تعیین و ابلاغ درصد حق‌الزحمه بین‌رشته‌ای در چهار رشته مهندسی به زودی تعیین و ابلاغ درصد حق‌الزحمه بین‌رشته‌ای در چهار رشته مهندسی به زودی

تعیین و ابلاغ درصد حق‌الزحمه بین‌رشته‌ای در چهار رشته مهندسی به زودی

تعیین و ابلاغ درصد حق‌الزحمه بین‌رشته‌ای در چهار رشته مهندسی به زودی ، صورت می گیرد. شرح خدمات ۷ رشته مهندسی ساختمان ابلاغ می‌ گردد

کد خبر: 000325008 تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۵ خرداد ۰۰ - ۱:۲۴ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، تعیین و ابلاغ درصد حق‌الزحمه بین‌رشته‌ای در چهار رشته مهندسی به زودی ، صورت می گیرد. شرح خدمات ۷ رشته مهندسی ساختمان ابلاغ می‌ گردد

تعیین و ابلاغ درصد حق‌الزحمه بین‌رشته‌ای در چهار رشته مهندسی به زودی

تعیین و ابلاغ درصد حق‌الزحمه بین‌رشته‌ای در چهار رشته مهندسی به زودی
مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان بیان کرد:
شرح خدمات ۷ رشته مهندسی ساختمان ابلاغ می‌ گردد/تعیین و ابلاغ درصد حق‌الزحمه بین‌رشته‌ای در چهار رشته مهندسی به زودی
عبدی قهرودی، مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان از ابلاغ شرح خدمات هفت رشته مهندسی ساختمان و هم‌چنین تعیین و ابلاغ درصد حق‌الزحمه بین رشته‌ای در چهار رشته مهندسی خبر داد.
علی‌محمد عبدی‌قهرودی مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان، از ابلاغ شرح خدمات رشته‌های مهندسی و همچنین تعیین و ابلاغ درصد حق‌الزحمه بین رشته‌ای نظارت در ۴ رشته اصلی مهندسی (عمران، معماری، تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی)، مهندسی خبر داد.
وی با اعلام این مطلب که هم اکنون دو موضوع شرح خدمات ۷ رشته مهندسی که از سال ۹۶ مقدمات آن در دستور کار بوده و هم چنین تعیین درصد حق‌الزحمه بین‌رشته ای در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: طی ۳ ماه گذشته وقت فراوانی صرف تدوین شرح خدمات مهندسی شد و دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه با همفکری و همراهی نمایندگان شورای مرکزی سازمان‌ های نظام مهندسی ساختمان و همچنین برخی از اعضای سازمان‌ های نظام مهندسی استان ‌ها موضوع به جمع‌بندی رسید که به زودی شرح خدمات مهندسی نهایی ابلاغ می ‌گردد.
وی با اشاره به اینکه تاکنون شرح خدمات مهندسی در ۷ رشته مهندسی (عمران، معماری، شهرسازی، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی، نقشه‌برداری، ترافیک) به شکل مدون وجود نداشت، گفت: یکی از علل اختلاف سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ ها فقدان شرح خدمات مدون بوده که سبب تداخل در ارایه خدمات مهندسی می ‌شد. به عنوان نمونه برخی از مسئولیت‌ های ناظر معمار با ناظر سازه به دلیل نبود شرح خدمات تداخل شده که این تداخل‌ها سبب بروز مشکلاتی بود که با تدوین و ابلاغ شرح خدمات این مشکلات حل خواهند شد.
عبدی ادامه داد: شرح خدمات مهندسی تدوین شده در ۷ رشته مهندسی که به زودی ابلاغ خواهد شد، چارچوبی تعیین کرده که اختلافات بین رشته‌های مهندسی و مهندسان رشته‌های مختلف را برطرف خواهد کرد و بخش ‌هایی از کار که عملا به دلیل اختلاف ناظران از نظارت خارج می‌شد، به چرخه نظارت برمی‌گردد.
وی از دیگر مشکلات موجود بین اعضای سازمان‌ های نظام مهندسی را تعیین درصد بین رشته‌ای حق‌الزحمه نظارت برای ۴ رشته عمران، معماری، تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی برشمرد و با اشاره به اینکه سال‌ها درصد حق‌الزحمه به شکل سلیقه‌ای در استان ‌ها تعیین می ‌شد از ابلاغ درصد حق‌الزحمه بین رشته‌ای نظارت و طراحی برای چهار رشته مهندسی به زودی خبر داد.
وی گفت: درصد حق‌الزحمه نظارت برای ۴ رشته مهندسی، سال‌ها بلاتکلیف و سلیقه‌ای تعیین می‌شد و هر استانی طبق مصوباتی که از هیات ۴ نفره استان اخذ می‌کرد تفکیک درصد حق‌الزحمه بین رشته‌ای را تعیین می‌کرد که عملا مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کرده است. بعنوان نمونه در یک ساختمان درصد خدمات ارایه شده در بخش نظارت توسط ناظر سازه، ناظر معماری، ناظر تاسیسات مکانیکی و ناظر تاسیسات برقی در دو استان مجاور متفاوت و در نوسان است.
مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان افزود: هم اکنون درصد حق‌الزحمه نظارت بین رشته‌ای در ۴ رشته در تمامی استان‌های کشور اخذ بررسی شده و با ابلاغ درصد حق‌الزحمه نگاه سلیقه‌ای برطرف خواهد شد و طبق چارچوب مدون در خصوص اخذ حق‌الزحمه بین رشته‌ای نظارت و طراحی عمل خواهد شد.
وی افزود: بعد از ابلاغ شرح خدمات، تعیین و ابلاغ درصد حق‌الزحمه بین رشته‌ای در ۴ رشته اصلی مهندسی ساختمان انجام خواهد شد.
منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۵ خرداد ۰۰
498 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0