حمزه شکیب:گزارش پلاسکو در حال خاک خوری؛ مقررات ملی ساختمان ده سال اجرا نشد حمزه شکیب:گزارش پلاسکو در حال خاک خوری؛ مقررات ملی ساختمان ده سال اجرا نشد

حمزه شکیب:گزارش پلاسکو در حال خاک خوری؛ مقررات ملی ساختمان ده سال اجرا نشد

حمزه شکیب:گزارش پلاسکو در حال خاک خوری؛ مقررات ملی ساختمان ده سال اجرا نشد ، ساختمان پلاسکو در منطقه 12 شهرداری تهران هفت سال پیش به دلیل ناایمنی فروریخت و در این حادثه 16 آتش نشان جان خود را از دست دادند

کد خبر: 021102003 تاریخ انتشار: دوشنبه ۲ بهمن ۰۲ - ۳:۱۳ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی، حمزه شکیب:گزارش پلاسکو در حال خاک خوری؛ مقررات ملی ساختمان ده سال اجرا نشد ، ساختمان پلاسکو در منطقه ۱۲ شهرداری تهران هفت سال پیش به دلیل ناایمنی فروریخت و در این حادثه ۱۶ آتش نشان جان خود را از دست دادند

حمزه شکیب:گزارش پلاسکو در حال خاک خوری؛ مقررات ملی ساختمان ده سال اجرا نشد

حمزه شکیب:گزارش پلاسکو در حال خاک خوری؛ مقررات ملی ساختمان ده سال اجرا نشد

گزارش پلاسکو در حال خاک خوری؛ مقررات ملی ساختمان ده سال اجرا نشد
رییس سازمان نظام مهندسی کشور به مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان اشاره کرد و افزود: این قانون ده سال پیش تصویب شد؛ ولی تاکنون اجرایی نشده است.
ساختمان پلاسکو در منطقه ۱۲ شهرداری تهران هفت سال پیش به دلیل ناایمنی فروریخت و در این حادثه ۱۶ آتش نشان جان خود را از دست دادند.
موضوع ایمنی ساختمان ها در دستور کار قرار گرفت و بیش از سی هزار ساختمان با ضرایب ایمنی متفاوت شناسایی شد اما همچنان  ۷۵  ساختمان  در شرایط بحرانی قرار دارند و گفته می شود که مالکان آنها پای کار نیامده اند. کارشناسان معتقد هستند هر کدام از این ساختمان ها می تواند به سرنوشت پلاسکو دچار شود.
دادستانی در زمینه ساختمان های ناایمن وورد کرده و با مالکان جلساتی را برگزار کرده و قرار است این ساختمان های تعیین تکلیف شود.
در مورد وضعیت ساختمان های ناایمن، گزارش تهیه شده در مورد پلاسکو، مقررات ملی ساختمان و …. با حمزه شکیب رییس سازمان نظام مهندسی کشور به گفت وگو نشستیم.
پلاسکو نماد بلندمرتبه سازی در تهران بود/ البسه زیاد در ساختمان پلاسکو و نگه‌داری مواد احتراق آمیز در سقف های کاذب
۷ سال از حادثه پلاسکو گذشت و هم‌چنان شاهدیم که ساختمان های ناایمنی در تهران  وجود دارند. به گفته برخی کارشناسان هر کدام از ساختمان های پرخطر می تواند یک پلاسکو باشد. بفرمایید برای رفع مشکل ساختمان های ناایمن در تهران  چه باید کرد؟
ساختمان پلاسکو در سال ۱۳۳۷ پروانه گرفت و در سال ۱۳۴۱ به بهره برداری رسید و این سازه نماد بلندمرتبه سازی در ایران بود متأسفانه در سی دی ۱۳۹۵ به دلیل تأسیسات برقی و ناایمن بودن، این ساختمان بلندمرتبه فرو ریخت. آتش سوزی در طبقات رخ داد و با توجه به اینکه البسه زیادی در این ساختمان وجود داشت و کاربری هم تغییر و تبدیل به کارگاه تولیدی شده بود و در سقف هاتی کاذب هم مواد احتراق آمیز نگه‌داری می شد؛ آتش شعله گرفت و این ساختمان فرو ریخت.
