آوار مجدد مسکن مهر ریاست سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان

آوار مجدد مسکن مهر

«مسکن مهر فرصت فرار می ‌دهد»؛ این جمله طنز تلخی است که از زبان ریاست سازمان نظام ‌مهندسی مطرح گردیده است.

کد خبر: 960830004 تاریخ انتشار: سه شنبه ۳۰ آبان ۹۶ - ۶:۳۷ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری اخبار مهندسی- مرجع اخبار نظام مهندسی کشور، «مسکن مهر فرصت فرار می ‌دهد»؛ این جمله طنز تلخی است که از زبان ریاست سازمان نظام ‌مهندسی مطرح گردیده است.آوار مجدد مسکن مهر

آوار مجدد مسکن مهر

آوار مجدد مسکن مهر

آوار مجدد  مسکن مهر

فرج‌الله رجبی عنوان داشت: «مقاومت مسکن مهر متری سیصد هزار تومان در حدی است که ساکنان فرصت خروج از خانه را داشته باشند». این گفته او مؤید آنست که ایمنی در این ساختمان‌ ها در حد کمی است. حال در چنین شرایطی که با تخریب دیواره‌ های مسکن مهر مواجه بودیم و تنها اسکلت پا برجا مانده، احمد اصغری ‌مهرآبادی، قائم‌ مقام وزیر راه‌ و شهرسازی، در طرح مسکن مهر گفته ۲ سال به ساکنان مسکن مهر تنفس می‌ دهند که بازپرداخت باقی اقساط خود را داشته باشند!!!
این گفته در حالی مطرح می ‌شود که ساختمان ‌های مسکن مهر، آن‌ طور که تا به حال رسانه ‌ای شده، بیمه داشته و به‌ همین ‌سبب، این شرکت بیمه است که باید نسبت به بازپرداخت تسهیلات باقی ‌مانده اقدام کند، نه مردمی ‌که کالای بی‌ کیفیت (مسکن ‌مهر) تحویل گرفته‌ اند و گارانتی این کالای آن ها همان بیمه است. این که اصولا در شرایط فعلی که مسکن مهر بی ‌کیفیت احداث گردیده و احتمال هر نوع تخریبی در آن وجود دارد (فارغ از آن که زلزله ‌ای رخ بدهد یا خیر)، این ساکنان آن هستند که باید بهای مسکن فروریخته بر سرشان را بپردازند، مسئله ای است که مشخص نیست تعمدا از طرف مسئولین بیان شده یا بصورت سهوی و با ناهماهنگی ‌های هیجانی در هنگام بحران به زبان آورده می ‌شود. در‌ هر‌ حال کارشناسان معتقد هستند بیان بازپرداخت از طرف مردم آسیب ‌دیده در مسکن مهر چیزی شبیه جوک است و حتی بیان آن یک خطای محرز، چرا ‌که مردم هرگز زیر بار نمی ‌روند و اصولا منطقی برای بازپرداخت این محصولات بی ‌کیفیت وجود ندارد. در این جا بازپرداخت تسهیلات به بانک ‌ها امری شفاف است و شرکت ‌های بیمه هستند که باید وارد عمل گردند و نه مردم آسیب ‌دیده. همان‌ گونه که در چند روز اخیر، علی رضا بیانیان، مدیرعامل شرکت بیمه آرمان، گفته: «اگر یک واحد مسکونی مسکن مهر مبلغ پنجاه میلیون تومان قیمت داشته باشد که پانزده میلیون تومان آن وام باشد، تعهد بیمه برای پنجاه میلیون تومان نبوده و فقط مبلغ تسهیلات، مشمول حوادث غیرمترقبه خواهد شد. ضمن این که اگر از مبلغ پانزده میلیون تومان، ۳ ‌میلیون تومان اقساط آن پرداخت‌ شده