گزارش مشروح سفر استانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به کرمان گزارش مشروح سفر استانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به کرمان

گزارش مشروح سفر استانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به کرمان

گزارش مشروح سفر استانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به کرمان ، صادر شد. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در تازه ترین سفر استانی خود به کرمان رفت تا از نزدیک با مشکلات و مطالبات مهندسان این استان آشنا شود

کد خبر: 001020004 تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۰ دی ۰۰ - ۱۰:۴۴ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، گزارش مشروح سفر استانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به کرمان ، صادر شد. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در تازه ترین سفر استانی خود به کرمان رفت تا از نزدیک با مشکلات و مطالبات مهندسان این استان آشنا شود

گزارش مشروح سفر استانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به کرمان

گزارش مشروح سفر استانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به کرمان
احمد خرم بیان کرد: مدیریت وظیفه گرا منسوخ است
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در تازه ترین سفر استانی خود به کرمان رفت تا از نزدیک با مشکلات و مطالبات مهندسان این استان آشنا شود.
احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با استقبال رئیس و هیات رئیسه سازمان وارد استان کرمان شد تا از نزدیک با مشکلات و مطالبات مهندسان این استان آشنا گردد.
در حاشیه این سفر استانی، خرم که نماینده ویژه رییس جمهور وقت در رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان بم در سال هشتاد و دو بود، به مناسبت پنجم دی ماه «روز ملی ایمنی در برابر زلزله» به این شهر رفت و از ارگ قدیمی بم بازدید کرد.
در همین حال، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در بدو ورود به استان کرمان در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری صدا و سیما مرکز کرمان حضور یافت و به بیان نقطه نظرات و خاطرات خود از زلزله بم در سال ۸۲ پرداخت.
خرم در ادامه پس ار حضور در همایش ملی پیامدهای اجتماعی ناشی از زلزله، با نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور، محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی، شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات وزارت راه، مانی فر مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی، زینی وند استاندار کرمان و غضنفر آبادی نماینده مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، در ادامه سفر دو روزه استانی خود ضمن دیدار و گفتگو با تعدادی از مهندسین پیشکسوت، در جلسه با هیات مدیره، بازرسان، شورای انتظامی، مدیران سازمان نظام مهندسی کرمان حضور یافت. سپس از ساختمانهای شماره ۱ و ۲ سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بازدید کرد.
بازدید از ارگ قدیم بم
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، در حاشیه بازدید از ارگ قدیم بم با بیان اینکه امروز سالگرد زلزله دلخراش بم و روز ایمنی در مقابل زلزله است، افزود: باید به مقررات ملی ( آئین نامه ۲۸۰۰ ویرایش چهارم) توجه ویژه ای کرد و در سراسر کشور ساری و جاری شود و مبنای طراحی، اجرا و نظارت قرار گیرد تا شاهد فاجعه ای مانند زلزله های بم، منجیل رودبار و کرمانشاه نباشیم.
خرم با تاکید بر اینکه ساخت و سازها روی گسل ها صورت نگیرد، ادامه داد: طراحی ها متناسب با کلاس زمین باشد و سازه ها طبق استانداردها انتخاب گردد تا با زلزله ای به بزرگی پنج ریشتر ساختمان فرو نریزد.
خرم در ادامه درباره کمیسیون ماده صد نیز بیان کرد: در کمیسیون ماده ۱۰۰ آمده است که وقتی ناظر یا شهرداری تخلف در ساخت و ساز دید می تواند گزارش دهد و جلوی کار را بگیرد. کلمه “می تواند” یعنی نباید اجازه ادامه کار را داد؛ مگر مملکت مسخره است که بنویسیم “می تواند برخورد بکند. استفاده از واژه می تواند به این معناست که تعطیل کردن عملی قانونی است.
وی افزود: خوشبختانه دولت و مجلس شورای اسلامی در صدد اصلاح قانون ماده ۱۰۰ هستند و اگر این قانون اصلاح شود، ناظر مکلف می گردد، به شهرداری گزارش دهد و شهرداری نیز مکلف به برخورد و تخریب می گردد، اما این برخورد باید در همان ابتدای کار اعمال گردد، زیرا وقتی ساختمانی کامل شد دستور به تخریب آن منطقی به نظر نمی رسد.
خرم، پیدا کردن اقتدار و سرعت عمل برای شهرداری را از ارکان مهم جلوگیری از تخلفات دانست و افزود: شاهدیم در برخی اوقات از زمان گزارش ناظر تا اقدام شهرداری حدود ۲ ماه طول می کشد و وقتی اقدام می شود که کار از کار گذشته است.
وی ادامه داد: اگر مامور شهرداری کوتاهی کرد، باید با او نیز برخورد گردد و نباید طرحهای جامع، تفضیلی و مقررات ملی ساختمان نادیده گرفته شود.
خرم گفت: اگر موارد فوق را جدی نگیریم، هم‌چنان تخلفات ادامه می یابد و شهرداری و سازمان نظام مهندسی نمی توانند جلوی تخلفات را بگیرند و با این اقدامات می توان ساخت و سازها را در کشور سامان داد.
در ادامه این سفر استانی، خرم خطاب به طراحان و مسئولین بیان کرد: طرحهای جامع، تفصیلی و هادی را روی پهنه زلزله خیز طراحی نکنید.
وی در همایش پیامدهای اجتماعی زلزله بم با یادآوری زلزله بم و خسارات وارده اظهار داشت: در ۵ ساعت اولیه زلزله در بم حضور پیدا کردم و اولویت اول ما، امدادرسانی به زیر آوار مانده ها و رسیدگی به زخمی ها بود.
خرم با اشاره به اینکه بخشی از فرودگاه بم در زلزله خسارت دیده بود، گفت: برای انتقال زخمیهای زلزله ۱۰ فروند هواپیمای مسافربری، صندلی هایش را باز کردیم و به انتقال زخمیها به شهرهای دیگر اختصاص دادیم و در آن لحظه هیچ چیزی مهم‌تر از نجات جان زخمی ها نبود.

