عدم تناسب میزان نیاز به دریافت خدمات مهندسی با تعداد مهندسان فعال عدم تناسب میزان نیاز به دریافت خدمات مهندسی با تعداد مهندسان فعال

عدم تناسب میزان نیاز به دریافت خدمات مهندسی با تعداد مهندسان فعال

عدم تناسب میزان نیاز به دریافت خدمات مهندسی با تعداد مهندسان فعال ، براساس بررسی‌ها، با حداکثر دو هزار مهندس نیز می‌ توان خدمات مهندسی حوزه ساخت و ساز را بطور حرفه‌ای ارائه داد

کد خبر: 991026001 تاریخ انتشار: جمعه ۲۶ دی ۹۹ - ۱۰:۰۵ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، عدم تناسب میزان نیاز به دریافت خدمات مهندسی با تعداد مهندسان فعال ، براساس بررسی‌ها، با حداکثر دو هزار مهندس نیز می‌ توان خدمات مهندسی حوزه ساخت و ساز را بطور حرفه‌ای ارائه داد

عدم تناسب میزان نیاز به دریافت خدمات مهندسی با تعداد مهندسان فعال

عدم تناسب میزان نیاز به دریافت خدمات مهندسی با تعداد مهندسان فعال
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی بیان کرد:
میزان نیاز به دریافت خدمات مهندسی متناسب با تعداد مهندسان فعال نیست
علی طوماری با اشاره به وجود سی و سه هزار مهندس حوزه ساختمان در آذربایجان شرقی، عنوان کرد: براساس بررسی‌ها، با حداکثر دو هزار مهندس نیز می‌ توان خدمات مهندسی حوزه ساخت و ساز را بطور حرفه‌ای ارائه داد، در حالیکه میزان نیاز به دریافت خدمات مهندسی متناسب با تعداد مهندسان فعال نیست.
وی گفت: شاید تورم در بازار مسکن اختلافات قیمتی شدید برای ساخت و سازهای قبلی و جدید ایجاد کرده و قدرت خرید مردم کاهش یابد، اما عملیات حوزه‌ی ساخت و ساز متوقف نشده و این امر سبب افزایش واحدهای خالی در شهر شده است.
طوماری ادامه داد: پیش بینی می ‌گردد در سال‌جاری و سال ۱۴۰۰ با رکود و کاهش ساخت و ساز مواجه شویم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی با اشاره به اثرات تورم در حوزه ساخت و سازها، افزود: مصالح ساختمانی نیز متاثر از وضعیت تورم اقتصادی در جامعه بوده و متاسفانه، قیمت مصالح ساختمانی بصورت لگاریتمی افزایش پیدا کرده و به تبع آن، قیمت واحدهای ساختمانی و زمین برای ساخت نیز به شدت افزایش یافته است.
طوماری با عنوان این‌که قیمت واحدهای آپارتمانی نیز متاثر از تورم بوده و افزایش یافته است، تصریح کرد: اصولا و با وجود تورم در جامعه نباید اقبالی به ساخت و ساز باشد، اما آمارها شرایط عکس این وضعیت را نشان می‌دهد و میزان ساخت و ساز در سال نود و هشت نسبت به سال نود و هفت، در استان کاهش نیافته و مردم در حوزه‌ی مسکن سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
وی گفت: زمانیکه قدرت خرید مردم افزایش یابد، سرمایه گذاری در حوزه‌ی ساخت و ساز نسبت به سایر حوزه‌ها از نظر اقتصادی امن‌تر بوده و مردم علاقه مند به سرمایه گذاری در این زمینه هستند.
طوماری در بخش دیگر اظهارات خود، چالشی‌ترین موضوع در سازمان نظام مهندسی را بحث ارجاع نظارت دانست و ادامه داد: این موضوع چالش برانگیز، از سال نود و سه عملیاتی شده و مهندسان و سازمان نظام مهندسی را تحت تنش قرار داده است؛ ارجاع نظارت در حال حاضر قانونی بوده و همه باید آن را پذیرفته و نسبت به آن عمل کنند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی با عنوان این‌که موضوع بازرسی در ارجاع نظارت به طور کامل در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: ارجاع نظارت کمک زیادی به موضوع عدالت محوری می ‌کند، ولی پرسش اساسی این است که؛ آیا ارجاع نظارت با توجه به شرایط کمی و کیفی مهندسان قابل انجام است یا خیر؟
