غفلت مسکن ملی از موضوع بهینه سازی مصرف انرژی| چرا از تعداد طبقات پروژه ملی کاسته شد؟ غفلت مسکن ملی از موضوع بهینه سازی مصرف انرژی| چرا از تعداد طبقات پروژه ملی کاسته شد؟

غفلت مسکن ملی از موضوع بهینه سازی مصرف انرژی| چرا از تعداد طبقات پروژه ملی کاسته شد؟

غفلت مسکن ملی از موضوع بهینه سازی مصرف انرژی| چرا از تعداد طبقات پروژه ملی کاسته شد؟ ، دولت وعده ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی را داده است که از این تعداد سهم استان تهران ساخت ششصد هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن است

کد خبر: 020825004 تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۵ آبان ۰۲ - ۹:۰۳ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، غفلت مسکن ملی از موضوع بهینه سازی مصرف انرژی| چرا از تعداد طبقات پروژه ملی کاسته شد؟ ، دولت وعده ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی را داده است که از این تعداد سهم استان تهران ساخت ششصد هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن است

غفلت مسکن ملی از موضوع بهینه سازی مصرف انرژی| چرا از تعداد طبقات پروژه ملی کاسته شد؟

غفلت مسکن ملی از موضوع بهینه سازی مصرف انرژی| چرا از تعداد طبقات پروژه ملی کاسته شد؟
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی تهران بیان کرد:
غفلت مسکن ملی از موضوع بهینه سازی مصرف انرژی| چرا از تعداد طبقات پروژه ملی کاسته شد؟
رئیسی نژاد، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: به دلیل تسریع و تعجیل در اجرای طرح نهضت ملی مسکن می توان گفت که موضوع انرژی در این پروژه ها مغفول مانده است.
امیر افشین رئیسی نژاد در ﻧﺸﺴﺖ کمیته فنی ﺑﻬﯿﻨﻪ ﺳﺎﺯی ﻭ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺭﺍﻫﺒﺮﺩی ﺍﻧﺮژی کمیسیون ﺍﻧﺮژی ﺍﺗﺎﻕ ﺍﯾﺮﺍن با اشاره به اینکه در طرح نهضت ملی اقدامات مثبت خوبی صورت گرفته است و نمی توان آن را به طور کامل زیر سوال برد، افزود: بنده شخصا به عنوان تایید کننده طرح معماری در بسیاری از پروژه های طرح نهضت ملی مسکن حضور داشته ام، بر این باورم که این امکان وجود داشت که اقدامات مثبت تری در این پروژه انجام داد.
دولت وعده ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی را داده است که از این تعداد سهم استان تهران ساخت ششصد هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن است.
رئیسی نژاد اظهار داشت: طبق قانون جهش تولید مسکن، دولت وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکونی را داده است که از این تعداد سهم استان تهران ساخت ششصد هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن است اما باید سوال کرد که آیا در این طرح عجله شده است و مبحث صرفه جویی انرژی در آن پیاده شده است؟
عجله دولت در تسریع و ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن سبب شده است که مبحث صرفه جویی مصرف انرژی در ساخت این واحدها مغفول واقع گردد.
وی با تا کید بر اینکه عجله دولت در تسریع و ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن سبب شده است که مبحث صرفه جویی مصرف انرژی در ساخت این واحدها مغفول واقع گردد، گفت: نباید فقط به فکر افزایش آمار ساخت این واحدهای مسکونی باشیم، بلکه باید به موضوع انرژی هم توجه کنیم. چرا که موضوع انرژی یکی از موارد مهم و اثرگذار در ساختمان سازی و کیفیت ساخت است.
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی تهران گفت: مصرف انرژی در بسیاری از موارد عام، موضوعیت پیدا می کند و به حدی مهم است که بر مسایلی نظیر انرژی و اشتغال تاثیر گذار است. بنابراین نباید در طرح نهضت ملی مسکن صرفا به فکر افزایش آمار ساخت واحدها باشیم، بلکه لازم است که به موضوع انرژی در این واحدها نیز توجه شود.
وی ادامه داد: البته این اظهار نظر به این مفهوم نیست که اقدام مثبتی در طرح نهضت ملی انجام نشده است، اما به دلیل تسریع و تعجیل در اجرای طرح نهضت ملی مسکن، متاسفانه موضوع انرژی در این پروژه ها مغفول مانده است.
بخش های زیادی از اراضی اطراف شهر تهران واقع در شهرستانهای جنوبی و شرقی، درحال تبدیل شدن به واحدهای طرح نهضت ملی مسکن است و از دیگر سو، شاهد آن هستیم در برخی دیگر از پروژه های طرح نهضت ملی مسکن با هدف کاهش هزینه های ساخت نظیر آسانسور، از تعداد طبقات کاسته شده است
رئیسی نژاد افزود: با توجه به این امر در کمیسیون ماده پنج، در کمیسیون های زیربنایی، بخش های زیادی از اراضی اطراف شهر تهران واقع در شهرستان های جنوبی و شرقی، درحال تبدیل شدن به واحدهای طرح نهضت ملی مسکن است و از دیگر سو، شاهد آن هستیم در برخی دیگر از پروژه های طرح نهضت ملی مسکن با هدف کاهش هزینه های ساخت نظیر آسانسور، از تعداد طبقات کاسته شده است.
بعضا کنترل فضاهای مشاع، نسبت به فضاهای محیط با هدف کامل تر شدن ساخت و سازها در بخش هایی از طرح نهضت ملی مسکن الزام آور نشده است
وی گفت: هم‌چنین بعضا کنترل فضاهای مشاع، نسبت به فضاهای محیط با هدف کامل تر شدن ساخت و سازها در بخش هایی از طرح نهضت ملی مسکن الزام آور نشده است.
رئیسی نژاد گفت: امیدوار هستیم که با کمک وزارت راه و شهرسازی انبوه سازان و تمامی دست اندرکاران، نسبت به بهینه سازی مصرف انرژی در روند ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن اقدامات لازم صورت گیرد.
منبع: بازار

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۵ آبان ۰۲
179 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0