اهمیت استحکام بناها با گسترش شهرها و ساختن ساختمان‌ های بلندمرتبه اهمیت استحکام بناها با گسترش شهرها و ساختن ساختمان‌ های بلندمرتبه

اهمیت استحکام بناها با گسترش شهرها و ساختن ساختمان‌ های بلندمرتبه

اهمیت استحکام بناها با گسترش شهرها و ساختن ساختمان‌ های بلندمرتبه ، زیاد است. به طوری که قوانین زیادی در این باره تصویب شده‌اند و دولت ‌ها، متخصصین و پیمانکاران، پروژه‌های ساخت‌وساز را ملزم به رعایت این قوانین می ‌کنند

کد خبر: 010317005 تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۷ خرداد ۰۱ - ۸:۳۷ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، اهمیت استحکام بناها با گسترش شهرها و ساختن ساختمان‌ های بلندمرتبه ، زیاد است. به طوری که قوانین زیادی در این باره تصویب شده‌اند و دولت ‌ها، متخصصین و پیمانکاران، پروژه‌های ساخت‌وساز را ملزم به رعایت این قوانین می ‌کنند

اهمیت استحکام بناها با گسترش شهرها و ساختن ساختمان‌ های بلندمرتبه

اهمیت استحکام بناها با گسترش شهرها و ساختن ساختمان‌ های بلندمرتبه
کیفیت محصولات ذوب آهن اصفهان، عامل استحکام ساختمان
امروزه با گسترش شهرها و ساختن ساختمان‌ های بلندمرتبه، مسئله استحکام ساختمان بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است؛ به طوری که قوانین زیادی در این باره تصویب شده‌اند و دولت ‌ها، متخصصین و پیمانکاران، پروژه‌های ساخت‌وساز را ملزم به رعایت این قوانین می ‌کنند. یکی از عوامل مهم در این زمینه، محصولات فولادی به کار رفته در ساختمان است که کیفیت آن تاثیر بسیار زیادی بر استحکام ساختمان دارد.
در این مورد، با محمد صدری مدیر کیفیت فراگیر ذوب آهن اصفهان و علی اصغر میر قادری نائب رئیس نظام مهندسی استان اصفهان گفتگویی صورت گرفته است که در پی می آید:
مدیر کیفیت فراگیر ذوب آهن اصفهان در این گفتگو به عوامل تاثیر گذار در استحکام و ایمنی ساختمان اشاره کرد و ۳ پارامتر را مهم‌تر از سایرین دانست و گفت: مصالح مرغوب و استاندارد،طراحی و معماری مناسب و استفاده صحیح از مصالح، عوامل خیلی مهمی در استحکام ساختمان هستند که در صورت رعایت این شاخص ها، ساختمان ایمنی خواهیم داشت.
وی گفت: ذوب آهن اصفهان با داشتن تیم کارشناسی مجرب در بخشهای مختلف، کنترل کلیه فرایند را از مرحله طراحی تا تولید محصول منطبق با استانداردهای روز دنیا همواره مدنظر قرار میدهد و این رویکرد سبب شده محصولاتش علاوه بر اینکه در داخل کشور انتخاب اول مصرف کنندگان باشد، صادرات محصولات ذوب آهن نیز به بیش از ۲۰ کشور دنیا انجام گیرد.
مدیر کیفیت فراگیر ذوب آهن این مجتمع عظیم صنعتی با اشاره به اینکه انواع آرماتور، تیرآهن های بال پهن، میلگرد و … در سایزهای گوناگون در این مجتمع عظیم صنعتی تولید می گردد، ادامه داد: تولید H۳۰ بعنوان یک محصول استراتژیک نیز از سالیان گذشته در دستور کار قرار گرفت و بدین منظور بیم بلانک را نیز برای آن تولید کردیم.
قابل ذکر است محصول تیرآهن H تولید شده به روش نوردی در ذوب آهن اصفهان در مقایسه با تیر ورق این مزیت را دارد که محصول بصورت پیوسته و بدون دخالت دست، تولید شده و از مقاومت فوق العاده زیادی برخوردار است. هم‌چنین علاوه بر تسریع در ساخت سازه و ایمنی بالاتر در مقابل زلزله و حوداث غیرمترقبه، حدود سی درصد هزینه تمام شده را کاهش می دهد.
علی اصغر میر قادری نائب رئیس نظام مهندسی استان اصفهان نیز گفت: سازمان ملی استاندارد،مراحل مختلفی از جمله روشهای تولید، آزمونهای گوناگون برای کنترل کیفیت مصالح و… را برای ساختمان سازی تعریف کرده است. بعنوان مثال در مقاطع فولادی که در ساختمان استفاده میشوند نسبت کربنی که در این مقاطع بکار میرود باید به میزانی باشد که در هنگام زلزله انعطاف پذیر باشند و دچار شکنندگی نشوند.
میرقادری ادامه داد: تعاملات خوبی بین ذوب آهن اصفهان و سازمان نظام مهندسی وجود دارد و طی چند مرحله خط تولید محصولات را بازدید کردیم و از نزدیک مشاهده شد که استانداردهای مختلف در فرایند تولید محصولات رعایت می گردد.
وی گفت: براساس ماده ۳۴ و ۳۵ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان سال ۷۴ و مواد ۱۵،۱۶،۱۹،۴۰ و ۵۱ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد مصوب سال نود و شش مجلس شورای اسلامی، کنترل تولید، توزیع و استفاده از کلیه مصالح ساختمانی که مشمول استاندارد اجباری هستند در کلیه پروژه های ساختمانی توسط کلیه دست اندرکاران الزامی است. هدف این الزام، حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تامین ایمنی و استحکام ساختمانها و در نهایت جلوگیری از اتلاف سرمایه های ملی است.
وی تصریح کرد: برخی مالکین و کارفرمایان متاسفانه به علت اینکه قیمت تمام شده ساختمانها افزایش زیادی پیدا کرده است، به سمت کاهش هزینه های آنها میروند و این رویکرد ایمنی آنها را به مخاطره می اندازد و لذا نیاز است در این زمینه برنامه ریزی جدی انجام گیرد.
منبع: دنیای معدن

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۷ خرداد ۰۱
96 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0