جلسه بانوان کارآفرین با حضور خانم آی نور کارآفرین برتر ترکیه حامد مظاهریان

موافقت بانک مرکزی با وام جدید مسکن

حامد مظاهریان در پاسخ به این سوال که آیا قرار نیست وامهای جدید خرید از طرف بانک مسکن پرداخت گردد، بیان کرد: بانک مسکن توانسته نوعی تسهیلات جدید با عنوان «وام تبعی مسکن» را طراحی کند و در این ارتباط، هفته پیش موفق شد موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار را برای اجرایی کردن آن را بگیرد که جزئیات این وام بزودی از طرف بانک مسکن اعلام خواهد شد.

کد خبر: 960509013 تاریخ انتشار: دوشنبه ۹ مرداد ۹۶ - ۱:۲۷ ب.ظ

به گزارش اخبار نظام مهندسی (https://www.akhbarmohandesi.ir)، به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین  حامد مظاهریان در پاسخ به این سوال که آیا قرار نیست وامهای جدید خرید از طرف بانک مسکن پرداخت گردد، بیان کرد: بانک مسکن توانسته نوعی تسهیلات جدید با عنوان «وام تبعی مسکن» را طراحی کند و در این ارتباط، هفته پیش موفق شد موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار را برای اجرایی کردن آن را بگیرد که جزئیات این وام بزودی از طرف بانک مسکن اعلام خواهد شد.موافقت بانک مرکزی با وام جدید مسکن

موافقت بانک مرکزی با وام جدید مسکن

موافقت بانک مرکزی با وام جدید مسکن

موافقت بانک مرکزی با وام جدید مسکن

مظاهریان ارائه توضیحات بیش تر درمورد این وام را به زمان دیگری موکول کرد.
وی هم چنین با اشاره به برگزاری جلسه هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ارومیه اظهار داشت: هر سال تیرماه این همایش در یک استان تشکیل میشود که به تنسیق امور جاری و مسائل مهم سازمان نظام مهندسی ساختمان برای ۱ سال پیش رو میپردازد؛ در جلسه ارومیه هم آیین نامه های جاری سال آینده این سازمان بررسی گردید.
وی با اشاره بعضویت چهارصد هزار نفر در سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، برخی انتقادات اعضای نظام مهندسی در مورد پرخرج بودن برگزاری چنین همایش هایی را یادآور شد وگفت: این سازمان یک نهاد مردمی و غیر دولتی است و برگزاری این همایش از محل حق عضویت اعضا برگزار گردید که هیچگونه کمک هزینه دولتی به آن اختصاص نیافت. در همایش عمومی ارومیه هفتصد نفر از اعضای نظام مهندسی ساختمان کشور حضور داشتند.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این که نظام مهندسی ساختمان از سال نود و شش وارد سومین دهه عمر خود میشود، ادامه داد: اگر دهه های اول و دوم نظام مهندسی را دهه های تشکیل و تثبیت بدانیم، در سومین دهه از عمر نظام مهندسی ساختمان مقرر است رشد و تعیین ادامه مسیر آن اجرا گردد. بهمین علت در همایش ارومیه مقرر شد اولا خدماتی که این سازمان به مردم و صنعت ساختمان ارائه میدهد خدمات واقعی باشد چون ساختمان گرانترین کالایی است که هر خانوار در طول عمر خود آن را خریداری میکند؛ ثانیا مقرر گردید افرادیکه بصنعت ساختمان وارد میشود حرفه ایها باشند و از ورود افراد بدون صلاحیت بحوزه ساخت و ساز ممانعت گردد.
تصویب لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی تا آخر امسال
مظاهریانیکی دیگر از مصوبات همایش ارومیه در مورد ارتقای نظام مهندسی را اصلاح قانون نظام مهندسی و هم چنین آیین نامه کنترل ساختمان نام برد و افزود: نسخه اصلاح شده آیین نامه کنترل ساختمان طی ۱ سال گذشته مورد نظرسنجی مهندسین قرارگرفته و ایرادات آن حل شده است. هم چنین قانون نظام مهندسی هم بعد از تصویب نسخه اصلاح شده آن در هیئت دولت، لایحه مذکور بکمیسیون عمران برده شد که با توجه به هم دلی وزارت راه و شهرسازی و اعضای کمیسیون عمران در مورد اصلاح برخی مواد آن، پیش بینی میکنیم لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان تا اخر سال جاری در صحن علنی مجلس بررسی گردیده و به نتیجه نهایی برسد.
افزایش قیمت مسکن فقط ده درصد در چهار سال
معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد بازار مسکن عنوان کرد: سیاست وزارت راه و شهرسازی ایجاد رونق در بازار مسکن بدون افزایش قیمت است. چون در کشور ما همواره تصور مردم از رونق مسکن، افزایش قیمت آن بوده و عملا نیز چنین میشده است. ولی بر خلاف این تصور، در چهار سال گذشته تنها ده درصد افزایش قیمت مسکن داشتیم. در حالیکه در یک دهه پیش از آن، قیمت مسکن شش برابر شده بود.
وی با تأکید بر این که بودجه هایی که در چهار سال پیش به بخش مسکن اختصاص یافته بود، بصورت هدف مند بمصرف کننده واقعی مسکن رسید، تصریح کرد: تشکیل حساب صندوق پس انداز مسکن یکم به تخصیص منابع بمصرف کننده واقعی مسکن خیلی موثر بود و اجازه نداد تا دلالان و سفته بازان از وامهای بخش مسکن استفاده کنند.
چهار هزار و دویست میلیارد تومان مجموع اندوخته صندوق مسکن یکم
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ثبت نام صد و نود هزار نفر در صندوق مسکن یکم و سرمایه گذاری چهار هزار و دویست میلیارد تومانی مردم و خانه اولیها در این صندوق بعنوان مصرف کنندگان واقعی تسهیلات مسکن، عنوان کرد: پولی که از محل این صندوق به بازار مسکن تزریق میشود بدست مصرف کننده واقعی میرسد که سفته بازان از منافع آن بی بهره خواهند بود. این اقدام موجب شد تا شاهد هجوم مجدد دلالان به بازار مسکن نباشیم.
خریداران، شاه بازار مسکن هستند؛ نه مالکین


