تخلفات حسین عبدالباقی از زبان استاندار خوزستان/ متروپل پروانه اولیه نداشت تخلفات حسین عبدالباقی از زبان استاندار خوزستان/ متروپل پروانه اولیه نداشت

تخلفات حسین عبدالباقی از زبان استاندار خوزستان/ متروپل پروانه اولیه نداشت

تخلفات حسین عبدالباقی از زبان استاندار خوزستان/ متروپل پروانه اولیه نداشت  ، سال نود و شش در گزارش‌ها اعلام گردید که ساختمان متروپل حین ساخت اشکالات فنی دارد

کد خبر: 010317003 تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۷ خرداد ۰۱ - ۸:۱۴ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، تخلفات حسین عبدالباقی از زبان استاندار خوزستان/ متروپل پروانه اولیه نداشت  ، سال نود و شش در گزارش‌ها اعلام گردید که ساختمان متروپل حین ساخت اشکالات فنی دارد

تخلفات حسین عبدالباقی از زبان استاندار خوزستان/ متروپل پروانه اولیه نداشت

تخلفات حسین عبدالباقی از زبان استاندار خوزستان/ متروپل پروانه اولیه نداشت
استاندار خوزستان بیان کرد: سال نود و شش در گزارش‌ها اعلام گردید که ساختمان متروپل حین ساخت اشکالات فنی دارد و نظام مهندسی اعلام کرده بود برجی که قبلا و در سال نود و هشت افتتاح شده عینا از نظر پایداری اشکالاتی دارد؛ همه نامه‌ها و گزارش ‌ها تاریخ دارند.
استانداری خوزستان، صادق خلیلیان با اشاره به شرایط ساختمان متروپل تصریح کرد: این ساختمان در کنار کوچه چهار متری و خیابان امیری که عرض زیادی ندارد، در یازده طبقه و یک زیرزمین ساخته شده بود. در این پروژه، طی سال نود و چهار به سمت گرفتن مجوز رفته بودند و در نود و شش ساخت و ساز آن شروع شد.
وی افزود: این پروژه در ابتدا شش طبقه بود و تا سال نود و هشت، آرام آرام طبقه ‌های دیگر نیز به آن اضافه گردید؛ در یک نوبت ۳ طبقه و در یک نوبت ۲ طبقه اضافه شد، بر سازه‌ای که برای یک ساختمان شش طبقه طراحی شده بود.
استاندار خوزستان ادامه داد: مشکلات عدیده فنی در همان بدو شروع کار وجود داشت، ضمن اینکه کنار یک کوچه چهار متری و یک خیابان کم عرض نباید این فضا در اختیار این فرد قرار می ‌گرفت. این مساله، ناشی از قصورات و برخی روابط ناسالمی بوده است که متاسفانه از سال نود و چهار تا نود و نه شاهد بودیم که در سطح استان خوزستان و بصورت خاص در شهر آبادان شکل گرفته بود.
وی افزود: در این پروژه برخی جاها ضوابط فنی رعایت نشده بود؛ طبق گزارشاتی که در سال‌های ۹۶ تا ۹۹ ارائه شده و مستندات آن موجود است، ساختمان از نظر فنی استاندارهای لازم را نداشته است.
خلیلیان با اشاره به وضعیت فعلی ساختمان متروپل گفت: اگر ساختمان متروپل را کامل در نظر بگیریم، دو پنجم ساختمان فرو ریخته و مابقی یعنی سه پنجم دیگر نیز به شدت ناپایدار است. یک گروه کارشناسی تشکیل دادیم که متشکل از نظام مهندسی، شهرداری و راه و شهرسازی هستند. این گروه، مابقی ساختمان را بررسی کردند و مشخص گردید که امکان نگهداری و مقاوم‌سازی آن وجود ندارد.
استاندار خوزستان تصریح کرد: با توجه به اقدامات انجام شده در طول ۱۲ – ۱۳ روز گذشته، تقریبا می ‌توان گفت که به انتهای این مرحله رسیده‌ایم و اکنون باید تکلیف مابقی ساختمان را مشخص کنیم.
