توافق سازمان نظام مهندسی البرز با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توافق سازمان نظام مهندسی البرز با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

توافق سازمان نظام مهندسی البرز با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

توافق سازمان نظام مهندسی البرز با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ، امضا شد. تفاهم‌نامه امروزمان را نیز بعنوان بخشی از آن راهبرد نهایی‌ تعریف کردیم که قطعا جای فعالیت و کار بسیاری دارد

کد خبر: 990714004 تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹ - ۹:۵۱ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، توافق سازمان نظام مهندسی البرز با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ، امضا شد. تفاهم‌نامه امروزمان را نیز بعنوان بخشی از آن راهبرد نهایی‌ تعریف کردیم که قطعا جای فعالیت و کار بسیاری دارد


توافق سازمان نظام مهندسی البرز با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

توافق سازمان نظام مهندسی البرز با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
تفاهم نامه مشارکت و همکاری میان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی استان البرز و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به امضا رسید.
رئیس این سازمان در راس هیاتی مرکب از جمعی از اعضای هیات مدیره، ریاست شورای انتظامی استان و برخی از مدیران سازمان، بمنظور عقد تفاهم نامه مشارکت و همکاری دو مجموعه و بازدید از آزمایشگاه های مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، میهمان این مرکز بود.
در این دیدار علی‌رضا صنوبر، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز در سخنانی بیان کرد: با بررسی اجمالی که در دوره جدید هیات مدیره نظام مهندسی استان البرز داشتیم، متوجه شدیم که بسیاری از سازمان ‌های نظام مهندسی ما دچار نوعی روزمرگی و مدیریت جاری شده‌اند که بعنوان یک اشکال در نظامات مهندسی کل کشور دیده می‌ شود. در نتیجه این موضوع، با بررسی همه‌جانبه و طبق وظایف ملی، راهبردی را تحت عنوان «قدم گذاشتن و پی‌گیری افزایش طول عمر مفید ساختمان‌ها» تعریف کردیم.
صنوبر گفت: برای تحقق این راهبرد، ۳ موضوع، ارتقای کیفیت مصالح مصرفی، ارتقای کیفیت اجرا و تعمیر و نگه داری و مراقبت از ساختمان ‌ها در دستور کار ما قرار گرفت. این دسته‌بندی شرایط جدیدی را ایجاد کرد و متوجه شدیم که بسیاری از کمبودها در حال حاضر در کشور وجود دارد که نیازمند کار و تلاش بیشتری است.
وی ادامه داد: در حوزه آموزش و پژوهش که لازمه کار برای اهداف راهبردی است، نقشه راهی ترسیم کردیم بدین صورت که تمام اقدامات ما و آموزش و پژوهش ما ذیل هدف نهایی سازمان باشد. تفاهم‌نامه امروزمان را نیز بعنوان بخشی از آن راهبرد نهایی‌ تعریف کردیم که قطعا جای فعالیت و کار بسیاری دارد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز، در بخش دیگری از سخنان خود افزود: متاسفانه در وزارت راه و شهرسازی، مطالبی در قالب آیین‌نامه‌ ها و دستورالعمل ‌ها ارایه می گردد که مواردی را به آینده موکول می ‌کنند که هیچ‌وقت هم ارایه نمی ‌گردد. به عبارت دیگر, قانونی دارید و می ‌خواهید اجرا کنید اما دستورالعمل آن را ندارید. ما تلاش کردیم تا در این بخش نیز ورود کرده و نقش خود را ایفا کنیم. هم‌چنین ضمن تمرکز در بخش آزمایشگاهی، کتابچه‌ای را مشتمل بر موضوعات مختلفی همچون تعیین صلاحیت ‌ها، نحوه آزمایش ‌ها و چگونگی آنها و…. منتشر کردیم.
صنوبر تصریح کرد: دیدگاه ما نسبت به بحث پژوهش و آموزش در وهله اول یک وظیفه و در قدم بعدی ابزاری برای نیل به آن هدف اصلی است و کاملا آمادگی داریم در این زمینه هر هزینه مادی و معنوی را صرف کنیم. معتقد هستیم در حوزه صنعت مسکن و ساختمان که کلیه آحاد جامعه را تحت تاثیر قرار می ‌دهد، هر کاری که انجام دهیم باز هم جای کار بیشتری وجود دارد و ضرورت دارد که در این حوزه بسیار بیشتر از گذشته اقدام و عمل کنیم.
در ادامه محمد شکرچی زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن خیر مقدم به اعضای هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان البرز و سایر میهمانان، ابراز امیدواری کرد همکاری دو مجموعه الگوی مناسبی برای سایر استان‌ها بوده و در آینده این همکاریها توسعه یابد.
وی گفت: استان البرز به دلیل تنوع اقوام، فرهنگ و حتی ساخت و ساز به ایران کوچک شهرت دارد و سرنوشت استان تهران و استان البرز در بسیاری از موارد به گره خورده است. بعنوان نمونه در موضوع گسل‌های شهر تهران، بسیاری از آنها به سمت استان البرز می ‌رود و قطعا لرزه‌خیزی تهران و البرز بر روی هم تاثیرگذار است.
