عضو انجمن انبوه سازان: سازمان‌های نظام مهندسی خدمات پایینی می دهند عضو انجمن انبوه سازان: سازمان‌های نظام مهندسی خدمات پایینی می دهند

عضو انجمن انبوه سازان: سازمان‌های نظام مهندسی خدمات پایینی می دهند

عضو انجمن انبوه سازان: سازمان‌های نظام مهندسی خدمات پایینی می دهند ، انبوه سازان و سازندگان در حالی معتقد هستند که حق الزحمه سازمان‌های نظام مهندسی بیشتر از خدماتی است که ارائه می کنند

کد خبر: 030211004 تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰۳ - ۱۰:۱۷ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، عضو انجمن انبوه سازان: سازمان‌های نظام مهندسی خدمات پایینی می دهند ، انبوه سازان و سازندگان در حالی معتقد هستند که حق الزحمه سازمان‌های نظام مهندسی بیشتر از خدماتی است که ارائه می کنند

عضو انجمن انبوه سازان: سازمان‌های نظام مهندسی خدمات پایینی می دهند

عضو انجمن انبوه سازان: سازمان‌های نظام مهندسی خدمات پایینی می دهند
چالش تعیین حق الزحمه سازمان های نظام مهندسی/ عضو انجمن انبوه سازان: سازمان‌های نظام مهندسی خدمات پایینی می دهند
انبوه سازان و سازندگان در حالی معتقد هستند که حق الزحمه سازمان‌های نظام مهندسی بیشتر از خدماتی است که ارائه می کنند اما سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان نیز مدعی هستند که افزایش تعرفه ها باید بر اساس هزینه ساخت امسال صددرصد افزایش یابد.
تعیین تعرفه نظام مهندسی ساختمان این روزها یکی از مطالبات مهندسان و سازمان‌های نظام مهندسی است. روسای سازمان‌های نظام مهندسی معتقد هستند که در سال‌های اخیر برای تعیین تعرفه نظام مهندسی ساختمان با چالش روبرو بوده اند و در سال‌های گذشته مشکلات متعددی که تبعات اجتماعی نیز در پی داشت به وجود آمد.
آنها معتقدند که هر ساله این دغدغه در بین جامعه مهندسان وجود داشته که به دلیل وجود قوانین و مقررات ملی ساختمان و از سوی دیگر روش تعیین تعرفه، چالش برانگیز بوده و از هجده سال گذشته تاکنون این مقررات بازنگری نشده است. حال در هفته جاری قرار است که حق الزحمه سازمان های نظام مهندسی ساختمان تعیین و ابلاغ گردد و باید دید آیا این تعرفه تا چه حد می تواند به نظر مثبت سازندگان و انبوه سازان و سازمان های نظام مهندسی ساختمان نزدیک باشد.
چالش تعیین حق الزحمه سازمان های نظام مهندسی؛ عضو انجمن انبوه سازان: سازمان های نظام مهندسی خدمات پایینی می دهند!
حمزه شکیب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در مورد تعیین حق الزحمه و تعرفه نظام مهندسی ساختمان می گوید: تعرفه حق‌الزحمه مهندسان طبق هزینه ساخت تعیین می‌شود و فرمول محاسبه تعرفه حق‌الزحمه هیچ تطابقی با هزینه ساخت واقعی ندارد؛ بر همین اساس، از سال (۱۴۰۱) درخواست بروزرسانی نرخ تعرفه را به سازمان مربوطه ارجاع دادیم.
تعرفه و حق الزحمه مهندسان به اندازه تعرفه سازمان نظام پزشکی و کارگران
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور معتقد است که باید تعرفه و حق الزحمه مهندسان به اندازه تعرفه سازمان نظام پزشکی چهل درصد یا برابر با افزایش حقوق کارگران به میزان ۳۵ درصد در سال جاری افزایش یابد. البته اگر بر مبنای هزینه ساخت این حق الزحمه تعیین شود باید صددرصد افزایش پیدا کند.
چالش تعیین حق الزحمه سازمان های نظام مهندسی؛ عضو انجمن انبوه سازان: سازمان های نظام مهندسی خدمات پایینی می دهند!
اما حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران در پاسخ به این سوال که آیا درخواست سازمان نظام مهندسی ساختمان مبنی بر اینکه باید تعرفه و حق الزحمه مهندسان در سال جاری حداقل به میزان چهل درصد و حتی متناسب با هزینه ساخت صددرصد افزایش یابد مورد پذیرش است؟ بیان کرد: در مورد حق الزحمه و تعرفه سازمان‌های نظام مهندسی بارها و بارها صحبت کرده ایم و نسبت به خدماتی که مهندسان و سازمان نظام مهندسی ارائه می کنند اظهار نظر شده است.
هزینه های دریافت شده از سوی سازمان های نظام مهندسی با خدماتی که ارائه می کند مطابقت ندارد
محتشم گفت: هزینه های دریافت شده از سوی سازمان های نظام مهندسی ساختمان با خدماتی که ارائه می کند به هیچ وجه مطابقت ندارد و اتفاقا باید گفت که در مقابل خدماتی که سازمان‌های نظام مهندسی ارائه می کنند هزینه ها بالا است. پس چگونه معتقد هستند که تعرفه ها و حق الزحمه ها باید مطابق با آن و هم راستا با آن افزایش یابد؟
محتشم تصریح کرد: البته انبوه سازان در خصوص هزینه های ساخت و اینکه می گویند باید تعرفه ها نیز مطابق با آن هزینه ها افزایش یابد بارها به روسای سازمان نظام مهندسی گوشزد کرده ایم که اصلا هزینه های ساخت هیچ ارتباطی با تعرفه و حق الزحمه نباید داشته باشد.
این اظهارات نشان می دهد که از یک سو جامعه مهندسی و سازمان نظام مهندسی ساختمان معتقد است که طبق شرایط فعلی کشور میزان نرخ حق‌الزحمه سازمان های نظام مهندسی و مهندسان باید براساس نظام پزشکی یا معادل رشد حقوق کارگران افزایش یابد اما از سوی دیگر سازندگان و انبوه سازان مدعی هستند که میان خدماتی که سازمان های نظام مهندسی ارائه می کنند با هزینه هایی که هم اکنون بابت حق الزحمه دریافت می شود مطابقتی وجود ندارد.
آن طور که مشخص است این است که قرار بود سال گذشته شورایی در وزارت راه و شهرسازی شکل بگیرد تا موضوع حق الزحمه مهندسان را بررسی کند اما به دلیل عدم تشکیل جلسات در وزارت راه و شهرسازی این موضوع مسکوت ماند. حال عدم تشکیل این شورا در وزارت راه و شهرسازی باعث شده تا روش مبحث دوم مقررات ملی ساختمان برای تعیین حق الزحمه مهندسان نیز لاینحل باقی بماند.
منبع: اقتصاد آنلاین

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۱ اردیبهشت ۰۳
176 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0