علت عدم رغبت معدن کاران استان زنجان برای مشارکت در نمایشگاه معدن علت عدم رغبت معدن کاران استان زنجان برای مشارکت در نمایشگاه معدن

علت عدم رغبت معدن کاران استان زنجان برای مشارکت در نمایشگاه معدن

علت عدم رغبت معدن کاران استان زنجان برای مشارکت در نمایشگاه معدن ، چیست؟ نمایشگاه معدن و صنایع معدنی کم‌تر از 1 هفته دیگر در استان زنجان برگزار می‌ گردد

کد خبر: 000904004 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۴ آذر ۰۰ - ۸:۲۳ ق.ظ
به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، علت عدم رغبت معدن کاران استان زنجان برای مشارکت در نمایشگاه معدن ، چیست؟ نمایشگاه معدن و صنایع معدنی کم‌تر از ۱ هفته دیگر در استان زنجان برگزار می‌ گردد

علت عدم رغبت معدن کاران استان زنجان برای مشارکت در نمایشگاه معدن

علت عدم رغبت معدن کاران استان زنجان برای مشارکت در نمایشگاه معدن

چرا معدن‌کاران زنجانی علاقه‌ای به مشارکت در نمایشگاه معدن ندارند؟
نمایشگاه معدن و صنایع معدنی کم‌تر از ۱ هفته دیگر در استان زنجان برگزار می‌ گردد و نکته قابل توجه اینجاست که علی‌رغم تلاش سازمان صمت و نظام مهندسی معدن اکثر معدنکاران زنجانی علاقه‌ای به حضور در این نمایشگاه را ندارند.
بعد از شیوع ویروس کرونا و لغو تمامی برنامه‌ های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی بسیاری از حوزه ‌های ذکر شده تحت تاثیر ویروس کرونا آسیب دید. یکی از مجموعه‌ هایی که خسارت بیش از حد مالی را متحمل شد نمایشگاه‌ های سراسر کشور بودند چرا که وزارت بهداشت عملاً اجازه برگزاری هیچگونه نمایشگاهی را در سطح کشور نمی‌داد. البته از سوی دیگر خود مردم هم تمایل زیادی برای حضور در اجتماع نداشتند.
از آنجایی که نمایشگاه ‌ها ویترین اقتصادی هر استانی هستند و سهم بسزایی در تقویت و پویایی اقتصاد جامعه دارند ولی بخاطر لغو تمامی نمایشگاه‌ها در دو سال گذشته، رونق اقتصادی در استان ‌های سراسر کشور با مشکل روبرو گردید. از این‌رو خوشبختانه با روی کار آمدن دولت سیزدهم و افزایش واکسیناسیون عمومی، چند مدتی است که خون تازه‌ای به نمایشگاه ‌های سراسر کشور و همینطور استان زنجان تزریق شده و در همین مدت دو ماه گذشته خوشبختانه ۳ نمایشگاه خوب در سطح ملی در استان زنجان برگزار شد و بازخوردهای خوب اقتصادی هم بهمراه داشت.
در همین راستا نهم تا دوازدهم آذرماه نمایشگاه معدن و صنایع معدنی در نمایشگاه ‌های بین‌المللی کاسپین زنجان برگزار خواهد شد و بسیاری از استان‌ های سراسر کشور برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند. اما متاسفانه از آنجایی که استان زنجان یک استان معدنی محسوب می گردد، اما معدنکاران زنجانی تمایل زیادی برای حضور در این نمایشگاه نشان نداده‌اند. به عبارتی دیگر معدن کارانی که تمام اندوخته‌های خود را مدیون ثروت خدادادی استان زنجان هستند تمایلی برای رونق اقتصادی استان زنجان ندارند.
از همین‌سو میزگردی با حضور عوامل برگزار کننده، عوامل نمایشگاه، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن،  رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی و جمعی از معدنکاران استان برگزار گردید و در زمینه دلیل عدم حضور معدنکاران زنجانی در نمایشگاه معدن استان زنجان واکاوی شد.
نکته قابل ذکر این است که سازمان صمت و نظام مهندسی معدن تمام تلاش خود را برای حضور معدنکاران زنجانی در این نمایشگاه انجام می ‌دهند اما معدنکاران بزرگ زنجان چراغ سبزی برای حضور در این نمایشگاه نشان نداده‌اند و بهانه‌ های مختلفی را برای این موضوع مطرح می‌ کنند.
