تحلیلی بر آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی-اسفند 95 بررسی جامع

تحلیلی بر آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی-اسفند ۹۵

در اسفند 95، آزمون هاي طراحي و نظارت تاسيسات برقي از هم تفکيک شد و مهندسان برق براي اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسي مجبور به شرکت در دو آزمون شدند. در اين يادداشت به تحليل و بررسي اولين دوره آزمون نظارت تاسيسات برقي ساختمان در اسفند 95 مي پردازيم. براي اين منظور، ابتدا منابع ازمون معرفي شده و دسته بندي دقيقي از پرسش ها بر مبناي منابع ارائه مي شود. بعد از آن منابع مورد تحليل قرار گرفته و راهکاري عملي براي موفقيت در پاسخ دادن به سوالات هر مجموعه ارائه مي شود.

کد خبر: 960506005 تاریخ انتشار: جمعه ۶ مرداد ۹۶ - ۲:۴۶ ب.ظ

در اسفند ۹۵، آزمون هاي طراحي و نظارت تاسيسات برقي از هم تفکيک شد و مهندسان برق براي اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسي مجبور به شرکت در دو آزمون شدند. در اين يادداشت به تحليل و بررسي اولين دوره آزمون نظارت تاسيسات برقي ساختمان در اسفند ۹۵ مي پردازيم. براي اين منظور، ابتدا منابع ازمون معرفي شده و دسته بندي دقيقي از پرسش ها بر مبناي منابع ارائه مي شود. بعد از آن منابع مورد تحليل قرار گرفته و راهکاري عملي براي موفقيت در پاسخ دادن به سوالات هر مجموعه ارائه مي شود.

تحلیلی بر آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی

 

۱) منابع آزمون

منابع آزمون را از نظر محتوا می توان به چهار دسته کلی تقسیم بندی کرد. برای دانلود این منابع و یا خرید اینترنتی کلیک کنید.

۱-۱) منابع عمومی

این گروه از منابع، مجموعه از مباحثی هستند که بین رشته های مختلف نظام مهندسی مشترک است. برای گرایش نظارت، هفت مبحث به همراه قانون نظام مهندسی به عنوان منابع عمومی در نظر گرفته می شود:

 • قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرائي آن: ویرایش سال ۹۲
 • مبحث اول (تعاریف): ويرايش سال ۹۲
 • مبحث دوم (نظامات اداري): ويرايش سال ۸۴
 • مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حريق): ویرایش سال ۹۵
 • مبحث دوازدهم (ايمني و حفاظت كار در حين اجرا): ویرایش سال ۹۲
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئي در مصرف انرژي): ویرایش سال ۸۹
 • مبحث بيست و يکم (پدافند غيرعامل): ویرایش سال ۹۵
 • مبحث بيست و دوم (مراقبت و نگهداري از ساختمانها): ویرایش سال ۹۲

 

۱-۲) منابع تخصصی

دومین دسته از منابع، دو مبحث بسیار مهم ۱۳ و ۱۵ هستند. این دو مبحث، چارچوب اصلی و کلی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، برای هر دو گرایش طراحی و نظارت، را شامل می شود.

 • مبحث سيزدهم (طرح و اجراي تاسيسات برقي ساختمانها)- ۱۳۹۵
 • مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان‌ برقي)- ۱۳۹۲

 

۱-۳) منابع فرعی

سومین گروه از منابع ازمون نظام مهندسی تاسیسات برقی-نظارت، دو منبع هستند که در سنوات اخیر تعداد قابل توجهی از پرسش ها از آن مطرح می شود:

 • کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث ۱۳)
 • نشریه ۱۱۰-۱ و ۱۱۰-۲ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

 

 

۱-۴) منابع متفرقه

آخرین گروه از منابع آزمون نظارت نظام مهندسی تاسیسات برقی، منابع متفرقه ای هستند که اساسا منبع مشخصی نداشته و می توان آنها را اطلاعات عمومی و کلی در مورد تاسیسات برقی ساختمان دانست:

 • اطلاعات عمومی تاسیسات برقی و الزامات، مراجع علمی و فنی معتبر
 • مسائل مربوط به اجرا و نظارت تاسیسات برقی در ساختمان ها
 • اطلاعات عمومي تأسيسات برقي و الزامات آن، مراجع علمي و فني معتبر، انتشارات فني سازمان مديريت و برنامه ريزي
 • مسايل مربوط به طراحي، اجرا و نظارت بر ساخت و سازها
 • مقررات، قوانين و ضوابط حقوقي و انتظامي مرتبط با ساخت و سازها
 • راهنماهاي مقررات ملي ساختمان

