صد و سی و هشتمین نشست هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان زنجان با حضور سلطانی صد و سی و هشتمین نشست هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان زنجان با حضور سلطانی

صد و سی و هشتمین نشست هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان زنجان با حضور سلطانی

صد و سی و هشتمین نشست هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان زنجان با حضور سلطانی ، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان برگزار گردید

کد خبر: 991129004 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹ - ۶:۴۹ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، صد و سی و هشتمین نشست هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان زنجان با حضور سلطانی ، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان برگزار گردید

صد و سی و هشتمین نشست هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان زنجان با حضور سلطانی

صد و سی و هشتمین نشست هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان زنجان با حضور سلطانی
متعادل سازی تعرفه ها حق مهندسان و مردم است
تعرفه ‌ها باید واقعی باشد تا هم حق مهندسان ادا گردد و هم به سود مردم استان باشد. بالا رفتن تعرفه و زیاد کردن تخفیف تناقض ایجاد می ‌کند و باید برای این موضوع ساز و کار درستی اندیشیده شود. از طرف دیگر باید توان مالی مردم در شهرستان‌ ها را نیز در نظر گرفت و تعادل مناسبی در ارائه تعرفه برقرار کرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان با عنوان اینکه افزایش تعرفه‌های خدمات سازمان نظام مهندسی با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه انجام شده است، تصریح کرد: در این مورد، تلاش داریم تا ضمن رعایت حقوق مهندسان، حقوق بهره برداران و مردم نیز حفظ گردد.
صد و سی و هشتمین نشست هیئت مدیره سازمان با حضور مهرداد سلطانی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان برگزار گردید.
حسن مجتبی‌زاده در این نشست، با تقدیر از دکتر سلطانی در مورد حمایت های او از جامعه مهندسی استان، بیان کرد: افزایش تعرفه ‌های خدمات سازمان نظام مهندسی با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه انجام شده است. در این مورد تلاش داریم تا ضمن رعایت حقوق مهندسان، حقوق بهره برداران و مردم نیز حفظ گردد.
وی ادامه داد: روح حاکم بر قانون سازمان نظام مهندسی ساختمان به نحوی است که به سمت ارائه خدمات فنی و مهندسی با‌کیفیت‌ پیش می ‌رود تا با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی، آسایش و حقوق بهره‌بردار را تامین کند و در این راستا سازمان ارتباط خود با سایر رشته‌ ها و فعالان مرتبط با صنعت ساختمان را افزایش داده و فعالیت ‌های خود را نظام‌مند کرده است.
مجتبی زاده، به فعالیت مجریان گاز به عنوان یک تجربه موفق در بحث خدمات رسانی و مسئولیت پذیری اشاره کرد و با بیان این که مجریان گاز پس از اخذ کارت مهارت از سازمان فنی و حرفه ای و پروانه اشتغال از اتحادیه مربوطه، مجوز فعالیت خود را سازمان نظام مهندسی اخذ می کنند و سپس به پایه‌های ۲،۳ و یک تقسیم‌بندی شده و هر کدام به تناسب صلاحیت نسبت به اجرای لوله کشی گازرسانی اقدام می ‌کنند. با این ترتیبات استان زنجان در بحث گاز جزو استان ‌های پیشرو و موفق محسوب می گردد و آمار حوادث گاز و احکام محاکم قضایی موید این بحث است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان تصریح کرد: در راستای افزایش کیفیت خدمات ارائه شده و نیز رعایت حقوق بهره بردار، تفاهم نامه ای با همکاری اتحادیه برق‌کاران در مورد رتبه بندی و فعالیت مجریان ذی‌صلاح تاسیسات الکتریکی مبادله شده که اجرای آن از سال ۱۴۰۰ الزامی خواهد بود. هم‌چنین در راستای ساماندهی و رتبه‌بندی مجریان ذی‌صلاح تاسیسات مکانیکی نیز اقداماتی انجام شده است.
وی با تاکید بر اینکه باید تمهیداتی برای به‌کارگیری کارگران ماهر و مجریان صاحب صلاحیت در رشته‌های دیگر از جمله سقف‌کار و نماکار نیز اتخاذ گردد، اظهار داشت: با ساماندهی رشته‌های مختلف در حوزه صنعت ساختمان، همه در روند ساخت دخیل خواهند بود و مسئولیت ساختمان فقط بر عهده مهندسین و ناظران نخواهد بود.
در ادامه، اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان مباحثی از جمله الگوسازی موفق برای ساماندهی مجریان بمنظور ارتقای کیفیت ساختمان، آموزش و آگاه سازی فعالان این صنعت، ارائه مشوق‌ های حاکمیتی، رعایت مقررات ملی ساختمان و در نظر گرفتن وسع متقاضیان در طراحی واحدها در طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، چالش‌ های پروژه‌های دونقشه‌ای به‌ویژه در اجرای موارد مرتبط با آتش‌نشانی و فراهم کردن زیرساخت‌ های صدور خدمات فنی و مهندسی را مطرح کردند.
موضوعاتی از جمله استفاده بیشتر از ظرفیت تاسیس کمیسیون ترافیک، نظارت آنلاین با ایجاد سیستم مکانیزه بین سازمان نظام مهندسی و شهرداری، جلوگیری از حذف مهندسان مقیم در پروژه‌ های اقدام ملی، حضور بیشتر مهندسان شهرساز در پروژه‌ های اقدام ملی از طریق نظارت مضاعف، تدوین نظام‌نامه کیفیت از طریق کنترل مضاعف، تدوین نظام‌نامه جشنواره ساختمان برتر و اعطای پلاک برتر به ساختمان باکیفیت از دیگر مواردی بود که توسط اعضا بیان شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان نیز در ادامه این نشست گفت: جایگاه سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان زنجان روز به روز در حال رشد بوده و امیدوار هستیم با همفکری اعضا و هم‌افزایی سازمان‌ها و دستگاه‌ های مختلف نواقص و دغدغه‌های صنعت ساختمان را رفع کنیم.
مهرداد سلطانی موضوع تعرفه را یکی از دغدغه‌های موجود عنوان کرد و گفت: تعرفه‌ها باید واقعی باشد تا هم حق مهندسان ادا گردد و هم به سود مردم استان باشد. بالا رفتن تعرفه و زیاد کردن تخفیف تناقض ایجاد می ‌کند و باید برای این موضوع ساز و کار درستی اندیشیده شود. از طرف دیگر باید توان مالی مردم در شهرستان ‌ها را نیز در نظر گرفت و تعادل مناسبی در ارائه تعرفه برقرار کرد.
سلطانی در باره سنجش کیفیت ساختمان گفت: تحقق این امر نیازمند تعریف یک معیار مشخص است که در حال حاضر از طریق شناسنامه فنی و ملکی خود را نشان می‌دهد. ارائه بر چسب کیفیت، روی قیمت ساخت و فروش تاثیرگذار است و سبب برندینگ ساختمان می ‌شود که می ‌توان در گروه‌های تخصصی شاخص‌ هایی را برای کیفیت ساختمان در حوزه‌هایی همچون انرژی تعیین کرد.
منبع: تاسیسات آنلاین

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۹ بهمن ۹۹
81 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0