الزامی شدن صدور شناسنامه فنی ملکی و مجری ذی صلاح برای تمام ساختمان ها الزامی شدن صدور شناسنامه فنی ملکی و مجری ذی صلاح برای تمام ساختمان ها

الزامی شدن صدور شناسنامه فنی ملکی و مجری ذی صلاح برای تمام ساختمان ها

الزامی شدن صدور شناسنامه فنی ملکی و مجری ذی صلاح برای تمام ساختمان ها ، به زودی صورت می گیرد. ما باید در راستای نسلهای جدید گام برداریم

کد خبر: 000312004 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰۰ - ۱۰:۲۷ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، الزامی شدن صدور شناسنامه فنی ملکی و مجری ذی صلاح برای تمام ساختمان ها ، به زودی صورت می گیرد. ما باید در راستای نسلهای جدید گام برداریم

الزامی شدن صدور شناسنامه فنی ملکی و مجری ذی صلاح برای تمام ساختمان ها

الزامی شدن صدور شناسنامه فنی ملکی و مجری ذی صلاح برای تمام ساختمان ها
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خبر داد:
الزامی شدن صدور شناسنامه فنی ملکی و مجری ذی صلاح برای تمام ساختمان ها؛ به زودی
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیان کرد: از سازمان های نظام مهندسی استانها در خواست می کنم با همت قوی و تجهیز به دانش روز وارد بحث مجری ذیصلاح، بیمه تضمین کیفیت و شناسنامه فنی ملکی شوند که گام بسیار اساسی در صنعت ساختمان است و موتور توسعه هر کشوری محسوب می گردد.
احمد خرم گفت: ما باید در راستای نسلهای جدید گام برداریم نمی شود به صورت سنتی و با عمر حداکثر سی سال برای ساختمانها طی طریق کرد. در نیم قرن گذشته میانگین عمر مفید ساختمان ها در آمریکا و اروپا سی سال بود امروز این عدد از مرز ۱۲۰ سال عبور کرده اما ما همچنان در همان عدد سی درجا می زنیم.
خرم تصریح کرد: در طرح محاسبه ، نظارت، مجری و سازنده ذیصلاح گام های خوبی برداشته ایم البته مجری ذیصلاح و سازنده ذی‌صلاح باید در هم ادغام شود. همچنین از سال گذشته اعلام کردیم تمامی ساختمانها باید مجری ذی‌صلاح داشته باشد و در ابتدای کار باید قرارداد بسته باشد. مجری ذیصلاح مجوزش را یا از سازمان نظام مهندسی می گیرد یا دارای رتبه بندی سازمان مدیریت است که در هر دو صورت مورد تایید است.
وی ادامه داد: مهم‌ترین رسالت مجری ذیصلاح تهیه شناسنامه فنی ملکی است که متاسفانه تا سال گذشته زیر پنج درصد فعال بوده است، امروز شما می خواهید ساختمانی بخرید شناسنامه ندارد که بدانیم بتن، تاسیسات و … آن از چه نوعی است لذا این موارد را برای ساختمان هایی با متراژ بالای هزار و ۵۰۰ متر است اجباری کردیم و به زودی نیز در تمام ساختمانها در هر متراژی که دارند صدور شناسنامه فنی ملکی الزامی خواهد شد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: ساختمان باید بیمه تضمین کیفیت داشته باشد اما متاسفانه این مورد هم زیر پنج درصد اعمال می گردد، امسال امیدواریم بیمه تضمین کیفیت را در ساختمان های بالای هزار و پانصد متر الزامی کنیم و یک جریان جدیدی برای بالا بردن کیفیت و عمر مفید ساختمان ایجاد کنیم. اکنون مجری ذی‌صلاح در حال گرفتن مجوز هستند و شناسنامه دار می شوند و کار در حال نظم گرفتن جدیدی است.
خرم ادامه داد: اعمال مهندسی ارزش سبب می شود که طراحی و ساخت و ساز سرعت گیرد، کیفیت افزایش یابد و هزینه ها به حداقل برسد. از سازمانهای نظام مهندسی استانها در خواست می کنم با همت قوی و تجهیز به دانش روز وارد بحث مجری ذیصلاح، بیمه تضمین کیفیت و شناسنامه فنی ملکی شوند که گام بسیار اساسی در صنعت ساختمان است و موتور توسعه هر کشوری محسوب می گردد. می دانیم با تحول، سرمایه گذاری و تامین منابع و تسهیل ساخت و ساز می توانیم از رکود موجود خارج شویم.
منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۲ خرداد ۰۰
273 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0