تعرفه خدمات مهندسی در مقایسه با هزینه‌های تمام شده ساخت و ساز ناچیز است تعرفه خدمات مهندسی در مقایسه با هزینه‌های تمام شده ساخت و ساز ناچیز است

تعرفه خدمات مهندسی در مقایسه با هزینه‌های تمام شده ساخت و ساز ناچیز است

تعرفه خدمات مهندسی در مقایسه با هزینه‌های تمام شده ساخت و ساز ناچیز است ، در مسکن‌های ملی خدمات مهندسی با تخفیف پنجاه درصدی ارائه می‌گردد

کد خبر: 020223006 تاریخ انتشار: شنبه ۲۳ اردیبهشت ۰۲ - ۳:۰۴ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، تعرفه خدمات مهندسی در مقایسه با هزینه‌های تمام شده ساخت و ساز ناچیز است ، در مسکن‌های ملی خدمات مهندسی با تخفیف پنجاه درصدی ارائه می‌گردد

تعرفه خدمات مهندسی در مقایسه با هزینه‌های تمام شده ساخت و ساز ناچیز است

تعرفه خدمات مهندسی در مقایسه با هزینه‌های تمام شده ساخت و ساز ناچیز است
تعرفه خدمات مهندسی در مقابل هزینه‌های ساختمان ناچیز است
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان بیان کرد: تعرفه خدمات مهندسی در مقایسه با هزینه‌های تمام شده ساخت و ساز ناچیز است.
حامد نظری، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان بهمراه مهندس سعید نظری نائب رئیس این سازمان با مهندس محمد گلشنی منفرد، مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری زنجان و هیئت همراه دیدار کردند.
حامد نظری با اشاره به عقب‌ماندگی‌های تعرفه خدمات مهندسی از سال‌های گذشته و با در نظر داشتن وضعیت اقتصادی و تورم حاکم بر جامعه گفت: براساس اعلام دستگاه‌ های مربوطه هزینه احداث ساختمان در گروه ب حدود چهار میلیون و چهارصد هزار تومان است و حتی در مسکن‌های ملی این رقم به بیش از هفت میلیون تومان هم رسیده است.
نظری با اشاره به اینکه در مسکن‌های ملی خدمات مهندسی با تخفیف پنجاه درصدی ارائه می‌گردد، گفت: زنجان در قیمت مسکن جزو استان‌ های پیشتاز است در حالی که تعرفه خدمات مهندسی زنجان از استان‌ های هم‌جوار پایین‌تر بوده و این هزینه‌ها در مقابل قیمت تمام شده ساختمان ناچیز است.
وی به موضوع کاهش درآمدهای سازمان اشاره کرد و گفت: سازمان نظام مهندسی برای کشور یک غنیمت است و با کاهش درآمدها، مبالغ در اختیار سازمان فقط هزینه امور جاری شده و با تراز منفی ایجاد شده درآمد مازادی برای تحقق اهداف سازمان در حوزه طراحی و نظارت و اجرا، آموزش و کیفیت‌بخشی به امر ساخت و ساز باقی نمی‌ماند.
نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان نیز ساختمان را سرمایه جامعه و یک کالای استاندارد و ملی خواند و افزود: اگر احداث ساختمان اصولی نباشد، هزینه‌های اضافی به جامعه تحمیل می‌کند، ایمنی را به خطر می‌اندازد و حتی ترافیک را تحت شعاع قرار می‌دهد.
سعید نظری، با اشاره به اینکه در حال حاضر با بجران انرژی در کشور روبرو هستیم، افزود: امروزه علاوه بر موضوعاتی مثل استحکام ساختمان، مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان و صرفه‌جویی در مصرف انرژی مورد تأکید قرار گرفته و اخذ پایان کار منوط به رعایت این مقررات شده است
محمد گلشنی منفرد نیز در این دیدار، گفت: شهرداری نباید اجازه ساخت و سازهای غیرمجاز در شهر را بدهد؛ چرا که در صورت محقق نشدن این امر، مهمترین آفتی که گریبان‌گیر جامعه می‌ شود این است که بحث‌ های فنی قربانی می‌ شود و حتی باید در حوزه روستایی نیز مردم به اخذ پروانه و احداث ساختمان زیر نظر مهندسان تشویق شوند.
مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری زنجان با بیان اینکه ایفای نقش مجریان ذی‌صلاح ساختمان باید پررنگ‌تر شود، گفت: باید دید مثبت نسبت به نظام مهندسی در جامعه حاکم گردد.
وی تصریح کرد: باید تعامل قوی بین مهندسان و سازمان نظام مهندسی ساختمان با ارکان مختلف جامعه برقرار گردد؛ چراکه این این کار به نفع جامعه بوده و به ارتقای کیفیت ساخت و ساز می‌انجامد.
گلشنی منفرد ادامه داد: باید در کمسیون ماده پنج مواردی همچون درصد اشغال و سطح تراکم را طبق نیاز روز تعیین کنیم و به مردم طرح و برنامه ارائه دهیم تا از ساخت ساختمان‌ های دونقشه‌ای جلوگیری گردد.
در این جلسه هم‌چنین سایر حاضرین به موضوع پایین بودن تعرفه خدمات مهندسی اشاره کردند و افزایش تعرفه را عاملی برای ایجاد انگیزه در خصوص نظارت مستمر و دقیق صنعت ساختمان دانستند و در خواست بازنگری در برخی قوانین را داشتند.
احصای ساختمان‌ها و تطبیق آن با مقررات ملی ساختمان و قوانین، داشتن نگاه فنی و اجتماعی به صنعت ساختمان، آسیب‌شناسی وضع موجود و مواردی از این دست نیز در این دیدار بیان گردید.
منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۳ اردیبهشت ۰۲
261 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0