وی در پاسخ به امکان وجود دیگر مفقودین و ارائه آمارهای مختلف در فضای مجازی، افزود: اعلام کردیم که خانواده‌ها اعلام مفقودی کنند که آمار اولیه سی و هشت نفر بود. البته شایعات بسیار زیاد است و نباید به آن توجه کرد؛ بعنوان مثال به ما گفتند که کوچه پر از کشته است اما بعد از پاکسازی مشخص شد که ۵ نفر بودند.
استاندار خوزستان گفت: در زیرزمین نیز تعداد کشته‌ها هفت یا هشت نفر بودند. تعدادی هم در بخش مرکزی هست که از ۳ روز قبل ورود کردیم و آنجا نیز چند پیکر پیدا کردیم.
وی افزود: نقل قول‌ هایی می ‌شود ولی مستند نیست. تقریبا نود درصد آوار را برداشت کرده‌ایم و بخشی از آوار که چسبیده به ستون‌ ها است، باقی مانده است.
خلیلیان ادامه داد: به زیرزمین رفتم و با وجود اینکه از نظر کارشناسی نباید این کار انجام می ‌شد اما دغدغه خانواده‌ها و عزیزان را دیدم و بدون اینکه شایعات را ببینم گفتم خودم باید مشاهده کنم. آنجا چیزی مشاهده نکردیم.
وی افزود: اگر احیانا مفقودی وجود داشته باشد، ممکن است چند نفری باشند اما تعداد آن قطعی نیست.
استاندار خوزستان با اشاره به روند کار آواربرداری در متروپل از ابتدا، گفت: ۳ روز اول صرف امداد و نجات شد و نیروهای مردمی نیز خیلی کمک کردند. از روز سوم وارد آواربرداری با ماشین‌آلات و دستگاه ‌های سنگین شدیم و اکنون در انتهای این مرحله هستیم.
وی گفت: در حقیقت می ‌توان گفت که اکنون تعیین تکلیف باقی‌مانده ساختمان برای ما مهم است. آواربرداری تقریبا رو به اتمام است و کار پاکسازی نهایی در حال انجام است. آنچه اکنون برای ما مهم است، تکلیف باقی‌مانده ساختمان است که به شدت در حال تغییر در ستون است.
خلیلیان ادامه داد: از همان روز اول با لیزر این ‌ها را رصد می‌کردیم و مرتب گزارش داده می‌ شد و گاهی مجبور می ‌شدیم عملیات را متوقف کنیم و بعد از پایداری نسبی، کار را شروع می‌کردیم. از آنجا که ماشین‌آلات سنگین نیز کار می ‌کردند، طبیعتا خود لرزش ‌ها نیز می‌ توانستند خطرناک باشند اما چاره‌ای نبود جز اینکه مردم را خارج کنیم و ماشین‌آلات و افراد متخصص وارد شوند.
وی با تاکید بر ناپایدار بودن باقی‌مانده ساختمان متروپل گفت: یک گروه کارشناسی وضعیت را بررسی کردند؛ گفتند ساختمان به هیچ وجه پایداری ندارد و در حیطه کار قوه قضائیه قرار دارد زیرا ملک شخصی است ولی از بعد اینکه حکومت باید نظارت کند، ما این را از دادستان خواستیم که نظر نهایی خود را بدهد و دادستان هم اعلام کرده که تخریب بلامانع است.
خلیلیان ادامه داد: اینجا دیگر بحث مربوط به واگذاری کار به یک شرکت یا پیمانکار است که بتواند این کار را انجام دهد. موضوع به منطقه آزاد اروند سپرده شد که سازماندهی کار را بعهده بگیرد که آن‌ ها نیز قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا را بعنوان پیمانکار انتخاب کردند که از چهار پنج روز پیش وارد صحنه شد و ماشین‌آلات خود را وارد کرده است. البته آن ‌ها از روز چهارم به کمک آمدند اما عملا سه روز است که فعال‌تر شده‌اند.
