پیشنهادهای نظام مهندسی کشور برای بهبود وضعیت ساخت ساز ریاست نظام مهندسی کشور

پیشنهادهای نظام مهندسی کشور برای بهبود وضعیت ساخت ساز

ریاست نظام مهندسی کشور پیشنهادهای خود راجهت بهبود وضعیت چرخه ساخت وساز کشور به دولت ارائه کرد.

کد خبر: 960929001 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶ - ۶:۲۱ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور ،ریاست نظام مهندسی کشور پیشنهادهای خود راجهت بهبود وضعیت چرخه ساخت وساز کشور به دولت ارائه کرد.پیشنهادهای نظام مهندسی کشور برای بهبود وضعیت ساخت ساز

پیشنهادهای نظام مهندسی کشور برای بهبود وضعیت ساخت ساز

پیشنهادهای نظام مهندسی کشور برای بهبود وضعیت ساخت ساز

پیشنهادهای نظام مهندسی کشور برای بهبود وضعیت  ساخت ساز

فرج الله رجبی طی نامه ایی به ریاست جمهور جمهوری اسلامی ایران در رابطه با سازمان نظام مهندسی ساختمان در چرخه ساخت وساز کشور پیشنهادهای خود را اعلام کرد:
۱- طی ۲۰ سال گذشته، سازمان ‏های نظام مهندسی ساختمان، توفیق یافته‏ اند که نسبت به آموزش، ترویج و کنترل مقررات ملی ساختمان در کل کشور تلاش کنند و کم کم، و بطور نسبی کیفیت ساخت و ساز را ارتقاء بخشند. زلزله اخیرکرمان در منطقه ای بوقوع پیوست که زلزله سال هشتاد و سه قربانیان بسیاری گرفته بود اما رعایت نسبی اصول فنی در بازسازی، موجب شد که در زلزله شدید اخیر، ساختمان‏ های جدید هیچگونه آسیبی وارد نمیشود.
۲- بعد از وقوع زلزله کرمانشاه و خساراتی که به بار آمده است مقرر شد تا همه پروژه‏ هایی که با تأئید مهندسین عضو این سازمان ساخته شده ‏اند و آثاری مغایر با مقررات ملی ساختمان و آئین نامه‏ های مربوطه بروز نموده است شناسایی گردند و چنان چه محرز گردد که مهندسین طراح، سازنده و یا مهندسین ناظر قصور یا تقصیری نموده باشند به مراجع ذی ربط معرفی گردند.
۳- آئین نامه زلزله کشور (به شماره دو هزار و هشتصد) با اقتباس از آئین نامه برخی کشورها، بر این مبنا گرداوری یافته است که ساختمان‏ های معمولی در مقابل زلزله‏ های شدید دچار آسیب می‏ شوند ولیکن آوار نخواهند شد. بنظر می ‏رسد با توجه به این که اغلب مناطق زلزله خیز کشور در معرض تهدید دائمی زلزله قرار دارند لازم است تا آئین نامه مذکور به نحوی بازبینی گردد که در هنگام وقوع زمین لرزه، مردم مجبور به ترک ساختمان‏ ها نگردند. هم چنین با تجدید نظر در برخی مفاد مقررات ملی ساختمان، به استفاده از مصالح ساختمانی سنگین بخصوص در دیوارهای ساختمان‏ های بلند پایان داده شود. در این رابطه پیشنهاد می‏ شود تا دولت از سرمایه‏ گذاری داخلی و خارجی در حوزه تولید مصالح نوین سبک، مقاوم در مقابل حریق ، عایق در مقابل سرما و گرما و با رعایت الزامات زیست محیطی در قالب برنامه‏ ای جامع پشتیبانی ‏کند.
۴- در حالیکه بسیاری از صنایع کشور و از جمله صنعت ساختمان دچار کمبود تکنسین فنی و کارگر ماهر است، دانشگاه های کشور سالیانه ده ها هزار مدرک مهندسی صادر می‏ کند و متأسفانه بسیاری از جوانان بجای کسب مهارت و یا حرفه‏ مندی ترجیح میدهند که صرفاً به اخذ مدرک دانشگاهی بپردازند و اساساً صنعت ساختمان کشور به این مدارک نیاز ندارد. این مسیر تهدیدی جدی برای آینده کشور می ‏باشد و شایسته است تا دولت محترم در برنامه توسعه نیروی انسانی تجدید نظر کند. قابل ذکر است که مدتی قبل، این موضوع طی نامه ‏ای به وزیر محترم وقت علوم، تحقیقات و فناوری منعکس و برای همکاری در گرداوری و اصلاح مواد درسی دانشگاه ها اعلام آمادگی شده است.
۵- الزام دارد در نحوه انجام آزمون های ورود به حرفه توسط وزارت راه و شهرسازی تجدید نظر گردد. با توجه به کثرت و تنوع دانشگاه ها، بایستی پیش از آزمون حرفه ‏ای، آزمون هایی بمنظور سنجش دانش تخصصی متقاضیان ورود به حرفه بعمل آید. هم چنین لازم است در تعیین صلاحیت و ارتقاء آنها توجه خاصی به رزومه کاری و سوابق کارگاهی آنها در پروژه ‏های ساختمانی معطوف شود و پذیرش آنها متناسب با نیاز کشور صورت گیرد.
۶- در چرخه ساخت و ساز، مسئولیت ‏ها چندان واضح نیست و عملاً قدرت مدیریت و تصمیم ‏گیری با مالک و سرمایه ‏گذار است که غالباً از دانش تخصصی مربوط بحرفه ساختمان برخوردار نمی‏باشند. خیلی ضروری می‏نماید که مسئولیت کامل و نهایی محصول این چرخه یعنی «ساختمان» بصاحبان صلاحیت و حرفه واگذار شود. هم چنین نظارت که یک فعالیت حرفه ‏ای کاملاً تخصصی است بایستی بصورت نظارت کارگاهی و مستمر و در شرایطی بصورت نظارت مقیم کارگاه انجام گردد.
تا زمانیکه تولید و عرضه ساختمان در فضایی شفاف با رقابت سالم حرفه‏ ای و بدست اشخاص دارای صلاحیت و دارای کارنامه های روشن انجام نگیرد این چرخه هم چنان معیوب باقی خواهد ماند و در حوادث بحران ‏ساز، هر شخص و نهادی انگشت اتهام بسوی دیگری نشانه خواهد رفت. طبق این اساس، درصورت صلاحدید دستور و تأکید فرمایید که وزارتین کشور و راه و شهرسازی با بازنگری مشترک در آیین‏ نامه ماده سی وسه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که در سال هشتاد و سه به تصویب هیأت محترم وزیران رسیده است با الهام از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در بخش شهرسازی و هم چنین کاهش خطرات ناشی از حوادث غیرمترقبه، موارد زیر را موردتوجه قرار دهند:

