ابلاغ تعرفه مهندسان ساختمان؛ بیست و هفت درصدی/ جنگ انبوه سازان و مهندسان بالا گرفت ابلاغ تعرفه مهندسان ساختمان؛ بیست و هفت درصدی/ جنگ انبوه سازان و مهندسان بالا گرفت

ابلاغ تعرفه مهندسان ساختمان؛ بیست و هفت درصدی/ جنگ انبوه سازان و مهندسان بالا گرفت

ابلاغ تعرفه مهندسان ساختمان؛ بیست و هفت درصدی/ جنگ انبوه سازان و مهندسان بالا گرفت ، موافق و مخالف درصد تعیین حق الزحمه مهندسان سبب شد تا امسال وزارت راه و شهرسازی در تعیین تعرفه مهندسان با وسواس بیشتری عمل کند

کد خبر: 030224001 تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۰۳ - ۳:۴۳ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، ابلاغ تعرفه مهندسان ساختمان؛ بیست و هفت درصدی/ جنگ انبوه سازان و مهندسان بالا گرفت ، موافق و مخالف درصد تعیین حق الزحمه مهندسان سبب شد تا امسال وزارت راه و شهرسازی در تعیین تعرفه مهندسان با وسواس بیشتری عمل کند

ابلاغ تعرفه مهندسان ساختمان؛ بیست و هفت درصدی/ جنگ انبوه سازان و مهندسان بالا گرفت

ابلاغ تعرفه مهندسان ساختمان؛ بیست و هفت درصدی/ جنگ انبوه سازان و مهندسان بالا گرفت
ابلاغ تعرفه مهندسان ساختمان؛ بیست و هفت درصد نهایی گردید/ جنگ انبوه سازان و مهندسان بالا گرفت
در حالی سازمان نظام مهندسی به تعیین تعرفه مهندسان ساختمان اعتراض کرده و احتمال می داد که این تعرفه تغییری داشته باشد اما ابلاغ آن از طرف عضو اصلی شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان حق الزحمه بیست و هفت درصدی را تثبیت و لازم الاجرا کرد.
اکبر محمودی بیان کرد: موافق و مخالف درصد تعیین حق الزحمه مهندسان سبب شد تا امسال وزارت راه و شهرسازی در تعیین تعرفه مهندسان با وسواس بیشتری عمل کند. از یک سو انبوه سازان معتقد هستند که نباید معیار تعرفه خدمات مهندسی، قیمت ماست باشد و مهندسان خدماتی ارائه نمی کنند که بخواهند خدمات بالایی نیز برای درخواست کنند. از طرف دیگر نیز اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان می گویند که متاسفانه عدم وجود تعرفه درست باعث به خطر افتادن شأن کاری مهندسان شده و واژه مهندس در جامعه اعتبار آنچنانی ندارد و امروز واژه مهندس در سطح جامعه بعضاً به عنوان شوخی استفاده می‌شود و یکی از علل آن بحث معیشتی مهندسان است.
این اظهارات در نهایت منجر به این گردید تا وزارت راه و شهرسازی بنا به گفته برخی اعضا و روسای کانون انبوه سازان، وزارت راه و شهرسازی در نحوه ابلاغ تعرفه‌های جدید هوشمندانه عمل کند.
تعیین و افزایش تعرفه نظام مهندسی ساختمان به میزان سایر مشاغل کشور به یکی از مطالبات مهندسان و سازمان های نظام مهندسی تبدیل شده است. روسای سازمان‌های نظام مهندسی معتقدند که در سال‌های اخیر برای تعیین تعرفه نظام مهندسی ساختمان همواره با چالش روبرو بوده اند و در سال‌های گذشته مشکلات متعددی که تبعات اجتماعی نیز در پی داشت به وجود آمده است.
آنها معتقدند که هر ساله این دغدغه در بین جامعه مهندسان وجود داشته که به علت وجود قوانین و مقررات ملی ساختمان و از سوی دیگر روش تعیین تعرفه، چالش برانگیز بوده و از هجده سال گذشته تاکنون این مقررات بازنگری نشده است. حال با تعیین تعرفه ۲۷ درصدی برای سازمان های نظام مهندسی و ابلاغ آن، این چالش باز هم بر سر جای خود باقی ماند و حل نشد.
سازمان نظام مهندسی: اگر تعیین تعرفه حق الزحمه بر مبنای هزینه ساخت تعیین شود باید حق الزحمه صددرصد افزایش پیدا می کرد
روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان معتقدند که وقتی حداقل دستمزد کارگران ۳۵ درصد و یا تعرفه سازمان نظام پزشکی ۴۰ درصد افزایش داشته است رشد ۲۷ درصدی به میزان زیادی اجحاف در حق مهندسان ساختمان خواهد شد. روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان معتقدند که اگر تعیین تعرفه حق الزحمه بر مبنای هزینه ساخت تعیین شود باید حق الزحمه صددرصد افزایش پیدا می کرد.
«حمزه شکیب» رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به اینکه تعرفه و حق‌الزحمه مهندسان براساس هزینه ساخت تعیین می‌گردد و فرمول محاسبه تعرفه حق‌الزحمه هیچ تطابقی با هزینه ساخت واقعی ندارد؛ بر همین اساس از سال (۱۴۰۱) درخواست بروزرسانی نرخ تعرفه را به سازمان مربوطه ارجاع دادیم.
شکیب: فرمول محاسبه تعرفه حق‌الزحمه هیچ تطابقی با هزینه ساخت واقعی ندارد
او می گوید: باید تعرفه و حق الزحمه مهندسان به اندازه تعرفه سازمان نظام پزشکی چهل درصد یا برابر با افزایش حقوق کارگران به میزان سی و پنج درصد در سال جاری افزایش یابد. البته اگر بر مبنای هزینه ساخت این حق الزحمه تعیین شود باید صددرصد افزایش پیدا کند. غیر از این عدد باشد بی انصافی است.
ابلاغ تعرفه مهندسان ساختمان؛ ۲۷ درصد نهایی شد/ جنگ انبوه سازان و مهندسان بالا گرفت
اما از سوی دیگر فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن می گوید: افزایش بیست و هفت درصدی تعرفه مهندسان ساختمان در واقع با بدیهیات اقتصاد و حقوق مهندسان و فعالان صنعت ساختمان و تورم کشور تورم هم‌خوانی ندارد.
وی گفت: بارها گفته‌ایم که بنیان این رویه در مورد اتصال نرخ خدمات مهندسی به هزینه ساخت ایراد دارد، چرا که همواره هزینه‌های ساخت و سازها با تورم در ایران رقابت تنگاتنگی دارد و استفاده از این الگو مناسب حق‌الزحمه خدمات مهندسی نیست.
وی با تاکید بر این‌که لازم است شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان رویه جدیدی را برای تعیین تعرفه مهندسان به وزارت راه و شهرسازی اعلام کند، اظهار داشت:‌ البته با توجه به رویه موجود، این کار در اولویت شورای مرکزی نیست و اولویت آن رسیدگی به مسائل دیگری است که گاها در شان نزول این شورا و فعالیت‌های مهندسی نیست.
پورحاجت گفت: هزینه خدمات مهندسی در شمال تهران و در جنوب تهران متفاوت است