جان باختن ۱۶ آتش نشان در حادثه پلاسکو/قانونی اگر اجرا می شد کار به اینجا نمی رسید
در این  حادثه ۱۶ آتش نشان هم جان خود را از دست دادند اما در مورد جرایی موضوع باید بگویم که ما قانون داریم ولی اجرایی نمی شود اگر به قانون عمل می شد کار به اینجا نمی رسید.
برای نگه‌داشت ساختمان و بهره برداری تا پایان عمر قانون وجود دارد/در قوانین به ریز تمام موارد ایمنی لحاظ شده است
مقررات ملی ساختمان تصویب شده اما اجرایی نمی شود دلیل آن چیست؟
در مقررات ملی ساختمان ما مبحث ۲۲ را داریم که برای نگه‌داری ساختمان ها بعد از بهره برداری تا پایان عمر مفیدشان قوانینی دارد. درمبحث مقررات ملی ساختمان تمام موارد به ریز آمده است. مقررات ملی ساختمان در سال ۹۲ به تصویب رسید ولی تاکنون این امر اجرایی نشده است و ما باید منتظر حوادث دیگر باشیم.
برای ساخت پروانه باید ابتدا پروانه گرفت/ برای نگه‌داشت هم مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان وجود دارد/قانونی که اجرا نشد
وقتی ساختمانی قرار است ساخته شود باید پروانه بگیرد برای بعد از بهره برداری هم قوانینی در نظر گرفته شده و در خصوص نگهداشت ساختمان صحبت هایی شده باید مالک و یا مالکان مکلف شوند که این اقدامات را انجام دهند. متأسفانه مبحث ملی ساختمان اجرایی نشد و ساختمان پلاسکو با ۵۴ سال قدمت به علت ناایمن بودن، نداشتن تأسیسات سرمایش و گرمایش مناسب و … آتش گرفت و فرو ریخت.
استفاده از سیستم های گرمایشی و سرمایشی غیراستاندارد/در سال‌های گذشته چند مورد آتش سوزی بحرانی داشتیم
در خصوص جزییات حریق بفرمایید؟
در این ساختمان از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی متفاوت و غیراستاندارد استفاده می شد و بعضا این سیستم ها به سیستم برق متصل بود البته در سال های گذشته هم چند مورد آتش سوزی بحرانی داشتیم که نشان از ناایمن بودن ساختمان، تأسیسات برقی و … داشت.
ساختمان پلاسکو برای یک نهاد دولتی بود/پلاسکو هنوز هم درس عبرت نشده است
ساختمان پلاسکو با بیش از پانزده طبقه مالک اش یک نهاد دولتی بود اما نگهداری از آن به درستی انجام نشد و ما شاهدیم که ۱۶ آتش نشان در این ساختمان جان خود را از دست دادند و البته هنوز هم برای ما این موضوع درس عبرت نشده است در سالگرد حادثه پلاسکو هستیم و بهتر است مطالعات و گزارشاتی که از حادثه پلاسکو به دست آمده مدنظر قرار گیرد ما درباره بحث نگه‌داری ساختمان موارد مختلفی را مطرح کرده ایم.
هزار ساختمان بالای طبقه داریم که هر کدام احتمال دارد به سرنوشت پلاسکو مبتلا شوند
چند ساختمان ناایمن  بلند مرتبه در تهران وجود دارد؟
هزار ساختمان بالای دوازده طبقه در تهران داریم که همگی مستعد هستند مانند پلاسکو شوند و احتمال اینکه این ساختمان ها به سرنوشت پلاسکو گرفتار شوند وجود دارد؛ مگر اینکه مقررات ملی ساختمان اجرایی گردد.
وقتی قرار است کاری انجام نگردد؛ چرا مقررات تدوین می کنند/ مالک و یا مالکان الزامی به رعایت مبحث ۲۲ ندارند
چرا مقررات ملی ساختمان در این ۱۰ سال اجرایی نشده است؟
بنده تعجب می کنم وقتی قرار است کاری انجام نشود؛ چرا مقررات تدوین می کنند این موضوع ترک فعل است باید مقررات عملیاتی می شد؛ اما انجام نشده است.