باشد، تعهد بیمه ‌گر دوازده میلیون تومان است. بیمه آرمان مسئول مانده بدهی تسهیلات است و طبق ‌این خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه را پرداخت خواهد کرد». در این زمینه نظر ۲ کارشناس ارشد در حوزه مسکن را جویا شدیم؛ ولی تلاش ‌ها برای برقراری ارتباط با قائم ‌مقام وزیر راه‌ و شهرسازی در طرح مسکن مهر بی ‌نتیجه ماند و نتوانستیم پاسخ او را درمورد نگرانی‌ ها برای بازپرداخت اقساط مسکن مهر جویا شویم.
تنفس دو ‌‌ساله برای بازپرداخت اقساط مسکن مهر، جوک است
فردین یزدانی، مدیر علمی طرح جامع مسکن کشور سخنی فراتر از این موضوع را بیان کرد و گفت: شرکت بیمه مکلف است تمام خسارت تسهیلات را به بانک بپردازد و هم‌ ارزش بیمه ساختمان، سرمایه مردم را هم جبران کند».
وی با اشاره به این که در نظر گرفتن تنفس برای بازپرداخت اقساط مسکن مهر، جوک است، گفت: در حالت عادی این سیاست‌ گذاری خطاست؛ چرا‌که ساختمان‌ ها خراب شده و مردم قاعدتا هیچ پرداختی نخواهند داشت؛ چه بازپرداخت ۲ ساله باشد، چه ۱۰ ‌ساله و بانک ‌ها هم نمی ‌توانند کاری کنند.
به گفته یزدانی، قاعدتا این محصول بی ‌کیفیت، باید بیمه باشد و این شرکت ‌های بیمه هستند که باید بازپرداخت وام مسکن مهر به بانک را بپردازند؛ لذا باید یقه شرکت‌ های بیمه را گرفت.
بازی قدرت به نفع بیمه ‌‌ای‌ها
از یزدانی می ‌پرسم چرا دولت سخنی از بیمه‌ ها نمی‌ زند و چرا حرف از تنفس برای بازپرداخت مردم به میان می‌ آید؟
وی پاسخ میدهد: منطقا بازی قدرت است که این‌ گونه مطرح می گردد تا بیمه‌ ها ضرر نکنند.
مردم نباید ذره ‌ای پول بپردازند
وی تصریح کرد: بیمه مسکن‌ های مهر دستوری بود و اگر بیمه آن ها در بازار خصوصی بیمه مطرح می‌ شد، هرگز شرکت ‌های بیمه، این مسکن ‌های مهر بی ‌کیفیت را بیمه نمی ‌کردند. حالا که بیمه کرده ‌اند، مکلف هستند تا ریال آخر را به مردم بدهند و مردم هم نباید ذره‌ای پول بپردازند.
همه از سفره مسکن مهر خوردند
یزدانی با اعلام این که با هزینه اندکی که برای ساخت هر مترمربع مسکن مهر در نظر گرفته شد که از حداقل هزینه تمام ‌شده احداث مسکن عادی کم تر بود، کیفیت نمی‌ توانست خوب از آب دربیاید؛ ولی همه شریک جرم هستند. هم دولت، هم بخش خصوصی و هم خصولتی ‌ها، هم ‌پیمان کاران، هم نظام‌ مهندسی ساختمان و هم شرکت‌ های بیمه از این سفره بردند و در حال حاضر که خرابکاری شده، همه اعلام برائت می کنند.
به گفته یزدانی، واقعیت اینست که مقیاس پروژه مسکن مهر (١,٥ میلیون قرارداد)، بقدری بالاست که اصلا مدیریت آن ممکن نبود و هرکسی از راه رسید، بخشی از پروژه را در دست گرفت؛ در حالی که هر جای دنیا وقتی دولت وارد مسکن ‌سازی برای اقشار کم ‌درآمد می ‌شود، ابتدا ده هزارتایی وارد می ‌شود نه با این حجم که مدیریت آن ممکن نباشد.

