نامه ی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نامه ی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی

نامه ی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی

نامه ی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ، با مضمون انتقاد از شیوه تعیین نرخ تعرفه خدمات مهندسی ارسال شد

کد خبر: 000221005 تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰۰ - ۱۱:۳۵ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، نامه ی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ، با مضمون انتقاد از شیوه تعیین نرخ تعرفه خدمات مهندسی ارسال شد

نامه ی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی

نامه ی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی

انتقاد خرم از تعرفه مهندسان نظام مهندسی در سال ۱۴۰۰

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در نامه ای به معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با انتقاد از شیوه تعیین نرخ تعرفه خدمات مهندسی، اظهار داشت: تعرفه های ناچیز موجب نابودی «حرفه مهندسی» شده است.
انتقاد خرم از تعرفه مهندسان نظام مهندسی در سال ۱۴۰۰
آخرین شیوه پرداخت حق الزحمه به شرح زیر است:
صدور پروانه ساختمان                 ۵۰ درصد
اتمام عملیات فونداسیون              ۱۰ درصد
اتمام اسکلت (سقف آخر)             ۱۰ درصد
اتمام عملیات سفت کاری              ۱۰ درصد
اتمام عملیات نازک کاری                ۱۰درصد
اتمام عملیات ساختمان (گزارش پایان کار)         ۱۰درصد
جدول تعرفه های نظام مهندسی در سال ۱۴۰۰
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با انتقاد از این که متاسفانه از بیش از شصت سند حیاتی برای توسعه کشور، دو سند مصوب در دست نداریم، گفت: هرساله در سالگرد انقلاب باید عمدتاً به کاستی ‌هایی که داشتیم، بپردازیم و راهکار ارائه دهیم. در واقع، تلاش کنیم این کاستی‌ ها را برطرف کنیم.
احمد خرم ادامه داد: متاسفانه نه تنها در صنعت ساختمان سند توسعه نداریم، بلکه طرح جامع مسکن و ساختمان هم نداریم.
وی تصریح کرد: خوشبختانه وزارت راه و شهرسازی نظر سازمان نظام مهندسی ساختمان را در مورد تهیه طرح جامع مسکن و ساختمان خواسته و خواهش من این است در نظری که ارایه می ‌دهید، استان‌ ها و شورای مرکزی برای کارگزاری و عاملیت چهارم طرح جامع مسکن و ساختمان اعلام آمادگی کنند.
وی هم چنین در این جلسه، گزارش امور جاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و گزارش پیشنهادی در مورد موضوع اصلاح قانون را ارائه کرد و هم چنین از نشست خود با وزیر راه و شهرسازی با موضوع تعرفه خدمات مهندسی سال آینده خبر داد و گفت: مهندس اسلامی، تعرفه براساس شاخص خدمات مهندسی سال ۱۴۰۰ را به زودی ابلاغ خواهد کرد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان، به برخی موضوعات دیگر از جمله ماده ۲۷، تفاهم نامه طرح اقدام ملی مسکن، کارگزاری سازمان در طرح اقدام ملی، واگذاری شهرکهای اقماری شهرهای بزرگ به نظام مهندسی، شکست کار بین رشته ای و اصلاح قانون نظام مهندسی اشاره کرد.
جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی
احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در نامه ای به محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با انتقاد از شیوه تعیین نرخ تعرفه خدمات مهندسی، تعرفه های ناچیز را موجب نابودی  “حرفه مهندسی” خواند و پیشنهاد جایگزین برای عبور از این شرایط ارایه کرد.
خرم در این نامه تاکید کرده است: تا زمان تعیین تکلیف مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی، جدول شماره ده مبحث دوم مقررات ملی از طریق متره و برآورد ساختمانهای نمونه در هر گروه ساختمانی طبق فهرست بهای سال جاری به روزرسانی و مبنای محاسبه تعرفه خدمات مهندسی در سال ۱۴۰۰ شود.
متن کامل نامه خرم به محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به شرح ذیل است:
«جناب آقای دکتر محمودزاده»
معاون محترم مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی
با سلام،
احتراماً، ضمن سپاس از مساعی و حسن ‏نیت جنابعالی و همکاران محترم در تأیید به هنگام هزینه ساخت و تعرفه خدمات مهندسی در سال ۱۴۰۰، به استحضار می رساند تعرفه خدمات مهندسی که از طریق به روزرسانی جدول شماره ۱۰ مبحث دوم مقررات ملی بدست می آید به دلیل فقدان مطالعات دقیق این جدول با واقعیت ‏های روز و سایر اسناد موجود در نظام ساخت و ساز کشور مغایرت جدی داشته و موجب تحدید معیشت و دلسردی و ناامیدی گسترده در جامعه مهندسی شده است.
با کمال تأسف طی سالهای متمادی گذشته کاهش بودجه‏ های عمرانی کشور موجب تعطیلی بسیاری از مشاغل مهندسی گردیده و همزمانی این پدیده با تعرفه های ناچیز و غیرقابل دفاع خدمات مهندسی، موجب آسیب‏ های جدی به «حرفه مهندسی» گردیده است.
لذا خواهشمند است دستور فرمایید تا زمان تعیین تکلیف مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی، جدول شماره ۱۰ مبحث دوم مقررات ملی از طریق متره و برآورد ساختمان های نمونه در هر گروه ساختمانی براساس فهرست بهای سال جاری به روزرسانی گردیده و مبنای محاسبه تعرفه خدمات مهندسی در سال ۱۴۰۰ گردد. قبلاً از دستوری که صادر می ‏فرمایید کمال تشکر و امتنان را دارد.
منبع: تاسیسات نیوز

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۱ اردیبهشت ۰۰
159 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0