وی گفت: مراسم کفن و دفن یکی دیگر از مشکلات آن روزها بود و امکان غسل و کندن قبر نبود، روزها هوا گرم بود و فوری اجساد متعفن می شدند لذا با بیل و بلدزر کانال می کندیم و کشته شدگان را دفن می کردیم.
خرم از حضور چهل و پنج روز خود در بم در زمان زلزله سخن گفت و ادامه داد: تعداد کشته شدگان ۴۶ تا ۵۸ هزار نفر بود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به صحنه های دلخراش زلزله بم، گفت: زلزله های دهه های اخیر به ما آموخت که اگر در مقررات ملی، استاندارد مصالح، بتن و فولاد دقت کنیم زلزله تلفاتش به طور چشمگیر کاهش پیدا می کند.
خرم از پیامدهای خوب زلزله بم نیز سخن به میان آورد و افزود: زلزله بم تحولی در مردم، در سازمان نظام مهندسی، شهرداریها و سایر دستگاه ها ایجاد کرد. اگر خوب طراحی، اجرا و آموزش می دادیم و افراد سودجو تخلف نمی کردند، شاهد این همه خسارات جانی و مالی در حوادث نبودیم.
خرم ادامه داد: دقت کنید مردم را دچار مشکل نکنید و منافع مردم را جدی بگیرید.
وی گفت: متاسفانه در طبقات پایین روی کلاس زمین دقت نمی کنیم و در اجرا از بتن و مصالح با کیفیت استفاده نمی کنیم و باید بازرسی فنی داشته باشیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به تخلفاتی که در مسیر ساخت و سازها صورت می گیرد، اشاره کرد و گفت: متأسفانه بعضی از ناظران به نحوه اجرای مقررات دقت نمی کنند و بعضی از مجریان صوری کاری می کنند و مصداق تخلف را روشن و برخورد جدی نکردیم و بستر تخلف نکردن و سالم زیستن و شفاف سازی ایجاد نکردیم.
خرم گفت: بیست و پنج سال است که قانون مقررات ساختمان داریم اما باری به هر جهت آن را اجرا می کنیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با تاکید برآنکه علمی و درست با مسائل و قضایا برخورد شود، گفت: صنعتی سازی را جدی بگیرید؛ ما ۷ سال پیش به وزیر اسبق راه و شهرسازی پیشنهاد دادیم با مشارکت بخش خصوصی و … طرح جامع مسکن و صنعتی سازی را تدوین کنند اما جدی گرفته نشد.
دیدار با استاندار و نماینده مجلس
در ادامه، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با استاندار کرمان و نماینده مردم ۴ شهرستان شرقی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
خرم گفت: حق الزحمه مهندسی خدمات در دنیا پنج تا هشت درصد است این درحالی است که در ایران کم‌تر از نیم درصد است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور افزود: در مراکز استان ها مجموعه ای را تحت عنوان “خانه مهندس” در نظر داریم که ساخته شود. بر همین اساس یک قطعه زمین برای این مهم در کرمان در نظر گرفتیم که انتظار می رود هر چه سریع تر راه اندازی گردد.
خرم، تعداد مهندسین کرمان را سیزده هزار نفر اعلام کرد و افزود: زمین در اختیار مهندسان فاقد مسکن قرار دهید.
خرم هم‌چنین نرخ بیکاری جامعه مهندسین ساختمان را حدود شصت درصد عنوان کرد و افزود: متأسفانه برای این قشر فرصت شغلی تعریف نکرده ایم.
وی، شفافیت را راه برخورد با تخلفات دانست و ادامه داد: نظام مهندسی را در طرح توسعه استان مشارکت دهید و به بخش خصوصی اعتماد کنید.
علی زینی وند استاندار کرمان نیز در این دیدار بیان کرد: نظام مهندسی ساختار قوی دارد و بیش از این باید نقش ایفا کند و حق استان کرمان است که در این عرصه پیشرو باشد.
خاطرات زلزله بم در گفتگوی رسانه ای
در همین حال، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، در گفت‌و‌گوی رسانه‌ای با محوریت ایمنی و مقاوم‌سازی ساختمان ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره جان باختگان زلزله بم، بیان کرد: زلزله دی ماه ۱۳۸۲ بم تلفاتش تا پنجاه هزار کشته در ماه های اول زلزله اعلام می شد.
خرم، زلزله بم را یک زلزله مهیب دانست و گفت: وضعیت بگونه‌ای بود که انجام غسل و خواندن نماز میت امکان‌پذیر نبود.
وی با یادآوری زلزله‌های مخرب چند دهه اخیر ایران بیان داشت: زلزله رودبار به بزرگی ۷٫۴ ریشتر جان حدود چهل هزار نفر را گرفت و آن زلزله دست کمی از زمین لرزه بم نداشت اما در بم نقطه‌ای کشته و زخمی داشت ولی در رودبار در سطح گسترده‌ای خسارات جانی و مالی وارد کرد.
خرم با بیان اینکه زلزله کرمانشاه به بزرگی ۷٫۳ ریشتر خسارات جانی و مالی زیادی به بار نیاورد، افزود: بزرگی زلزله بم ۶٫۶ ریشتر بود و علت تخریب بالای آن در ساخت‌وسازهای غیرمقاوم و سنتی و بدون نظارت کافی بود.
وی با بیان این مطلب که این زلزله‌ها به نظام مهندسی نهیب زد که به نظارت و مقاوم‌سازی بپردازند، گفت: نظارت دقیق و حساسیت در اجرای مقررات بسیار تعیین کننده است و اگر یک دهه با دقت بر ساخت و سازها نظارت دقیق و طراحی درست داشته و مدیران با صوری کاری برخورد جدی داشته باشند، وضعیت بسیار بهبود پیدا می کند.
خرم گفت: در بیست سال گذشته اتفاقات مبارکی در ساخت و ساز افتاده و کیفیت ساختمان‌ ها به شدت افزایش پیدا کرده است.