 

 

close

برای مشاور مستقیم با مدرس و مولف (مهندس محمدکریمی) تماس بگیرید: ۰۲۱۶۶۴۰۴۱۸۶

۲) تحلیل ۶ دوره اخیر آزمون

در این بخش، سوالات آزمون شش دوره اخیر بر مبنای منابع دسته بندی شده اند. اطلاعات مربوط به این بخش از «کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» استخراج شده است. شایان ذکر اینکه آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی در سنوات اخیر دارای ۶۰ سوال است در صورتیکه در جدول زیر، تعداد سوال از ۶۰ تجاوز کرده به این دلیل است که پاسخ یک یا چند پرسش از بیش از یک منبع مطرح شده است. پرسش های سنوات قبل، سوالاتی هستند که می توان آنها را از زیرمجموعه ۱۳، راهنمای ۱۳، ۱۱۰ و حتی متفرقه نیز قلمداد کرد، اما بهترین منابع برای پاسخگوئی به پرسش های مطرح شده از آنها، آزمون های سالهای قبل است. پرسش های متفرقه نیز هم جز پرسش هائی هستند که از منابع متفرقه مطرح می شوند و هم پرسش هائی که جز سرفصل های مبحث ۱۳، مبحث ۱۵، راهنمای ۱۳، نشریه ۱۱۰ و سنوات قبل هم هستند اما بدلیل دشواری بسیار زیاد، جز متفرقه در نظر گرفته شده است.

جدول (۱): دسته بندی پرسش های آزمون های اخیر بر مبنای منابع

دسته بندی پرسش های آزمون های نظام مهندسی برق

 

۳) تحلیل  منابع

براساس دسته بندی انجام شده در بخش اول و تعداد سوالات هر منبع در بخش دوم، می توان تعداد سوالات را به صورت شکل (۱) مشاهده نمود.

 

 

دسته بندی پرسش های آزمون های نظام مهندسی برق

تعداد پرسش هایآزمون نظام مهندسی

شکل (۱): تعداد پرسش های منابع در سنوات اخیر

 

با توجه به شکل، به ترتیب سنوات قبل، منابع تخصصی، متفرقه، منابع فرعی و منابع عمومی بیشترین سهم از پرسش ها را به خود اختصاص داده اند. در صورت مقایسه تعداد کل سوالات در شش دوره اخیر با سوالات نظارت اسفند ۹۵، می توان به شکل (۲) رسید:

 

 

مقایسه درصدی آزمونهای شش دوره اخیر با آزمون نظارت اسفند 95مقایسه درصدی آزمونهای شش دوره اخیر با آزمون نظارت اسفند 95

شکل (۲): مقایسه درصدی آزمونهای شش دوره اخیر با آزمون نظارت اسفند ۹۵

 

طبق شکل (۲)، تقریبا الگوی سوالات مطرح دقیقا مشابه است اما با اندکی تغییر. اختلاف در منابع عمومی و متفرقه بسیار کم بوده و در تعداد پرسش های منابع تخصصی در نظارت بیش از میانگین سنوات اخیر است که این اختلاف تقریبا در منابع فرعی جبران شده است. نکته جالب توجه بالا بودن سهم سوالات سنوات قبل نسبت به میانگین چند ساله بوده که نشان می دهد، داوطلبانی که تمایل به شرکت در صرفا آزمون نظارت دارند، نیاز بیشتری بر تسلط به پرسش های سنوات قبل دارند.

 

۴) راهکارها

در این بخش، برای هر کدام از منابع، راهکارهای عملی برای پاسخ دهی و موفقیت ارائه می شود.

 

۴-۱) منابع عمومی

این مجموعه پرسش ها از ۹ منبع (شامل قانون نظام مهندسی، مباحث ۱، ۲، ۳، ۱۲، ۱۹، ۲۱ و ۲۲) با حدود ۹۰۰ صفحه مطرح می شود و سهم ۱۳درصدی در آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی را به خود اختصاص می دهد یعنی از هر ۲۰ صفحه، یک سوال!. بدیهی است اختصاص وقت برای مطالعه این همه کتاب، بسیار زمان بر خواهد بود. از این رو، برای پاسخ به پرسش های این گروه، بهترین راه استفاده از «کتاب میکرو تاسیسات برقی» که در آن خلاصه ای این مباحث با پاسخ طبقه بندی ارائه شده و همچنین در «کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی» کلمات کلیدی براساس آخرین ویرایش ها مباحث ارائه شده است. کلیدواژه به شما کمک می کند که بدون مطالعه به غالب پرسش ها از منابع عمومی پاسخ دهید و زمان و تمرکز خود را برای پاسخ به پرسش های چالشی و مساله ذخیره نمائید.

