لزوم توسعه کشت‌ های گل‌خانه‌ای طبق راهبرد تغییر الگوی کشت در قم لزوم توسعه کشت‌ های گل‌خانه‌ای طبق راهبرد تغییر الگوی کشت در قم

لزوم توسعه کشت‌ های گل‌خانه‌ای طبق راهبرد تغییر الگوی کشت در قم

لزوم توسعه کشت‌ های گل‌خانه‌ای طبق راهبرد تغییر الگوی کشت در قم ، چهارصد هکتار پروانه تاسیس گلخانه در قم صادر شد. قم با محدودیت منابع آبی روبرو است

کد خبر: 010627002 تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۷ شهریور ۰۱ - ۸:۱۸ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، لزوم توسعه کشت‌ های گل‌خانه‌ای طبق راهبرد تغییر الگوی کشت در قم ، چهارصد هکتار پروانه تاسیس گلخانه در قم صادر شد. قم با محدودیت منابع آبی روبرو است

لزوم توسعه کشت‌ های گل‌خانه‌ای طبق راهبرد تغییر الگوی کشت در قم

لزوم توسعه کشت‌ های گل‌خانه‌ای طبق راهبرد تغییر الگوی کشت در قم
صدور چهارصد هکتار پروانه تاسیس گلخانه در قم
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قم بیان کرد: چهارصد هکتار پروانه تاسیس گلخانه در قم صادر شده‌ که نشان دهنده لزوم استفاده از کشت‌ های گل‌خانه‌ای در این استان است.
عباس خرمی در همایش تخصصی گلخانه‌داران قم در تالار آب آبفای استان گفت: قم با محدودیت منابع آبی روبرو است و به همین علت، توسعه کشت‌ های گل‌خانه‌ای طبق راهبرد تغییر الگوی کشت در آن یک ضرورت است.
خرمی ادامه داد: چهارصد هکتار پروانه گلخانه در این استان صادر شده و شصت هکتار گلخانه در قم به بهره‌برداری رسیده‌است، در همین راستا باید با بررسی وضعیت گل‌خانه‌های موجود و رفع مشکلات بر سر راه تکمیل گل‌خانه‌های نیمه تمام، ظرفیت کشاورزی استان در این بخش راهبردی را توسعه داد.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قم گفت: در گلخانه میزان مصرف آب بین پنجاه تا هفتاد درصد کاهش پیدا می‌کند و هم‌چنین شاهد افزایش چندبرابری برداشت محصول نسبت به کشت‌ های سنتی هستیم،‌ بنابراین نیاز است که از این نوع کشت که مزایای قابل توجهی بسیاری دارد در استان قم به نحو شایسته استفاده گردد.
وی با اشاره به این که کشاورزان قمی استقبال خوبی از کشت‌ های گل‌خانه‌ای دارند، افزود: افزایش هزینه‌ها سبب شده بسیاری از کشاورزان استان که پروانه‌های تاسیس گلخانه را دریافت کردند نتوانند طرح خود را به بهره‌برداری برسانند.
خرمی گفت: برای حفظ کشاورزی موجود توجه به کشت‌ های گل‌خانه‌ای بسیار اهمیت دارد و در همین راستا سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قم علاوه بر کمک به رفع مشکلات گلخانه‌داران، بحث آموزش آنان را نیز در دستور کار قرار داده‌است، هم‌چنین تلاش می‌ کنیم دانش و مهارت مدیران فنی فعال در عرضه کشت‌ های گلخانه‌ای را نیز به‌روز کنیم.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قم با اشاره به اینکه برای همه گلخانه‌داران که پروانه تاسیس دریافت کردند دوره‌ های آموزشی، مهارتی و بازدیدهای علمی را برگزار خواهیم کرد، تصریح کرد: فراهم کردن زیرساخت‌ های لازم برای صادرات محصولات گلخانه تولید شده در قم به بازارهای جهانی از دیگر فعالیت‌ های مهمی است که در این مورد، دنبال خواهیم کرد.
بیش از چهارده هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی این استان در سال هشتصد و پنجاه هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.
بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌ دهند به‌ نحوی‌ که کشاورزی به‌ تنهایی حدود پنجاه درصد اشتغال روستاییان در بخش‌ های مختلف استان را به خود اختصاص داده است.
منبع: خبرگزاری موج

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۷ شهریور ۰۱
75 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0