حمیدرضا گردپور برگزار کننده نمایشگاه معدنی در استان زنجان (شرکت رستاک پادویژن) در این جلسه، گفت: در بسیاری از استان‌ها همانند استان ‌های کرمان و خراسان رضوی نمایشگاه معدن برگزار کرده‌ایم و جالب است که معدن کاران بومی برای حضور در آن نمایشگاه بیشتر مشتاق بوده‌اند اما متاسفانه در زنجان معدنکاران زنجانی از برگزاری نمایشگاه استقبال نمی ‌کنند.
گردپور گفت: جالب است که همین معدنکاران زنجانی در نمایشگاه ‌‌های خارج از استان و حتی در سطح بین‌المللی حضور فعالی دارند ولی راضی به حضور در نمایشگاه خود استان زنجان نیستند. این موضوع بسیار برای ما جالب است که بدانیم چرا معدنکاران زنجانی که از ثروت خود همین زنجان به پیشرفت رسیده‌اند تمایلی به ارائه خدمات به شهر زنجان نیستند.
برگزار کننده نمایشگاه معدنی در استان زنجان اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از معدنکاران دیگر استان ‌ها و حتی از دیگر کشورها همانند کشور نیجریه برای حضور در استان زنجان اعلام آمادگی کرده‌اند و از فردا بارگیری‌های خود را در نمایشگاه انجام خواهند داد. قطعاً برگزاری نمایشگاه علاوه بر محاسن زیادی که به طور مستقیم در تقویت اقتصاد دارد، بطور غیرمستقیم هم اشتغالزایی‌های زیادی انجام می‌دهد.
گردپور پیشنهاد داد: ما می‌توانیم برای نظام مهندسی معدن یک پاویون پنجاه تا صد متری در وسط نمایشگاه فراهم کنیم تا برخی از معدنکاران زنجانی بهمراه سازمان نظام مهندسی معدن در این نمایشگاه حضور داشته باشند. هم هزینه‌ها کاهش پیدا می ‌کند و هم جای خالی استان زنجان در این نمایشگاه احساس نمی ‌گردد.
حضور باقدرت در نمایشگاه
طاهریون رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان در این جلسه با عنوان اینکه برگزاری نمایشگاه به رونق اقتصادی هر استانی کمک می‌کند، افزود: بنده هم موافق حضور فعال معدنکاران زنجانی در نمایشگاه هستم؛ برای بنده سوال است چرا وقتی استان زنجان دارای معدنکاران زیادی است در نمایشگاه معدن حضور نداشته باشند؟
طاهریون ادامه داد: معدنکاران زنجانی کمی از برخی از شرایط گلایه‌مند هستند و معتقدند که توجهات لازم به آن‌ها در زنجان نشده است. بنده حتی به اکثر معدنکاران زنجان پیشنهاد داده‌ام که در این نمایشگاه حضور داشته باشند اما تعجب می ‌کنم چرا اکثر آنان تمایلی ندارند. شاید معتقد به این هستند که این نمایشگاه سودی برایشان ندارد که این تصور نمی ‌تواند تصور درستی باشد.
در ادامه ولی‌الله منصوری رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی زنجان گفت: من از همه جهت آماده حضور در نمایشگاه هستم و حتی یک غرفه‌ هم در این نمایشگاه اجاره کرده‌ام. قطعاً نمایشگاه بازخوردهای خوبی دارد و پیشنهاد بنده به همکاران معدنی این است که در این نمایشگاه حضور فعالی داشته باشند.
از سوی دیگر مجتبی الله‌مرادی معدنکار حوزه خاک ‌های صنعتی در این جلسه با ابراز تاسف از اینکه در حوزه خاک‌های صنعتی به خوبی نام استان زنجان ندرخشیده است، تصریح کرد: استان زنجان در تامین مواد اولیه کاشی و سرامیک استان یزد و قزوین سهم بسزایی دارد ولی متاسفانه این موضوع به خوبی اطلاع‌رسانی نشده است.
مرادی ادامه داد: همینطور مشکلات زیادی بر سر راه معدنکاران خاک ‌های صنعتی وجود دارد که مسئولان قبلی زنجان به خوبی این موضوعات را مرتفع نکرده‌اند. شاید عمده علت عدم رغبت زنجانی‌ها در نمایشگاه همین موضوع باشد که آن ‌ها از مسئولان دولتی استان گلایه‌مند هستند.
وی افزود: بنده می ‌توانم موادی را تولید کنم که دیگر نیاز نباشد از کشور چین به ایران وارد گردد، اما مسئولان از دادن مجوز به بنده خودداری می‌ کنند. ما انتقادهای زیادی از مسئولان داریم و شاید همین موضوع، علت اصلی عدم حضور معدنکاران زنجانی در نمایشگاه است.
عدم اطلاع‌رسانی کافی
