قانون وظیفه نظارت و صدور تاییده سلامت آسانسور ساختمان‌های تجاری و دولتی قانون وظیفه نظارت و صدور تاییده سلامت آسانسور ساختمان‌های تجاری و دولتی

قانون وظیفه نظارت و صدور تاییده سلامت آسانسور ساختمان‌های تجاری و دولتی

قانون وظیفه نظارت و صدور تاییده سلامت آسانسور ساختمان‌های تجاری و دولتی ، برعهده سازمان استاندارد محول شده ولی در خصوص ساختمان‌های خصوصی اختیاری ندارد

کد خبر: 011112004 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۲ بهمن ۰۱ - ۱۱:۵۶ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، قانون وظیفه نظارت و صدور تاییده سلامت آسانسور ساختمان‌های تجاری و دولتی ، برعهده سازمان استاندارد محول شده ولی در خصوص ساختمان‌های خصوصی اختیاری ندارد

قانون وظیفه نظارت و صدور تاییده سلامت آسانسور ساختمان‌های تجاری و دولتی

قانون وظیفه نظارت و صدور تاییده سلامت آسانسور ساختمان‌های تجاری و دولتی
اقدام نظام مهندسی در صدور مجوز استاندارد آسانسورها غیرقانونی است
مدیرکل استاندارد استان قزوین با تاکید بر اینکه اقدام نظام مهندسی در صدور مجوز استاندارد برای آسانسورها غیرقانونی است، بیان کرد: قانون وظیفه نظارت و صدور تاییده سلامت آسانسور ساختمان‌های تجاری و دولتی را برعهده سازمان استاندارد محول کرده ولی در خصوص ساختمان‌های خصوصی اختیاری ندارد.
ورود آسانسورها به ایران مربوط به هشتاد سال قبل است که در ابتدای ورود استانداردی در این خصوص وجود نداشت اما همواره دغدغه این‌که امنیت مردم در آن حفظ شود مورد توجه مسئولان بود تا آنجا که تلاش‌‌ها نتیجه داد و در سال ۱۳۸۳، استاندارد برای تمام آسانسورها اجباری گردید.
موضوع اجباری شدن استاندارد آسانسورها تا جایی پیش رفت که صدور پایان کار ساختمان‌ ها منوط به استانداردشدن آسانسورها شد و امروز حتی شرکت‌ های بیمه هم بناهای فاقد آسانسور استاندارد را بیمه نمی‌ کنند و این اتفاق خوبی بود تا حوادث ناگوار ناشی از سقوط آسانسور به حداقل برسد.
عدم استانداردسازی آسانسورها در قزوین، یکی از معضلاتی است که قدیر موسی‌خانی، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین در این مورد گفته است: بیشترین عملیات‌های بخش حوادث در قزوین مربوط به حوادث آسانسور بوده و از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۶۵ مورد محبوس شدن شهروندان در آسانسور رخ داده است.
سیروس صارمی اظهار کرد: همه آسانسورهایی که در ساختمان‌ ها نصب می‌ گردد، باید دارای تأییدیه استاندارد باشند.
صارمی ادامه داد: شهرداری‌ها طبق تفاهم‌نامه منعقد گردیده مابین وزارت کشور و سازمان ملی استاندارد، مکلف شدند تا در صورت ارائه تاییدیه استاندارد آسانسور توسط مالکان ساختمان‌ها، پایان کار مربوطه را صادر نمایند.
بازرسی‌ های ادواری مشکل فعلی استانداردسازی آسانسور ساختمان‌ ها
مدیرکل استاندارد استان قزوین تصریح کرد: مشکلی کنونی استان قزوین در استانداردسازی آسانسورها مربوط به بازرسی‌های ادواری است؛ متاسفانه مردم همتی نسبت به انجام آن ندارند در صورتی که رعایت بعضی پارامترها در آسانسور، به‌عنوان یک وسیله نقلیه الزامی است.
مدیرکل استاندارد استان قزوین گفت: سالانه یکهزار آسانسور از اداره‌کل استاندارد استان قزوین تأییدیه می‌ گیرند اما آمار میزان آزمون ادواری برای تاییدیه آسانسورها در استان بسیار محدود است.
صدور مجوز استاندارد برای آسانسورها توسط نظام مهندسی غیرقانونی است
مدیرکل استاندارد استان قزوین افزود: پیرو مصوبات شورای مسکن مقرر شده سازمان نظام مهندسی در بحث استاندارد آسانسورهای ساختمان‌ ها ورود کند در حالی که این روند غیرقانونی بوده، نظارت بر کالا و خدمتی که استاندارد آن اجباری می‌شود برعهده سازمان ملی استاندارد است.
وی افزود: هر چند طبق مصوبات استانی، مسئولیت نظارت بر استانداردسازی آسانسورها از سالیان گذشته به نظام مهندسی قزوین محول شده و تعدادی از ساختمان‌ ها مورد ارزیابی قرار گرفته است اما شهرداری‌ که به صدور گواهی پایان کار مکلف است آن را نپذیرفته است.
وی با بیان اینکه سیصد مولفه در استانداردسازی آسانسورها مد نظر قرار دارد، افزود: آمار خطرات ناشی از آسانسورهای غیراستاندارد در استان قزوین بسیار بالا بوده و بیشترین حوادث ناشی از آسانسورهای فاقد تاییدیه استاندارد یا آسانسورهای در حین عملیات نصب است.
صارمی با بیان اینکه شرایط استانداردسازی برای تمام آسانسورهای ساختمان‌ها یکسان است، افزود: طبق قانون، سازمان استاندارد وظیفه نظارت بر استاندارد آسانسورهای ساختمان‌ های تجاری و دولتی را برعهده داشته اما این ساختمان‌ های خصوصی در حیطه کاری آن تعریف نشده است.
مدیرکل استاندارد استان قزوین افزود: هرچند ارگان‌هایی مانند راه و شهرسازی، استانداری و اداره‌کل تعاون در حوزه نظارت بر استانداردسازی آسانسورهای ساختمان‌ ها ورود کردند اما به لحاظ قانونی سنددار شدن ساختمان‌ها منوط به أخذ تاییدیه استاندارد از سازمان ملی استاندارد است.
صارمی در خاتمه یادآور شد: آمادگی لازم را برای نظارت بر استاندارد آسانسورهای ساختمان‌ های مسکونی و خصوصی استان قزوین را داریم و هرجایی که نیاز باشد با تمام توان آن را دنبال می‌کنیم.
منبع: کابین

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۲ بهمن ۰۱
659 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0