 

۴-۲) منابع اختصاصی

پرسش هایی که از دو مبحث ۱۳ و ۱۵ مطرح می شود، سهم ۳۱درصدی در آزمون نظارت نظام مهندسی تاسیسات برقی اسفند ۹۵ به خود اختصاص داده اند که عدد قابل توجهی است. تسلط کامل و مرور روزانه و مداوم این دو مبحث بسیار مهم است. برای پاسخ به پرسش های این منابع علاوه بر «کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی»، دو محصول «فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» و «کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» نیز توصیه می شود. هرچند، توقعی که از داوطلبی که تصمیم به قبولی در آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی دارد این است که چندین بار این مباحث را مرور نماید و بدون نیاز به کلیدواژه، به پرسش های آن پاسخ دهد. مخصوصا اینکه امسال از نسخه جدید مبحث ۱۳، سوال مطرح خواهد شد، پس احتمال اینکه سهم مبحث ۱۳ از آزمون افزایش يابد، بسیار زیاد است.

 

۴-۳) منابع فرعی

در سنوات اخیر، تعداد سوالاتی که از کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث ۱۳) و نشریه ۱۱۰-۱ و ۱۱۰-۲ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مطرح  شده به صورت قابل توجهی افزایش یافته و از آزمون اسفند ۹۵، این دو صریحا به منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی افزوده شده است. به صورت میانگین، در شش دوره اخیر آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، ۱۴درصد پرسش ها از این دو منبع مطرح می شود. تعداد کل صفحات کتاب راهنمای ۱۳، جلد اول و جلد دوم نشریه ۱۱۰، بیش از ۱۵۰۰ صفحه بوده و مشکل دیگر اینکه این منابع آزمون محور نبوده و تدوین و سازماندهی مطالب آن به گونه ای نیست که داوطلب بتواند به صورت بهینه از آن در آزمون استفاده نماید. از این رو، دو محصول کمکی برای پاسخ به پرسش های تهیه شده است؛ «کتاب تاسیسات برق پلاس» که در آن مهمترین بخشهای این منابع خلاصه نویسی شده، مطالب دسته بندی شده و پرسش های مربوط به هر بخش به صورت طبقه بندی شده با پاسخ تشریحی ارائه شده اند. محصول دوم همان «کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی» است که در آن کلیدواژه کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث ۱۳) و نشریه ۱۱۰-۱ و ۱۱۰-۲ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز استخراج شده است.

 

۴-۴) آزمون های سنوات قبل

این مجموعه، بیشترین حجم از سوالات آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی را به خود اختصاص می دهد، در واقع تسلط به پرسش های سنوات قبل کلید قبولی در آزمون نظام مهندسی است. اما صرف داشتن پاسخ تشریحی آزمون ها جوابگوی قبولی در این آزمون نیست، حتی داشتن درسنامه عالی نیز نمی تواند متضمن قبولی باشد. ساختار پرسش های سنوات قبلی که در آزمونهای بعد تکرار می شود، بیشتر حالت چالشی و مفهومی دارند و نیاز به حضور در کلاس و آموزش مستقیم دارند. از این رو، «فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» و «گروه تلگرامی رفع اشکال آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» با هدف آموزش مستقیم و بی واسطه مطالب و رفع اشکال با مدرس دوره تهیه شده است. همچنین، نحوه سازمندهی و تدوین مطالب و پرسش ها باید به گونه ای باشد که پرسش و درسنامه مربوطه هر دو در یک جا و با هم ارائه شوند یعنی کاملا طبقه بندی شده و نه اینکه ابتدا درسنامه ای ارائه شده و بعد پاسخ آزمونها به صورت پیوست به آن افزوده شود. چنین روندی اولا باعث عمیق شدن فهم داوطلب نشده و در ثانی در زمان آزمون نیز امکان ارجاع داوطلب به پرسش مشابه به آزمون را از او می گیرد. روند طبقه بندی پرسش های از اولین دوره (سال ۷۶) تا آخرین دوره (اسفند ۹۵) علاوه بر «فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» در « کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» نیز عملیاتی شده است. در «آزمون های آزمایشی تاسیسات برقی» و «کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی» نيز با جمع بندي مفاهيم گفته شده و بيان تکنيک هاي طراحي سوالات و ريزه کاري هر پرسش، کمک شاياني به تعمق فهم داوطلب از آزمون مي شود. در نمونه تشابه ۱، تکرار مساله ای در آزمون طراحی اسفند ۹۵ که مشابه آن در سال ۸۰ طرح شده بود، قابل مشاهده است.

