سهم مسکن از تسهیلات بانکی دولت، شصت و هشت هزار میلیارد تومان سهم مسکن از تسهیلات بانکی دولت، شصت و هشت هزار میلیارد تومان

سهم مسکن از تسهیلات بانکی دولت، شصت و هشت هزار میلیارد تومان

سهم مسکن از تسهیلات بانکی دولت، شصت و هشت هزار میلیارد تومان ،بود. همه باید بدانیم که در این شرایط اقتصادی، حوزه اقتصاد کلان و بازارهای موازی عامل اصلی التهاب‌سازی در بازار مسکن هستند

کد خبر: 990404006 تاریخ انتشار: چهارشنبه ۴ تیر ۹۹ - ۶:۱۸ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، سهم مسکن از تسهیلات بانکی دولت، شصت و هشت هزار میلیارد تومان ،بود. همه باید بدانیم که در این شرایط اقتصادی، حوزه اقتصاد کلان و بازارهای موازی عامل اصلی التهاب‌سازی در بازار مسکن هستند

سهم مسکن از تسهیلات بانکی دولت، شصت و هشت هزار میلیارد تومان

سهم مسکن از تسهیلات بانکی دولت، شصت و هشت هزار میلیارد تومان

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد:

بازارهای موازی در مسکن التهاب‌سازی می‌ کنند/ سهم مسکن از تسهیلات بانکی شصت و هشت هزار میلیارد تومان بود/ افتتاح نخستین سری مسکن ملی در چند روز آینده

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: وضعیت حال حاضر بازار مسکن خارج از اختیار وزارت راه و شهرسازی است و ما هم بعنوان یک تابع متاثر از وضعیت اقتصاد کلان هستیم و سال‌هاست که کشور این وضعیت را تجربه کرده است که مسکن تحت تاثیر بازارهای موازی قرار گرفته است.

محمد اسلامی در آئین تفاهم نامه سه جانبه بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی کشور برای تولید مسکن در طرح اقدام ملی بیان کرد: در هر دولتی اراده خانه‌دار کردن مردم وجود داشته و موضوع اصلی بحث تسهیل‌گری ساخت مسکن است که به اجرا رساندن آن سبب اعتمادسازی بین مردم و سازندگان می‌ شود و برای مردم این اطمینان خاطر را به وجود می ‌آورد که در یک دوره زمانی مشخص می ‌توانند از مسکن مناسب برخوردار گردند.

وی با تاکید بر این که جریان‌سازی تولید مسکن و تسهیل‌گری برای خانه‌دار شدن مردم وظیفه دولت‌هاست، تصریح کرد: این موضوع برای ما بسیار حائز اهمیت است و به پایدارسازی تولید مسکن ایمان قلبی داریم.

وی با اشاره به شرایط بازار مسکن گفت: همه باید بدانیم که در این شرایط اقتصادی، حوزه اقتصاد کلان و بازارهای موازی عامل اصلی التهاب‌سازی در بازار مسکن هستند.

وی افزود: وضعیت حال حاضر بازار مسکن خارج از اختیار وزارت راه و شهرسازی است و ما هم بعنوان یک تابع متاثر از وضعیت اقتصاد کلان هستیم و سال‌هاست که کشور این وضعیت را تجربه کرده است که مسکن تحت تاثیر بازارهای موازی قرار گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: همواره با هجوم منابعی که مردم برای حفظ سرمایه خود به بازار مسکن وارد می ‌کنند، روبرو هستیم، بیان کرد: در حال حاضر در یکی از بحرانی‌ترین شرایط بازار مسکن قرار داریم و در این شرایط نباید هیجان‌زده شویم و تصمیمات هیجانی بگیریم. هم‌چنین نباید از جریان تولید پایدار مسکن غافل شویم.

وی با عنوان این که روند تولید و عرضه مسکن در کشور دو آدرس مشخص دارد، گفت: بررسی این روند از طریق میزان پروانه‌های صادر شده و میزان سرمایه‌گذاری‌هایی که رخ داده بررسی کرد.

