زبان بی‌ تفاوتی به انتخابات نظام مهندسی حامد خانجانی _ عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان بیان کرد:

زبان بی‌ تفاوتی به انتخابات نظام مهندسی

مهر ماه سال جاری هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان برگزار می ‌گردد و از ششم تا بیست و یکم تیرماه زمان ثبت نام نامزدها تعیین گردیده است.

کد خبر: 970417011 تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷ - ۳:۵۲ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _  مرجع اخبار نظام مهندسی مهر ماه سال جاری هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان برگزار می ‌گردد و از ششم تا بیست و یکم تیرماه زمان ثبت نام نامزدها تعیین گردیده است.

زبان بی‌ تفاوتی به انتخابات نظام مهندسی

زبان بی‌ تفاوتی به انتخابات نظام مهندسی

زبان بی‌ تفاوتی به انتخابات نظام  مهندسی

سازمان نظام مهندسی ساختمان ‌بعنوان یک سازمان غیردولتی و غیرانتفاعی بمنظور تامین مشارکت هر چه وسیع‌ تر مهندسان در انتظام امور حرفه‌ای و تحقق اهداف قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در سطح کشور تاسیس گردیده است. ساختمان و مسکن به‌ طور کلی اهمیت بالایی در ابعاد مختلف زندگی اجتماعی دارد. عموم افراد اغلب اوقات شبانه ‌روز را درون یک ساختمان سپری می‌کنند. این قضیه بایسته ‌ها و الزاماتی را برای یک ساختمان ایجاد می ‌کند: ایمنی، آسایش، بهداشت و بهره‌ دهی مناسب. بهره‌برداری و استفاده از یک ساختمان چه به ‌عنوان مسکن و چه هر بهره دیگری نیازمند صرف هزینه است. این هزینه در کشور ما به ‌گونه‌ ای‌ است که اجاره مسکن با بیش ترین سهم در سبد هزینه‌ ها تا شصت درصد درآمد ماهانه یک خانواده را شامل می ‌شود و خرید مسکن به ‌عنوان گران ‌ترین کالای مصرفی یک خانواده نیازمند برنامه ‌ریزی و پس ‌انداز دست‌ کم بیست ساله است. ساختمان‌ سازی به‌ عنوان یک صنعت تا سی درصد حجم سرمایه‌ گذاری ملی را به خود اختصاص می‌ دهد و سیزده درصد اشتغال مستقیم به این صنعت مرتبط است.
سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز از نقش و جایگاه ویژه ‌ای در صنعت ساختمان برخوردار است. حسب قانون، موارد متعددی از برنامه ‌ریزی در جهت تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش ‌های اسلامی در معماری و شهرسازی، برنامه‌ ریزی برای رشد و اعتلای مهندسی ساختمان و مشاغل مرتبط، ارتقای دانش فنی و کیفیت کار شاغلان این عرصه، نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و تنظیم روابط بین صاحبان حرفه‌ه ای مهندسی ساختمان و کارفرمایان بعهده این سازمان است. از این منظر شاید کم تر نهادی مردمی و مستقل با اهمیت و نقش این سازمان در کشور وجود داشته باشد. موارد متعددی موجبات حرکت درست یک سازمان در مسیر تحقق اهداف را فراهم می‌ کند. وجود قوانین و مقررات شفاف، ساختار متناسب با وظایف و انتظارات، برخورداری از منابع و امکانات، برخورداری از مدیران و نیروی انسانی شایسته و البته مطالبه‌ گری و پیگیری اهداف از طرف ذی ‌نفعان.