اما از سوی دیگر باقر محمدی که جزء معدنکاران پیشکسوت و معروف استان زنجان است در این جلسه، گفت: بنده معتقد هستم که اطلاع‌رسانی ‌های خوبی در زمینه برگزاری نمایشگاه نشده است؛ شاید حضور کم معدنکاران زنجان به این دلیل باشد.
محمدی ادامه داد: البته از سوی دیگر معتقدم نمایشگاه زنجان بازخوردهای لازم را ندارد و فقط بی‌جهت هزینه می ‌شود. با این گرانی‌ها شاید حضور هر معدنکار در این نمایشگاه حدود صد تا دویست میلیون تومان هزینه در بر داشته باشد.
وی افزود: نمایشگاه در برخی از نقاط کشور و حتی در کشوری همانند ایتالیا بازخوردهای زیادی برای ما دارد ولی فعلاً زنجان به آن جایگاه لازم نرسیده است. حتی عوامل نمایشگاهی در استان حداقل ‌ترین رفتارها را با مراجعه‌کنندگان بلد نیستند.
در ادامه جلسه صمدی دیگر معدنکار استان زنجان دلیل عدم حضور در نمایشگاه را نبود وقت برای غرفه‌سازی و کارهای هماهنگی توصیف کرد و گفت: معدنکاری شغلی سخت و پیچیده‌ای است و واقعا نیرو و وقت کافی برای غرفه‌سازی و دیگر تشریفات برای معدنکاران فراهم نیست. البته معتقد برگزاری نمایشگاه هستیم.
اما از سوی دیگر ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان بیان کرد: اکثر معدنکاران در استان بخش خصوصی هستند و حضور و یا عدم حضور در نمایشگاه بر عهده خودشان است. به عبارتی دیگر بخش دولتی نمی ‌تواند آن ‌ها را اجبار به حضور در نمایشگاه کند.
فغفوری به قوی برگزار شدن نمایشگاه معدن در استان تاکید کرد و افزود: خواه و ناخواه برگزاری نمایشگاه که ویترین اقتصادی استان است به حوزه دولتی مربوط می ‌شود. خوشبختانه استاندار زنجان اکیداً توصیه کرده که معدنکاران بزرگ استان برای قوی برگزار شدن نمایشگاه حضور داشته باشند. البته ما هم توصیه ‌های لازم را به معدنکاران زنجانی کرده‌ایم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: قطعاً در افتتاح نمایشگاه معدن مسئولان استانی حضور خواهند داشت و از نزدیک با معدنکاران گفت‌وگو خواهند کرد؛ سازمان صمت هم در حد توان از برگزاری این نمایشگاه حمایت می‌کند.
عدم تمایل معدنکاران زنجانی برای حضور در نمایشگاه
همین‌طور سید رضا قندیلی مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌ های بین‌المللی کاسپین تصریح کرد: حدود ۲ سالی بود که برگزاری نمایشگاه ‌ها بخاطر شیوع ویروس کرونا لغو شده بود اما خوشبختانه با روی کار آمدن دولت سیزدهم و همینطور افزایش واکسیناسیون عمومی امکان برگزاری نمایشگاه‌ ها فراهم شده است.
وی ادامه داد: تعجب ما از این است که از اقصی نقاط کشور برای حضور در نمایشگاه معدن اعلام آمادگی کرده‌اند ولی معدنکاران معروف استان زنجان تمایلی بابت حضور در نمایشگاه نشان نداده‌اند. از مسئولان استان زنجان مدد می ‌خواهیم که معدنکاران را مجبور به مشارکت اجتماعی و اقتصادی در استان کنند.
خوشبختانه نتیجه‌ این میزگرد خوشایند بود و سازمان نظام مهندسی معدن قبول کرد در این نمایشگاه به همراه برخی از معدنکاران در راستای رشد و توسعه اقتصاد استان حضور داشته باشد. همین‌طور برگزار کننده نمایشگاه معدن قبول کرد بسیاری از انتظارات معدنکاران را در این نمایشگاه همانند غرفه‌سازی و فراهم کردن امکانات برای آنان برآورده کند.
البته لازم به ذکر است که این معدنکاران به شرطی قبول کردند که در نمایشگاه حضور داشته باشند که از نزدیک در مراسم افتتاحیه با محسن افشارچی استاندار زنجان گفت‌وگو کنند. مشکلات، دست‌اندازها و بروکسی ‌های زائد اداری موضوعاتی بودند که معدنکاران از آن‌ها به‌شدت گلایه‌مند بودند.
منبع: خبرگزاری تسنیم
منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۴ آذر ۰۰
32 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0