تعرفه مهندسی پول مفت نیست/آنچه در متروپل اتفاق افتاد نتیجه دور زدن نظام مهندسی بود تعرفه مهندسی پول مفت نیست/آنچه در متروپل اتفاق افتاد نتیجه دور زدن نظام مهندسی بود

تعرفه مهندسی پول مفت نیست/آنچه در متروپل اتفاق افتاد نتیجه دور زدن نظام مهندسی بود

تعرفه مهندسی پول مفت نیست/آنچه در متروپل اتفاق افتاد نتیجه دور زدن نظام مهندسی بود ، رسانه ها می توانند نقش بسیار مهمی در آموزش های عمومی و فرهنگسازی در حوزه ساخت و ساز ایفا کنند

کد خبر: 020825008 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۵ آبان ۰۲ - ۹:۱۶ ق.ظ
به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی ، تعرفه مهندسی پول مفت نیست/آنچه در متروپل اتفاق افتاد نتیجه دور زدن نظام مهندسی بود ، رسانه ها می توانند نقش بسیار مهمی در آموزش های عمومی و فرهنگسازی در حوزه ساخت و ساز ایفا کنند

تعرفه مهندسی پول مفت نیست/آنچه در متروپل اتفاق افتاد نتیجه دور زدن نظام مهندسی بود

