از بررسی مسائل صنعت ساختمان آذربایجان‌غربی تا نحوه مبارزه با فساد از بررسی مسائل صنعت ساختمان آذربایجان‌غربی تا نحوه مبارزه با فساد

از بررسی مسائل صنعت ساختمان آذربایجان‌غربی تا نحوه مبارزه با فساد

از بررسی مسائل صنعت ساختمان آذربایجان‌غربی تا نحوه مبارزه با فساد ، گزارش مشروح سفر استانی احمد خرم، رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان به آذربایجان‌غربی است

کد خبر: 000420001 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ تیر ۰۰ - ۹:۳۲ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، از بررسی مسائل صنعت ساختمان آذربایجان‌غربی تا نحوه مبارزه با فساد ، گزارش مشروح سفر استانی احمد خرم، رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان به آذربایجان‌غربی است

از بررسی مسائل صنعت ساختمان آذربایجان‌غربی تا نحوه مبارزه با فساد

از بررسی مسائل صنعت ساختمان آذربایجان‌غربی تا نحوه مبارزه با فساد
گزارش مشروح سفر استانی احمد خرم به آذربایجان‌غربی؛
از بررسی مسائل صنعت ساختمان آذربایجان‌غربی تا نحوه مبارزه با فساد
رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان در تازه ترین سفر استانی خود به آذربایجان غربی رفت تا از نزدیک با مشکلات این استان آشنا گردد.
احمد خرم رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان در سفر به آذربایجان غربی مورد استقبال رئیس و اعضای هیات مدیره سازمان قرار گرفت.
احمد خرم، در این سفر با یکی از مهندسان پیشکسوت عضو سازمان، اعضای هیأت مدیره سازمان، استاندار آذربایجان غربی دیدار و گفت‌وگو کردند.
حمیدرضا کارگر عضو هیات رییسه، زهره ترابی عضو شورای مرکزی، بهمن مومنی مقدم مدیر اجرایی و کمیل صرامی مدیر روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، وی را همراهی کردند.
بررسی مسائل صنعت ساختمان آذربایجان‌غربی
نشست بررسی مسائل صنعت ساختمان آذربایجان‌غربی با حضور رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، استاندار آذربایجان‌غربی، مدیرکل راه و شهرسازی استان و جمعی از مدیران با محوریت ارائه گزارش از فعالیت‌ های نظام مهندسی، بیان خواسته ‌های جامعه مهندسان و تدوین برنامه جامع برای جلوگیری از وقوع تخلفات ساختمانی برگزار گردید.
تأکید بر گسترش تعامل و همکاری میان سازمان نظام مهندسی ساختمان با دستگاه های اجرایی، ارتقای کیفیت ساخت و سازها برای افزایش رفاه شهروندان و نیز کاهش زمان فرایندهای اداری و مدت صدور پروانه ساختمانی، ارائه تخفیف در تعرفه خدمات نظام مهندسی به اقشار خاص و اقشار نیازمند و مسائل مربوط به تعرفه های نظام مهندسی از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بود.
دیدار با استاندار آذربایجان‌غربی
احمد خرم، رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در بدو ورود سفر ۲ روزه به آذربایجان‌غربی با محمدمهدی شهریاری استاندار این استان دیدار کرد.
در این دیدار صمیمی که امیرحسین مرادزاده رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان‌غربی، اعضای هیات مدیره سازمان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی، مدیرکل اداره کل راه و شهرسازی استان و شهردار ارومیه حاضر بودند، در خصوص مسائل حوزه ساخت و ساز و مهندسی گفت و گو شد.
دیدار با اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی آذربایجان غربی
در ادامه این سفر استانی، احمد خرم رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اعضای هیات مدیره نظام مهندسی آذربایجان‌غربی نشستی برگزار نمود.
در این نشست، ابتدا امیرحسین مرادزاده رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان‌غربی به بیان گزارشی از عملکرد هیات مدیره دوره هشتم پرداخت و افزود: شورای مرکزی در دوره اخیر عملکرد قابل تحسینی داشته بطوریکه ابلاغ تعرفه در ابتدای سال و درخواست واکسن کرونا برای اعضا از جمله این عملکردها بوده است.