خرم با تشریح آمار تلفات زلزله‌های چند دهه اخیر بیان کرد: ایران در چهل سال گذشته با حدود صد هزار کشته در مقام اول تلفات دنیا قرار دارد. باید به خودمان بیایم هرچند اقدامات زیادی صورت دادیم اما کار باقی‌مانده زیادی داریم و سوال این است که آیا نمی توانستیم بهتر از این کار کنیم؟ آیا نمی توانستیم با شتاب بیشتری به راه حلهای اصولی برسیم؟ می توانستیم و کارهای مثبت را خیلی با تانگو به آهستگی انجام می دهیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به سرعت کار چینی ها در ساخت و ساز مقاوم، گفت: اکنون قصد احداث چهار میلیون مسکن داریم که به چینی ها متوصل می شویم درحالی که ما دانش، تکنیک، بستر و ابزار آن را داریم و در حال حاضر فقط در تهران سی اسکلت ساز و فلزکار بسیار معتبر داریم که آماده کار کردن هستند بنابراین زمینه ساخت سالانه صد هزار واحد تونلی در کشور فراهم است اما بخش خصوصی نیاز به حمایت دولت دارد.
وی، ساخت مسکن روی گسل را مساله نو ندانست و افزود: در این سه‌چهار دهه در یک دهه آن ۱۲۷ برج در تهران پروانه ساخت دادیم و ساختیم و اگر زلزله بالای شش ریشتر همه این برج ها را تخریب می کند و عجیب تر از آن این است که همه تلاش کردند که این مساله مخفی بماند و به اطلاع مردم نرسد و حداقل باید اصلاح کرد و می توان برجی که روی گسل ساخته شده، مقاوم سازی کرد.
خرم ادامه داد: این مساله دادن پروانه ساخت از طریق شهرداری تهران روی گسل در دولت مطرح گردید منتهی قرار ما این نیست که قانون و مقررات را محکم بگیریم و در زمینه زمین و مسکن و ساختمان از ابتدای انقلاب یکسری تصامح و تساحل دیده می شود.
خرم در مورد مبحث ۲۲ ساختمان نیز بیان کرد: مبحث ۲۲ شامل بهره برداری، نگهداری و تعمیرات میشود و تا کنون در کل کشور این مبحث تعطیل بوده است و در دوره هشتم نظام مهندسی ساختمان یک ستاد برای این موضوع تشکیل دادیم و نقشه راه ان را تهیه کردیم و اکنون ۸ استان بصورت پایلوت کار می کنند.
خرم از عملیاتی شدن مساله مبحث ۲۲ از ابتدای سال آینده خبر داد و افزود: نگهداری خوب و تعمیرات به موقع عمر ساختمان را افزایش می دهد متاسفانه عمر مفید ساختمان ما از سی سال در دهه پنجاه اکنون به حدود بیست و پنج سال رسیده است این در حالی است که کشورهای پیشرفته عمر مفید ساختمان ها را به حدود صد سال رسانده اند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بر ضرورت دقت در مبانی اصول تاکید کرد و گفت: وقتی کشور صنعتی ساز می شود که حداقل چهل درصد ساخت و ساز آن صنعتی باشد اما اکنون زیر پنج درصد هستیم و همچنین در ساخت و ساز به روش سنتی باید به مبانی و اصول دقت کنیم.