آوار مجدد مسکن مهر


کم‌ کاری ذات دولت ‌ها در ایران است
ناصر ذاکری، پژوهش گر اقتصادی و مدرس اسبق دانشگاه عنوان کرد: کیفیت مسکن مهر و زلزله در مسکن مهر از آغاز دو مقوله مجزا هستند. در حالت کلی همه ‌جا وقتی یک حادثه طبیعی رخ می‌ دهد، اقتصاد منطقه متلاشی می ‌شود و مشاغل و موقعیت‌ های درآمدی مردم از میان می ‌روند. لذا دولت یا نهادهای خدمت‌ رسان تلاش می‌ کنند این وضعیت را جبران کنند و در کنار مردم قرار گیرند. به‌ عبارتی سعی می ‌کنند بخشی از خسارت را پرداخت کرده و کمک کنند تا فرد حادثه ‌دیده خانه را بازسازی کرده و مستقر گردد. طبعا تا زمانی‌ که اقتصاد منطقه مجددا شکوفا نشده و رونق نگرفته و درآمدها به‌‌ شکل طبیعی پیش از زلزله برنگشته، فرصت تنفسی لازم است تا اقساط وامها را با فاصله بپردازند که این مسئله فقط هم به مسکن مهر برنمی ‌گردد.
ذاکری با اعلام این که کیفیت مسکن مهر مستقل از زلزله، قابل بحث است اضافه کرد: وقتی ایده محوری مسکن مهر از اول آن بوده که هزینه احداث کاهش پیدا کند، این مشکل وجود داشته که کیفیت به ‌طور کلی مظلوم واقع شده است. چه زلزله ‌ای در کار باشد یا نباشد، چه روی خط گسل باشد یا خیر.
وی با اشاره به این که مسکن مهر به ‌لحاظ حقوقی باید بررسی گردد که میزان تعهدات هر طرف، چقدر است، اظهار داشت: باید در نظر داشت که وقتی فردی که مسکن مهر را خریده، قاعدتا می ‌دانسته کالای خیلی با کیفیت و مقبولی نیست، ولی باید این نکته را هم در نظر داشت که مسکن مهر برای اقشار کم‌ درآمدی بوده که دولت موظف است آن ها را تحت پوشش خود قرار دهد.
ذاکری افزود: مستقل از این که متولی این پروژه چه دولتی بوده، دولت‌ ها در ایران در هر حوزه ‌ای قصور داشته ‌اند. در حوزه مسکن، آموزش عالی، آموزش رایگان، درمان و… با توجه بمنابع مالی محدود دولت‌ ها و مشتریان زیادی که خارج از نوبت، بودجه دولت را می ‌گیرند و پاسخ گو هم نیستند، دولت بهیچ عنوان در هیچ‌ یک از وظایفش نمی ‌تواند نمره موجهی بگیرد. نمره متوسط در حد قبولی را شاید بتوان برای دولت درنظر گرفت، ولی نمی‌ توان انتظار داشت که در حوزه مسکن مهر، بالاتر از باقی جاها نمره بگیرد. لذا مسئولیت دولت در این قسمت هم قاعدتا باید مثل باقی بخش ‌ها باشد، مگر این که کم‌ کاری در مسکن مهر فراتر از این‌ ها باشد که هست. در این‌ صورت آن قسمت فراتر را باید از دولت بازخواست کرد.
مسکن مهر مستعد خرابکاری است
این کارشناس با اعلام این که کم ‌کاری دولت در عرصه مسکن مهر فراتر از سایر بخش ها بوده، بیان کرد: پوپولیستی ‌بودن مسکن مهر کار را خراب ‌تر کرده است. به‌ عبارتی دولت وقت در آن زمان به ‌دنبال آن بود که زودتر کلنگ بزند، پروژه افتتاح کند و از آن استفاده انتخاباتی بکند. طبیعی است چنین پروژه ‌ای از آغاز تا انتها مستعد خراب کاری است. ولی این خراب کاری را باید به ‌نسبت کم‌ کاری ‌های عمومی دولت سنجید.
به ‌گفته وی، در عین حال در این پرونده از ابتدا تا انتها کم‌ کاری صورت گرفته است. لذا تمام نهاد های درگیر این پرونده به ‌‌نوعی مسئولیت دارند و باید پاسخ دهند. در یک نظام حقوقی سالم به دور از همه شلوغ ‌کاری‌ های سیاسی و رسانه ‌ای، باید همه ابعاد این قضیه بررسی گردد. مسئله خیلی گسترده ‌تر و پیچیده ‌تر از آنست که یک فرد یا نهاد را مسئول بدانیم و محکوم کنیم.
منبع : شبکه اطلاع رسانی سکه، طلا و ارز تهران

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

لینک کانال تلگرام برق

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۳۰ آبان ۹۶
691 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0