گلایه بهره‎برداران گلستانی از وضعیت پروانه اشتغال در فعالیت ‎های کشاورزی گلایه بهره‎برداران گلستانی از وضعیت پروانه اشتغال در فعالیت ‎های کشاورزی

گلایه بهره‎برداران گلستانی از وضعیت پروانه اشتغال در فعالیت ‎های کشاورزی

گلایه بهره‎برداران گلستانی از وضعیت پروانه اشتغال در فعالیت ‎های کشاورزی ، مسیر راه برای اخذ مجوز برای بهره‌برداران مشخص نیست

کد خبر: 991029003 تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۹ دی ۹۹ - ۱۰:۱۹ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، گلایه بهره‎برداران گلستانی از وضعیت پروانه اشتغال در فعالیت ‎های کشاورزی ، مسیر راه برای اخذ مجوز برای بهره‌برداران مشخص نیست

گلایه بهره‎برداران گلستانی از وضعیت پروانه اشتغال در فعالیت ‎های کشاورزی

گلایه بهره‎برداران گلستانی از وضعیت پروانه اشتغال در فعالیت ‎های کشاورزی
گلایه بهره‎برداران گلستانی از وضعیت پروانه اشتغال در فعالیت ‎های کشاورزی
تغییر ساختار پنجره واحد در سامانه‎ نظام مهندسی کشاورزی سبب شده تا برخی بهره‎برداران برای اخذ پروانه اشتغال در فعالیت ‎های کشاورزی با مشکل روبرو شوند.
گلایه بهره‎برداران گلستانی از وضعیت پروانه اشتغال در فعالیت ‎های کشاورزی
گلستان یکی از استان ‎هایی است که شغل اغلب مردم آن حول کشاورزی و شاخه‎های وابسته به آن می ‎چرخد، در این میان تعداد زیادی تولیدکننده در بخش ‎های مختلف کشاورزی از جمله دام، طیور، گلخانه و پرورش ماهیان آبزی فعالیت دارند که برای شروع یا ادامه فعالیت خود هر چند سال یک‎بار نیاز به تمدید یا صدور پروانه بهره‎برداری از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی دارند.
بروکراسی ‎های زائد و پیچیده اداری در کشور ما سبب شده تا بهره‎برداران برای تمدید یا صدور پروانه فعالیت کشاورزی روزهای زیادی را درگیر رفت و آمد به اداره‎های مختلف باشند، از سویی در حال حاضر که نه تنها کشور ما بلکه تمام دنیا با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می ‎کند برای قطع این زنجیره و حفظ رعایت فاصله اجتماعی باید شرایطی در اداره ‎های کشور حاکم باشد تا مردم از جمله بهره‎برداران در بخش ‎های کشاورزی لازم نباشد برای اخذ مجوزها و یکسری کاغذبازی‎های زائد اداری رفت و آمد چندانی به اداره‎های مختلف داشته باشند.
* نامشخص بودن مسیر راه برای اخذ پروانه بهره‎برداری در فعالیت ‎های کشاورزی
در همین رابطه یک شهروند گلستانی با عنوان اینکه مدتی می ‎شود پی‌گیر اخذ مجوز برای احداث گلخانه هستم، بیان کرد: بروکراسی ‎ها و کاغذبازی‎های اداری زیاد است و فردی که واقعأ قصد تولید داشته باشد در وسط راه خسته می ‎شود.
علی حسینی گفت: مسیر راه برای اخذ مجوز برای بهره‌برداران مشخص نیست بعنوان مثال از همان ابتدا باید محدوده‎هایی که می‎توان در آن‎جا فعالیت اقتصادی را آغاز کرد برای بهره‌بردار مشخص کنند نه اینکه بعد از مراجعه به چند اداره به علت نزدیک بودن محل احداث گلخانه به یک دامداری برای صدور مجوز پروانه با مشکل روبرو شویم.
حسینی گفت: استان ما کشاورزی‌خیز است عمده فعالیت مردم حول این محور می ‎چرخد باید راه فعالان در این حوزه هموار باشد نه اینکه مدت ‎ها برای گرفتن مجوز در بین اداره‎های مختلف سرگردان باشیم.
*ترجیح بهره‎برداران برای انجام کارهای اداری به شیوه سنتی
