لزوم فرهنگ سازی برای استفاده از مجریان ذی صلاح ساختمانی در ساخت و ساز لزوم فرهنگ سازی برای استفاده از مجریان ذی صلاح ساختمانی در ساخت و ساز

لزوم فرهنگ سازی برای استفاده از مجریان ذی صلاح ساختمانی در ساخت و ساز

لزوم فرهنگ سازی برای استفاده از مجریان ذی صلاح ساختمانی در ساخت و ساز ، هیچ امضا فروشی در نظام مهندسی وجود ندارد، از پی‌گیری تخلف چهل میلیارد تومانی خسته نشده ‎ایم

کد خبر: 991205025 تاریخ انتشار: سه شنبه ۵ اسفند ۹۹ - ۲:۲۲ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، لزوم فرهنگ سازی برای استفاده از مجریان ذی صلاح ساختمانی در ساخت و ساز ، هیچ امضا فروشی در نظام مهندسی وجود ندارد، از پی‌گیری تخلف چهل میلیارد تومانی خسته نشده ‎ایم

لزوم فرهنگ سازی برای استفاده از مجریان ذی صلاح ساختمانی در ساخت و ساز

لزوم فرهنگ سازی برای استفاده از مجریان ذی صلاح ساختمانی در ساخت و ساز
هیچ امضا فروشی در نظام مهندسی وجود ندارد/ از پی‌گیری تخلف چهل میلیارد تومانی خسته نشده ‎ایم
علیرضا جعفری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در جلسه خبری امروز خود که به مناسبت روز مهندس برگزار شده بود در پاسخ به پرسش های خبرنگار در رابطه با امضا فروشی بیان کرد: در سازمان نظام مهندسی به هیچ عنوان امضا فروشی وجود ندارد اگر لغزشی هم در این رابطه رخ دهد مربوط به تعرفه پایین نظام مهندسی است، چراکه حق الزحمه مهندسان با نرخ تورم افزایش نیافته است.
میرجعفری گفت: صد و بیست هزار نفر مهندس در کشور وجود دارند و ممکن است در بین این تعداد از مهندسان کشور لغزشی ایجاد گردد، اما هم اکنون با همکاری شورای انتظامی و نظام مهندسی استان تهران نظارت‌ های خود را افزایش داده‌ایم و با کوچک‌ترین تخلف برخورد خواهیم کرد.
فرهنگ سازی برای استفاده از مجریان ذی صلاح ساختمانی ضروری است
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: باید نظام مهندسی تعرفه و حق الزحمه ‌های خود را افزایش دهد چرا که متناسب با نرخ تورم هیچ کدام از نرخ ‌های آن‌ها در سال ‌های اخیر افزایش نیافته و این خود باعث افزایش مشکلات مهندسان و معیشت آن‌ها شده است.
وی گفت: مهندسان برای امضای خود ارزش قائل هستند و هیچ کدام از آن‌ها اقدام به فروش قلم خود نمی‌کنند.
میرجعفری در پاسخ به پرسشی در رابطه با این موضوع که چرا هر سال رئیس نظام مهندسی استان تهران عوض می‌ شود؟ و این چندمین رئیسی است که در این دوره عوض شده است، بیان کرد: براساس قانون هرساله ریاست نظام مهندسی، نایب رئیس و خزانه دار توسط اعضای هیئت مدیره نظام مهندسی در قالب انتخاباتی که برگزار می ‌گردد، انتخاب می‌ شوند. در این دوره هم من به عنوان جوان‌ترین ریاست نظام مهندسی انتخاب شدم.
وی افزود: هم‌چنین با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر جوان گرایی در این دوره از انتخابات من انتخاب شدم.
وی در پاسخ به پرسش دیگری در رابطه با تخلف چهل میلیارد تومانی در نظام مهندسی هم بیان کرد: ما در رابطه با این تخلف کوتاه آمده‌ایم و فراموش نمی‌کنیم و برخورد با فرد متخلف هم همچنان ادامه دارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: دادگاه در حال رسیدگی به این تخلف است، اما امکان برداشت از حساب وجود ندارد، اما هر سال سود این مبلغ را دریافت می‌کنیم.
