سومین نشست هم‌آوایی تنسیق امور مهندسان شهرساز سازمان نظام مهندسی ساختمان سومین نشست هم‌آوایی تنسیق امور مهندسان شهرساز سازمان نظام مهندسی ساختمان

سومین نشست هم‌آوایی تنسیق امور مهندسان شهرساز سازمان نظام مهندسی ساختمان

سومین نشست هم‌آوایی تنسیق امور مهندسان شهرساز سازمان نظام مهندسی ساختمان ، در ساعت ده صبح روز ۴ شنبه مورخ ۱۸/۰۸/۱۴۰۱ به دعوت و میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد

کد خبر: 010829004 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ آبان ۰۱ - ۸:۰۵ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، سومین نشست هم‌آوایی تنسیق امور مهندسان شهرساز سازمان نظام مهندسی ساختمان ، در ساعت ده صبح روز ۴ شنبه مورخ ۱۸/۰۸/۱۴۰۱ به دعوت و میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد

سومین نشست هم‌آوایی تنسیق امور مهندسان شهرساز سازمان نظام مهندسی ساختمان

سومین نشست هم‌آوایی تنسیق امور مهندسان شهرساز سازمان نظام مهندسی ساختمان
سومین نشست “هم‌آوایی تنسیق امور مهندسان شهرساز سازمان نظام مهندسی ساختمان” هم‌زمان با روز جهانی شهرسازی در ساعت ده صبح روز ۴ شنبه مورخ ۱۸/۰۸/۱۴۰۱ به دعوت و میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و عضو شهرساز هیئت‌مدیره آن، تعدادی از مدیران حوزه‌های اجرایی و اساتید دانشگاه، اعضای هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ ها در رشته شهرسازی، اعضای ادوار مختلف گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی)، اعضای کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و همسر و فرزند ارجمند زنده‌یاد مهندس فتح اله فؤاد مرعشی برگزار گردید.
در ابتدای نشست، بعد از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، الهام امینی عضو شهرساز هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، ضمن خوش‌آمد گویی به حضار و تشکر از آن‌ ها به جهت قبول دعوت این سازمان و حضور در مراسم، به اهم برنامه‌ های نشست اشاره و اظهار امیدواری کرد که دستاوردهای نشست حاضر بتواند منشأ اثرات مفید و مثبت در راستای تنسیق امور مهندسان شهرسازی کشور شود.
وی، سپس پیام حمزه شکیب، ریاست محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی) را قرائت کرد. در این پیام، شکیب بر اهمیت مهندسی شهرسازی و نقش مهندسان شهرساز در چارچوب فعالیت‌ های سازمان نظام مهندسی ساختمان تأکید کرده و اعلام کرد در دوره جدید شورای مرکزی، پیگیر عملیاتی شدن صلاحیت‌های مهندسان شهرساز خواهند بود.
در ادامه نشست، سید مهدی هدایت، رئیس سازمان نوسازی شهر تهران ضمن اشاره به اهم مشکلات موجود شهر تهران از قبیل آلودگی هوا، ترافیک و بافت‌ های فرسوده، توضیحاتی را در مورد راه‌کارهای تخصصی کارشناسانه با تکیه بر راهبردهای شهرسازانه رفع مشکلات موجود ارائه کرد.
محمد تقی زاده، رئیس کمیسیون تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ضمن اشاره به فعالیت‌ های صورت گرفته در حوزه تأمین مسکن در استان تهران، بافت‌ های فرسوده شهری را یکی از معضلات شهرهای کشور دانسته و به مهندسان شهرساز پیشنهاد کرد به عرصه بازسازی بافت‌ های فرسوده ورود نمایند و فعالیت‌های مشارکتی داشته باشند.
رسول وظیفه‌شناس، شهردار سابق منطقه ۱۰ شهر تبریز، جزئیات بازآفرینی بافت‌ های فرسوده این منطقه از شهر تبریز در زمان مدیریت خود را در جلسه مطرح کرده و آن را یکی از نمونه‌های موفق بازآفرینی شهری دانستند.
محمود میثاقی، عضو شهرساز سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی) طی تماس تلفنی به اهم برنامه‌های شورا به‌ منظور ارتقای جایگاه مهندسان شهرساز در شورای مرکزی دوره نهم اشاره کرده و پی‌گیری و گرداوری نهایی شرح خدمات رشته‌های هفت‌گانه را از اولویت‌ های کاری شورا دانستند.
فارغیان قمی، عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در رشته شهرسازی، ضمن گرامی‌داشت نام و یاد زنده‌یاد مهندس فؤاد مرعشی، نقش ایشان در انسجام گروه تخصصی شهر