اسلامی ادامه داد: در طول ۵ سال گذشته کم‌ترین میزان ساخت و ساز واحدهای مسکونی سیصد هزار واحد در سال بوده است. این در حالی است که نیاز جامعه نهصد هزار واحد در سال اعلام شده که از این تعداد ۲ هزار واحد متعلق به مناطق روستایی است.

وی افزود: تفاضل این دو عدد را در قالب بحث طرح ملی مسکن مطرح کرده‌ایم و هر چند که با سختی و موانع بی‌شمار روبرو هستیم اما توانستیم آن را به اجرا برسانیم.

وی با اشاره به آخرین وضعیت مسکن مهر در کشور بیان کرد:‌ در حال حاضر صد و بیست هزار واحد مسکن مهر باقی مانده که تا پایان آبان ماه پرونده مسکن مهر بسته خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی با عنوان این که برای ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملی تامین زمین انجام شده است، بیان کرد: اولین سری افتتاح ‌های مسکن ملی از همین ماه آغاز خواهد شد.

اسلامی ادامه داد: با وزارت آموزش و پرورش وزارت رفاه و نیروهای مسلح برای ساخت مسکن ملی وارد قرارداد شده‌ایم.

وی با اشاره به الزام صنعتی سازی در بخش ساختمان عنوان کرد: باید برای سری جدید مسکن ملی حرکت جهشی انجام شود.

اسلامی با عنوان این که تسهیلاتی را فراهم کردیم تا تمام پروژ‌ه‌های نیمه تمام مسکونی به حرکت دربیاید، گفت: به دنبال این هستیم که به پروژه‌های نیمه تمام تسهیلات ارائه دهیم تا هر چه سریع‌تر پروه‌های راکد را به تولید برسانیم و ساخت و ساز را از رکود خارج کنیم.

وی با عنوان این که چندین مصوبه برای تسهیل ساخت و ساز در دستور کار داریم، ادامه داد: بحث ضمانت بیست و پنج درصدی اخذ تسهیلات برای سازندگان برداشته شده است هم‌چنین مشکل مبلغ مقطوع بیمه و مالیات را برای سازندگان رفع کردیم.

وی با اشاره به نوسازی بافت فرسوده اظهار داشت: براساس آمار عملکرد، از دهه هفتاد تا به امروز بافت فرسوده پیشرفت پنجاه درصدی داشته که البته در اجرای این پروژه هم با موانعی روبرو هستیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: اولین مانع بحث ریزدانگی در بافت فرسوده‌ است یعنی با واحدهای خرد در نوسازی بافت فرسوده روبرو هستیم و اجرای این طرح متکی به مشارکت مردمی است.

وی ادامه داد: در سال ۹۸، بیست و هفت هزار نفر در کشور در بحث نوسازی بافت فرسوده تقاضا داشتند که دوازده هزار نفر آنها به بانک معرفی شدند. همین چهل و پنج هزار واحد برای پشتوانه پروژه نوسازی بافت فرسوده احداث کردیم.

وی، در مورد تامین مالی در بخش مسکن گفت: بانک‌ها سال گذشته هزار هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه دادند که شصت و هشت هزار میلیارد تومان آن یعنی کم‌تر از هفت درصد به بخش مسکن رسیده است. با مذاکراتی که با رییس جمهوری داشتیم قرار بر این شده است که امسال بیست درصد تسهیلات بانکی به ساخت مسکن اختصاص یابد یعنی اگر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هم به بخش مسکن تسهیلات داده شود باید پنجاه درصد آن به بخش ساختمان و پنجاه درصد دیگر به بخش مسکن اختصاص یابد که در این صورت با آورده مردم و انبوه‌سازان چرخه مالی قابل توجهی در بازار ایجاد خواهد شد.

منبع: ایلنا

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۴ تیر ۹۹
22 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0