پیشنهاد سازمان نظام مهندسی برای جلوگیری از امضا فروشی ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور

پیشنهاد سازمان نظام مهندسی برای جلوگیری از امضا فروشی

ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور بیان کرد: برای جلوگیری از امضافروشی در بخش ساخت و ساز، بدنبال حضور مهندسان ناظر مقیم در طرحهای ساختمانی هستیم.

کد خبر: 970506003 تاریخ انتشار: شنبه ۶ مرداد ۹۷ - ۸:۲۳ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز _  مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور بیان کرد: برای جلوگیری از امضافروشی در بخش ساخت و ساز، بدنبال حضور مهندسان ناظر مقیم در طرحهای ساختمانی هستیم.

پیشنهاد سازمان نظام مهندسی برای جلوگیری از امضا فروشی

پیشنهاد سازمان نظام مهندسی برای جلوگیری  از امضا فروشی

«فرج الله رجبی» گفت: شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور برای جلوگیری از امضا فروشی چند پیشنهاد آماده کرده است.
رجبی ادامه داد: «ما بشدت در مورد امضا فروشی حساس هستیم و چند شیوه نامه برای مقابله با این پدیده از طرف شورای مرکزی آماده شده و استقرار مهندسان ناظر در پروژه بعنوان مهندسان مقیم یکی از این راههای مقابله با پدیده است».
وی افزود: با مقیم شدن مهندسان ناظر در پروژه و نظارت مستمر بر امور ساخت و ساز بسیاری از مشکلات حل می گردد؛ از طرف دیگر ما بدنبال واگذاری امور طراحی، نظارت و ساخت طرحهای بزرگ به افراد حقوقی هستیم تا هرگونه مسوولیت در این بخش به شرکتهای حقوقی منتقل گردد.
رجبی تصریح کرد: با نظارت مستمر باید هرکسی در بخش ساخت وساز مسوولیت خود را بپذیرد و خدمات مهندسی با رعایت فرآیندهای مقررات ملی ساختمان ارتقا یابد.
«برای رفع مشکلات بخش نظام مهندسی و ساخت وساز شهری، کارگروهی از وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی تشکیل گردیده است تا با بررسیهای تخصصی و کارشناسی کیفیت خدمات مهندسی را در کشور ارتقا دهیم».

پیشنهاد سازمان نظام مهندسی برای جلوگیری از امضا فروشی

رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور گفت: علاوه بر گروه نظارت، شورای انتظامی سازمانهای نظام مهندسی در همه استانها فعال است، زیرا سازمانهای نظام مهندسی یکی از مجموعه های خودکنترلی در کشور محسوب می گردد.
عباس آخوندی هفته گذشته به مساله امضا فروشی در نظام مهندسی اشاره کرد و افزود: هر کسیکه نقشه‌ای را امضا میکند باید مسوولیت امضای خود را بپذیرد. پروانه های ساختمانی داریم که دویست امضا پشت آن است. همه ما می‌ فهمیم این، یعنی هیچ کس کار را کنترل نکرده است.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: کسیکه امضا میکند، چه مشاور، چه پیمانکار، چه ناظر و چه بازرس باید مسوولیت امضای خود را بپذیرد. مشخص است که معنای دویست امضا، امضافروشی است.
آخوندی نظام دو نقشه‌ای را یکی دیگر از معضلات مهندسی در ایران دانست و گفت: بیش تر نقشه هایی که اجرا می گردد با نقشه مبنا در پرونده ساختمانی در شهرداری تطابق ندارد. فردی نقشه ای تهیه میکند، امضاهای لازم را جمع می کند و طبق این نقشه پروانه میگیرد. پس از دریافت پروانه مالک تازه به سراغ طراحی نقشه دلخواه خود میرود و کار را طبق نقشه دوم جلو میبرد. این یعنی دو بار هزینه کرد و بی‌ تعهدی در بازار خدمات مهندسی.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: باید بساط دو نقشه ای برچیده شود. با تفکیک نظارت و بازرسی، اجازه دهید مالک، مشاور و ناظر و پیمانکار دلخواه خود را انتخاب و از ابتدا نیز یک نقشه تهیه کند. از آن طرف اجازه دهید شهرداری بازرس خود را داشته باشد و نقشه ها، محاسبات و مقررات معماری و شهرسازی را کنترل کند.
با این همه، برخی اعضای سازمان نظام مهندسی معتقد هستند انتخاب مهندس ناظر باید از طرف یک نهاد یا مجموعه تخصصی صورت گیرد؛ زیرا باید طبق استانداردهای گرداوری شده اقدام کرد.
از طرف دیگر، اختیار مالکان زمین در انتخاب ناظران و پیمانکاران، احتمال تبانی و برخی فسادهای را پیش می آورد که باید برای رفع آن، فکری کرد.
منبع : ایرنا

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی مکانیک

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۶ مرداد ۹۷
349 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0