طوماری گفت: تعداد مهندسان نسبت به پرونده‌های ساخت و ساز بسیار زیاد است، در نتیجه در موضوع ارجاع کار برقرای عدالت امکان پذیر نخواهد بود. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی ادامه داد: هر چند در برخی موارد مهندسان سازمان بطور حرفه‌ای عمل نمی کنند و ارجاع نظارت باعث نارضایتی مالکان می ‌شود، اما در هر صورت اجرایی کردن آن ضروری بوده و باید شورای مرکزی و وزارت راه و شهرسازی برای آن تدابیری بیندیشند. وی در مورد مشارکت مهندسان و سازمان نظام مهندسی در مناطق زلزله زده‌ی استان نیز گفت: با توجه به این‌که آذربایجان شرقی از نظر گریدبندی و لرزه خیزی جزو مناطق پرخطرمحسوب شده و زلزله‌های بزرگی در ادوار گذشته در این منطقه رخ داده است، مهندسان سازمان نظام مهندسی ساختمان جزو نخستین نیروهایی هستند که در پی وقوع هر زلزله‌ای همراه نیروهای هلال احمر در منطقه حضوردارند تا در ارائه‌ی خدمات کارشناسی و ارزیابی خسارت کمک کنند.
طوماری گفت: امیدواریم با همکاری مردم و مسئولان، ساخت و سازها بطور مقاوم و قابل اطمینان انجام گردد تا در وقوع زلزله‌، دچار خسران نشویم.
طوماری با عنوان این‌که سازمان نظام مهندسی از نظر فنی برخی پارامترهای ساخت و سازها را در مناطقی از شهرها اعمال می‌کند، افزود: همکاران نظام مهندسی اقدامات لازم را در بخش آزمایشات خاک منطقه انجام می‌دهند، اما رسیدگی به توسعه‌ی ساخت و ساز شهر در جهات خاص، خارج از مسئولیت سازمان است.
وی با عنوان این‌که ساختمان پدیده‌ و معلولی فیزیکی بوده و تابع شرایط متعدد است و جنس خاک، نوع ساخت، نقشه و اجرا در ساخت و ساز بسیار تاثیرگذار است، ادامه داد: برخی از ساختمان ‌ها در داخل شهر جزو بافت فرسوده‌ی شهری بوده و قبل از آیین نامه ساخته شده است، اما در حال حاضر تمامی ساختمان ‌ها طبق آیین نامه و با نظارت کافی احداث می گردد.
طوماری گفت: خوشبختانه مقاومت ساختمان‌های ساخته شده طبق آیین نامه سازمان نظام مهندسی استان، قابل قبول بوده و با توجه به وقوع زلزله‌ی اخیر در میانه، ساختمان‌ هایی که حتی در ساخت آن ‌ها کم‌ترین میزان آیین نامه اعمال شده بود، دچار آسیب جزئی معماری شده بود.
طوماری با اشاره به اصلی‌ترین دغدغه‌ی سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه‌ی بافت فرسوده و ساختمان ‌های مناطق حاشیه نشین و روستایی، افزود: عمده نگرانی ما از وجود ساختمان ‌هایی است که در بافت فرسوده، روستایی و حاشیه نشین احداث می ‌گردد، چرا که این نوع بافت‌ها در حین وقوع زلزله‌، دچار آسیب شده و آسیب را بصورت دومینویی به سایر واحدها منتقل می‌کنند. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی با عنوان این‌ که برای ساخت ساختمان ۳ موضوع طراحی نقشه، اجرا کننده‌ی نقشه و نظارت در نظر گرفته می‌شود، افزود: موضوع اجرا توسط شخص حقیقی یا حقوقی در ساخت ساختمان بسیار مهم است، بر همین اساس باید دست افراد بدون صلاحیت از مرحله اجرا کوتاه شود؛ متاسفانه هر سرمایه گذاری در زمینه‌ی اجرای ساختمان ورود کرده و نکته نظرات این افراد بیش از مهندسان، در حوزه ساخت و ساز اعمال می‌ گردد.