وی افزود: امکان پایداری ساختمان وجود ندارد اما در نحوه رویارویی با آن، اینکه از طبقات بالا به تدریج تخریب و سبک‌سازی انجام شود یا اینکه اقدام دیگری شود، متخصص و پیمانکار طبق قرارداد بین منطقه آزاد اروند و قرارگاه خاتم، این کار را انجام می‌دهند.
خلیلیان با اشاره به حضور در محل حادثه در ساعات اولیه ریزش متروپل افزود: همان روز بلافاصله پس از شنیدن خبر به آبادان رفتیم. طبق بررسی اولیه که صورت گرفت، متوجه شدم که موضوع ساده نیست و حتی سنگین‌تر از پلاسکوی تهران است. بلافاصه با معاون رئیس جمهور و رئیس دفتر رئیس جمهور صحبت کردم تا آتش‌نشانان پلاسکو را به آبادان اعزام کنند.
وی گفت: می‌بایست به موضوع در بعد ملی پرداخته می‌شد. در مدت شانزده ساعت، وزیر کشور آمد و در هجده ساعت نیز هلال احمر کشور و آتش‌نشانی تهران رسیدند.
استاندار خوزستان گفت: جمعیت هلال احمر خوزستان را بسیج کردیم و از کشور نیز گروه ‌های دیگری آمدند. در بدو شروع کار نیز از ماشین‌آلات پالایشگاه آبادان استفاده کردیم.
وی افزود: خوزستان و از جمله آبادان، مناطق صنعتی هستند؛ پالایشگاه و پتروشیمی و شهرک صنعتی داریم و همه این ‌ها ماشین‌آلات خود را در ساعات اولیه پای کار آوردند اما چون حضور مردم زیاد بود و ناپایداری سازه وجود داشت، بایستی خیلی با احتیاط عمل می‌شد. اوایل کار با ماشین‌آلات سبک، با دست و گروه ‌های مردمی کار انجام شد و بعد آرام آرام از جاهایی که مطمئن بودیم پایداری وجود دارد، تجهیزات را وارد کار کردیم.
خلیلیان گفت: محیط واقعا برای عملیات تنگ بود. با هماهنگی، از چند جبهه کاری کار را پیش بردیم و مجبور شدیم برخی خانه‌ها را که قدیمی بودند و صاحبان هم آنجا زندگی نمی‌کردند را با رضایت صاحبان، تخریب کنیم.
وی افزود: جبهه شرقی را باز کردیم و از جنوب، شمال و شرق وارد کار شدیم و کار بمدت ۷ روز ادامه پیدا کرد. اول کوچه را پاکسازی کردیم و بعد در مغازه ‌ها و فروشگاه‌ ها و کوچه چهار متری پاکسازی انجام شد و بعد وارد بخش مرکزی شدیم.
خلیلیان گفت: یکی از کارگران نجات پیدا کرده بود که در بیمارستان عیادت کردیم؛ فردی همراه مصدوم بود که می ‌گفت بیست کارگر در بخش مرکزی ساختمان هستند ولی خود مصدوم گفت صحت ندارد. بخشی از ساختمان فرو نریخته بود که کارگران خارج شدند و بخشی که فرو ریخته بود نیز تعدادی از کارگران توانستند خود را نجات دهند.
وی گفت: تعدادی از پیکرها را خارج کردیم و البته خود فرد مصدوم اعلام می‌کرد که احتمالا ۴ تا ۵ نفر زیرآوار باشند.
استاندار خوزستان گفت: ما باید بحث متروپل را درس عبرتی کنیم برای کسانی که به وظایف خود عمل نمی‌کنند؛ ظاهر این است که این ‌ها عواملی در سطح شهر آبادان بودند. از سال نود و چهار که قرار بود این فرد وارد کار ساخت برج ‌های دوقلو شود – که یکی از آن‌ ها قبلا افتتاح شده بود – از اول بدون مجوز و بدون پروانه اولیه، ساخت و ساز را از سال نود و چهار، آغاز می‌کند. کجای کشور چنین مجوزی داریم؟ چه روابطی می‌تواند وجود داشته باشد؟ به جز روابط ناسالم، نمی ‌تواند چیز دیگری باشد.