در حالیکه برخی بهره‎برداران از وضعیت صدور یا تمدید پروانه فعالیت ‎های کشاورزی گلایه‌مند هستند، رئیس سازمان نظام مهندسی و کشاورزی گلستان معتقد است بسیاری از مراجعه‎کنندگان تمایل به رفت و آمد و برخی کاغذبازی‎های اداری دارند.
قربان‌علی روشنی با عنوان این که یکی از اهداف مهم سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، تسهیل در ارائه خدمات به کشاورزان است، عنوان کرد: اکثر فعالیت ‎ها که در حال حاضر در سازمان نظام‌مهندسی انجام‌می ‎شود سامانه‎ای است و بسیاری از کارها از شکل دستی و گرفتن کپی و مراجعه به اداره کم شده است، اما هنوز برخی مراجعه‌کنندگان به فکر روش ‎های قدیمی هستند و ترجیح می ‎دهند کارهایشان به همان شکل دستی و قدیمی انجام گردد.
روشنی در مورد گلایه برخی بهره‎برداران برای صدور و تمدید مجوز فعالیت ‎های کشاورزی بیان کرد: صدور پروانه‎های جدید طبق قوانین جاری وزارت جهاد کشاورزی است بر همین اساس هر نوع واحد جدید تولیدی برای اخذ مجوز باید استعلاماتی را کسب کند البته برای این موضوع نیز به مسوولان استانی پیشنهاد دادیم تا هر اداره کل محدوده قرمز خود را به ما ارائه دهد ما نیز اطلاعات را جمع‎آوری و به محض مراجعه ارباب رجوع با مختصات جی پی اس به او اعلام ‌می‎کنیم که می ‎تواند در محدوده مورد نظرش طرح خود را اجرایی کند یا خیر؟ و اگر مشکلی وجود نداشته باشد در کم‌تر از یک روز مجوز برایش صادر خواهد شد البته این‌ امر در شرایط پذیرفتن پیشنهاد ما محقق خواهد شد.
* افزایش مشکلات سازمان نظام‌مهندسی با تغییر ساختار پنجره واحد/ «آموزش» شرط اصلی برای صدور پروانه فعالیت ‎های کشاورزی است
روشنی ادامه داد: سامانه‎های نظام‌مهندسی جهاد کشاورزی چندان متعدد نیست ما یک‌پنجره واحد داریم که تغییر ساختار داده و متولی آن وزارت جهاد کشاورزی است یکی از ایرادات وارده به این سامانه آن است که در صورت کوچک ‌ترین مشکل باید به مرکز فناوری اطلاعات وزارتخانه متصل باشیم و خواهش کنیم تا ایراد برطرف باشد.
رئیس سازمان نظام مهندسی و کشاورزی گلستان گفت: درخواست تمام سازمان ‎های نظام‌مهندسی در مراکز استان‎ها این است که سامانه در اختیار نظام مهندسی استان ‎ها قرار بگیرد تا جواب‌گوی مراجعه‌کنندگان باشیم اما تا به امروز این کار عملی نشده است.
روشنی افزود: برای صدور پروانه فعالیت ‎های کشاورزی و اخذ تسهیلات لازم است تا فرد در ابتدا دوره‎های آموزشی را گذرانده و در حین آموزش سامانه‎های مورد نظر به وی معرفی گردد، در واقع قابلیت‎ها و محدودیت‎ها آموزش داده شود تا فرد با چشم باز فعالیت خود را شروع کند البته این پیشنهاد به دفتر مرکزی اعلام شده اما هنوز پاسخی دریافت نکرده‎ایم.
وی ادامه داد: تمدید پروانه نیاز به بازدید دارد این قوانین را وزارت جهاد کشاورزی وضع کرده و ما فقط مجری مصوبات هستیم در موارد زیادی مشاهده شده فردی مجوز فعالیت داشته و به علت دارا بودن امتیاز برق، در واحد تولیدی خود سردخانه احداث کرده یا ساخت و سازهای غیرمجازی در عرصه فعالیت خود انجام داده است با این وجود اگر بهره‎برداری مشکلی در تمدید و صدور مجوز داشت با مراجعه به سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان تلاش خواهیم کرد تا مشکل وی رفع گردد.
منبع: خبرگزاری فارس

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۹ دی ۹۹
910 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0