شش دغدغه مهندسان ساختمان دغدغه مهندسان

شش دغدغه مهندسان ساختمان


ساخت‌ و‌ سازهای شهری عرصه ‌ای است که گرچه امروز به لحاظ اقتصادی نشانی از رونق ندارد ولی مهندسان بی ‌شماری را به‌ عنوان ناظر مشغول داشته و حداقل درآمد را برای ایشان ایجاد می‌ کند. از این رو توجه به دغدغه ‌های مهندسان ساختمان از مسائل اصلی هرگونه تغییر و اصلاح در ساخت ‌و ‌ساز محسوب می گردد.

کد خبر: 970320002 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷ - ۹:۰۶ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور، ساخت‌ و‌ سازهای شهری عرصه ‌ای است که گرچه امروز به لحاظ اقتصادی نشانی از رونق ندارد ولی مهندسان بی ‌شماری را به‌ عنوان ناظر مشغول داشته و حداقل درآمد را برای ایشان ایجاد می‌ کند. از این رو توجه به دغدغه ‌های مهندسان ساختمان از مسائل اصلی هرگونه تغییر و اصلاح در ساخت ‌و ‌ساز محسوب می گردد.

شش دغدغه مهندسان ساختمان

شش دغدغه مهندسان ساختمان

شش دغدغه مهندسان  ساختمان

آیین ‌نامه کنترل ساختمان اصلاحیه‌ ای بر نحوه کنترل کیفیت ساخت ‌و ‌ساز و وظایف و مسوولیت سازمان‌ ها و عوامل ذیربط است که توسط وزارت راه و شهرسازی در فروردین ‌ماه نود و پنج به هیات دولت ارائه گردیده اما تا به حال موفق به اخذ مصوبه از دولت نشده است.
آیین ‌نامه‌ ای که با هدف شفافیت ‌بخشی و ایجاد تمرکز در مسوولیت کنترل ساختمان، کاهش تعارضات میان شهرداری و سازمان نظام مهندسی، کاهش صوری‌ کاری در ارائه خدمات مهندسی و اصلاح وظایف سازمان نظام مهندسی از انجام امور اجرایی و مالی در ساخت ‌و ‌ساز گرداوری شده، به علت مخالفت ذی‌ نفعان از وزارت کشور، شهرداری، سازمان نظام مهندسی و مهندسان ساختمان با گذشت بیش از دو سال از طرح در دولت به نتیجه نرسیده است. عدم موافقت هیات‌ دولت با اصلاحات مد نظر وزارت راه و شهرسازی، این وزارتخانه را اواخر سال گذشته برآن داشت تا با ابلاغ چند دستورالعمل به استانداری ‌ها و نظام مهندسی بخشی از اهداف مد نظر را با حذف سازمان نظام مهندسی از دخالت مستقیم در ساخت ‌و ‌ساز و قطع منابع درآمدی آن، لغو ارجاع کار نظارت توسط نظام مهندسی و انتخابی کردن ناظر توسط مالک به انجام رساند که البته با مخالفت وزارت کشور و عدم تمکین نظام مهندسی، نه ‌تنها از نارسایی ‌های موجود کم نشد که تشدید اختلافات بین عوامل مذکور و بلا تکلیفی و سردرگمی مالکان را به دنبال داشت. برای برون‌ رفت از وضعیت موجود لازم است اصلاحات وزارت راه و شهرسازی و مخالفت ‌های موجود از جوانب مختلفی مورد نقد و بررسی قرار گیرد. محتوا و مفاد اصلاحیه ‌ها با توجه به ظرفیت ‌های موجود و امکان موفقیت آن در صورت اجرا، علل و عوامل مخالفت هریک از طرف ‌های درگیر و شیوه عمل وزارتخانه در طرح و پیشبرد اصلاحات و اقدامات صورت ‌گرفته در جلب نظر ذینفعان و مدیریت اختلافات از مواردی است که بررسی آن برای خروج از شرایط آشفته فعلی ضروری است. به ‌نظر می ‌رسد جامعه پانصد هزار نفری مهندسان ساختمان به علت رابطه مستقیم تغییرات در نظام اداری ساخت ‌و ‌ساز با معاش و حیات حرفه‌ای ایشان، مهم ‌ترین و متاثر ترین طرف درگیر در اصلاحات موردبحث هستند. در سال‌ های اخیر کاهش شدید بودجه و پروژه‌ های عمرانی از طرفی و افزایش چشم گیر تعداد فارغ ‌التحصیلان رشته ‌های مرتبط با مهندسی ساختمان از طرف دیگر، سبب بیکاری بخش بزرگی از این گروه تحصیل کرده شده است. ساخت ‌و ‌سازهای شهری عرصه ‌ای است که گرچه امروز به لحاظ اقتصادی نشانی از رونق ندارد ولی مهندسان بی‌ شماری را به‌ عنوان ناظر مشغول داشته و حداقل درآمد را برای ایشان ایجاد می ‌کند. از این رو توجه به دغدغه‌ های مهندسان ساختمان از مسائل اصلی هرگونه تغییر و اصلاح در ساخت‌ و‌ ساز محسوب می گردد. این دغدغه‌ ها به قرار زیر قابل طرح است و برای ایجاد اجماع بین مهندسان بابت اصلاحات اساسی در ضوابط فعلی لازم است به آن ها پاسخ روشن داده شود.
1-در شیوه‌ نامه تبصره دو ماده بیست و چهار آیین‌ نامه اجرایی ماده سی و سه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، نظارت از حالت کنونی ارجاع و انتخاب توسط نظام مهندسی به امری انتخابی توسط مالکان تغییر یافته است. با انتخابی شدن نظارت توسط مالکان این امکان وجود دارد که یک ناظر از ظرفیت نظارت خود در طول سال نتواند استفاده کند و ناظر دیگر با اعطای برخی امتیازات خارج ضابطه به مالکان با اقبال ایشان روبرو شده، تمام ظرفیت خود را به ‌کار گیرد. در سیستم کنونی نظارت به‌ صورت ارجاعی اگر حتی امکان ارجاع یک کار در سال به هر ناظر باشد، انتخابی شدن آن توسط مالک می ‌تواند احتمال برخورداری از همان یک کار را نیز برای بسیاری از بین ببرد.
2-در آیین ‌نامه کنترل ساختمان با تعریف رشته جدید بازرسی، نظارت به ‌صورت امری اختیاری و دل‌ بخواه برای مالکان تعیین شده است و از اینرو که مالکان معمولا در جهت کاهش هزینه های ساخت اقدام می ‌کنند، بعید به ‌نظر می‌ رسد تمایلی در به ‌کار‌ گیری و استخدام مهندس ناظر از خود نشان دهند.
3-در آیین ‌نامه مذکور حرفه نظارت در ادامه حرفه طراحی تعریف شده است؛ به این نحو، شخصی که طراحی ساختمان را انجام می‌ دهد در اولویت انجام نظارت ساختمان قرار دارد. از این ‌رو که تعداد مهندسان دارای صلاحیت توامان طراحی و نظارت، چند دهم تعداد مهندسان دارای صلاحیت نظارت به ‌تنهایی هم نیست، تصویب آیین ‌نامه کنترل ساختمان منجر به حذف بسیاری از مهندسان از حرفه نظارت می ‌شود.