وی افزود: سال نود و شش در گزارش ‌ها اعلام شد که ساختمان متروپل حین ساخت اشکالات فنی دارد و نظام مهندسی اعلام کرده بود برجی که قبلا و در سال نود و هشت افتتاح شده عینا از نظر پایداری اشکالاتی دارد؛ همه نامه‌ها و گزارش ‌ها تاریخ دارند.
خلیلیان تصریح کرد: روابط ناسالم به چه شکل انجام می‌شوند؟ شاید کسی از دیگری پول نگرفته باشد اما وقتی یک مقام ملی و استانی به یک شهرستان می ‌رود و در یک مراسم شرکت می‌ کند و به نوعی از فردی حمایت می‌کند، آن فرد حاشیه امنیت پیدا می‌کند و آن موقع است که می‌بینیم در سال ‌های ۹۶، ۹۷، ۹۸، ۹۹ و تا ۱۴۰۰ این اقدامات انجام می‌ شود بدون اینکه آن فرد به نهادهای نظارتی تمکین کند.
وی افزود: این یک نمونه از روابط ناسالمی است که عملا منجر به این خسارت ‌هایی شده که نه تنها به مردم آبادان، بلکه به کل کشور وارد شده است.
استاندار خوزستان ادامه داد: بنظر می ‌رسد که قوه قضائیه و دادستانی حتما باید ورود عمیق‌تری به این مسائل داشته باشند و این منجر به این نگردد که کار تنها به یک ناظر ختم شود.
وی گفت: روابط پشت پرده اقتصادی و روابط حمایتگرانه سیاسی در مورد این فرد (مالک متروپل) وجود داشته است، حتی از سال نود و دو. فردی که حالا گفته شده در همین ساختمان کشته شده، چهل و یک ساله بوده؛ پس در سال نود و دو، سن کمتری داشته است، چگونه می ‌تواند آرام آرام یک گروه ساختمانی به اسم هلدینگ عبدالباقی راه‌اندازی کند و بعد، ساخت و ساز آبادان را به صورت انحصاری از سال ۹۴ به دست بگیرد؟
خلیلیان افزود: تا به روابط پشت پرده نپردازیم نمی ‌توان به معلول ‌ها پرداخت؛ کارشناس ناظر وقتی گزارش خود را به شهردار وقت می‎دهد چرا شهردار دستور نداده است؟ شهردار دستگیر شده؛ اگر نظام مهندسی اعلام کرده و شهرداری اعلام نکرده، وظیفه داشته که به دادستانی بگوید. اینجا باید نقش دادستانی هم مشخص شود که آیا در جریان بوده است؟
وی گفت: بالاخره این اتفاق مربوط به یک یا دو روز نبوده است. حتما باید به این روابط پرداخته شود. روابط است که شکل‌گیری اتفاقی را سبب می‌ شود که ما شاهد آن هستیم. این را باید درس عبرتی کنیم برای کسانیکه مسببان اصلی این موضوع بوده‌اند و پشت پرده‌های این قضیه‌اند.
استاندار خوزستان در مورد نقش مسئولان سابق منطقه در حادثه متروپل افزود: هم فرماندار سابق و هم فرماندار اسبق قطعا باید در جریان اخباری که به آن‌ها می‌رسید، به این موضوع ورود می‌کردند. وقتی یکی از مقامات دولت سابق یا استان یک افتتاح آنجا انجام می ‌دادند حتما گزارش ‌ها و اخبار مرتبط با این ساختمان ‌ها در اختیار آن‌ ها قرار گرفته است.
وی عنوان کرد: اما ورود به این موضوع را در فضای کارشناسی به قوه قضائیه موکول کنیم تا حق عزیزان از دست رفته و خانواده‌های داغدار تضییع نگردد. خواسته خانواده‌ها هم این بود که با مسببان با اشد مجازات برخورد شود.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر انتشار خبری در مورد خروج استاندار اسبق خوزستان از کشور گفت: بنظر من شاید ایشان اشتباه کرد و از کشور خارج شد؛ بگذریم، به این موضوع زیاد ورود نکنم. بحث قضایی است و قوه قضائیه باید در این زمینه ورود کند و پاسخگو باشد.