مرادزاده در مورد عملکرد دوره هشتم هیات مدیره سازمان استان تصریح کرد: امضای تفاهم‌نامه‌ های همکاری با شهرداری، سازمان فنی و حرفه‌ای، منطقه آزاد ماکو، طرح اقدام ملی با اداره کل راه‌وشهرسازی، تفاهم ۳ جانبه با آزمایشگاه خاک راه و شهرسازی، اجرایی کردن تعرفه خدمات ۱۴۰۰ در ابتدای سال، الزامی کردن مجری ذی‌صلاح برای برای ۵ طبقه و بالای هزار متر، افزایش ظرفیت کاری مهندسان از جمله فعالیت‌ های تخصصی بوده، ضمن اینکه در مورد فعالیت‌های عمومی چون کمک و مساعدت در مورد مبارزه با بیماری کرونا، راه‌اندازی نرم افزار گیشه برای ارسال الکترونیکی درخواست‌ ها، راه‌اندازی فاز اول سامانه نظام جامع الکترونیک، ارائه کمک‌ها و تسهیلات مختلف به اعضا به مبلغ شصت و دو میلیارد تومان، ایجاد اتاق شیشه، کمک به خسارت دیدگان از حوادث غیرمترقبه و … جزو عملکردهای عمومی هیات مدیره دوره هشتم بوده است.
وی گفت: تکمیل و یا احداث ساختمان اداری دفاتر نمایندگی در شهرهای نقده، سردشت، تکاب، میاندوآب، چایپاره، شاهین‌دژ و خوی نیز انجام شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان‌غربی ادامه داد: برخی مشکلات همچون مشکلات تعداد کار اعضا در شهرستان‌ها و کم‌متراژ بودن آنها، مشکلات مربوط به آزمون ماده بیست و هفتم و نیاز به بررسی مجدد آن، بازبینی چارت سازمان، نحوه ابلاغ دستورالعمل‌ها از سوی شورای مرکزی، موضوع تعارض منافع و … از مطالبات هیات مدیره است.
در ادامه این نشست اعضای هیات مدیره استان به بیان نقطه نظرات، درخواست‌ها و مشکلات موجود پرداختند.
در پایان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان‌غربی از حل مشکلات بیمه ای مهندسان عضو سازمان خبر داد و افزود: کلیات طرح با پی‌گیری روسای سازمان ها و رئیس شورای مرکزی در مجلس شورای اسلامی مصوب شده است. برهمین اساس از خرم تشکر و قدردانی می کنیم.در همین حال، احمد خرم در دیدار با اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان‌غربی به موضوع تلاش برای خدمت به مردم و هموطنان اشاره و بیان کرد: باید به وظایف خود به نحو احسن عمل کنیم، وظیفه ما در خدمت به مردم خلاصه شده و باید منافع مردم را به منافع شخصی ترجیح دهیم.
خرم گفت: برای حل مشکلات با دستگاه ها و تشکل ها نباید با تندی و موضع خشونت و درگیری وارد شد. مطالباتمان را بر مبنای گفتگو، تعامل و تفاهم دنبال میکنیم.
وی گفت: در مورد تعارض منافع؛ نباید افراد را از کار تخصصی خود کنار گذاشت. از وزیر خواستیم حق محرومیت از پروانه اشتغال باید پرداخت شود.
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان اضافه کرد: طبق بند ذ ماده ۱۱۶، ابلاغ دستورالعمل ها و مصوبات و بخشنامه های وزارت راه و شهرسازی به نظام مهندسی استانها، از وظایف و اختیارات رئیس سازمان است و وظیفه اداره کل نظارت عالیه درصورت تفویض اختیار وزیر است.
وی در مورد برخورد با تخلف‌ها تصریح کرد: راه مبارزه با فساد این نیست که ممنوعیت ایجاد کنیم بلکه با راه اندازی سامانه یکپارچه‌ و شفافیت کامل و هم‌چنین نظارت اتفاقی و تصادفی و برخورد و مجازات متناسب با تخلفات صورت گرفته، فساد را کاهش دهیم.
خرم ادامه داد: همان‌گونه که جامعه مهندسی آگاه است، پس از گذشت بیست و پنج سال از قانون نظام مهندسی هنوز ساختار سازمان و ارکان آن فاقد طراحی ساختار، تشکیلات، سیستم و فرایند طراحی بوده که اصلاح ساختار و فرایندها نیز راه دیگر کاهش فساد و تخلف است.