سازی شورای مرکزی در ادوار مختلف را خیلی مهم و تأثیرگذار دانست. وی اعلام آمادگی کرد، نقطه نظرات دوستان شهرساز در رابطه با اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را به کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی منعکس کند.
بعد از پخش کلیپ کوتاهی از صحبت‌ ها و تصاویر شادروان فتح اله فؤاد مرعشی، سید مؤمن فؤاد مرعشی فرزند گرامی ایشان به ذکر سجایای اخلاقی پدر در حوزه‌ های خانوادگی، حرفه‌ای، اخلاقی و اجتماعی پرداخت و نقش ایشان در اعتلای حرفه شهرسازی در کشور را بسیار مهم و تأثیرگذار دانستند.
احمدی، نائب رئیس محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان نشست، روز جهانی شهرسازی را گرامی دانسته و یاد و خاطره شادروان منوچهر مزینی و زنده‌یاد فؤاد مرعشی را گرامی داشت. وی، واحد شهرسازی سازمان را از پیگیرترین واحدها در سازمان معرفی و بر اهمیت و جایگاه رشته شهرسازی در نظام تصمیم‌گیری شهری تأکید کرد.

نسیم ایرانمنش پیام پیترو الیزه رئیس جامعه جهانی شهرسازی به مناسبت روز جهانی شهرسازی را قرائت کرد.
علی‌رضا پور اسد، عضو کمیته تدوین لایحه مشارکت عمومی و خصوصی سازمان برنامه‌وبودجه، توضیحاتی را در مورد آیین‌نامه اجرایی تبصره ۴ قانون بودجه ۱۴۰۰ با موضوع فرصت اشتغال شهرسازان با رویکرد تسهیل گری در حوزه‌ های پروژه‌ های مشارکتی عمومی و خصوصی به جلسه ارائه کرد و تأکید نمود، مهندسان شهرساز این فرصت را مغتنم شمرده و موضوع را برای مشارکت دنبال نمایند.
محمد رشید پور (استان خوزستان)، عباس مظفری (استان ایلام)، خلیل البرزنیا (استآن‌همدان)، احمد کرباسی و عباس صنیع زاده (استان اصفهان)، محسن غیاثی نیا (استان البرز)، علی‌رضا آریان مهر (استان لرستان)، محمدرضا نسیمی (استان خراسان جنوبی)، سیداف و مهندس وثیق نیا (استان قزوین) و … ضمن تأکید بر ارتقاء نقش و جایگاه رسمی، به تبیین چهارچوب وظایف و اختیارات شهرسازان در نظامات مهندسی ساختمان استان‌ ها پرداختند.
بعد از اتمام سخنرانی‌ ها، شرکت‌کنندگان در نشست به بحث و تبادل‌نظر در مورد مسائل و مشکلات شهرسازی و مهندسان شهرساز در کشور و راهکارهای برون‌رفت از آن‌ ها پرداختند و در خاتمه، درخواست‌ های مورد نظر خود را تحت عنوان بیانیه پایانی نشست به شرح زیر اعلام و از مسئولان ذی‌ربط تصمیم‌ گیری و اجرائی کشور برای تحقق خواسته‌های استمداد کردند:
۱-نقش و جایگاه مهندسان شهرساز همچنان در نظام ساخت‌وساز کشور مغفول مانده و عدم توجه به کارکردهای محیطی ساختمان‌ ها در بسیاری از موارد موجب تضییع حقوق شهروندان، اغتشاش در سیما و منظر شهری، بروز آسیب‌ های جدی زیست‌محیطی و کاهش کارآیی عملکردهای شهرسازی کشور شده است. شرکت‌کنندگان در نشست از وزرای محترم راه و شهرسازی و کشور درخواست دارند استفاده از خدمات مهندسان شهرساز در نظام ساخت‌وساز به‌ خصوص در ساختمان‌ های گروه «ج» و «د» به‌ صورت جدی در دستور کار خود قرار داده و مراتب را به روسای ادارهٔ کل راه و شهرسازی استان‌ ها و شهرداران شهرهای کشور ابلاغ کنند.
۲-بسیاری از صلاحیت‌ های حرفه‌ای مهندسان شهرساز مندرج در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان عملیاتی نشده و صرفاً تعداد محدودی از آن‌ ها از قبیل تفکیک اراضی، انطباق شهری ساختمان و انطباق کاربری اراضی به‌صورت ناقص آن‌ هم در تعداد کمی از استان‌های کشور اجرا می‌ شود. شرکت‌کنندگان مصرانه از وزرای محترم راه و شهرسازی و کشور استدعا دارند کلیه صلاحیت‌ های مهندسان شهرساز در سراسر کشور عملیاتی شود و صلاحیت‌ های پیشنهادی جدید نیز پس از بررسی و تصویب جهت اجرا ابلاغ شود. در همین رابطه شرکت‌کنندگان در نشست از وزیر محترم راه و شهرسازی درخواست دارند بخشنامه غیرقانونی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی به شماره ۳۰۰/۱۵۳۶۲۱ مورخ ۲۲/۱۱/۱۳۹۹ را هر چه زودتر ابطال و ملغی کنند.
۳-شهرسازی یک علم میان‌رشته‌ای است و فارغ‌التحصیلان رشته شهرسازی با برخورداری از دانش لازم در حوزه‌ های اقتصاد، جامعه‌ شناسی، محیط‌زیست و… نیروهای شایسته‌ای برای تصدی جایگاه‌ های اجرائی در حوزه‌ های مرتبط با شهرسازی هستند. شرکت‌کنندگان در نشست از مسئولان ذی‌ربط انتظار دارند زمینه اشتغال مهندسان شهرساز را به‌ خصوص در جایگاه‌ های تخصصی فراهم نموده و اجازه دهند صاحبان رشته شهرسازی بتوانند از توان و دانش خود در ارتقا کیفیت شهرهای کشور بهره‌گیری نمایند و محیط‌های ایمن‌تر و زیباتری را برای شهروندان فراهم نمایند.
۴-شرکت‌کنندگان در نشست آمادگی جامعه مهندسان شهرساز عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان را برای ارائه خدمات شهرسازی موردنیاز جهت احداث ۴ میلیون مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن اعلام داشته و اظهار امیدواری کردند، با استفاده از خدمات مهندسان شهرساز، طرح نهضت ملی مسکن فاقد اشکالات و نواقص طرح‌های قبلی باشد. جانمایی صحیح، توجه به کارکردهای محیطی ساختمان‌ ها، تأمین سطوح و سرانه‌ های خدماتی موردنیاز از مهم‌ترین شاخص‌ های شهرسازی است که باید در اجرای این پروژه بزرگ ملی ملحوظ نظر قرار گیرد.
۵- جلوگیری از خسارت‌ های ناشی از جریان سیل در شهرها به علت تغییرات اقلیمی، ضرورت صرفه‌جوئی در مصرف انرژی در مقیاس شهرها، جلوگیری از بروز آسیب‌های زیست‌محیطی و تدارک فضاهای شهری توسعه‌گرا برای گفتمان‌ های مدنی مستلزم اقدامات شهرسازانه است. شرکت‌کنندگان در نشست آمادگی جامعه مهندسان شهرساز عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان را جهت همکاری با سازمان برنامه‌وبودجه در جهت اصلاح و تکمیل شرح خدمات تهیه طرح‌ های توسعه و عمران شهری اعلام می‌ کنند تا از این پس تمهیدات موردنیاز در تهیه طرح‌ های توسعه شهری در راستای رفع نیازهای فوق‌الذکر به عمل آید.