وی با عنوان اینکه متاسفانه یکی از مشکلات در نظام مهندسی آن است که هیچ محدودیت زمان برای مسئولیت مهندسان ناظر وجود ندارد، گفت: ممکن است یک ساختمانی بعد از چندین سال دچار مشکل گردد، اما دادگاه مهندس ناظر را به دادگاه می‌ کشاند و ممکن است حتی مهندس مجرم شناخته شود و دیه هم برای آن در نظر بگیرند.
وی گفت: در این رابطه باید محدودیت زمانی و هم‌چنین مسئولیت‌ های محدودی برای مهندسان ناظر ایجاد شود و ما از دادگاه و قوه قضائیه درخواست می‌کنیم که برای مهندسان و کارگران دادگاه ویژه تشکیل داده شود و با همکاری مهندسان امیدوار هستیم همکاری قوه قضائیه در این رابطه تقویت گردد.
میرجعفری با اشاره به این که در ۱ سال گذشته در دوران بحرانی ساخت و ساز را تعطیل نکرده‌ایم و کارگاه‌ های ساختمانی فعال بوده‌اند و انتظار داریم که حداقل یک خیابان و یا یک میدان بعنوان مهندس نام‌گذاری شود، بیان کرد: متاسفانه نرخ خدمات مهندسی متناسب با نرخ تورم افزایش نیافته و مهندسان زیر فشار مشکلات معیشتی و ساخت و ساز هستند و با توجه به افزایش هزینه‌ها در این حوزه هیچ کدام از حداقل تعرفه هم برخوردار نیستند.
وی گفت: حق الزحمه یک سرامیک کار چهل و پنج تا پنجا هزار تومان است، اما یک مهندس ناظر ساختمان با تمام گرفتاری‌ها و مسئولیت‌های سنگین بین بیست و پنج تا سی هزار تومان حق الزحمه دارد که این نرخ در شان مهندسان ساختمان نیست.
وی با اشاره به اینکه باید برای نقل و انتقال ساختمان‌ ها گواهینامه‌های فنی صادر گردد، گفت: عدم دریافت گواهی فنی توسط مهندسان در بازه زمانی جابه جایی ملک سبب بروز مشکلات بسیار زیادی برای خریداران ملک می‌ شود.
میرجعفری گفت: دریافت گواهی فنی در هنگام خرید و فروش و نقل انتقال خود زمینه ساز افزایش امنیت ملک و خریداران هم می‌ شود.
وی افزود: از دستگاه‌ های حاکمیتی انتظار داریم حمایت ‌های لازم را انجام دهند تا با استفاده از مجریان ذی‌صلاح بتوانیم کیفیت در حوزه ساخت و ساز را افزایش دهیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی پس از مصوبه مجلس از سال هفتاد و چهار در قانون نظام مهندسی تاسیس شد، بیان کرد: حدود صد و بیست هزار مهندس ساخت و ساز داریم که در هر رشته برق، مکانیک، معماری، سازه نقشه برداری ترافیک و شهرسازی فعالیت می ‌کنند.
وی افزود: مهندسان پس از مدتی در آزمون‌ های نظام مهندسی شرکت می‌کنند و در صورت کسب نمره بالا موفق به ورود به عرصه نظام مهندسی می ‌شوند.
وی با اشاره به اینکه در شهر تهران شاهد افزایش ساخت و ساز‌ها هستیم، بیان کرد: در این مورد نظارت ‌ها توسط مهندسان انجام می‌ شود و ما شاهد افزایش کیفیت در حوزه ساخت و ساز هستیم و انتظار داریم در این زمینه برای حمایت از مهندسان کشور اقدامات لازم انجام شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۵ اسفند ۹۹
69 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0