وی در مورد عملکرد سال گذشته سازمان تصریح کرد: حل موضوع بیمه تامین اجتماعی که بالغ بر یک صد هزار مهندس شاغل در کارگاه های ساختمانی از بیمه هفت درصد بهره مند می شوند. هم‌چنین برطرف شدن مسئله مالیات ‌های اعضا و سازمان(علی الراس)، اجرای تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طراحی ساختار سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و استان‌ها در ۳ سطح و هم‌چنین طراحی چارت و فرایندها بوده است، در این مورد طراح اپراتور همراه اول طراحی این پروژه را بعهده خواهد داشت که ایجاد اپراتور سازمان با سرمایه گذاری بخش خصوصی تا پایان سال صورت میگیرد. هم‌چنین خرید مجوز شرکت بیمه ای از دیگر برنامه هایی بوده که در حال انجام است.
دیدار با مهندس پیشکسوت
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در ادامه سفر خود به آذربایجان‌غربی با رحیم پارس نو، پیشکسوت عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان‌غربی و خانواده وی دیدار کرد.
در این دیدار خرم با ستایش و قدردانی سال ‌ها تلاش و عملکرد این پیشکسوت جامعه مهندسی، گفت: باید قدر زحمات تلاشگران عرصه ‌های مختلف بالاخص جامعه مهندسی را دانست و از تجارب و مشاوره‌های آنان بهره برد، بی‌ شک این قشر سهمی بسیار با اهمیت در رسیدن جامعه مهندسی به شرایط ایده‌آل داشته‌اند که ما نیز به سهم خود از تلاششان قدردانی می ‌کنیم.
در ادامه این دیدار پارس نو، پیشکسوت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان‌غربی خاطراتی از دوران حضورش در سازمان بیان کرد.
در خاتمه، احمد خرم رئیس شورای مرکزی سازمان، مرادزاده رئیس نظام مهندسی آذربایجان‌غربی و اعضای سازمان استان با اهدای لوحی از زحمات این پیشکسوت قدردانی کردند.
بازدید از زمین مجموعه فرهنگی، ورزشی و مدرسه هدایت ارومیه
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در دومین روز سفر به استان آذربایجان غربی از زمین مجموعه فرهنگی، ورزشی سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان غربی بازدید کرد.
هم‌چنین رئیس شورای مرکزی از مدرسه قدیمی هدایت ارومیه بازدید کرد.
این مدرسه که هم اکنون در اختیار اداره کل راه و شهرسازی استان است، یکی از بناهای قدیمی و تاریخی شهر ارومیه بشمار میرود که دارای معماری و سبک خاصی بوده و چندی پیش مرمت شده است.
بیمه مهندسین صنعت ساختمان به سرانجام رسید
در همین حال، احمد خرّم رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در پایان سفر استانی به آذربایجان غربی در گفت‌وگویی بیان کرد: از ابتدای حضورم سفرهایی را به استان ‌های مختلف کشور بصورت هفته‌ای دو سفر برنامه‌ریزی کردیم که در طول دوران سازمان بی‌سابقه بوده است. با این حال، شیوع بیماری کرونا تاثیر منفی در این مهم داشت و تعداد سفرها بشدت کاهش یافت.
خرم گفت: هدف ما از سفرها، دریافت پیشنهاد و خواسته ‌های استان ‌ها و هم‌چنین بازدید از اقدامات، مصوبات و دستورالعمل‌ های انجام شده، بوده است.
وی افزود: این سفرها بعد از یک سال تاخیر، از ابتدای سال جاری دوباره آغاز و تاکنون به ۸ استان کشور سفر استانی انجام شده است.خرم گفت: دویست دستور جلسه تدوین شده و ابلاغی به شورا، ده ها سال زمان برای اجرا نیازمند است. با این حال، به نتیجه رسیدن بیمه هفت درصدی مهندسین صنعت ساختمان که جزو آرزوهای دیرینه مهندسان بشمار می رفت، یکی از اقدامات مهم ما بوده که به سرانجام رسیده است. موضوع مهم دیگر، بحث تعارض منافع که نگرانی زیادی برای مهندسین داشته است، طی جلساتی با وزیر راه و شهرسازی در هفته‌های آتی به نتیجه خواهدرسید.
