامل می شود.

اسدی افزود: فرايند بهره برداري از زمين به ويژه در حوزه ساخت و ساز نيازمند اطلاعات سه بعدي از زمين است كه بايد بدست توانمند مهندسین نقشه بردار صورت گیرد و اين اثر قابل توجهي در بالا رفتن سطح كيفيت ساخت و ساز و كاهش مخاطرات احتمالي بعد از آن دارد.

وی كليد حل قسمتي از بحرانهاي آينده را در علوم ژئوماتيك دانست و اظهار داشت: اگر شناخت كافي از لايه هاي زمين كه قرار است ساختمان بر روي آن بنا گردد وجود داشته باشد ميتوان نسبت به پيش بيني و انجام محاسبات صحيح در ساخت ساختمان دقيقتر عمل كرد و اين موضوع ايمني و عمر ساختمان را افزايش خواهد داد.

رییس هیات مدیره جامعه صنفی مهندسان نقشه بردار خراسان گفت: ايجاد اين شناخت  و بعبارتي امكان مديريت اطلاعات مكاني هر ساختماني از شالوده تا بام به صورت تك بنا و توسعه آن در پهنه وسيعي تري مانند يك شهر ميتواند منجر به ايجاد شهري هوشمند، با ثبات و با ضريب ايمني و كيفيت ساخت ساز بالايي گردد كه اين  با بهره گيري از  توانمنديهاي تخصص رشته مهندسي نقشه برداري مقدور خواهد بود.

وی در بخش ديگري از سخنان خود به نقش مهندسي نقشه برداري در كاهش اختلافات ملكي و مسائل حقوقي ناشي از آن اشاره و عنوان کرد: بسيار از موضوعات دعاوي از تصرفات غيرقانوني زمين يا ملك تا اختلافاتي كه در مورد املاك مشاع به وجود مي آيد با حضور مهندسین نقشه بردار بمنظور تعريف هندسه صحيح ملك و ايجاد بانك املاك قابل رفع و پيش گيري است .

نقش مهندسي نقشه برداري در بالا رفتن سطح كيفيت ساخت و ساز

اسدی در ادامه بر استفاده از تجارب ديگر كشورها در حوزه علوم مهندسي نقشه برداري و ژئوماتيك تاكيد كرد و گفت: امروزه اين شاخه از علوم مهندسي در كشورهاي توسعه يافته جايگاه ويژه اي دارد و داراي تجارب مستند و اقدامات ضابطه مندي هستند.  اغلب كشورها با مديريت اطلاعات مكان ۳ بعدي ، بسياري از خدمات مربوط به زندگيهاي امروزي  را ازقبيل خدمات شهري ، ترافيك و حمل ونقل ، آدرس يابي ، سلامت و بهداشت ، كنترل جمعيتي در ايام خاص از مبدا حركت تا خروج از مقصد ، مديريت بحران در حادثه های طبيعي و غير طبيعي و…را تسهيل نموده اند.

وی در ادامه و به استناد تجارب جهاني موصوف به تشريح نقش اين رشته در ايجاد شهر هاي هوشمند پرداخت و مطرح کرد: مشهد بعنوان يك شهر هوشمند در آينده ميتواند در حوزه نقشه برداري و ارائه مختصات دقيق از اماكن به بهبود كيفيت زندگي مردم و روان سازي ترافيك كمك شاياني کند.

این مهندس نقشه بردار اضافه کرد: در شهرهايي كه با عنوان شهر هوشمند شناخته ميشوند شهروندان با جستجوي يك مكان خاص و با مسيريابي صحيح با صرف زمان اندكي به مقصد ميرسند.

مهندس اسدي در نهایت بر اتحاد و هم گرايي ۷ رشته ساختماني سازمان نظام مهندسي ساختمان تاكيد كرد و گفت: اين اتحاد منجر به بالندگي همه رشته هاي مهندسي و در نتيجه ارتقا كيفيت زندگي شهري خواهد شد و قانونگذار بدرستي با در كنار هم قراردادن اين هفت رشته ساختماني بر اجراي صحيح قوانين توجه ويژه داشته است.

 

منبع : سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

کانال تلگرام مهندسی الکترونیک

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۴ شهریور ۹۶
697 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0