بگفته وی این سیاست سبب شده تا خریداران در بازار مسکن در طول چهار سال گذشته «شاه بازار» لقب بگیرند و مالکانی که مشکل فروش دارند نرخهای خود را پایینتر بیاورند. این در حالی بود که در دوره های پیش این مالکین بودند که نرخگذاری کرده و هر زمانکه میخواستند مبایعه نامه را پاره میکردند و قیمت جدید بر ملک می گذاشتند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه این روند را بسود خانوارها دانست و گفت: ۳ گروه، بازار هدف سیاستهای مسکنی وزارت راه و شهرسازی را تشکیل میدهند یکی خانه اولیها، دیگری ساکنان بافتهای میانی و فرسوده و گروه سوم هم حاشیه نشینان هستند. اگر تسهیلات برای این ۳ گروه توزیع گردد، افزایش شدید قیمت مسکن نخواهیم داشت.
سیاست جابجایی جمعیت شکست خورده است
وی گفت: البته سیاست وزارت راه و شهرسازی این است که حاشیه نشینان جابجا نشوند و همان مکان زندگی آن ها ارتقا یافته و بسطح زندگی شهر مادر برسد. باید داراییهای غیر رسمی آن ها که املاک بدون سند است به دارایی رسمی تبدیل شده تا بانکها آن ها را برسمیت شناخته و تسهیلات مسکن برای بهسازی املاکشان بحاشیه نشینان تعلق گیرد. لذا سیاست جابجایی جمعیت یک سیاست شکست خورده است.
چهارصد و پنجاه هزار خانه خالی در تهران/ افزایش قیمت مسکن را تکذیب میکنیم
دبیر شورای عالی هماهنگی مسکن در پاسخ به سوالی در مورد افزایش ملک در برخی نقاط تهران و رسیدن قیمت خانه های نوساز در مناطقی همچون شهرآرا، گیشا و سعادت آباد به متری ده میلیون تومان، تاکید کرد: من این موضوع را تکذیب میکنم چون در تهران چهارصد و پنجاه هزار خانه خالی لوکس داریم و دیگر این شهر توان افزوده شدن خانه های خالی جدید را ندارد. وقتی موجودی ملک در این شهر بقدری زیاد است که دیگر مشتری ندارد، هیچ سازنده ای خانه نوساز و لوکس جدید نمیسازد تا بمجموع خانه های خالی افزوده گردیده و بدون مشتری بماند.
وی خاطر نشان کرد: آمار معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی میگوید در هیچ کجای تهران افزایش قیمت بیش تر از نرخ تورم (ده درصد) نداشته ایم و اگر مواردی وجود دارد بصورت موردی و تک واحدهای مسکونی خاص بوده است.
وامهای تبعی مسکن، ایده جدید بانک مسکن
مظاهریان در پاسخ به این سوال که آیا قرار نیست وامهای جدیدی از طرف بانک مسکن پرداخت گردد، اظهار داشت: بانک مسکن توانسته نوعی تسهیلات جدید با عنوان «وامهای تبعی مسکن» را طراحی کند و در این ارتباط موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برای اجرایی کردن آن را هم گرفته است که جزئیات این وام بزودی از طرف بانک مسکن اعلام خواهد شد.
منبع : سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین

 

کانال تلگرام تابلو برق

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۹ مرداد ۹۶
344 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0