رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت؛ فاجعه در انتظار ۱۲۰۰ ساختمان پایتخت رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت؛ فاجعه در انتظار ۱۲۰۰ ساختمان پایتخت

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت؛ فاجعه در انتظار ۱۲۰۰ ساختمان پایتخت

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت؛ فاجعه در انتظار ۱۲۰۰ ساختمان پایتخت ، کلانشهری مانند تهران بیش از ۱۲۰۰ ساختمان بالای ۱۲ طبقه دارد که مستعد حریق هستند و می توانند فاجعه به بار آورند

کد خبر: 030406002 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۶ تیر ۰۳ - ۵:۱۶ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت؛ فاجعه در انتظار ۱۲۰۰ ساختمان پایتخت ، کلانشهری مانند تهران بیش از ۱۲۰۰ ساختمان بالای ۱۲ طبقه دارد که مستعد حریق هستند و می توانند فاجعه به بار آورند

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت؛ فاجعه در انتظار ۱۲۰۰ ساختمان پایتخت

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت؛ فاجعه در انتظار ۱۲۰۰ ساختمان پایتخت
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور می گوید: در کلانشهری مثل تهران بیش از ۱۲۰۰ ساختمان بالای ۱۲ طبقه داریم که مستعد حریق هستند و می توانند فاجعه به بار آورند.
حمزه شکیب گفت؛ فاجعه در انتظار ۱۲۰۰ ساختمان پایتخت
وی توضیح می دهد: به طور کلی اگر ساختمان ها را به دو دسته ساختمان های جدید و ساختمان های ساخته شده از قبل تقسیم کنیم، در هر دو دسته موضوع اعلام و اطفای حریق حتماً باید لحاظ گردد؛ اما متأسفانه در این زمینه غفلت شده است.
وی می افزاید: در مورد ساختمان‌های جدید در کلانشهرها اتفاقاتی خوبی افتاده و شهرداری ها موضوع اطفای حریق را تا هنگامی که ساختمان پروانه می گیرد به خوبی دنبال می کنند اما متأسفانه بعد از اینکه ساختمان به بهره برداری می رسد این موضوع رها می گردد و سیستم اعلام حریق کارایی را که باید داشته باشد ندارد و از کار می افتد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان می گوید: سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز در این زمینه ورود پیدا کرده است، بطوریکه سال گذشته در قالب چندین همایش، نحوه اطفای حریق شامل طراحی، اجرای طرح و حوادث بعد از طرح را به مهندسان سازمان نظام مهندسی آموزش داده است.
وی در پاسخ به سوال ما در مورد این که چه نهادهایی مسئول اجرایی کردن سیستم عملیات اطفای حریق هستند بیان می کند: کلانشهری مانند تهران بیش از ۱۲۰۰ ساختمان بالای ۱۲ طبقه دارد که مستعد حریق هستند و می توانند فاجعه به بار آورند بنابراین وزارت کشور، شهرداری ها، وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان باید با همکاری یکدیگر سیستم اطفای حریق را عملیاتی کنند.
شکیب با ابراز تأسف از حادثه بیمارستان قائم رشت می افزاید: متأسفانه حوادث ناگواری مانند حادثه بیمارستان رشت و پلاسکو می توانند تکرار شوند بنابراین باید مسؤلان توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند تا برای هر یک از ساختمان های مهم اعم از بیمارستان ها، مدارس و غیره سیستم اطفای حریق احداث گردد.
وی در مورد دلیل به وجود آمدن حوادث اینچنینی می گوید: متأسفانه نگه‌داشت ساختمان‌های با اهمیت مانند بیمارستان ها به فراموشی سپرده شده است و در واقع باید در ساختمان‌های بلندمرتبه، میان مرتبه و نیز ساختمان های مهمی مانند بیمارستان‌ها این اصول فنی نگهداشت به درستی رعایت گردد.
وی ادامه می دهد: در ساختمان‌های جدید نیز باید اجزای اعلام و اطفای حریق پیاده شده و پس از دریافت پروانه مورد بازرسی و کنترل قرار گیرد اما در نهایت چنان‌چه ساختمانی نگه‌داشت صحیحی نداشته باشد قطعا نمی توان به سیستم‌های ایمنی آن اطمینان کرد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در مورد اینکه آیا امکان بازسازی بیمارستان‌های فرسوده وجود دارد توضیح می دهد: قطعا این امکان برای هر سازه ای وجود دارد اما ابتدا باید ساختمان مورد ارزیابی اولیه قرار گیرد و پس از آن ارزیابی آسیب پذیری هم از بعد سازه ای و هم از بعد تأسیسات مکانیکی و برقی انجام شود و سپس طبق آیین نامه و ضوابط موجود، اجرایی شدن طرح بازسازی مورد بررسی قرار گیرد.
شکیب در ادامه می گوید: پس از انجام ارزیابی آسیب پذیری از منظر مقاومت لرزه ای، انرژی، حریق و غیره درباره اجرایی کردن طرح مقاوم سازی، تخریب و نوسازی یا ترمیم موضعی یا اساسی تصمیم گرفته می شود.
وی بیان می کند: خوشبختانه طبق دانش و علمی که در کشور وجود دارد قطعا هر ساختمانی را می توانیم مقاوم سازی کنیم مشروط بر اینکه هم سرعت اجرا و هم هزینه های ساخت مورد بررسی دقیق قرار گیرد و گزینه های مختلف طرح گردد و گزینه برتر برای مقاوم سازی انتخاب شود.
شکیب می گوید: در واقع باید وزارت بهداشت غربالگری و اولویت بندی در مورد بیمارستان‌ها را انجام دهد و آسیب پذیری آنان را از لحاظ حریق و موارد مشابه دیگر دسته بندی کند و برای هر بیمارستانی که در شرایط حادتر قرار دارد اقدام به مقاوم سازی کند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اذعان می کند: خوشبختانه پس از حادثه پلاسکو اقدامات خوبی برای ایمن سازی ساختمان‌ها در کشور انجام شده اما لازم است مسئولان وزارت بهداشت برای بیمارستان ها، آموزش و پرورش برای مدارس و شهرداری ها برای ساختمان های بلندمرتبه بودجه تأمین کرده تا سازوکار عملیاتی شدن سیستم اعلام و اطفای حریق فراهم گردد.

وی می گوید: نظارت و نگهداشت بیمارستان‌ها بر عهده معاونت درمان وزارت بهداشت است و خارج از وظایف سازمان نظام مهندسی است. هم‌چنین براساس قانون، نظارت و نگه‌داشت ساختمان‌های تازه احداث و ساختمان‌های موجودی که مربوط به بخش خصوصی هستند بر عهده سازمان نظام مهندسی است؛ با این حال سازمان نظام مهندسی کشور آمادگی دارد تا تجارب و دانش خود را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد.
منبع: قدس

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۶ تیر ۰۳
206 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0