در جامعه مهندسی امنیت روانی وجود ندارد نامه ریاست نظام مهندسی ساختمان

نامه ریاست نظام مهندسی ساختمان به روحانی

بعد از وقوع زلزله کرمانشاه و خساراتی که به بار آمده است مقرر شد تا همه پروژه‏ هایی که با تأئید مهندسین عضو این سازمان ساخته شده ‏اند و آثاری مغایر با مقررات ملی ساختمان و آئین نامه‏ های مربوطه بروز نموده است شناسایی گردند و چنان چه محرز شود که مهندسین طراح، سازنده و یا مهندسین ناظر قصور یا تقصیری نموده باشند به مراجع ذی ربط معرفی گردند.

کد خبر: 960925009 تاریخ انتشار: شنبه ۲۵ آذر ۹۶ - ۱:۱۵ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری اخبار مهندسی- مرجع اخبار نظام مهندسی کشور ، بعد از وقوع زلزله کرمانشاه و خساراتی که به بار آمده است مقرر شد تا همه پروژه‏ هایی که با تأئید مهندسین عضو این سازمان ساخته شده ‏اند و آثاری مغایر با مقررات ملی ساختمان و آئین نامه‏ های مربوطه بروز نموده است شناسایی گردند و چنان چه محرز شود که مهندسین طراح، سازنده و یا مهندسین ناظر قصور یا تقصیری نموده باشند به مراجع ذی ربط معرفی گردند.نامه ریاست نظام مهندسی ساختمان به روحانی

نامه ریاست نظام مهندسی ساختمان به روحانی

نامه ریاست نظام مهندسی ساختمان به روحانی

نامه ریاست نظام مهندسی ساختمان به  روحانی

رجبی ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان طی نامه ایی به ریاست جمهوری در رابطه با سازمان نظام مهندسی ساختمان در چرخه ساخت وساز کشور پیشنهادهای خود را اعلام کرد.
متن نامه بشرح زیر است :
حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر روحانی
ریاست جمهوری معزّز
سلام علیکم؛
احتراماً، متعاقب زلزله‏ های اخیر کشور، لازم دانستم تا مطالبی را به استحضار برسانم و از محضرتان تقاضا کنم تا در صورت صلاحدید دستورات لازم صادر نمایید:
۱- طی ۲۰ سال گذشته، سازمان‏ های نظام مهندسی ساختمان، توفیق یافته‏ اند که نسبت به آموزش، ترویج و کنترل مقررات ملی ساختمان در کل کشور اهتمام ورزند و به تدریج، و بطور نسبی کیفیت ساخت و ساز را ارتقاء بخشند. زلزله اخیرکرمان در منطقه ای به وقوع پیوست که زلزله سال هشتاد و سه قربانیان زیادی گرفته بود اما رعایت نسبی اصول فنی در بازسازی، موجب شد که در زلزله شدید اخیر، ساختمان‏ های جدید هیچگونه آسیبی نبینند. هم چنین مستحضر هستید که در زلزله کرمانشاه، ساخت و سازهایی که در بخش خصوصی و بدون مداخله دولت بنا احداث شده‏اند دچار آسیب‏های کم تری شدند. این ها نشانه‏ هایی از روند مثبت توسعه مهندسی در کشور است اما البته تا نیل به نقطه مطلوب هنوز فاصله‏ های بسیاری باقیمانده است.
۲- بعد از وقوع زلزله کرمانشاه و خساراتی که به بار آمده است مقرر شد تا همه پروژه‏ هایی که با تأئید مهندسین عضو این سازمان ساخته شده ‏اند و آثاری مغایر با مقررات ملی ساختمان و آئین نامه‏ های مربوطه بروز کرده است شناسایی گردند و چنان چه محرز گردد که مهندسین طراح، سازنده و یا مهندسین ناظر قصور یا تقصیری نموده باشند به مراجع ذی ربط معرفی گردند.
۳- آئین نامه زلزله کشور (به شماره دو هزار و هشتصد) با اقتباس از آئین نامه برخی کشورها، بر این مبنا گرداوری یافته است که ساختمان ‏های معمولی در مقابل زلزله‏ های شدید دچار آسیب می‏ شوند ولیکن آوار نخواهند شد. بنظر می‏ رسد با توجه به این که اغلب مناطق زلزله خیز کشور در معرض تهدید دائمی زلزله قرار دارند لازم است تا آئین نامه مذکور به نحوی بازبینی گردد که در هنگام وقوع زمین لرزه، مردم مجبور به ترک ساختمان‏ ها نشوند. هم چنین با تجدید نظر در برخی مفاد مقررات ملی ساختمان، به استفاده از مصالح ساختمانی سنگین بخصوص در دیوارهای ساختمان‏ های بلند پایان داده شود. در این رابطه پیشنهاد می‏ شود تا دولت محترم از سرمایه‏ گذاری داخلی و خارجی در حوزه تولید مصالح نوین سبک، مقاوم در مقابل حریق، عایق در برابر سرما و گرما و با رعایت الزامات زیست محیطی در قالب برنامه‏ ای جامع پشتیبانی ‏کند.
۴- در حالیکه بسیاری از صنایع کشور و از جمله صنعت ساختمان دچار کمبود تکنسین فنی و کارگر ماهر است، دانشگاه های کشور سالیانه ده ها هزار مدرک مهندسی صادر می‏ کنند و متأسفانه بسیاری از جوانان بجای کسب مهارت و یا حرفه‏ مندی ترجیح می ‏دهند که صرفاً به اخذ مدرک دانشگاهی بپردازند و اساساً صنعت ساختمان کشور به این مدارک نیاز ندارد. این مسیر تهدیدی جدی برای آینده کشور می ‏باشد و شایسته است تا دولت محترم در برنامه توسعه نیروی انسانی تجدید نظر کند.