شکارچی زاده در مورد جایگاه نظام مهندسی ساختمان نیز بیان کرد: همانگونه که اشاره شد، اگر بتوانیم بهره‌وری در ساختمان‌ ها را با هدف افزایش طول عمر مفید ساختمان‌ها پیاده‌سازی کنیم، در واقع توانسته‌ایم مهم‌ترین وظیفه‌ای که بر عهده مان بوده را انجام دهیم. جایگاه نظام مهندسی بعنوان مهم‌ترین نهاد غیردولتی کشور در این مورد، بسیار مهم و حیاتی است و مرکز تحقیقات نیز در دوره‌های مختلف در این حوزه تعاملات و همکاری‌ هایی را داشته است.
وی گفت: اگر بخواهیم افزایش عمر مفید سازه‌ها را داشته باشیم باید در حوزه‌های مختلف همکاری‌هایمان را گسترش دهیم که نمونه خوب آن را در بحث اجزای غیر سازه‌ای شاهد بودیم که مقدمه‌ای برای پیوست ششم آیین‌نامه ۲۸۰۰ شد. این همکاری ‌ها و تعاملات پژوهشی در مورد اجزای غیرسازه‌ای را می ‌توانیم بصورت گستره‌تر در دستور کار فی‌مابین قرار دهیم.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، بازآموزی مهندسین را نیز موضوعی بسیار مهم برشمرد و ادامه داد: با ویرایش ‌های جدید مباحث مقررات ملی ساختمان می ‌توانیم در جهت تحقق هرچه بهتر آن گام برداریم.
وی تصریح کرد: ارزیابی و ارتقای ایمنی ساختمان‌ های موجود در برابر آتش یکی از اقداماتی بوده که اخیرا در مرکز انجام شده است. اقدامات ما در حوزه زلزله و آتش آخرین مراحلش را طی می ‌کند و پیشنهاد ما به وزارت راه و شهرسازی این بوده که بعنوان مبحث بیست و سوم منتشر شوند. خوشبختانه مراحل نهایی مبحث بیست و سوم در مرکز انجام شده است و آماده ارسال به وزارت‌خانه است. ویرایش جدید مبحث بیست و دوم نیز تا چند ماه آینده نهایی می‌ شود. در کنار این موارد، ارتقای بهره‌وری در صنعت ساخت نیز از موضوعات مهمی است که ما همواره پی‌گیری کرده‌ایم. در حوزه مصالح مصرفی که مورد تاکید نظام مهندسی استان البرز نیز است، آزمایشگاه‌های مرکز در این حوزه متمرکز است و بنابراین بازدید مجموعه نظام مهندسی از مرکز می ‌تواند برای آن مجموعه و در جهت رفع نیازها مفید واقع گردد.
شکارچی زاده، با اشاره به این موضوع که در استان البرز تولیدکنندگان خوب بتن فعالیت دارند، عنوان کرد: هر تلاشی که از سوی شما در جهت ارتقاء کیفیت بتن و استفاده از آن صورت گیرد می‌ تواند همکاری و تعامل خوبی میان مرکز تحقیقات و مجموعه نظام مهندسی استان ایجاد کند.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: هماهنگی مناسبی میان دیدگاه ‌های دو مجموعه وجود دارد و اگر بخوبی در این مسیر پیش برویم، می ‌توانیم بخش مهمی از وظایف و تکالیف دو مجموعه را اجرایی کنیم.
در این جلسه، مصطفی هژیر یوسفی خزانه‌دار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز نیز با تاکید بر اجرایی کردن هرچه بهتر مفاد این تفاهم‌نامه مشترک بیان کرد: خوشبختانه در استان البرز پتانسیل خوبی در رشته‌ های تخصصی مختلف وجود دارد که می ‌توان در راستای اجرایی کردن این تفاهم‌نامه از آنها بهره برد. ما نیروهای متخصص خوبی را در نظام مهندسی داریم و می‌ توانیم تعامل خوبی با مرکز داشته باشیم و مایل هستیم تا در پروژه‌های مرکز همکاری داشته باشیم.
شکارچی زاده افزود: در مباحث مقررات ملی بویژه مباحث ۹، ۳، ۲۲ و ۱۹ ظرفیت همکاری خوبی میان دو مجموعه وجود دارد.
در ادامه تفاهم نامه مشترک که پیش از این توسط کارشناسان دو مجموعه گرداوری شده بود، به امضا رسیده و بین طرفین تبادل گردید.
موضوع تفاهم نامه مشترک ۲ مجموعه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همکاری و مشارکت در زمینه های آموزشی، علمی، مطالعاتی و با در نظر گرفتن ظرفیت و امکانات موجود و بهره برداری از توانمندیهای علمی و تخصصی طرفین از طریق مساعدت و تسهیل در برقراری ارتباط بخش های تخصصی طرفین است.
برگزاری دوره های غیر حضوری و آنلاین مرکز با استفاده از امکانات موجود در استان البرز، تولید محتوای آموزشی و تخصصی با استفاده از متخصصین دو مجموعه و اولویت دادن مرکز به استفاده از اساتید دارای پروانه آموزش استان برای دوره های آموزشی تمدید، صدور و ارتقای پایه مهندسان و سایر دوره های آموزشی از جمله مفاد این تفاهم نامه است.
بعد از این نشست، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز و هیات همراه از بخش‌ های فناوری آتش، سازه و آکوستیک بازدید کردند.
منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۴ مهر ۹۹
114 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0