پیشنهادهای نظام مهندسی کشور برای بهبود وضعیت ساخت ساز


انجام تمامی امور ساخت و ساز از طراحی تا اتمام عملیات توسط اشخاص دارای صلاحیت حرفه‏ ای با اولویت شرکتهای ساختمانی
انجام کلیه عملیات کارگاهی توسط نیروهای آموزش دیده ماهر
استفاده از مهندسین ناظر کارگاهی که صرفاً به حرفه تمام وقت نظارت اشتغال داشته باشند.
تقویت جایگاه شهرداری‏ ها در اجرا و کنترل ضوابط شهرسازی
تقویت جایگاه سازمان های نظام مهندسی ساختمان در کنترل مقررات ملی ساختمان بوسیله مهندسین صاحب صلاحیت حرفه ‏ای به نحوی که اعلام نظرات کارشناسانه به حوزه‏ های دولتی و مدیریت شهری، از ضمانت اجرایی برخوردار شود.
تقویت جایگاه وزارت راه و شهرسازی در نظارت عالیه بر رعایت ضوابط شهرسازی و مقررات ملی ساختمان
به رسمیت شناختن شناسنامه فنی و ملکی ساختمان بعنوان جزء تفکیک‏ ناپذیر پایان کار صادره توسط شهرداری ‏ها
بیمه تضمین جبران خسارت بعنوان اصل حاکم بر مسئولیت حرفه ‏ای سازندگان و پیمان کاران
قابل ذکر است، آیین ‏نامه ‏ای که با عنوان «آیین‏ نامه کنترل ساختمان» توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه شده است و در هیأت محترم وزیران در دست بررسی است به جای آن که تعیین کننده مسئولیت‏ ها در حوزه ساخت و ساز باشد صرفاً رافع برخی مسئولیت هاست و یا مسئولیت ‏ها را از نهادی به نهاد دیگر جا به جا می‏نماید. این آیین ‏نامه درصدد آن است که موفقیت‏های ۲۰ ساله سازمان های نظام مهندسی ساختمان در موضوع کنترل مقررات ملی ساختمان در دورافتاده ‏ترین نقاط کشور که بخشی از توسعه مهندسی محسوب می‏ گردد را تعطیل و به شهرداری‏‏ ها تحمیل کند که بی شک اقدامی برخلاف منافع بهره ‏برداران و مغایر سیاست های ابلاغی اصل چهل و چهار قانون اساسی محسوب می‏شود.
۷- ‏امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز به نوسازی و بهسازی بافت های مسکونی کشور است که البته بافت فرسوده در اولویت قرار دارد. سازمان نظام مهندسی ساختمان اعلام آمادگی می‏ نماید که در جهت این اقدام ضروری و ملی با استفاده از توان مهندسین حرفه‏ مند، دولت محترم را کمک کند.
منبع : خبرنگاران جوان

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

کانال تلگرام نظام مهندسی سیستانوبلوچستان

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۹ آذر ۹۶
393 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0