طوماری ادامه داد: وزارت راه و شهر سازی باید تدبیری بصورت کلان اعمال کند تا از ورود افرادی که صلاحیت در اجرا و ساخت ساختمان را ندارند، جلوگیری گردد.
طوماری با ع این‌که مشکل چندانی در موضوع طراحی ساختمان‌ها نداریم، گفت: همه نقشه‌های ساختمان‌ها توسط مهندسان امر کنترل می‌شود، بحث نظارت در سازمان نظام مهندسی نیز توسط تیم‌ها و اکیپ ‌های متخصص در مراحل مختلف انجام می‌ شود.
وی با عنوان این‌که موضوع ایمنی و حوادث و اتفاقات ناشی از کار جزو اولویت‌های سازمان است، افزود: کمیته‌ی ایمنی در این زمینه نظارت می‌کند و مهندسان ناظر از لحظه‌ی صدور پروانه بطور مادام العمر دارای مسئولیت بوده و برخلاف سایر حرفه‌ها مسئولیت مهندسان ناظر با اتمام کار به پایان نمی‌رسد.
طوماری خاطر نشان کرد: سال گذشته در جشن گلریزان، مهندسانی که به علت مشکلات ناشی از کار زندانی بودند، با کمک سازمان نظام مهندسی آزاد شدند. در صادرات خدمات مهندسی چندان موفق نیستیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در بخش دیگر اظهارات خود با بیان این‌که در مورد صادرات خدمات مهندسی در سطح کشور چندان موفق نیستیم، افزود: فرصت‌های بسیار خوبی در حوزه ساخت و ساز در کشور آذربایجان بویژه منطقه قره باغ وجود دارد، ولی ساز و کار و ساختار اداری آن‌ها بگونه‌ای است که ما نمی‌توانیم از آن بهره برداری کنیم.
وی گفت: توانمندی زیادی در مهندسان استان برای ارائه‌ی خدمات مهندسی به کشورهای همسایه وجود دارد که با سازماندهی اعضا و برقراری ارتباط با کشورهای همسایه در صورت همکاری با وزارت خارجه، می‌ توان از این پتانسیل و توانمندی استفاده کرد.
طوماری با عنوان این‌که باید از صادرات نفتی مهاجرت کنیم، افزود: پتانسیل خوبی در مسائل نرم افزاری داریم، اما نمی ‌توانیم از آن به خوبی بهره برداری کنیم، در حالیکه کشورهای منطقه نیاز شدیدی نسبت به این موضوع دارند؛ برای تحقق این موضوع تفاهم و همکاری بین تشکیلاتی لازم است تا بتوان این امر را ساختاری و نظام مند کرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه توصیه می ‌کنم تفاهم نامه‌ای بین استانداری، شهرداری و اتاق بازرگانی و سازمان نظام مهندسی در این زمینه برقرار گردد، گفت: شیوه‌ی کار و نحوه‌ی برقراری ارتباط بین کشورها از طریق استانداری برای مهندسان استان فراهم گردد.
وی با عنوان این‌که میزان ساخت و ساز در سال نود و هفت برابر با ۲۴۱۹ واحد بوده است، افزود: این میزان در سال نود و هشت به تعداد ۳۵۰۱ واحد افزایش یافته بود که در نه ماه سال جاری، به ۳۰۰۲ واحد کاهش یافته است.
طوماری در پایان اظهاراتش با عنوان این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برابر قانون نظام مهندسی مصوبه سال هفتاد و‌ چهار، بصورت هیئت مدیره‌ای اداره می‌ گردد، گفت: دوره‌ی هیئت مدیره‌ای این سازمان ۳ ساله بوده و از هر ۳ سال یک‌بار هیئت مدیره‌ی آن انتخاب می‌ گردد.
منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۶ دی ۹۹
130 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0