مسئولیت نظارت بر عملکرد سازندگان دارای پروانه صلاحیت بر عهده سازمان نظام مهندسی مسئولیت نظارت بر عملکرد سازندگان دارای پروانه صلاحیت بر عهده سازمان نظام مهندسی

مسئولیت نظارت بر عملکرد سازندگان دارای پروانه صلاحیت بر عهده سازمان نظام مهندسی

مسئولیت نظارت بر عملکرد سازندگان دارای پروانه صلاحیت بر عهده سازمان نظام مهندسی ، است. هر گونه کارشکنی‌ در مجموعه شهرداری را شخصا پی‌گیری می ‌کنم

کد خبر: 991104004 تاریخ انتشار: شنبه ۴ بهمن ۹۹ - ۹:۴۳ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، مسئولیت نظارت بر عملکرد سازندگان دارای پروانه صلاحیت بر عهده سازمان نظام مهندسی ، است. هر گونه کارشکنی‌ در مجموعه شهرداری را شخصا پی‌گیری می ‌کنم

مسئولیت نظارت بر عملکرد سازندگان دارای پروانه صلاحیت بر عهده سازمان نظام مهندسی

مسئولیت نظارت بر عملکرد سازندگان دارای پروانه صلاحیت بر عهده سازمان نظام مهندسی

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران بیان کرد:

هر گونه کارشکنی‌ در مجموعه شهرداری را شخصا پی‌گیری می ‌کنم

مسئولیت نظارت بر عملکرد سازندگان دارای پروانه صلاحیت بر عهده سازمان نظام مهندسی است، اما اگر شهرداری در هر مرحله از صدور شناسنامه فنی کارشکنی کرد، رسانه‌ ها باید آن را مورد بررسی و پی گیری قرار دهند و آن‌قدر این نقد را تکرار کنند که مسئولان جرات عدم اجرای وظایف قانونی خود را نداشته باشند.

شناسنامه ملکی – فنی یکی از بزرگ ‌ترین مناقشات میان شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی است به‌ طوری که این دو سازمان در رویارویی با انتقادات حول اجرایی نشدن این مصوبه قانونی، انگشت اتهام را به سمت یک‌دیگر گرفته و مدعی هستند ایراد را باید در عملکرد طرف مقابل جست‌وجو کرد. با وجود اینکه به تازگی این دو سازمان بهمراه شورای شهر در حال اجرای تفاهم‌نامه‌ای هستند که در شهریور ماه سال جاری امضا شد، اما بسیاری معتقد هستند با کارشکنی ‌هایی که در طول سال‌های گذشته از این نهادها سر زده، نمی ‌توان به اجرای موفق این طرح که قرار است در دو منطقه پایتخت بصورت پایلوت اجرایی گردد، امیدوار بود. این در حالی است که معاونت معماری و شهرسازی که یکی از اضلاع اصلی تفاهم نامه را تشکیل میدهد از لزوم اجرای شناسنامه فنی خبر داده و تاکید کرده با هر گونه کارشکنی در زیر مجموعه تحت مدیریت شهرداری  برخورد خواهد کرد و در این راستا از هرگونه گزارشی در این رابطه استقبال میکند.

عبدالرضا گلپایگانی؛ معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران می ‌گوید: بعد از ایراد دیوان عدالت اداری به تک‌مجری بودن ساختمان ‌ها در مرحله ساخت‌وساز، شناسنامه فنی – ملکی ساختمان روند اجرایی پیدا نکرد. البته سازمان نظام مهندسی در مواردی شناسنامه فنی را صادر می‌کند و این الزام را گذاشته که حتما ساختمان باید مجری ذی ‌صلاح داشته باشد و شناسنامه فنی هم باید صادر گردد، ولی مشکلی که در این میان وجود دارد، این است که ساختمان‌سازی در حال حاضر خیلی منطبق بر اصول مهندسی نیست که این موضوع یک واقعیت است. قانون و الزام هم به تنهایی نمی‌ تواند کاری از پیش ببرد این مساله حتما باید با پذیرش بازوهای ساخت‌وساز همراه باشد. البته، امسال یک توافقی در دستور کار قرار گرفته که طبق آن وجود سازنده ذی‌صلاح اجباری خواهد شد اما اجرایی شدن بی‌نقص آن نیاز به آموزش، فرهنگ‌سازی، مداومت و تعهد حرفه‌ای دارد.

گلپایگانی، در توضیح علت تاخیر شهرداری و سازمان نظام مهندسی در اجرای توافقی که در شهریورماه سال جاری حاصل گردید، می ‌گوید: سیستم الکترونیکی نظام مهندسی و شهرداری به یک بازه زمانی نیاز داشتند تا بتوانند این توافق را عملیاتی کنند. توافق‌نامه گام به گام در حال پیشروی است و یا یکی‌دو ماه تاخیر یا تعجیل، در هر صورت این طرح عملیاتی خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما چه زمانی نتیجه اجرای طرح صدور شناسنامه فنی در دو منطقه پایلوت پایتخت را خواهیم دید، بیان کرد: نمی‌ توان زمان دقیقی داد، چراکه اتصال به یک ‌سری عدم یقین‌ها وجود دارد که همه آن‌ها به ما وابسته نیستند و همه عوامل کاهش آن ‌ها نیز در دست شهرداری نیست.

گلپایگانی با اشاره به کشمکشی که بر سر اجرای طرح صدور شناسنامه فنی بین شهرداری و سازمان نظام مهندسی وجود دارد، گفت: مسئولیت نظارت بر عملکرد سازندگان دارای پروانه صلاحیت بر عهده سازمان نظام مهندسی است، اما اگر شهرداری در هر مرحله از صدور شناسنامه فنی کارشکنی کرد، رسانه‌ها باید آن را مورد بررسی و پی گیری قرار دهند و آن‌قدر این نقد را تکرار کنند که مسئولان جرات عدم اجرای وظایف قانونی خود را نداشته باشند. بخشی از این موضوع وظیفه رسانه‌ها، بخشی دیگر وظیفه شهرداری شهرداری و بخش مهم دیگر وظیفه سازمان نظام مهندسی است. اگر مقامی در شهرداری به وظایف خود عمل نکرد، باید با او برخورد قاطع و جدی کرد و اگر در سازمان نظام مهندسی نیز به وظایف عمل نشد، باید بهمین صورت برخورد گردد.

منبع: ایلنا

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۴ بهمن ۹۹
158 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0