شش دغدغه مهندسان ساختمان

4-در باره صلاحیت جدید بازرسی، در صورتیکه مسوولان وزارت راه و شهرسازی مطرح می ‌کنند که موجب به ‌کار گیری تعداد زیادی از مهندسان و افزایش اشتغال ایشان می‌ شود، پیش‌ نویس «شیوه‌ نامه بازرسی ساخت» که آبان ‌ماه نود و پنج در دسترس عموم قرار گرفته است با تعیین مواردی مثل دارا بودن پایه یک و ارشد در هر سه صلاحیت طراحی، نظارت و اجرا به‌ صورت توامان و قبولی در آزمون حرفه‌ ای مربوطه برای دریافت صلاحیت بازرسی، امکان فعالیت در این عرصه را تنها متوجه بخش اندکی از مهندسان عضو سازمان‌ های نظام مهندسی کشور کرده و دست بسیاری از صلاحیت بازرسی کوتاه می‌ ماند.
5-براساس آیین ‌نامه کنترل ساختمان بازرسی مساله ‌ای است که می‌ تواند به‌ طور مستقیم از طرف شهرداری‌ ها انجام شده یا به شرکت ‌های بازرسی برون‌ سپاری گردد. بعید به ‌نظر می‌ رسد شهرداری‌ ها با کمبود منابع مالی که همواره با آن مواجه هستند واسپاری بازرسی ساختمان به شرکت ‌های خصوصی را در سطح وسیع مدنظر قرارداده و آن را به ‌صورت محدود با کارمندان و ماموران خود به انجام می‌ رسانند.
6- آن چه مهندسان ناظر در شرایط فعلی ساخت ‌و ‌ساز با توجه به قوانین و مقرراتی که ایشان را ملزم به ارسال گزارشات مرحله ‌ای ساخت و اعلام تخلفات مالکان به مرجع صدور پروانه می ‌کند تجربه می ‌کنند، بی ‌توجهی شهرداری به تخلفات و عدم جلوگیری از ادامه کار به جهت رفع یا تصحیح، چشم‌ پوشی مرجع صدور پروانه از تخلف تا پایانکار و بعد فروش ضابطه و تعیین جریمه برای تخلف صورت گرفته است، که به‌ طور کل سبب مخالفت مهندسان با انتقال مسوولیت کنترل ساختمان به شهرداری و اندک بودن امید ایشان به پرکار و کاربردی بودن صلاحیت بازرسی است.غالب مهندسان ساختمان از وضع موجود به‌ خاطر مشکلات و عدم اجرای صحیح قانون، رضایت ندارند ولی نسبت به آن چه برای اصلاحات مسیر، طراحی‌ شده نیز دغدغه و ابهام دارند که باید از طرف سیاست‌ گذار بخش مسکن، تک ‌تک آن ها پاسخ داده شود

منبع : شعار سال

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

تحلیلی بر آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی-اسفند ۹۵

 

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۰ خرداد ۹۷
329 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0