تفاهم‌نامه‌ای 3 جانبه جهت توسعه فناوری ‌های معدنی و رونق زیست‌بوم تفاهم‌نامه‌ای 3 جانبه جهت توسعه فناوری ‌های معدنی و رونق زیست‌بوم

تفاهم‌نامه‌ای ۳ جانبه جهت توسعه فناوری ‌های معدنی و رونق زیست‌بوم

تفاهم‌نامه‌ای 3 جانبه جهت توسعه فناوری ‌های معدنی و رونق زیست‌بوم ، میان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام مهندسی معدن ایران به امضای طرفین رسید

کد خبر: 990708002 تاریخ انتشار: سه شنبه ۸ مهر ۹۹ - ۸:۰۸ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، تفاهم‌نامه‌ای ۳ جانبه جهت توسعه فناوری ‌های معدنی و رونق زیست‌بوم ، میان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام مهندسی معدن ایران به امضای طرفین رسید

تفاهم‌نامه‌ای ۳ جانبه جهت توسعه فناوری ‌های معدنی و رونق زیست‌بوم

تفاهم‌نامه‌ای 3 جانبه جهت توسعه فناوری ‌های معدنی و رونق زیست‌بوم
با امضای تفاهم‌نامه همکاری ۳ ‌جانبه؛
راه ورود فناوری به حوزه معدن هموار گردید
تفاهم‌نامه‌ای ۳ جانبه میان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام مهندسی معدن ایران به امضای طرفین رسید تا راه برای توسعه فناوری ‌های معدنی و رونق زیست‌بوم نوآوری‌ های این حوزه گسترده گردد.
کامبیز مهدی‌زاده، مدیر طرح توسعه نوآوری‌ ها و فناوری ‌های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم امضای این تفاهم‌نامه ۳ جانبه، با عنوان این ‌که با همت ۳ نهاد فعال در حوزه فناوری‌ های زمین‌شناسی و معدن، قرار است راهی تازه فراروی توسعه فعالان دانش‌بنیان و فناور این حوزه هموار ‌گردد، گفت: مثلث تعامل و تفاهم فناوری ‌های معدنی با این تفاهم‌نامه شکل می‌ گیرد و امیدوار هستم با اجرایی شدن بندهای آن، شاهد برکات و ثمرات ارزشمندی برای این حوزه باشیم.
مهدی زاده با تأکید بر این ‌که پیشرفت کشور در گروی توجه به فناوری و نوآوری است، تصریح کرد: توجه و اهتمام به پیشرفت فناوری‌ های حوزه معدن و زمین‌شناسی، یکی از رئوس حرکت کشور بسوی پیشرفت و جهش تولید فناورانه خواهد بود. امروز کشور ما تحت شدیدترین و ظالمانه‌ ترین تحریم‌ ها قرار گرفته و تنها فناوری و نوآوری است که می ‌تواند ناجی و گذردهنده کشور از این گردنه دشوار باشد.
وی، با اشاره به حمایت از فناوری ‌های نو در حوزه معدنی و زمین‌شناسی، افزود: در حوزه نفت، فناوری به جلوگیری اتلاف گازهای فلر کمک کرد، در حوزه معدنی نیز فناوری و نوآوری شرکت‌ های دانش‌بنیان می ‌تواند در استفاده بهینه از باطله‌ های معدنی اثرمند باشد که این موضوع مستلزم نقش‌آفرینی و عزم فعالان زیست‌بوم نوآوری است.
باز شدن درها به فناوری
مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به لزوم گذار از روش ‌های سنتی و کم‌بازده در حوزه معدن و توجه به فناوری‌ های نوین این حوزه به مثابه یکی از راهبردهای اصلی فناور و ارزش‌آفرین شدن این صنعت اشاره کرد و افزود: امید داریم با گذار از روش‌ های سنتی معدنی بسوی فناوری‌ های پیشرفته مانند اکتشاف در عمق یا استحصال عناصر نادر خاکی، گامی مهم در مسیر توسعه و ارزش‌آفرین شدن صنعت معدن برداریم.
