روزهای وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ابری است روزهای ابری وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی

روزهای وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ابری است

عباس آخوندی؛ وزیر راه و شهرسازی بیست و هفتم دی ماه بخش نامه ‌ای را صادر کرد که طی آن سازمان ‌های نظام مهندسی از دهم بهمن ماه حق اخذ 5 درصد از دستمزد مهندسان را ندارند.

کد خبر: 961123001 تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۳ بهمن ۹۶ - ۱۱:۲۳ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور ،عباس آخوندی؛ وزیر راه و شهرسازی بیست و هفتم دی ماه بخش نامه ‌ای را صادر کرد که طی آن سازمان ‌های نظام مهندسی از دهم بهمن ماه حق اخذ ۵ درصد از دستمزد مهندسان را ندارند.

روزهای وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ابری است

روزهای وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ابری است

روزهای وزارت راه و شهرسازی و  سازمان نظام مهندسی ابری است

فردای آن روز فرج الله رجبی؛ ریاست سازمان نظام مهندسی در واکنش به این موضوع بیان کرد: دو اتفاق برای سازمان نظام مهندسی افتاده؛ یکی این که توجه وزارت راه و شهرسازی به مسائل سطح پایین معطوف شده است و دیگر این که نظام مهندسی اعتماد به نفس خود را از دست داده و بهمین لحاظ از ظرفیتهای قانونی آن استفاده نمیشود.
وزیر راه و شهرسازی هم روز سی ام دی ماه در حاشیه یک گردهمایی در مورد بخش نامه اخیرش افزود: دستور لغو کسر ۵ درصد از حق‌الزحمه مهندسان ناظر توسط سازمان نظام مهندسی اولین قدم برای مبارزه جدی با امضا فروشی است.
طبق دستور آخوندی از این پس مهندسانی که در وزارت خانه ‌های راه و شهرسازی، نیرو، نفت و بنیاد مسکن، شوراهای شهر و روستا، شهرداریها، سازمان ثبت اسناد و املاک و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی اشتغال دارند، لازم است بین کار دولتی و کار در سازمان نظام مهندسی ساختمان یکی را برگزینند.
وزیر راه و شهرسازی هدف از این دستور را مبارزه با فساد نهادین در حوزه خدمات مهندسی ذکر کرد.

روزهای وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ابری است

از طرفی رجبی، ریاست این سازمان هم کوشید از قدرت خود در مجلس برای مقابله با این مسئله استفاده کند. او از ورود مجلس به بخش نامه آخوندی در مورد نظام مهندسی گفت و با انتقاد از دخالت وزارت راه و شهرسازی در امور داخلی این سازمان، افزود: این که سازمان نظام مهندسی تصمیم بگیرد ۵ درصد حق‌الزحمه مهندسان را دریافت کند یا خیر از مسئولیتهای درونی این سازمان است.
در همین میان عباس آخوندی و ۲ معاون او مظاهریان و ایزدی، پروانه اشتغال بکار خود را به نشانه تمکین به بخش نامه اخیر وزیر راه و شهرسازی مبنی بر منع اشتغال دو شغله‌ های نه دستگاه در سازمان نظام مهندسی ساختمان تحویل دادند.
حالا مجددا بعد از چند روز ریاست سازمان نظام مهندسی نسبت به ابلاغیه آخوندی در مورد حق الزحمه ۵ درصدی مهندسان و فعالیت افراد دو شغله در این سازمان واکنش نشان داده است.
فرج‌الله رجبی گفت: ابلاغ شده که سازمان ‌ها موظف هستند طبق مصوبات مجامع خود عمل کنند که تقریباً همه سازمان ‌ها برای سال جاری پیش ‌بینی کرده بودند که ۵ درصد حق‌الزحمه بگیرند. برای سال آینده هم با تشکیل مجمع عمومی٬ این موضوع با مهندسان مطرح میگردد و هرچه به تصویب این مجمع رسید، انجام خواهد شد. نظر وزیر نیز در صورتی اعمال میگردد که در مجامع تصویب گردد.
رجبی با اشاره به ابلاغیه آخوندی در مورد عدم فعالیت افراد دوشغله در سازمان نظام مهندسی٬ اظهار داشت: ما در ابتدا با کارشناسان و تیم حقوقی خود صحبت کردیم و سپس آنرا به اداره قوانین مجلس شورای اسلامی فرستادیم تا با سایر قوانین تطبیق داده شود. منتظر هستیم که طبق پاسخی که می ‌آید، اقدام‌ های لازم را انجام دهیم.
ولی از طرف دیگر حامد مظاهریان، معاونت وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی، عدم تمکین ریاست سازمان نظام مهندسی به ابلاغیه‌ های وزیر را سرپیچی از قانون دانسته و این سازمان را نسبت به اقدام عملی دولت تهدید کرده است.
وی بیان کرد: «تقسیم بندی بخش نامه‌ های ابلاغی دولت به ۲ دسته «قانونی» و «غیرقانونی» در واقع همان «تأمین کننده منافع من یا ما» و «مخل منافع من یا ما» است که سبب تمسخرگرفتن عقلانیت و منطق را فراهم کرده و افق هرگونه همکاری و توافق اجتماعی را تیره و تار خواهد کرد».
وی هم چنین گفت: «دولت نباید درگیر مباحثات نامه نگارانه شود و باید برای آن چه در مصلحت جامعه می ‌داند، اقدام عملی کند».
حالا باید منتظر ماند و دید که پاسخ  رئیس سازمان نظام مهندسی در مقابل این تهدید چیست. آیا او از این تیر در چله خود در روز استیضاح آخوندی در مجلس استفاده خواهد کرد؟
منبع : قدس آنلاین

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۹۷

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۳ بهمن ۹۶
398 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0