ناگفته‌هایی از آلبلاغ/ از جابجایی ششصد میلیارد تا حفره دویست متری ناگفته‌هایی از آلبلاغ/ از جابجایی ششصد میلیارد تا حفره دویست متری

ناگفته‌هایی از آلبلاغ/ از جابجایی ششصد میلیارد تا حفره دویست متری

ناگفته‌هایی از آلبلاغ/ از جابجایی ششصد میلیارد تا حفره دویست متری ، با این حال هم‌چنان معدن آلبلاغ در تیتر اول اخبار خراسان شمالی قرار دارد و مشخص نیست چه زمانی بناست این حواشی به اتمام برسد

کد خبر: 991207006 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۷ اسفند ۹۹ - ۷:۳۰ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، ناگفته‌هایی از آلبلاغ/ از جابجایی ششصد میلیارد تا حفره دویست متری ، با این حال هم‌چنان معدن آلبلاغ در تیتر اول اخبار خراسان شمالی قرار دارد و مشخص نیست چه زمانی بناست این حواشی به اتمام برسد

ناگفته‌هایی از آلبلاغ/ از جابجایی ششصد میلیارد تا حفره دویست متری

ناگفته‌هایی از آلبلاغ/ از جابجایی ششصد میلیارد تا حفره دویست متری
مسئول نظام مهندسی معدن خراسان شمالی به تشریح شرایط معدن آلبلاغ اسفراین پرداخت و افزود: براساس برآوردها ششصد میلیارد تومان پول به واسطه این معدن جا به جا شده است.
حواشی پیرامون معدن آلبلاغ اسفراین روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود به حدی که متأسفانه طی روزهای اخیر بر اثر درگیری مسلحانه یک نفر جان خود را از دست داد؛ این در حالی است که مسئولان استانی بارها و بارها وعده استقرار تیم حفاظتی را در محل داده‌اند.
با این حال هم‌چنان معدن آلبلاغ در تیتر اول اخبار خراسان شمالی قرار دارد و مشخص نیست چه زمانی بناست این حواشی به اتمام برسد.
علاوه بر اظهارات مسئولان مختلف استانی و ملی، موارد کارشناسی فراوانی نیز حول این معدن وجود دارد که برای بررسی آن با مهدی سجادی، کارشناس حوزه معدن از خراسان شمالی که مسئولیت نظام مهندسی معدن استان را نیز برعهده دارد به گفتگو نشستیم.
سابقه معدن آلبلاغ به کجا باز می‌گردد؟
معدن آلبلاغ اسفراین از معادن قدیمی بوده که شواهد نشان می ‌دهد حدود سیصد تا چهارصد سال پیش نیز به صورت بومی و محلی از آنجا برداشت ماده معدنی صورت می ‌گرفته اما چون قیمت روی و سرب پایین بوده صرفه اقتصادی نداشته؛ با این حال از سال نود و پنج به بعد با افزایش قیمت ‌ها گروه کوچکی برداشت غیرمجاز از این معدن را شروع کرد و به علت عدم نظارت تعداد افراد حاضر در منطقه روز به روز بیشتر شد و به هزار نفر نیز رسید.
وضعیت فعلی معدن چطور است؟
معدن منطقه آلبلاغ کاملاً صعب‌العبور بوده و فقط ۳ معبر اصلی برای عبور و مرور دارد که اگر این مسیرها از روز اول بسته می ‌شد مشکلات فعلی به وجود نمی‌ آمد؛ اما در طول این ۳ سال که برداشت ‌های غیرمجاز اتفاق می‌افتاد اراده‌ای برای بستن این معابر نبود.
براساس برآوردها تاکنون صد هزار تن ماده معدنی از آلبلاغ برداشت شده که با توجه به قیمت آن حدود ششصد میلیارد تومان اعتبار مالی جابجا شده است. در این بین عده‌ای کارگر استفاده‌های حداقلی و برخی از دلالان سودهای کلان بردند.
درگیری اخیر در معدن باعث شد مسئولان از خواب زمستانی بیدار شوند و بصورت جدی تر به مقابله با برداشت ‌های غیرمجاز بپردازند و اکنون نیروی انتظامی در آن محل مستقر و پس از پاکسازی، منطقه را به شرکت حفاظتی واگذار کرد. براساس اطلاعات به دست آمده برداشت غیرمجاز فعلاً به پایان رسیده اما بنظر می ‌رسید باید جان یک نفر گرفته می ‌شد تا مسئولان به فکر بیفتند.
حفاران غیر مجاز، با موتور برقی، بیل و کلنگ حدود دویست متر حفاری کرده‌اند و از آنجایی که منطقه بر روی گسل قرار دارد امکان ریزش معدن وجود دارد و به همین علت بوده که تاکنون هفت نفر در آنجا جان باختند.
در دو و سه هفته اخیر برداشت کنندگان منطقه آلبلاغ به معادن دیگر منطقه هجوم بردند. معادنی که دارای مجوز هستند و اختیار آنان در دست بخش خصوصی است و حدود شصت نفر از برداشت کنندگان غیرمجاز اقدام به این کار کردند که اگر با آن‌ها برخورد نگردد، منجر به یک هرج و مرج و ناامنی در معادن استان خواهد شد و قطعاً سرمایه‌گذاری در معادن خراسان شمالی بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.