 

 

نمونه تشابه:

4

 

۴-۵) پرسش های متفرقه

پرسش های متفرقه را می توان سخت ترین گروه از مجموعه پرسش های آزمون نظام مهندسی دانست که یا از منابع معرفی شده توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان نبوده و یا اینکه دارای سطح دشواری بسیاری زیادی هستند. یکی از این منابع، آئین نامه های شرکت توزیع بوده که در «کتاب تاسیسات برق پلاس» مهمترین آنها جمع آوری شده است.

 

۵) کارنامه

طبق نتایج بدست و اطلاعات جدول زیر، راهکارهای ارائه شده در بخش قبل کاملا موثر و عملیاتی هستند. حروف ص و ف به ترتیب گویای صفحه و فصل است.

 

جدول (۲): مقایسه تطبیقی آزمون نظارت تاسیسات برقی با منابع آموزشی

6

طبق اين جدول، براساس جدول فوق، به جز ۱۴ پرسش، مابقي پرسش ها توسط محصولات آموزشي معرفي شده قابل پاسخگوئي بوده است. در  جدول (۳)، سهم هر محصول در آزمون نظارت نشان داده شده است. از اين جدول مي توان ادعا کرد که با محصولات آموزشي معرفي شده، مي توان به بيش از ۷۶ درصد سوالات آزمون نظارت پاسخ داد.

 

 

۶) جمع بندی

با توجه به آنچه گذشت، در این یادداشت مرور کاملی بر جنبه های مختلف آزمون نظارت نظام مهندسی تاسیساتی برقی ساختمان اسفند ۹۵ انجام شد. راهکارهای بی نظیر و مبتنی بر الزامات هر دسته از محصولات ارائه گردید. اما در انتها بسته ویژه آموزشی که بسیار کامل بوده و هر کدام ویژگی منحصر بفردی دارند را مرور می کنیم:

۶-۱) بسته طلائی-تصمینی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

الف) محتوای بسته: پنج جلد کتاب (کتاب تاسیسات برق پلاس، کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی، کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و کتاب میکرو تاسیسات برقی)، فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و گروه تلگرامی رفع اشکال آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، آزمون های آزمایشی تاسیسات برقی

ب) ویژگی ها: پرداخت ۵۰ درصد هزنیه بعد از تحویل، بازگشت کل وجه درصورت عدم رضایت از محصول و بازگشت وجه در صورت عدم قبولی در آزمون و تخفیف ۲۰ درصدی.

 

۶-۲) بسته نقره ای آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

الف) محتوای بسته: پنج جلد کتاب (کتاب تاسیسات برق پلاس، کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی، کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و کتاب میکرو تاسیسات برقی)، فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

ب) ویژگی ها: پرداخت ۵۰درصد هزنیه بعد از تحویل، تخفیف حجمی

 

۶-۳) بسته برنزی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

الف) محتوای بسته: دو جلد کتاب (درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی) و فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

ب) ویژگی ها: پرداخت اقساطی، تخفیف حجمی

 

۶-۴) گنجینه کتاب های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی

الف) محتوای بسته: پنج جلد کتاب (کتاب تاسیسات برق پلاس، کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی، کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و کتاب میکرو تاسیسات برقی)

ب) ویژگی ها: تخفیف حجمی

 

box color=”green”]

درباره نویسنده این مقاله

من محمدکريمي همحمدکریمیستم، کارشناس ارشد مهندسي برق قدرت که تا بحال  بيش از ۵۰ عنوان مقاله علمي در معتبرترين ژورنالها و کنفرانس هاي داخلي و خارجي از من منتشر شده، ۱۵عنوان کتاب تالیف کرده ام، چند بار به عنوان پژوهشگر و معلم نمونه انتخاب شده ام. در زمينه نظام مهندسي هم، علاوه بر مديرمسئولي اولين و تنها پايگاه خبري-تحليلي اختصاصي نظام مهندسي ايران (https://www.mohandesinnews.ir/)، هفت عنوان کتاب، چند فيلم آموزشي، ده ها جزوه آموزشي و يادداشت و نقد تحليلي نوشته و ده ها دوره آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي در نقاط مختلف کشور برگزار کرده ام. براي مشاهده جزئيات و اسناد سوابق علمي و کاري من لطفا به سايت شخصي (http://mohammad-karimi.ir) مراجعه فرمائيد.

[/box]

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۶ مرداد ۹۶
2469 بازدید
39 نظر
امتیاز به این خبر:
1 1