مهدی زاده، امضای تفاهم‌نامه یادشده را گامی در همین راستا دانست و ادامه داد: نباید از ظرفیت‌ های نهفته کشورمان در حوزه زمین‌شناسی و معدن غافل شویم. توانایی این حوزه به قدری است که امروز حتی چرخ صنعت نفت ما به مدد صنعت معدن حرکت می ‌کند؛ بطور مثال اگر عناصر ارزشمندی مانند باریت و بنتونیت نداشتیم حتی حرکت اقتصاد نفتی که در تلاش برای گذار از آن هستیم، با مشکل جدی روبرو می‌شد. بنابراین، امروز بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور متکی به حوزه معدن و صنایع معدنی است و باید با گشودن درها، فناوری دانش‌بنیان‌ ها راه خود را به این حوزه پیدا کند.
استحکام پایه‌های فناورانه حوزه معدن
داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این آئین با عنوان این‌ که تفاهم‌نامه ۳ ‌جانبه نشان دهنده عزم جدی برای ورود دانش‌بنیان ‌ها به حوزه معدنی است، گفت: با اجرای هدف‌گذاری‌ های صورت گرفته در این تفاهم‌نامه ۳ ‌جانبه، پایه علمی و دانش‌بنیان حوزه معدنی مستحکم خواهد شد.
اسماعیلی تصریح کرد: این ۳ نهاد بعنوان پل ارتباطی میان فعالان فناور بخش خصوصی و صنایع معدنی، عزم خود را برای توسعه فناورانه هرچه بیش‌تر این حوزه جزم کرده‌اند.
در بخش دیگری از این آئین، تقی نبئی، رییس سازمان نظام مهندسی معدن با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و وزارت صمت برای توسعه حوزه معدن، گفت: خوشبختانه با اهتمامی که در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، وزارت صمت و سازمان نظام مهندسی معدن وجود دارد حرکت در توسعه فناوری‌های معدنی آغاز شده است و با تحقق بندهای این تفاهم‌نامه، فصل تازه‌ای در توسعه فناوری ‌های معدن و صنایع معدنی رقم خواهد خورد.
طبق اعلام معاونت علمی وفناوری ریاست‌جمهوری از محورهای این تفاهم‌نامه می‌ توان به همکاری در زمینه توسعه سرمایه‌گذاری و بهره‌گیری از فناوری ‌های نوین در حوزه‌های زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی – همکاری در زمینه شناسایی و اولویت‌بندی نیازهای پژوهشی حوزه زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی در کشور اشاره کرد.
هم‌چنین همکاری در دست‌یابی به دانش فنی و تجاری‌سازی محصولات و خدمات مورد نیاز بخش زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی، ارتقای کمی و کیفی ارائه خدمات مهندسی که به موجب قراردادهای جداگانه و به فراخور منعقد خواهد شد، از محورهای همکاری بر مبنای این تفاهم‌نامه ۳ جانبه است.
نقش‌آفرینان برای تقویت زیست‌بوم نوآوری و فناوری در حوزه‌های زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی با برگزاری دوره‌های آموزشی حرفه‌ای برای افزایش توان و ظرفیت استارتاپ‌ ها، شرکت‌ های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌ها تفاهم کردند.
هم چنین شناسایی و برطرف کردن چالش ‌های فنی موجود در حوزه زمین‌شناسی، معادن و صنایع معدنی با استفاده از ظرفیت و توانمندی شرکت ‌های دانش‌بنیان و استارتاپ ‌های فعال در این حوزه‌ها، شناسایی و رفع چالش ‌های قانونی موجود در ارتباط با توسعه فناوری ‌های مرتبط با فعالیت ‌های اکتشافی و استخراجی معادن و صنایع معدنی از طریق رایزنی با نهادهای مسئول و فراهم کردن زمینه حمایت و توسعه ظرفیت و توانمندی‌ های شرکت‌ های دانش‌بنیان و بازار محصولات دانش‌بنیان از دیگر محورهای تفاهم‌نامه همکاری ۳ جانبه میان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام مهندسی معدن ایران است.
منبع: اقتصاد گردان

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۸ مهر ۹۹
198 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0