در متروپل مهندس ناظر انتخاب نشد و شاهد فرو ریختن آن ساختمان بودیم/مسوولان اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان را در دستور کار قرار دهند
ما خلاء قانونی داریم مالک و یا مالکان الزامی به رعایت مبحث ۲۲ ندارند در حالی که مالکان ملزم هستند در هنگام ساخت مهندس ناظر انتخاب کنند به عنوان مثل در متروپل مهندس ناظر انتخاب نشد و شاهد فرو ریختن آن ساختمان بودیم اگر قوانین و مقررات اجرا شود قطعا حوادث کم‌تر می شود؛ امیدوار هستیم در سالگرد حادثه پلاسکو مسؤولین اجرای مبحث ۲۲ قانون را در دستور کار قرار داده و عملیاتی کنند.
گزارش فنی به دور مسایل حاشیه ای در مورد پلاسکو تهیه کردیم/دولت وقت تیمی برای مشخص شدن حادثه تشکیل داد
شما گزارشی از چگونگی وقوع حادثه در پلاسکو تهیه کردید؛ گزارش در حال حاضر کجاست و چه استفاده های از آن صورت گرفت.در این مورد، توضیح دهید.
بعد از وقوع حادثه پلاسکو دولت وقت تیمی را مشخص کرد تا گزارشی در این باره تهیه شود؛ ما هم از طرف شورای اسلامی شهر تهران  یک تیمی مشخص کردیم که بنده مسؤول تیم بودم. گزارش فنی تهیه شد و همکاران می توانند شهادت دهند که تمام مباحث فنی بود و وارد مسائل حاشیه ای نشدیم.
پس از گذشت هفت سال گزارش پلاسکو در قفسه کتابخانه ها در حال خاک خوری است
در این گزارش به مباحث قبل، حین و بعد از حادثه پلاسکو پرداخته شد در موقع بحران ما سه فاز داریم که تماما مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهایی هم برای آن داده شد اما متأسفانه پس از گذشت هفت سال هنوز این گزارش در قفسه کتابخانه ها در حال خاک خوری است.
سازمان‌های ذی‌ربط بعد از حادثه پلاسکو پای کار آمدند
چرا از این گزارش تاکنون استفاده نشده است؟
پس از حادثه پلاسکو وزارت کشور، سازمان مدیریت بحران کشور، سازمان مدیریت بحران شهر تهران، وزارت راه و شهرسازی و دستگاه های متولی پای کار آمده اند تا بلکه گره ای از ساختمان های ناایمن باز شود و کارهایی هم صورت گرفت.
شناسایی ساختمان‌های ناایمن در دستور کار وزارت کشور/ حل مشکل ساختمان های ناایمن در گروی اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان
البته وزارت کشور بعد از حادثه متروپل به دنبال شناسایی ساختمان های ناایمن رفت اما حالا بنده می گویم اگر شناسایی کرده ایم باید مشکل را برطرف کنیم و برطرف کردن مشکلات فقط با اجرای مبحث ۲۲ مقررات ساختمان امکانپذیر است. هر کس خودرویی دارد می داند باید از آن مراقبت کند و زمانی که یک خودرو سرویس نشود قطعا مشکل جدی رخ می دهد؛ اما متأسفانه تا کنون به موضوع مقررات ملی ساختمان توجهی نشده است.
بازرسان ساختمان را از بعدهای مختلف بررسی می کنند/ قانون تکلیف همه را مشخص کرده است
اعلام شده که پنجاه درصد از ساختمان های دولتی ناایمن هستند در این زمینه توضیح دهید.
باز هم تأکید می کنم تنها راهکار اجرای قانون است در قانون تکلیف مشخص شده است بازرسان حقیقی و حقوقی وجود دارند که می توانند ساختمان را از بعد تأسیسات، مکانیکی، برقی، معماری و سازه مورد بررسی قرار دهند. ابتدا باید نقشه تهیه گردد، البته اگر نقشه ای موجود باشد می توان از آن استفاده کرد بعد نواقص مشخص و می توان مشکل را برطرف کرد.
صرفه جویی در مصرف انرژی با اجرای قانون مقررات ملی ساختمان
مسؤولین این روزها می گویند باید صرفه جویی در مصرف انرژی صورت گیرد بنده می گویم با اعمال مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان می توان مشکل افزایش مصرف انرژی را هم حل کرد. ساختمان‌های دولتی هم بر اساس مباحث قانونی باید اقدام به ایمن سازی کنند دانش وجود دارد و می توان ایمن سازی را انجام داد.
