نظام مهندسی به وظایف خود درست عمل نمیکند طاهره نصر

حفظ شخصيت نظام مهندسي

بخش نامه اخير وزارت محترم راه و شهرسازي مبني بر رعايت اخلاق حرفه ‌اي و حفظ حقوق شهروندي به استناد ماده صد و بیست و سه آيي ن‌نامه اجرايي قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و با توجه به بند پنج ماده دو مكرر آيين ‌نامه مذكور مبني بر مقرر كردن «تمامي اشخاص در ارايه خدمات مهندسي ساختمان بايد از تكفل هم زمان اموري كه زمينه و موجبات نمايندگي يا قبول منافع متعارض را فراهم مي ‌آورد اجتناب كنند.

کد خبر: 961111015 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۱ بهمن ۹۶ - ۱۱:۱۱ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور ،  بخش نامه اخير وزارت محترم راه و شهرسازي مبني بر رعايت اخلاق حرفه ‌اي و حفظ حقوق شهروندي به استناد ماده صد و بیست و سه آيي ن‌نامه اجرايي قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و با توجه به بند پنج ماده دو مكرر آيين ‌نامه مذكور مبني بر مقرر كردن «تمامي اشخاص در ارايه خدمات مهندسي ساختمان بايد از تكفل هم زمان اموري كه زمينه و موجبات نمايندگي يا قبول منافع متعارض را فراهم مي ‌آورد اجتناب كنند.»حفظ شخصيت نظام مهندسي

حفظ شخصيت نظام مهندسي

حفظ شخصيت نظام مهندسي

حفظ شخصيت  نظام مهندسي

لازم مي ‌دانم صراحتا به نكاتي در اين مورد اشاره كنم بويژه آن كه خود معتقد به اين بوده و هستم فردي كه به حيطه مديريتي ورود پيدا مي ‌كند نبايد چشمداشتي به سهميه پروانه اشتغال داشته باشد تا بتواند ذهن خود را فقط بر مشكلات حرفه و مديريت آن متمركز كند. كيفيت خدمات مهندسي مسلما و قطعا مهم ‌ترين قدم در راستاي ايجاد اكوسيستم سالم و پرانرژي براي خلق نوآوري‌ هاي مهندسي است. اينكار به ‌تنهايي قدرت خلق كار مستقيم براي مهندسان جوان و به تبع آن خلق فرصت‌ هاي شغلي براي فعاليت ‌هاي وابسته به مهندسي ساختمان نيست. نقدهايي به اين ديدگاه وارد است؛ اول آن كه سازمان ‌هاي نظام مهندسي از حضور افراد پيشكسوت و باتجربه خود محروم خواهند شد و اين مساله خود آسيبي بزرگ است. در زمينه اشتغال جوانان نيز مشكل را از ۲ منظر بايد بررسي كرد. بارها به اين مورد اشاره داشته ‌ام كه بايد وزارت راه و شهرسازي و وزارت علوم و تحقيقات و فناوري و هم چنين سازمان نظام مهندسي ساختمان در تعامل با يكديگر ميزان نياز جامعه به حرفه ‌مندان رشته‌ هاي مهندسي را سنجيده و از پذيرش بي ‌رويه دانشجو در رشته ‌هاي مهندسي اجتناب كنند. قطعا جوانان دانش‌ آموخته رشته ‌هاي مهندسي ساختمان جوياي كار هستند و اين مورد بر وزير محترم راه و شهرسازي نيز پوشيده نيست. ولی تنها با حذف افراد شاغل در ارگان ‌هاي نه گانه پيشنهادي ايشان نمي ‌توان موضوع را پيگيري و تصور كرد كه عرصه‌اي براي فعاليت مهندسان جوان تازه دانش ‌آموخته فراهم گردیده است. با وجود اين كه اقدام وزير در جهت حذف مافياي شهرداري و… خیلی ارزشمند است انتخاب ناظر توسط مالك ولی سبب عدم امكان اعمال مقررات ملي ساختمان و هم چنين كاهش تعرفه نظارت (مانند طراحي) و هم چنين كاهش كيفيت ساختمان خواهد شد. بنظر مي ‌رسد با توجه به آيين‌نامه جديد كنترل ساختمان كه در ابتداي امسال  توسط وزارت راه و شهرسازي ارايه گردید و در زمان خود مورد انتقادهاي فراوان واقع شد، ارايه خدمات مهندسي در قالب فعاليت مهندسان مشاور مدنظر بود. لذا بايد ديد آيا ظرفيت‌ هاي مهندسان مشاور هم در ابلاغيه جديد مدنظر است يا خير چرا كه در آيين ‌نامه جديد كنترل ساختمان ابتدا موضوع ارجاع نظارت حذف گردید و بعد از آن مهندسان مشاور جايگزين طراحان و ناظران شده و حتي بجاي مجريان ذي‌ صلاح، شركت‌ هاي پيمانكاري مدنظر قرار گرفتند. بنابراين اگر از ميزان ساخت‌وساز سهمي باقي بماند خیلی ناچيز خواهد بود كه پاسخگوي خيل عظيم مهندسین جوان و بيكاري كه مدنظر وزير محترم راه و شهرسازي است نخواهد بود.

حفظ شخصيت نظام مهندسي

بنابراين لازم است كه فكري نيز براي محدود كردن ظرفيت شركت ‌هاي مشاور شود كه در غير اينصورت هم چنان وضع بهمين گونه است. از طرفی ديگر نيز بايد يادآور شد سازمان ‌هاي نظام مهندسي ساختمان، طي ۲ دهه کم کم جايگاه شايسته‌‏اي را در دفاع از حقوق بهره‌‏برداران ساختمان كسب كرده‌اند. نبايد فراموش كرد كه اين سازمان ‌ها همواره در جلوگيري از ساخت‌ و سازهاي غيراصولي پيش قدم بوده و هم چنين  طبق ماده دو قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان، كه بر ترويج اصول معماري و شهرسازي و رشد آگاهي عمومي نسبت به آن و ارتقا كيفيت خدمات مهندسي و نظارت بر حسن اجراي خدمات، الزام به رعايت مقررات ملي ساختمان و افزايش بهره‌ وري، حمايت از مردم بعنوان بهره‌ برداران از ساختمان ‌ها و فضاهاي شهري و ابنيه و مستحدثات عمومي و هم چنين رشد و اعتلاي مهندسي در كشور بصورت آشكار تاكيد شده است، همواره فعال بوده‌اند. هم چنين طبق ماده هفتاد و سه آيين‌نامه اجرايي كنترل ساختمان، همكاري با مراجع مسوول در مورد كنترل ساختمان از قبيل اجراي دقيق و صحيح مقررات ملي ساختمان توسط عضوهای نظام مهندسي ساختمان از وظايف هيات ‌مديره سازمان‌ ها عنوان شده است. بنابراين لازم است جايگاه سازمان‌ هاي نظام مهندسي ساختمان بيش از گذشته مدنظر قرار گيرد.

منبع : اعتماد

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

راهنماي مبحث سيزدهم طرح واجراي تاسيسات برقي ساختمانها

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۱ بهمن ۹۶
378 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0