تعرفه مهندسی پول مفت نیست/آنچه در متروپل اتفاق افتاد نتیجه دور زدن نظام مهندسی بود
حمزه شکیب نوزدهم آبان در جمع خبرنگاران در سمنان گفت: آنچه در کشور کم داریم، بیشتر کمبود در برخی ابزار و تجهیزات سخت افزاری روز و دقت در برخی جزئیات در ساخت و ساز و برخی مشکلات در حوزه های فرهنگی است.
وی تصریح کرد: رسانه ها می توانند نقش بسیار مهمی […
شکیب گفت: رسانه ها می توانند نقش بسیار مهمی در آموزش های عمومی و فرهنگسازی در حوزه ساخت و ساز ایفا کنند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشور در پاسخ به این سوال، که وقوع زمین لرزه های بزرگ در برخی کشورهای توسعه یافته نظیر ژاپن تلفات انگشت شماری دارد و این در حالی است که زمین لرزه های به مراتب کوچک تر در کشور ما ده ها هزار تلفات به دنبال داشته، به نظر شما این تفاوت معنادار در تلفات بیشتر به تفاوت در سازه ها برمی گردد یا نه تفاوت را باید در مولفه های دیگری جست و جو کرد؟ گفت: در حال حاضر کشور ما نیز در صنعت ساختمان سازی از دیگر کشورها و از جمله کشورهای توسعه یافته چیزی کمتر ندارد اما متاسفانه نبود برخی سخت افزارها در کنار برخی مسائل فرهنگی و عدم توجه به جزئیات در ساخت و سازها سبب به وجود آمدن این تفاوت ها شده است. البته خوشبختانه بعد از تلفات زیاد در زمین لرزه های دهه هفتاد، قوانینی در حوزه ساخت و ساز در کشور وضع شد که با اجرای آنها تلفات در زمین لرزه های ما نیز تا حدود زیادی کاهش یافته است.
شکیب با بیان اینکه اخیرا زمین لرزه ای در ترکیه نیز تلفات زیادی داشت خاطرنشان کرد: کشورهای توسعه یافته ای همچون ژاپن از نظر ساخت و ساز خیلی موفق بودند.
وی با اشاره به نقش مهم سازه گفت: توحه به نظام مهندسی نقش بسیار مهمی در کاهش تلفات و خسارت های ناشی از بلایای طبیعی و زلزله ها دارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشور بر ضرورت توجه ویژه به مقررات ساخت و ساز تاکید و بیان کرد: انتظار می رود که رسانه ها در زمینه فرهنگسازی در این بخش کمک بیشتری کنند.
پرداخت پول به مهندسان و نظام مهندسی پول مفت نیست
شکیب با بیان اینکه مهندسی ما از توان بالایی برخوردار است، گفت: مردم باید بدانند که پرداخت پول به مهندسان و نظام مهندسی پول مفت نیست و وقوع فجایعی نظیر آنچه در متروپل اتفاق افتاد نتیجه دور زدن نظام مهندسی بود.
وی با تقدیر از سازمان نظام مهندسی استان در برگزاری همایش ملی فناوری‌های نوین و بهینه‌سازی انرژی در صنعت ساختمان ادامه داد: برگزاری این همایش نقش مهمی در مهارت افزایی اعضای سازمان نظام مهندسی در سراسر کشور دارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشور از سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان یک مجموعه بزرگ کشوری نام برد و افزود: بیش از ۶۰۰ هزار مهندس در هفت رشته مرتبط با صنعت ساختمان به عنوان اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان در سطح کشور فعالت دارند.
وی به رویکرد سنتی به ساخت و ساز در کشور پرداخت و گفت: ساخت و ساز در کشور ما از دیرباز به صورت سنتی بوده و از گذشته شرکت های ساخت و ساز کلاسیک در کشور فعالیت کردند و همین یک خلا در صنعت ساختمان سازی در کشور به وجود اورده است.
شکیب با بیان اینکه پروژه های ساختمان سازی در ایران در دنیا بی نظیر است، افزود: در هیچ کشوری در دنیا این حجم از ساخت و ساز وجود ندارد.
امکان ساخت دو میلیون مسکن تا پایان دولت
شکیب با بیان اینکه تا پایان دولت می توان حداکثر تا دو میلیون واحد مسکن ساخت گفت: با رویکرد سنتی نمی توان این حجم از مسکن را ساخت و لذا نیازمند توجه به فناوری های نوین در حوزه ساخت و ساز هستیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشور افزود: تحقق جهش در تولید مسکن تنها در قالب شکل گیری شرکت های دانش بنیان در حوزه ساخت و ساز است.
ضرورت شکل گیری شرکت های دانش بنیان ساختمان ساز
وی، برگزاری این همایش ملی در سمنان را در راستای تحقق این مهم ارزیابی کرد و افزود: در این همایش ۳ روزه در سمنان پایه گذاری خوبی برای شکل گیری این شرکت های دانش بنیان فعال در صنعت ساختمان ایجاد شد که این مهم از دستاوردهای این همایش ملی است.
وی با بیان اینکه ساخت و سازها در طرح نهضت ملی مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی است، افزود: سازمان نظام مهندسی نقش مشاوره ای دارد و طرح ها و پیشنهاداتی را متناسب با شرایط زلزله خیز بودن کشور ارائه داده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به برنامه دولت رییسی برای ساخت میلیون ها مسکن، گفت: بدون شک بخشی از این واحدها در معرض زلزله هستند و باید در ساخت آنها به رویکردهای علمی و دانش روز ساختمان سازی توجه شود.
شکیب به خسارت بالای زلزله ها اشاره و بیان کرد: دولت ها به علت حجم بالای خسارات زلزله و بلایای طبیعی از عهده جبران آن برنمی آیند لذا اهمیت ساخت و ساز و توجه به دانش روز ساختمان سازی اهمیت مضاعفی دارد تا بلکه از خسارات بالای این بلایای طبیعی مصون بمانند.
صنعت ساختمان سازی بروز می‌شود؟
وی با تجلیل از برگزاری این همایش ملی در دانشگاه سمنان که با حضور مهندسانی از سراسر کشور برگزار گردید، گفت: سازمان نظام مهندسی یک برنامه دو ساله برای ارتقا مهارت افزایی مهندسان و کیفی سازی ساخت و ساز تدوین و محورهایی برای آن تعریف کرده است و انتظار می رود که با اجرای این برنامه صنعت ساختمان سازی در کشور بروزرسانی گردد.
منبع: زیرنویس
منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۵ آبان ۰۲
56 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0