خسارت هنگفت برخی حوادث به شهر/ بعد از زلزله رودبار کیفیت ساخت و ساز بهتر شد
چرا تا کنون مشکل ساختمان های ناایمن حل نشده است؟
ببینید پس از زلزله رودبار کیفیت ساخت و ساز بهتر شد اما همچنان مشکلاتی وجود دارد ما حادثه متروپل و پلاسکو را داشتیم که به علت ناایمنی فرو ریخت وضعیت این ساختمان‌ها بحرانی بود و نتوانست بار ثقلی را تحمل کند در نتیجه فرو ریخت و تعدادی از شهروندان جان باختند.
پس از هر حادثه باید علل بروز حادثه مشخص گردد
برخی از حوادث خسارت‌های هنگفتی به شهر وارد می کنند ما باید درس بگیریم تا دیگر این حوادث تکرار نشوند. در حادثه پلاسکو هم ما گزارشی را تهیه کردیم اما متأسفانه از آن استفاده نشده است و ما اصلا وارد مباحث سیاسی نشدیم و بحث  کاملا فنی بود اما بلااستفاده ماند.
ببینید هر زلزله ای که رخ می دهد بعد از آن باید بررسی‌های لازم صورت گیرد تا ببینیم باید در مواقع بحران چه کرد در مورد پلاسکو هم همین بود ما بعد از پلاسکو حادثه متروپل را داشتیم بارها و بارها اعلام شده که مباحث قانونی در ساختمان ها جدی گرفته نمی شود به همین دلیل است که ما شاهد وقوع حوادث ساختمانی هستیم.
شاید ساختمانی وقتی پایان کار گرفت ایمن بود ولی بعد از مدتی ناایمن شد
مالکان مجوز ساخت را دریافت می کنند ناظر مشخص می گردد، روند اداری باید انجام شود وقتی پروژه ساخته و بهره برداری آغاز می شود بعد از آن دیگر کسی توجه نمی کند که این ساختمان در حال حاضر ایمن است یا خیر شاید زمانی که پروانه را گرفته ایمنی لازم را داشته است اما بعد از آن مشخص نیست که هنوز ایمن است یا خیر.
الزامات قانونی باید از سوی نهادهای بالادستی اجرا شود/ شهرداری تهران با کمک دادستانی در خصوص ایمن سازی ساختمان ها ورود کرده است
چرا با وجود اینکه مسؤولین می دانند علت اصلی حوادث عدم رعایت مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان است اما هم‌چنان این قانون اجرا نمی گردد؟
باید این الزامات از سوی نهادهای بالادستی انجام شود اگر این امر صورت گیرد قطعا تعداد ساختمان‌های ناایمن در شهر کاهش پیدا می کنند البته در حال حاضر شهرداری تهران با کمک دادستانی در مورد ایمن سازی ساختمان ها ورود کرده است و گفته می شود برخی از ساختمان ها که شرایط بحرانی داشتند از این وضعیت خارج شده اند اما باید در زمینه ساختمان های ناایمن قانون اجرا شود تا بتوان این مشکل را یک‌بار برای همیشه برطرف کرد.
شاید در آینده نزدیک شاهد وقوع حوادثی مانند متروپل و پلاسکو در تهران باشیم
ما در حاثه پلاسکو تمامی ابعاد را بررسی کردیم در خصوص موضوعی ایمنی و ضرورت آن بحث های زیادی مطرح گردید، ما باید در مورد ایمنی موضوعات را اعلام کنیم و اطلاع رسانی لازم صورت گیرد. اما من متأسفانه باید بگویم با وجود اینکه ساعت ها وقت گذاشتیم و زوایای مختلف حادثه پلاسکو را مورد بررسی قرار دادیم و گزارش چند صد صفحه ای تهیه کردیم  و موضوع اتصال برق، ناایمن بودن ساختمان، کپسول های برق و … را بررسی کردیم اما متأسفانه از این گزارش استفاده ای نشده است شاید در آینده نزدیک شاهد وقوع حوادثی مانند متروپل و پلاسکو در تهران باشیم.
منبع: فارس
منابع آزمون نظام مهندسی برق مهندسین شاپ
۲ بهمن ۰۲
371 بازدید
بدون نظر
امتیاز به این خبر:
0 0