وی افزود: از دیگر اقدامات صورت گرفته در شورای مرکزی، نظارت بر امور و عملکرد استان ها که در گذشته اقدامی از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نشده بود، راه‌اندازی دفتر نظارت و بازرسی و ارزیابی عملکرد استان ‌ها، دفتر آموزش در سازمان و هم‌چنین انتخاب یک مدیر تمام وقتی برای روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بوده است.
وی به دریافت مجوز پایگاه خبری جامع نظام مهندسی ساختمان کشور اشاره و عنوان کرد: این پایگاه بزودی راه‌اندازی و تا پایان سال، به خبرگزاری مهندسی تبدیل خواهد شد که می ‌تواند کمک زیادی به سازمان و جامعه مهندسی کشور داشته باشد.
خرم در مورد بحث تعارض منافع بیان کرد: اعتقاد دارم اگر قرار باشد اعضای هیات مدیره‌ها را از استفاده از پروانه اشتغالشان منع کنیم، باید حق محرومیت را پرداخت کنیم. البته در این مورد، جلسات مختلفی برگزار شده است و به دنبال حل این موضوع با گفت و گو و رایزنی هستیم؛ هرچند خودمان را نیز به دلیل کوتاهی در اطلاع‌رسانی به وزارتخانه مقصر می‌دانیم.
وی گفت: قوانین مربوط به سازمان نظام مهندسی ساختمان نیاز به اصلاح دارد که این موضوع در دستور کار مجلس قرار گرفته و قرار است هفته آینده کمیسیون عمران مجلس به این موضوع رسیدگی و ما نیز نظرات خودمان را اعلام خواهیم کرد.
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: برای بهبود وضعیت و اعمال تغییرات، اصلاحات اساسی برای قانون نظام مهندسی ساختمان از جمله مواد یک در مورد نحوه تشکیلات مناسب همکاری تشکل‌های صنفی حرفه‌ای در اجرای قانون نظام مهندسی، بند دهم ماده دوم در مورد جلب مشارکت تشکل‌های صنفی حرفه‌ای در تهیه و اجرای طرح های توسعه کشور و دیگر مواد نیاز است، ضمن اینکه باید سلسله مراتب ارکان نظام و همچنین نحوه تامین منابع سازمان و ارکان نظام تعریف دقیقی صورت گیرد. هم‌چنین رفع ابهامات انتخابات سازمان و مشخص شدن اختیارات قانونی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان‌ها گرداوری گردد.
خرم در مورد ارتقای جایگاه مهندسی نیز بیان کرد: ارتقای جایگاه و شان مهندسی وابسته به مواردی است که در این خصوص شفاف‌سازی همه اطلاعات ضروری است.
خرم افزود: تعریف جایگاه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ‌ها و کشور در شوراهای عالی و شوراهای تصمیم گیری همچون شورای مدیریت بحران، شورای عالی معماری شهرسازی و شورای برنامه ریزی توسعه نیز ضروری است.
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: حرکت سالم سازمان در ارائه خدمات مهندسی و کاهش بروکراسی و تلاش برای ارائه خدمات مناسب به مردم جزو اولویت‌ هایی است که می‌تواند شان و جایگاه مهندسی را ارتقا دهد.
وی افزود: از هیات مدیره‌ها نیز انتظار داریم، وظیفه و ماموریت خود را به نحو احسن انجام دهند و رسیدگی به پرسنل و اعضا و معیشت آنان، پی‌گیری امور رفاهی اعضا و حل مشکلات اساسی مهندسین را در اولویت قرار دهند.
وی بیان کرد: یکی دیگر از اهداف ما از سفرهای مختلف به استان ‌ها، دیدار با استانداران، معاونین عمرانی استانداری، مدیران کل راه و شهرسازی و هم‌چنین شهرداران مراکز استان‌ ها برای دریافت زمین و تسهیلات برای تامین مسکن مهندسین بعنوان یکی از مهم‌ ترین برنامه‌هایمان مدنظر داریم.
وی در مورد بحث تامین واکسن جامعه مهندسین نیز بیان کرد: تامین واکسن برای اعضای سازمان یکی از اقدامات جدی ماست که البته این موضوع هفته آینده قطعی خواهد شد. بعبارت دیگر، در صورت امکان به عنوان اولین بخش خصوصی، واکسن اعضا را وارد خواهیم کرد.
منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۰ تیر ۰۰
112 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0