شرکت بهره بردار معدن آلبلاغ چندین بار برای استقرار تیم حفاظتی منطقه، این موضوع را به مناقصه گذاشت اما شرکت‌ های بومی شرایط حضور در آن را نداشتند و در نهایت یک شرکت مشهدی این وظیفه را بر عهده گرفت که اکنون هفتاد نیروی بومی را به کار گرفته و مبادی ورودی معدن را کنترل می‌کند. شرکت بهره بردار باید اکتشاف مرحله دوم را به سرعت آغاز کند.
خریداران معدن آلبلاغ چه کسانی هستند؟
خریداران معدن آلبلاغ عمدتاً کسانی هستند که کارخانه فرآوری دارند؛ عمده آن‌ها در استان زنجان مستقر هستند زیرا زنجان حدود شصت کارخانه فرآوری سرب و روی دارد. هم‌چنین واسطه‌هایی در سطح شهرستان برداشت‌های غیر مجاز را خریداری می‌کنند و به استان دیگر می‌فرستند. امکان قطع دست دلالان وجود دارد اما نهادهای نظامی و انتظامی و نظارتی به وظایف قانونی خود عمل نکرده‌اند.
خریداران اصلی مواد معدنی آلبلاغ از سایر استان‌ های کشور بودند اما در سطح استان دلالانی فعالیت داشتند. قیمت ماده معدنی طبق هر عیار سیصد و پنجاه هزار تومان است که با انجام محاسبات قیمت خریداری شده از خراسان شمالی در تن ده میلیون تومان در سر معدن است و در کارخانه حدود پانزده میلیون تومان به فروش می‌رسد که نشان از سود ۵۰ درصدی دلالان دارد.
سرنوشت آلبلاغ به کجا می‌ رسد؟
مرحله مقدماتی مطالعه و اکتشاف معدن روی و سرب البلاغ اسفراین به اتمام رسیده و از تاریخ ۲۴ دی ماه مجوز اکتشاف تفصیلی صادر شده است و ۱ سال برای این امر فرصت تعیین شده؛ اما شرکت مد نظر به عللی مانند برودت هوا و ناامنی منطقه اکتشاف تفصیلی را به پس از عید نوروز موکول کرده است. براساس پیش بینی‌های انجام شده معدن آلبلاغ سه میلیون تن ذخیره دارد اما تا زمانی که ذخیره قطعی مشخص نشود نمی ‌توان برای ایجاد کارخانه در اسفراین نظری داد. با این حال اگر پیش‌بینی کارشناسان درست باشد کارخانه تأسیس خواهد شد و بصورت مستقیم و غیرمستقیم برای پنج هزار نفر اشتغالزایی ایجاد خواهد کرد. سه میلیون تن مواد معدنی می‌تواند پاسخگوی حداقل ده سال کارخانه باشد و پس از آن می‌توان با شناسایی معادن دیگر استان، کارخانه را فعال داشت.
آلبلاغ دارای مواد معدنی دیگری است؟
معدن آلبلاغ علاوه بر سرب و روی دارای موادی مانند طلا و نقره نیز است اما عیار آن بسیار پایین بوده و اکتشاف آن صرفه اقتصادی ندارد.
منطقه‌ای در خراسان شمالی که دارای فلز طلا باشد شناسایی شده اما در حدی نیست که بتوان نام معدن روی آن گذاشت لذا صرفه اقتصادی برای سرمایه گذاری ندارد.
قرارگاه خاتم می‌تواند آلبلاغ را در دست بگیرد؟
اکنون براساس قانون مدیریت معدن آلبلاغ در دست یک شرکت است، اما قرارگاه خاتم اعلام آمادگی کرده که بیست و پنج هزار میلیارد تومان را در این منطقه و برای حل مشکلات چهل کیلومتری اطراف معدن هزینه کند اما نیاز است ابتدا پروانه بهره‌برداری شرکت فعلی باطل شود که این نیازمند توافق با شرکت مذکور است.
وضعیت کلی معادن استان چطور است؟
بیست و هفت ماده معدنی در استان داریم. در شهرستان گرمه معادنی وجود دارد که اکثراً به علت نوسانات ارزی تعطیل هستند زیرا سرمایه‌گذاران قدرت خرید ماشین‌آلات مورد نیاز را ندارند. در شهرستان راز و جرگلان نیز معادنی وجود دارد که پروانه بهره برداری نیز اخذ کرده‌اند و پتانسیل پانصد هزار تن ماده معدنی را را دارند که اکنون فعال بوده و در صنایع رنگ سازی استفاده می ‌شوند.
معادن کوچک و بزرگ دیگری در استان وجود دارد که نیازمند حمایت بخش خصوصی و صنایع بزرگ استان هستند. مدیر عامل شرکت ‌های بزرگ استان در این زمینه مسئول‌اند اما به وظیفه خود عمل نمی‌کنند. مدیرعامل صنایع بزرگ استان عموماً غیربومی و تهران نشین هستند و پول استان را در مناطق دیگر هزینه می ‌کنند لذا دلسوزی برای خراسان‌شمالی اتفاق نمی‌افتد.
منبع: خبرگزاری مهر

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۷ اسفند ۹۹
185 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0