۶- اکنون که اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در دستور کار مجلس محترم شورای اسلامی قرار دارد، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست می‌ شود در اصلاح این قانون مهم به تمامی دیدگاه‌ ها و نقطه نظرات صاحب‌نظران عنایت داشته باشند و ضمن رفع عیوب، نواقص و کمبو

دهای فعلی قانون، آن را تبدیل به قانونی مترقی و متناسب با شرایط فعلی کشور بنماید. ارتقای نقش مهندسان شهرساز در اصلاحیه قانون مورد تأکید شرکت‌کنندگان در نشست قرار دارد.
۷- شرکت‌کنندگان در نشست از کلیه همکاران خود در سراسر کشور انتظار دارند اخلاق حرفه‌ای را در کلیه خدماتی که ارائه می‌ کنند، رعایت کرده و وظیفه حرفه‌ای خود را در هر جایگاهی که قرار دارند با دقت به انجام برسانند و در هر صورت رعایت مصالح عمومی را در اولویت قرار داده و در حفظ حرمت و کرامت پیشکسوتان حرفه کوشا باشند.
در خاتمه نشست اعضای شرکت‌کننده در مراسم یاد و خاطره زنده‌یاد سید فتح اله فؤاد مرعشی را گرامی داشته و از نقش ارزنده ایشان در ارتقای جایگاه شهرسازی در کشور تجلیل کرده و از حضور همسر ارجمند و فرزند گرامی ایشان در جلسه تشکر کردند. هم‌چنین قرار شد برای گرامی‌داشت یاد و خاطره مرحوم مرعشی از این پس مسابقه دوسالانه عکاسی تحت عنوان “شهر از دیدگاه شهرساز” برگزار و جایزه با نام جایزه استاد مرعشی به ارائه‌کنندگان بهترین عکس‌ها اهدا شود، هم‌چنین شرکت‌کنندگان از تلاش‌ های ارزنده الهام امینی و همکاران گرامی‌شان و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در برگزاری این نشست تشکر و قدردانی کردند.
منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۹ آبان ۰۱
75 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0