پورحاجت در ادامه با تاکید بر این‌که معتقد هستیم باید نرخ خدمات در نقاط کشور شناورتر شود، ادامه داد: قطعاً هزینه خدمات مهندسی در شمال تهران و در جنوب تهران متفاوت است. قطعاً هزینه‌های دفتری و ستادی مهندسان در شمال و جنوب تهران با هم خیلی تفاوت دارد. به‌ عنوان مثال هزینه دفتر مهندسی در شمال تهران ماهانه شصت تا صد میلیون تومان است که در مناطق جنوبی این هزینه به مراتب کم‌تر است. این موضوع برای کل جغرافیای کشورمان صادق است.
وی گفت:‌ این در حالی است که به‌نظر می‌رسد برای شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی تعیین نرخ خدمات مهندسی ساختمان اهمیتی ندارد.
اما این اظهارات تماما نشان می دهد که در نهایت وزارت راه و شهرسازی تصمیم خود را گرفته و آن طور که کانون انبوه سازان می گوید این اقدام وزارت‌خانه حاوی نکات مثبتی برای قانون‌مداران و نکات تنبیهی است. در واقع وزارت راه و شهرسازی سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها که بر مدار قانون بوده را تشویق کرده و اجازه اعمال این بیست و هفت درصد را داده که رقم قابل توجهی است.
به هر سوی به نظر می رسد تعیین حق الزحمه مهندسان ساختمان در سال ۱۴۰۳ و ابلاغ آن از سوی عضو اصلی شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان به ادارات کل راه و شهرسازی و سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان کشور جنگ میان انبوه سازان و سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان را وارد دور تازه ای کرد. حال به نظر می رسد باید چاره ای اساسی برای تعیین حق الزحمه مهندسان ساختمان که یکی از ارکان اصلی بخش مسکن و ساخت و ساز هستند اندیشید تا اگر نیاز است روشی پیاده شود که این چالش تا حد امکان کاهش یابد.
منبع: اقتصاد آنلاین

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۴ اردیبهشت ۰۳
93 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0