زیان بی‌ تفاوتی به انتخابات نظام مهندسی

هر چند طبق ارزیابی‌ ها و آسیب ‌شناسی‌های انجام ‌شده از عملکرد سازمان نظام مهندسی بازنگری در قوانین و مقررات مربوطه، برای افزایش کارآیی و ثمر بخشی این سازمان در ساخت‌ و ‌سازهای شهری ضرورتی بیش از سایر عوامل دارد، مساله‌ای که در پنج سال گذشته از طرف وزارت راه و شهرسازی به‌ عنوان متولی توسعه کمی و کیفی ساختمان و مسکن با گرداوری آیین ‌نامه کنترل ساختمان و لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی پیگیری شده است، ولی به‌ طور عموم آن چه سبب بروز «بهترین عملکرد در شرایط حاضر» یک سازمان می‌ شود، «انتخاب مناسب‌ ترین مدیر» یا مدیران است. و در سازمان ‌های مردمی هم چون سازمان نظام مهندسی که مدیران با احراز شرایط و اعلام داوطلبی، از طرف اعضا انتخاب می‌ گردند، انتخاب مناسب‌ ترین مدیر ماحصل «مشارکت حداکثر اعضا» در رای‌ گیری است. هیات ‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان از بدو تاسیس تا به حال محل حضور طیف ‌های مختلف مدیران با خاستگاه ‌ها و دیدگاه ‌های متفاوت بوده است، ولی به ‌طور عمده در دوره‌ های اولیه این سازمان در استان تهران استادان دانشگاهی و مهندسان بنام حضور موثری داشته‌اند و در دو دوره‌ اخیر اشخاص به اصطلاح صنفی از بدنه جامعه مهندسی.  در دوره ششم انتخابات این سازمان که در سال نود و یک برگزار گردید سطح مشارکت اعضای استان تهران با حدود هفتاد هزار عضو چهارده درصد و دوره هفتم آن در سال نود و چهار با بیش از صد هزار عضو هشت درصد اعلام گردید.  هر چند کاهش رو به تزاید سطح مشارکت اعضا در عدم برآورد انتظارات از هیات مدیره ادوار مختلف قابل بررسی است، اما این مساله باید مورد توجه اعضا قرار بگیرد که کنار کشیدن و بی‌تفاوتی موجب انحراف بیش تر این سازمان از اهداف شده و علاوه بر نا کار آمدی، زمینه منفعت طلبی‌ های گروهی را در مقابل صلاح جمعی فراهم می‌ کند، چه وقتی براساس آمار در انتخابات‌ اخیر این سازمان امکان ورود به هیات مدیره با حدود هزار و پانصد رای (حدود ۵/ ۱ درصد کل اعضا) میسر بوده، ظرفیت‌ ها و امکانات این سازمان در صورتیکه باید در خدمت ارتقای حرفه و بعبارتی «اعتلای مهندسی» قرار بگیرد، در برآورد مطالبات گروه مشخصی از رای‌ دهندگان و منتخبان آن ها انحصار می‌ گردد! در دوره‌های اخیر علاوه بر آسیب عدم مشارکت اعضا در انتخابات، نبود علاقه و رغبت استادان بنام و مهندسین برجسته به اعلام داوطلبی برای حضور در هیات مدیره، باز به دلیل کارنامه ادوار مختلف و نزول جایگاه حرفه‌ای و اجتماعی این سازمان، آسیب دیگری بوده که سبب کاهش توان عملکردی نظام مهندسی شده است.  انتخابات دوره هشتم سازمان نظام مهندسی در نیمه اول مهر ماه سال جاری برگزار می گردد و در نهایت آن چه از صندوق آرا بیرون می ‌آید و سه سال آینده این سازمان را با تمام اهداف ملی و حرفه ‌ای‌اش شکل می ‌دهد، برآیند عزم، اراده و خرد جمعی مهندسان است. اعلام داوطلبی مهندسان معتبر و استادان باسابقه مهندسی در انتخابات سبب تهییج و تشویق و افزایش مشارکت همکاران است. کنار کشیدن و بی ‌تفاوتی اعضا اصلی ‌ترین عامل کاهش کارآمدی و گسترش زمینه‌ های انحراف در سازمان خواهد بود.

منبع : دنیای اقتصاد

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

بسته طلائی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

 

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۷ تیر ۹۷
700 بازدید
یک نظر
امتیاز به این خبر:
0 0