وی در مورد نحوه رسیدگی به افراد متضرر در حادثه متروپل گفت: در این حادثه با چند مورد مواجه‌ایم؛ ریزش ساختمان، بحث‌ های فنی، روابط پشت پرده که منجر به شکل‌گیری عبدالباقی شده و نفوذ او در ارکان شهر آبادان، و مباحث مربوط به ساخت و سازها و روابط پشت پرده سیاسی که در دولت سابق وجود داشته است. در حال حاضر مرحله آواربرداری انجام شده است. مصدومان عمدتا مرخص شده‌اند.
خلیلیان گفت: مالک بیست تا سی درصد ساختمان را به مردم فروخته بود که این ‌ها باید تعیین تکلیف شود. کارگران فعال در این هلدینگ در این ساختمان یا دیگر ساخت و سازها کار می ‌کردند که گفته می‌شود پانصد نفر ک تا یک هزار نفر هستند نیز از دیگر مواردند. مورد سوم، دیه افراد و خسارت آسیب‌دیدگان است که همه باید از دارایی صاحب ملک پرداخته شود. لازم بود که حتما توقیف اموال انجام گردد که دادستانی توقیف اموال را انجام داد. طبیعتا خسارت از این محل‌ ها پرداخت می ‌شود.
وی افزود: تامین اجتماعی و اداره کار را وارد صحنه کردیم تا ساماندهی وضعیت کارگران فوت شده بیمه نشده و بیکار شده را بر عهده بگیرند. ستادی نیز برای شکایت افراد و مراجعه آن ‌ها تشکیل دادیم که زیرنظر دادستانی است. البته دولت هم مصوبه‌ای داشته و هفتاد میلیارد تومان به این حادثه اختصاص داده است تا از این محل نیز بتوانیم مدیریت کنیم. صندوق پرداخت خسارت نیز در قوه قضائیه وجود دارد که این هم می‌تواند بخشی از افراد را تحت پوشش قرار دهد تا تکلیف پرداخت دیه‌ها مشخص گردد.
استاندار خوزستان گفت: این قضیه ابعاد دیگری نیز دارد؛ برخی ساختمان‌های آن منطقه در دو هفته‌ای که گذشت، هیچ کسب و کاری نداشتند و تا تعیین تکلیف نیز ممکن است دو سه ماه طول بکشد. مساله دیگر، خانه‌ های ساکنین اطراف محل حادثه است که باید تخلیه شوند تا آسیب نبینند. از طرف فرمانداری، جایی برای اقامت این افراد اختصاص می ‌دهیم اما امکان خارج شدن اسباب و اثاثیه وجود دارد تا تکلیف پروژه مشخص گردد.
وی گفت: مراکز تجاری و فروشگاه‌ ها نیز به ستاد شکایات مراجعه کنند. برای فروشگاه‌ هایی که ممکن است چند ماه امکان فعالیت نداشته باشند، یک مرکز تجاری در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم. یک ساختمان نیز برای مطب‌های پزشکان در نظر گرفته‌ایم.
خلیلیان که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، در پایان با اشاره به وضعیت شهرهای آبادان و خرمشهر افزود: بنا به دستور رئیس جمهور که پیش از عید به خرمشهر آمده بود و از نزدیک وضعیت این دو شهر را دیده بود، قرار شد که برنامه‌ای تهیه شود. شکل اولیه این برنامه تهیه شده استو یک جلسه کارشناسی در اهواز داشتیم که در حال طی کردن مراحل نهایی است و این هفته برنامه توسعه همه جانبه آبادان و خرمشهر که یک برنامه ۵ ساله است، به دولت می ‌رود تا تصویب گردد و سالانه با تخصیص اعتبارت، شاهد پیشرفت و آبادانی در این دو شهر باشیم.
منبع: خبرگزاری تسنیم

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۱۷ خرداد ۰۱
99 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0