نامه ریاست نظام مهندسی ساختمان به روحانی

لازم به ذکر است که مدتی قبل، این موضوع طی نامه‏ ای به وزیر محترم وقت علوم، تحقیقات و فناوری منعکس و برای همکاری در گرداوری و اصلاح مواد درسی دانشگاه ها اعلام آمادگی شده است.
۵- ضرورت دارد در نحوه انجام آزمون های ورود به حرفه توسط وزارت راه و شهرسازی تجدید نظر گردد. با توجه به کثرت و تنوع دانشگاه ها، بایستی پیش از آزمون حرفه ‏ای، آزمون هایی بمنظور سنجش دانش تخصصی متقاضیان ورود به حرفه بعمل آید. هم چنین لازم است در تعیین صلاحیت و ارتقاء آنها توجه خاصی به رزومه کاری و سوابق کارگاهی آنها در پروژه ‏های ساختمانی معطوف شود و پذیرش آنها متناسب با نیاز کشور صورت گیرد.
۶- در چرخه ساخت و ساز، مسئولیت ‏ها چندان روشن نیست و عملاً قدرت مدیریت و تصمیمگیری با مالک و سرمایه ‏گذار است که غالباً از دانش تخصصی مربوط به حرفه ساختمان برخوردار نمی‏باشند. خیلی ضروری می‏نماید که مسئولیت کامل و نهایی محصول این چرخه یعنی «ساختمان» به صاحبان صلاحیت و حرفه واگذار شود. هم چنین نظارت که یک فعالیت حرفه ‏ای کاملاً تخصصی است بایستی بصورت نظارت کارگاهی و مستمر و در شرایطی بصورت نظارت مقیم کارگاه انجام گردد.
آقای رئیس جمهور؛ تا زمانیکه تولید و عرضه ساختمان در فضایی شفاف با رقابت سالم حرفه ‏ای و بدست اشخاص صاحب صلاحیت و دارای کارنامه ای روشن انجام نگیرد این چرخه هم چنان معیوب باقی خواهد ماند و در حوادث بحران ‏ساز، هر شخص و نهادی انگشت اتهام بسوی دیگری نشانه خواهد رفت. طبق این اساس، درصورت صلاحدید دستور و تأکید فرمایید که وزارتین کشور و راه و شهرسازی با بازنگری مشترک در آیین‏ نامه ماده سی و سه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که در سال هشتاد و سه به تصویب هیأت محترم وزیران رسیده است با الهام از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در بخش شهرسازی و هم چنین کاهش خطرات ناشی از حوادث غیرمترقبه، موارد زیر را مورد توجه قرار دهند: انجام همه امور ساخت و ساز از طراحی تا اتمام عملیات توسط اشخاص دارای صلاحیت حرفه ‏ای با اولویت شرکتهای ساختمانی
انجام همه عملیات کارگاهی توسط نیروهای آموزش دیده ماهر
استفاده از مهندسین ناظر کارگاهی که صرفاً به حرفه تمام وقت نظارت اشتغال داشته باشند.
تقویت جایگاه شهرداری ‏ها در اجرا و کنترل ضوابط شهرسازی
تقویت جایگاه سازمان های نظام مهندسی ساختمان در کنترل مقررات ملی ساختمان بوسیله مهندسین صاحب صلاحیت حرفه ‏ای به نحوی که اعلام نظرات کارشناسانه به حوزه‏ های دولتی و مدیریت شهری، از ضمانت اجرایی برخوردار شود.
تقویت جایگاه وزارت راه و شهرسازی در نظارت عالیه بر رعایت ضوابط شهرسازی و مقررات ملی ساختمان
برسمیت شناختن شناسنامه فنی و ملکی ساختمان بعنوان جزء تفکیک‏ ناپذیر پایانکار صادره توسط شهرداری ‏ها
بیمه تضمین جبران خسارت بعنوان اصل حاکم بر مسئولیت حرفه‏ ای سازندگان و پیمان کاران
لازم به ذکر است، آیین ‏نامه ‏ای که تحت عنوان «آیین‏ نامه کنترل ساختمان» توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه شده است و در هیأت محترم وزیران در دست بررسی است به جای آن که تعیین کننده مسئولیت‏ ها در حوزه ساخت و ساز باشد صرفاً رافع برخی مسئولیت هاست و یا مسئولیت‏ ها را از نهادی به نهاد دیگر جا به جا می‏نماید. این آیین ‏نامه درصدد آن است که موفقیت‏های ۲۰ ساله سازمان های نظام مهندسی ساختمان در موضوع کنترل مقررات ملی ساختمان در دورافتاده ‏ترین نقاط کشور که بخشی از توسعه مهندسی محسوب می‏ شود را تعطیل و به شهرداری ‏‏ها تحمیل کند که بی شک اقدامی برخلاف منافع بهره ‏برداران و مغایر سیاست های ابلاغی اصل چهل و چهار قانون اساسی محسوب میشود.
۷- ‏امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز به نوسازی و بهسازی بافت های مسکونی کشور است که البته بافت فرسوده در اولویت قرار دارد. سازمان نظام مهندسی ساختمان اعلام آمادگی می ‏نماید که در جهت این اقدام ضروری و ملی با استفاده از توان مهندسین حرفه‏ مند، دولت محترم را کمک کند.
از توجه حضرتعالی سپاسگزاری می ‏شود.
فرج اله رجبی
ریاست سازمان نظام مهندسي ساختمان
منبع : سازه نیوز

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

دانلود رایگان کتاب راهنمای مبحث ۱۳ نظام مهندسی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۵ آذر ۹۶
582 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0