رییس نظام مهندسی کشاورزی قم: پروانه تاسیس بیست و یک گلخانه در قم صادر گردید رییس نظام مهندسی کشاورزی قم: پروانه تاسیس بیست و یک گلخانه در قم صادر گردید

رییس نظام مهندسی کشاورزی قم: پروانه تاسیس بیست و یک گلخانه در قم صادر گردید

رییس نظام مهندسی کشاورزی قم: پروانه تاسیس بیست و یک گلخانه در قم صادر گردید ، تمدید پنجاه و شش فقره پروانه برای فعالیت‌های گلخانه‌های موجود در قم اقدام دیگری است

کد خبر: 030222002 تاریخ انتشار: شنبه ۲۲ اردیبهشت ۰۳ - ۲:۰۴ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، رییس نظام مهندسی کشاورزی قم: پروانه تاسیس بیست و یک گلخانه در قم صادر گردید ، تمدید پنجاه و شش فقره پروانه برای فعالیت‌های گلخانه‌های موجود در قم اقدام دیگری است

رییس نظام مهندسی کشاورزی قم: پروانه تاسیس بیست و یک گلخانه در قم صادر گردید

رییس نظام مهندسی کشاورزی قم: پروانه تاسیس بیست و یک گلخانه در قم صادر گردید
رییس نظام مهندسی کشاورزی قم بیان کرد:
پروانه تاسیس بیست و یک گلخانه در قم صادر گردید
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قم بیان کرد: تنها در نیمه دوم سال گذشته، پروانه تاسیس بیست و یک فقره گلخانه با سطح زیر کشت ۱۳۳ هزار و ۲۰۰ متر و هم‌چنین پروانه بهره‌برداری پنج فقره گلخانه با سطح زیر کشت ۲۲ هزار و ۲۲۰ متر در قم صادر گردید که این موضوع نشان از اهمیت گسترش کشت‌های گل‌خانه‌ای در قم دارد.
مهدی کوه‌پیما، در این مورد عنوان کرد: تمدید پنجاه و شش فقره پروانه برای فعالیت‌های گلخانه‌های موجود در قم اقدام دیگری بود که طی مدت یاد شده توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان صورت گرفت.
کوه پیما ادامه داد: با برگزاری دوره‌های آموزشی برای بهره‌برداران در حوزه کشت‌های گلخانه‌ای و ارائه خدمات فنی لازم به آنان تلاش می‌کنیم محصولات گلخانه‌ای در استان قم با کیفیت بالا تولید و در قالب مناسب برای مصرف به بازار عرضه گردد.
رییس نظام مهندسی کشاورزی قم گفت: با توجه به شرایط آب‌وهوایی قم،‌ گسترش کشت‌های گل‌خانه‌ای در این استان عامل مهمی برای حفظ و پویایی فعالیت‌های بخش کشاورزی است و اشتغال‌زایی خوبی برای فارغ‌التحصیلان این بخش به دنبال دارد.
لازم به ذکر است در راستای تحقق برنامه‌های مرتبط با تغییر الگوی کشت استان قم، افزایش سطح تولید محصولات گلخانه در قم با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در دستور کار است. محدودیت‌های دسترسی به منابع آبی و هم‌چنین ویژگی‌های خاص محیطی از جمله تغییرات دمایی، موجب شده تا فعالیت‌های کشاورزی در قم با سختی مواجه باشد و در این شرایط افزایش گلخانه‌ها راهکاری مناسب برای گسترش سطح تولید محصولات کشاورزی استان است.
هم‌چنین به علت نقشی که استفاده از گلخانه‌ در افزایش میزان تولید محصولات کشاورزی دارد و استقبال مناسب کشاورزان از این شیوه، سطح زیر کشت گلخانه‌ها طی‌ سال‌های اخیر در قم روز به روز در حال افزایش است؛ بهره‌وری آب در کشت‌های گلخانه‌ای تا ده برابر است و با تنظیم شرایط محیطی در آن می‌توان گیاهان کشت شده را در برابر تنش‌های دمایی حفظ کرد، بنابراین توسعه این نوع کشت در قم که با کم‌آبی و شرایط خاص اقلیمی مواجه‌است به عنوان یک موضوع راهبردی دنبال می‌گردد.
قابل توضیح است سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قم در روستاهای استان دارای یک شبکه منسجم فعال به نام مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی است که این مراکز به عنوان حلقه اتصال کشاورزان و کارشناسان، برای دسترسی آسان مردمی، تسهیل در فرآیند صدور مجوز واحدهای تولیدی و اتقال دانش در حال خدمت‌رسانی هستند.
به گفته متولیان بخش کشاورزی قم طی دو سال گذشته (از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم) بالغ بر ۱۲۹ طرح کشاورزی با سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیارد تومان و ایجاد اشتغال مستقیم برای یک‌هزار و ۲۹۱ نفر در قم به‌بهره‌برداری رسیده‌ است.
این میزان سرمایه‌گذاری و افتتاح طرح‌های کشاورزی در استان قم نشان از اهتمام جدی دولت سیزدهم نسبت به موضوع امنیت غذایی و افزایش ظرفیت تولید و اشتغال در این بخش مهمی اقتصادی دارد.
لازم به ذکر است ۱۰۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان قم وجود دارد، از این میزان به طور میانگین ۶۴ هزار هکتار به زیر کشت می‌رود که ۴۲ هزار هکتار آن مزرعه و ۲۲ هزار هکتار آن باغ است.
به طور کلی بیش از چهارده هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، هم‌چنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان در سال هشتصد هزار تُن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گل‌خانه‌ای است.
بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود پنجاه درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.
منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲۲ اردیبهشت ۰۳
101 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0