وی گفت: اکنون حدود پانصد و هشتاد هزار مهندس در کشور داریم که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند و برای حدود صد و پنجاه هزار نفر آنها فرصت شغلی تعریف شده و مابقی بیکار یا در شغلهای غیرمرتبط فعال هستند.
خرم در ادامه از طرح جهش مسکن سخن به میان آورد و افزود: طرح جهش مسکن مستلزم مشارکت با بخش خصوصی و مستلزم سپرده‌گذاری دولت و تامین تسهیلات بیشتر است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیان کرد: حق الزحمه مهندسی خدمات در دنیا پنج تا هشت درصد است؛ این درحالی است که در ایران کم‌تر از نیم درصد است.
مدیریت وظیفه گرا منسوخ است
در ادامه این سفر استانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در جلسه هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان کرمان حضور یافت و خطاب به اعضای نظام مهندسی تصریح کرد: نمی خواهند نهادهای مدنی باشند ولی شما مصرانه پای این نهاد بایستید و برخوردها شما را دلسرد نکند.
خرم، نهادهای مدنی را پایه دمکراسی دانست و گفت: اگر این نهادها از بین بروند، دمکراسی نیز از بین خواهد رفت.
خرم خطاب به جامعه مهندسین گفت: باید جدی وارد صحنه شوید و پی‌گیر اصلاح قوانین باشید و از اختیارات و وظایف قانونی خود دفاع کنید در غیر این صورت فاتحه سازمانهای نظام مهندسی خوانده شده است.
وی گفت: معتقد هستم هیات مدیره های جدید محکمتر، منطقی تر و اصولی تر کارها را پیش خواهند برد.
خرم افزود: با آسیب شناسی چالش ها و برنامه ها را مشخص کنید و برنامه های کلان را عملیاتی و به طرح و پروژه تبدیل کنید.
وی بر ضرورت تعامل این نهاد با سایر ارگان ها تاکید کرد و گفت: به سرعت منابع جدید درآمدی را تعیین کنید.
وی راه اندازی بیمه تضمین کیفیت و مسئولیت را از منابع جدید درآمدی دانست که تاثیر اساسی در عمر مقاوم سازی دارد.
خرم افزود،: اگر به درآمدها خدشه وارد گردد، خدمات مهندسی ترمز می کند و کشور توان تحمل این ایست را ندارد و باید روز به روز خدمات مهندسی گسترده تر شود.

در این سفر، غلامحسين عسكرى رئيس اداره نظارت و ارزيابى عملكرد استان‌ها، سيف الله على‌نيا امين مالى شوراى مركزى، طاهر كيافر عضو هيات رييسه شوراى مركزى و كميل صرامى مدير روابط عمومى سازمان، احمد خرم را در كرمان همراهی ‌کردند.

برای مشاهده گزارش تصویری به لینک زیر مراجعه کنید:

https://iriceo.ir/index.php/photos/item/34574

منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۰ دی ۰۰
90 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0